Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά, Part III

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
rafos_manager
Indispensible
Indispensible
Posts: 1896
Joined: Mon May 28, 2012 9:32 am
facebook προφίλ: 11raf
Location: Βόλος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

Τον Φανούρη σε ποια θέση τον χρησιμοποιείς, επιθετικό ή δεκάρι, και με τι ρόλο;
Αποδίδει ικανοποιητικά / όπως θα ήθελες;

Double εμείς ή κανείς -kavala
zeds dead wrote: Να δείτε που η γενιά του 2004 θα καταλήξει χειρότερη και από τη γενιά του πολυτεχνείου :D
karembeu-7 wrote: Όχι άλλους αμυντικούς και άσουτους γκαρντ σε αυτήν τη χώρα.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Tsakalaki wrote: Ιανουάριος 2009, Το τετ-α-τετ Μπακαγιόκο-Σάντος

Ο Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο είναι μια θεότητα. Μια ξεχωριστή οντότητα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, από τις χιλιάδες που κυκλοφορούν εκεί έξω. Είναι ένας ωραίος τύπος, από τους κλασικούς που ξέρουν 1000 καντάρια μπάλα αλλά δεν καταφέρουν ποτέ, όχι μόνο να τα χαλιναγωγήσουν προς όφελος και δικό τους και της ομάδας τους, αλλά έχοντας ως δεδομένο αυτό, δεν συμβιβάζονται στις κριτικές που γίνονται προς αυτούς με βάση την εικόνα τους στα παιχνίδια και τις ικανότητές τους.

Ο Μπακαγιόκο θα έβγαζε σε ένα παιχνίδια τα "1000 καντάρια μπάλα" και στα υπόλοιπα όχι μόνο είχε σκαμπανεβάσματα αλλά ο μέσος όρος ήταν χαμηλότερος των ικανοτήτων του. Είναι από τους παίκτες που στις μεγάλες ομάδες θα έχει ένα σπουδαίο ματς και τρια - τέσσερα μέτρα, θα μείνει πάγκο, θα μπει αλλαγή, θα σε ξελασπώσει, θα πάρει φανέλα βασικού, θα βαλτώσει και αντί να αποδεχθεί το ρόλο του 12ου παίκτη, που αποδεικνύει πως του ταιριάζει στο επίπεδο της ομάδας που βρίσκεται, γκρινιάζει. Και μόλις μάει σε μικρότερης βαρύτυτας/πιεσης/άγχους ομάδα, πετάει. Και εγκωβίζεται ανάμεσα στο too good to be σε μικρή ομάδα, to small to be βασικό σε μια ομάδα μεγαλύτερης κλίμακας.

Ο Μπακαγιόκο δεν πολυπήγαινε τον Σάντος. Πάντα, κάθε Δευτέρα έλεγε το "γιατί ερχόμαστε στη προπόνηση; όλοι ξέρουμε ποιοι θα παίξουν τη Κυριακή". Το μόνιμό του παράπονο πως ο,τι και αν έκανε στην προπόνηση, δε θα ήταν βασικός εφόσον ήταν οκ ο Μουσλίμοβιτς.

Σε μια προπόνηση, στο ξεκίνημά της, ο Σάντος με τον Μπακαγιόκο κατάφεραν να αρπαχτούν. "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ; Ξέρεις σε ποιες ομάδες έχω παίξει εγώ; Εγω έπαιζα στην Μαρσέιγ" είπε ο Μπακαγιόκο φορτωμένος προς τον Σάντος. Σιγά μη μασήσει ο Πορτογάλος. Τον κόβετε για τέτοιο τύπο; Με εκείνο το βλοσυρό ύφος του είπε "ούτε που με νοιάζει σε ποιες ομάδες ήσουν...Τώρα είσαι εδώ". all time περιστατικό σε ομάδα που αν το ζήσεις σκέφτεσαι το αν θα το αναδείξεις σε θέμα ή θα το πνίξεις. Τα γνωστά, τα ξέρετε. Αν το γράψεις θα ακουστεί το "κάνεις κακό στην ομάδα φιλαράκο. εσύ δεν είσαι δημοσιογράφος του ΠΑΟΚ; ψωμάκι τρως από την ομάδα πρέπει να τη σέβεσαι". Αν δε το γράψεις, κάποια στιγμή θα βγει, και όταν βγει θα ακουστεί το "όλα τα μαθαίνετε και τα κουκουλώνετε. Να λέτε την αλήθεια στο κόσμο να ξέρουν όλοι το τι γίνεται στην ομάδα, όχι μόνο εσείς, και μετά να καλύπτετε τα φιλαράκια σας".

Αν προσθέσεις σε αυτό πως το περιστατικό έγινε λίγες ημέρες πριν από ματς με τον Άρη, καταλαβαίνει κανείς πως οι ισορροπίες είναι ακόμα πιο λεπτές. Το καλό για εκείνη την ομάδα, για εκείνα τα αποδυτήρια ήταν πως ο Σάντος τα είχε γεμίσει με παίκτες που οι περισσότεροι κουβαλούσαν και ένα βιογραφικό. Είχαν όλοι εμπειρία, τρέλα, κάκαλα. Και με τέτοια, δεν την έβγαζες καθαρή, όχι από το προπονητή αλλά από τους υπόλοιπους. Ο Μπακαγιόκο δεν το συνέχισε, ο Σάντος το ίδιο και η ζωή συνεχίστηκε, χωρίς ο Μπακαγιόκο να μένει εκτός ομάδας περισσότερο από όσο συνέβαινε μέχρι εκείνη τη στιγμή. Σα να του έλεγε ο Σάντος "όσο και να χτυπιέσαι φιλαράκο, εγώ σε θέλω γι'΄αυτή τη δουλειά, αυτή θα σε βάζω να κάνεις, ούτε περισσότερη ούτε λιγότερη, μέχρι να γίνει η δουλειά μου, κι' άμα δε σ' αρέσει, ξέρεις που είναι τα γραφεία". Αυτό δηλαδή που κάνει κάθε προπονητής με κάκαλα και στήριξη. Όχι μόνο με κάκαλα ή μόνο με στήριξη. Αν δε τα έχεις και τα δυο, δε το κάνεις.

Ιανουάριος 2009
Τα δυο από τα τρία ματς με τον Άρη


Η ΕΠΟ για τρίτη διαδοχική χρονιά, αλλάζει το τρόπο διεξαγωγής του κυπέλλου Ελλάδος. Στη φάση των 32 και των 16 υπάρχει το Αγγλικό μοντέλο. Κλήρωση με γηπεδούχο, και σε περίπτωση ισοπαλίας, επαναληπτικός στην έδρα του φιλοξενούμενου. Ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Άρη, με τον Δικέφαλο να είναι γηπεδούχος. 14/1/2009. Η Τούμπα δεν τιγκάρει, αλλά γεμίζει. Εκτός και αν τίγκαρε, αλλά ατμόσφαιρα δεν πολυθυμάμαι. Βροχερός καιρός, λασπούρα, και το ματς κυλάει στο 0-0. Κλωτσοπατινάδα προς το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να προτιμά να πάει σε δεύτερο ματς παρά να βγει για να ψάξει τη νίκη. Να αποκλειστεί στο κύπελλο με ήττα από τον Άρη στη Τούμπα;

Τότε, όλοι καταλάβαιναν "τι εστι ΠΑΟΚ". Και το λέω αυτό διότι όλοι ήξεραν τα καλά και τις παθογένειες αυτού του συλλόγου. Τα κόμπλεξ του, τα χούγια του κόσμου του. Πα' έξω κι' ανακατωτά. Και μετρά πολύ αυτό. Το να ξες που είσαι και αν δεν μπορείς να αλλάξεις τη "λογική" μέσα στην οποία ζεις και εργάζεσαι, ή να αλλάζεις ή να φεύγεις. Τέλος πάντων, πάω να ανοίξω άλλο κεφάλαιο... Το ματς τελειώνει με 0-0 και το πρόγραμμα φέρνει ένα Άρης - ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και τρεις μέρες αργότερα ένα Άρης - ΠΑΟΚ για το κύπελλο. Δυο φορές σε τέσσερις ημέρες να πάω Χαριλάου ως "ρεπόρτερ ΠΑΟΚ". Παντού φάτσες που δεν τις ήξερες, με αποτέλεσμα να μη ξέρεις αν κάποιος σε αναγνωρίσει, αν θα αντιδράσει.

Το πρώτο ματς στο Χαριλάου, αυτό του πρωταθλήματος, που έγινε 25/1 λήγει και αυτό ισόπαλο και αυτό χωρίς τέρματα. Ο Άρης είχε αλλάξει προπονητή. Ο Ερνάντεθ είχε φύγει και τη θέση είχε πάει ο Μαζίνιο. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με παίκτη λιγότερο. Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο δέχεται ένα ματσάκι από χαρτάκια το οποίο δεν είχε πεταχτεί κατα την είσοδο των ομάδων. Με τα λάστιχά του, κομπλέ. Φορτώνει και πηγαίνοντας να εκτελέσει το πλάγιο, το παίρνει και το πετάει με μίσος στη κερκίδα. Το βλέπει ο βοηθός, το λέει στον διαιτητή, κόκκινη και αντίο και για το υπόλοιπο του αγώνα αλλά και για το παιχνίδι κυπέλλου την Τετάρτη.

Στο Goal της επόμενης ημέρας, υπάρχει σελίδα με τη βαθμολογία του κάθε παίκτη (με άριστα το 10) και ένα κείμενο 30-40 λέξεων με σχολιασμό της απόδοσης. Σέρτζιο Κονσεϊσάο, βαθμός: 1. Η προπόνηση της Δευτέρας ήταν στις 11:00. Πηγαίνω Σουρωτή γύρω στις 10:00. Κατα τις 10:15, φτάνει ο Κονσεϊσάο. Τον βλέπω. Έχει εκείνο το βλέμμα που λες ή είναι "φορτωμένος" ή απλά είναι ο Κονσεϊσάο. Ήταν το πρώτο. Τον χαιρετάω με σκοπό να του πιάσω κουβέντα για το ματς και αυτό που έκανε, έτσι ώστε να ήθελε να έκανε μια δήλωση. "Good mordning.... who are you, big journalist?" με ρωτάει... Τον κοιτάζω χωρίς να πω τίποτα... "Well dome file, well done... You are top journalist... Do you know who i 'am? Do you know Sergio Conceisao?" λέει και μετά αρχίζει τα Πορτογαλικά. Ούτε που θυμάμαι τι έλεγε. Η τελευταία του κίνηση ήταν τα βγάλει το "Goal" που είχε στη μασχάλη του και να μου το δώσει, τσαλακωμένο στα χέρια.

Εγώ, ταραγμένος από μέσα μου, και ατάραχος απ' έξω, συνεχίζω το δρόμο της σιωπής καθώς ο Κονσεϊσάο φεύγει προς τα αποδυτήρια και γυρίζει και χειροκροτάει. Θέμα γίναμε. Δυο - τρεις παίκτες και κάτι φροντιστές βγήκαν να δουν τι συνέβη, ο Κονσεϊσάο συνέχισε να μουρμουράει... Όποιος με ρωτούσε "τι έγινε" εγώ απαντούσα εντελώς πούstικα. "Εμένα ρωτάτε; Έκανα τίποτα εγώ; Με είδατε να κάνω ή να λέω τίποτα; Ρωτήστε τον, ούτε εμένα μου είπε". Κάποιοι παίκτες ρώτησαν τον Κονσεϊσάο τι παίχτηκε, και εκείνος τους εξήγησε. Η προπόνηση άρχισε, την παρακολούθησα όλη και αφού τελείωσε, περίμενα υπομονετικά τον Κονσεϊσάο. Ο Πορτογάλος μετά τη προπόνηση έκανε μια ώρα φυσιοθεραπεία. Είχαν φύγει όλοι εκτός από τον Κονσεϊσάο. Χαλάλι του. Περίμενα. Περίμενα να μου πει τι τον ενόχλησε, ι τον χάλασε, να του πω και εγω κάτι αν ήθελε να ακούσει. Πήγε 2:00 και ο Κονσεϊσάο ξεπροβάλλει από τη σκάλα των αποδυτηρίων. Τον περίμενα λίγο πιο κάτω από τη πισίνα. Χαζός είμαι να τον περιμένω κοντά στη πισίνα; Κονσεϊσάο είναι αυτός. Όχι και να με ρίξουν εκεί που κάθε φορά γελούσα με όποιον έριχνα... Μαζί του βγαίνει και ένας φυσιοθεραπευτής. Με βλέπει ο Κονσεϊσάο, κάτι λέει στον φυσιοθεραπευτή και έρχεται προς το μέρος μου. Ήρεμος φαινόταν. Αλλά ο Κονσεϊσάο, μπορεί σε χρόνο dt να γυρίσει το κουμπί, ποτέ δε ξες. "Are you ok file? Sorry" λέει και απορώ... "They throw it to me....He will tell you" μου λέει, με χτυπάει στον ώμο, χαμογελάει, λέει ένα "sorry, e?" και κάνει να φύγει. Ξανά το ίδιο εγώ. Ούτε μιλάω, ούτε λαλάω. Απλά τον κοιτάζω, λέω ένα "ok... bye". Ο φυσιοθεραπευτής αρχίζει και μου εξηγεί οτι ο Κονσεϊσάο θόλωσε με το 1 στη βαθμολογία, άρχισε τα "εγω είμαι ο Κονσεϊσάο και δεν μπορεί ο Τύπος να μου φέρεται έτσι". Ο Κοσεϊσαο δεν είχε φύγει ακόμα. Έβαλε τα πράγματα στο πορτ μπαγκαζ, μπήκε στο αμάξι και του έκανα νόημα να περιμένει. Πήγα, άνοιξε το παράθυρο και του μίλησα. Όσκαρ έπρεπε να πάω ο άτιμος, στην ερμηνεία μου. Του εξήγησα οτι του έβαλα 1 μόνο και μόνο επειδή είναι ο Κονσεϊσάο. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, το πρότυπο για τους συμπαίκτες του και τον κόσμο και πρέπει πρώτος εκείνος να δείχνει ψυχραιμία. Εκείνο το κορυφαίο "from the best players, i expect them to be the idol for the others...." ακόμα το θυμάμαι. Αγγλικούρα επιπέδου Κονσεϊσαο. Το πιασε όμως... Χαμογέλασε, μου είπε ξανά συγνώμη, και έφυγε. Αργότερα, από τον φυσιοθεραπευτή έμαθα πως ο Κονσεϊσάο πήγαινε σε συγκεκριμένο περίπτερο στις 8:30 το πρωί, την επόμενη κάθε αγώνα, και ο περιπτεράς, του διάβαζε από όλες τις εφημερίδες, τη κριτική που είχαν για εκείνον. Ωραίος. Οξεία δεν έχανε. Το ίδιο απόγευμα, ακολούθησε σπαρταριστή ομιλία με παίκτη που μου είπε τι έλεγε για μένα ο Κονσεϊσάο στα αποδυτήρια, την ίδια μέρα, πριν έρθει να ζητήσει συγνώμη για τα νεύρα του. Ωραία μέρα εκείνη...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM 2016, Μάρτιος - Απρίλιος 2017


Ο Μάρτιος ξεκίνησε με δυο μεγάλες νίκες. Δυο νίκες που τις πανηγυρίσαμε
όπως ακριβώς άξιζε. Στη Τούμπα, καθαρίσαμε από το πρώτο ημίχρονο το
ματς με τον Πανιώνιο, με το τελικό 3-0 να είναι ο,τι πρέπει. Και στη συνέχεια
πάμε στην Ξάνθη. Και λοιπόν που λέτε, ο Καπετάνος μας αρχίζει και η Ξάνθη
προηγείται με 2-0 στο 29'
. Στραβοκαταπίνω, φορτώνω, κάνω καμια 10 λεπτά pause
και λέω "πάμε". Δεν έκανα τπτ. Ούτε σύστημα ή τακτική άλλαξα. Απλά έβαλα στην ευθεία
τους τρεις αμυντικούς για να εφαρμόζουν καλύτερα το offside trap. Αλλά με αυτή την αλλαγή,
βάζεις πέντε γκολ σε 45 λεπτά; Όχι. ΤΑ ΒΑΛΑΜΕ ΟΜΩΣ. Τελικό σκορ 2-5 και μου ήρθε
να βγω στο μπαλκόνι και να κάνω κ*λοδάκτυλο σε κάθε Οκτάβια που θα περνούσε....

Αυτό το ματς στα Πηγάδια, ήταν ματς τίτλου. Και το γυρίσαμε. Και το πήραμε, και το ματς
και τον τίτλο. Όχι μαθηματικά, αλλά μέσα μου είπα "δεν το χάνεις Τσακ". Παρένθεση για κύπελλο.

Ώρα ημιτελικού. Ήρθε στη Τούμπα ο Παναθηναϊκός. Το καθαρό 2-0 με γεμίζει
ενόψει του νέου ντέρμπι, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα με την ΑΕΚ, εντός έδρας.
Ένα γκολ λίγο πριν πάμε στα αποδυτήρια, ένα γκολ αμέσως μόλις βγήκαμε από αυτά και
τελικό σκορ 3-0. Πρωταθλητές; Υπομονή, ένα ματς είναι....

Image

Διακοπή δυο εβδομάδων και επιστροφή με νέο εντός έδρας ματς. Με τα ζόρια, με τα ψέματα,
1-0 την Καλλονή. Σκόρερ ο Έρικ Σάμπο. Με το που τελείωσε το ματς, πήρα στα χέρια μου
το Toumpa Magazine που είχε συνέντευξή του και την διάβασα όλη. Λέξη προς λέξη. Απόλαυση.
Πρωτάθλημα. ΝΑΙ. Χωρίς άγχος, σχεδόν αθόρυβα. Ουσιαστικά, το πήραμε στα Πηγάδια. Αν με ρωτούσες
που θα το ήθελα, σίγουρα θα ήταν στο τοπ 3 επιλογών μου. Σε αυτό το γήπεδο, κόντρα σε αυτή
την ομάδα. Και για FMικούς αλλά και για irl λόγους. Και μη ξεχάσω. Ξάνθη; ΑΝΤΙΟ....


Πάμε απέναντι από την ΓΑΔΑ για τον δεύτερο ημιτελικό κυπέλλου. Κάναμε το 0-1 στο 26'
και καθίσαμε πάω σε αυτό. Ο ΠΑΟ το γύρισε αλλά ακόμα και με ήττα με 2-1 περάσαμε στον
τελικό. Αντίπαλός μας, η ΑΕΚ.


Στα δυο τελευταία ματς πρωταθλήματος, ξεκουράζω παίκτες, ετοιμάζομαι για το μεγάλο στόχο.
Αυτό που δεν έχει κάνει irl ο ΠΑΟΚ, ήθελα να το πετύχω και σε αυτό το FM. Το νταμπλ. Άλλο
όμως το "ξεκουράζω παίκτες" και άλλο το "δε με νοιάζει το αποτέλεσμα". Δυο ματς, ένας βαθμός.
Ήττα από τη Λαμία με 2-1 με γκολ στο 88' και στο 90' και ισοπαλία 1-1 με την Κέρκυρα.

Image

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ. Με ΑΕΚ. Η μεγαλύτερη μετακίνηση ελπίδας νταμπλ στην Ελλάδα. Και
ξεκινάμε με γκολ στο 4'. Το βάλαμε
και μπαίνουμε με ορμή. Και τσούκου τσούκου η ΑΕΚ μας το
γυρνάει σε 1-2! Με τα πολλά, ισοφαρίσαμε προς το τέλος σε 2-2
. Δεύτερος τελικός, δεύτερο 2-2.
Και πήγαμε στα πέναλτι διότι στη παράταση μας έσωσαν τα δοκάρια. Χάσαμε. 4-1 στα πέναλτι.
Πίκρα, απαγοήτευση. Κύπελλο, ε ; ΝΑ!


Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote:Τελικό σκορ 2-5 και μου ήρθε
να βγω στο μπαλκόνι και να κάνω κ*λοδάκτυλο σε κάθε Οκτάβια που θα περνούσε....
Αυτός είσαι.

Και πρωτάθλημα κι υποβιβασμός της Ξάνθης.
Βασικά είχες κάνει double και πήγαινες για tremble με το κύπελλο.
Δεν σου έκατσε, αλλά μπράβο σου που ασχολήθηκες εγώ θα έκανα holiday μετά το double.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκλαψα με το κ!λοδαχτυλο στα Octavia.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ιανουάριος 2009

Τα πέναλτι


Πήγαμε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες στο Χαριλάου. Με όχι και το καλύτερο δυνατό ηθικό, χωρίς Κονσεϊσάο και σε ματς νοκ άουτ που είναι εκτός έδρας, χωρίς να έχουμε σκοράρει εναντίον του Άρη φέτος εκτός από το τυχερό γκολ του Κοντρέρας στο πρώτο γύρο. Ο Σάντος έχει πει ένα πράγμα στους παίκτες. "Μισό λάθος να κάνετε, θα το βρείτε μπροστά σας". Ο ΠΑΟΚ πήγε να κάνει το "παιχνίδι Σάντος". Κρατάμε πίσω και όποτε έχουμε μπάλα, τρώμε χρόνο και ανεβαίνουμε. Και στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνουμε την αντεπίθεση. Τη μια φάση. Τη μισή που λέει ο λόγος. Τζίφος. Στο μηδέν όλα σε πρωτο, δεύτερο ημίχρονο, αλλά και την παράταση.

Και πάμε στα πέναλτι. Δεν θυμάμαι να έχω δει μέχρι τότε διαδικασία των πέναλτι στα οποία να νίκησε ο ΠΑΟΚ. Τελευταία ήταν εκείνη με τον Αγροτικό Αστέρα. Εκείνα τα πέναλτι, στα οποία υπήρχαν παίκτες του ΠΑΟΚ που φοβήθηκαν να εκτελέσουν πέναλτι.

"Δε ξέρω πόσους σφυγμούς είχα. Δεν θυμάμαι τι έκανα, αν πήρα φόρα, ούτε το πως το εκτέλεσα. Δεν υπάρχουν στη μνήμη μου. Έτρεμα. Το 'βαλα και ησύχασα". Έτσι περιέγραψε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπαλάφας, που πήρε κάρτα λόγω του πανηγυρισμού του.

"Μόλις όλοι άρχισαν να πανηγυρίζουν, τότε ηρέμησα. Ξέρεις τι είναι να κουβαλάς στη πλάτη σου αποκλεισμό στα πέναλτι με δικό σου χαμένο πέναλτι; Δε το ξεχνάς ποτέ, αλλά και μια στις 100000 να το ξεχάσεις, το θυμούνται όλοι οι άλλοι. Όλοι. Λυτρώθηκα. Ηρέμησα και μετά πήγα να πανηγυρίσω". Έτσι περιέγραψε ο Σορλέν το τι έγινε στο τέλος της διαδικασίας, μετά την άστοχη εκτέλεση του Καράμπελα.

Εγω ήμουν στο γήπεδο αλλά δεν είχα περιγραφή για ραδιόφωνο. Σε όλη τη διαδικασία των πέναλτι είχα poker face. Κανένα μορφασμό. Ακόμα το σκέφτομαι και με θαυμάζω. Διότι από τότε μου έμεινε και το έχω πετύχει με επιτυχία και σε άλλα γήπεδα. Βέβαια, με την ολοκλήρωση των πέναλτι, ό,τι και να έκανα θα ήταν εναντίων μου. Γελάω; "γελάς ρε *****, **** τον Μπαοκ σου;". Δε γελάω; "Κουφάλες, κ*λόφαρδοι, άντε στο διάολο"...

Αργότερα, ο ΠΑΟΚ επέλεξε να πάει στο γήπεδο της Τούμπας. Γύρω στη 1:00, οι προβολείς άνοιξαν και περίπου 3000 φίλαθλοι μπήκαν στις κερκίδες και περίμεναν την ομάδα. Πήγα και εγω. Εκεί ναι, δε ντρέπομαι. Το λέω. Περίμενα έναν έναν τους παίκτες και με τους περισσότερους αγκαλιαστήκαμε. Ειδικά με κάποιους το πανηγυρίσαμε. Θα έσκαγα. Πόσο να το πνίξω μέσα μου; Πήρες φόρα να σουτάρεις, κι' αποκλείστηκε ο Άρης. χαμηλά, πιο χαμηλά, Καράμπελα.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για την αποκατάσταση της αλήθειας, ο Μπαλάφας αποβλήθηκε δεν πήρε απλώς μια κάρτα. :D
Μόνο στον ΠΑΟΚ (και) αυτά. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM2016, Καλοκαίρι 2017

Ετοιμαζόμαστε για τη Γ' φάση των Πρωταθλητών στο Champions League και
πάμε να ενισχύσουμε την ομάδα. Η πρώτη μας επιλογή ήταν Αφρικανός. Ο
Ντιεμερσί Μποκανί (ST)
. Πουλέν από τα λίγα προ ετών στο Football Manager Live
και τώρα αποκτήθηκε έναντι 600.000 Ευρώ από την Ντιναμό του Κιέβου. Χαρές
και πανηγύρια στην υποδοχή του.

Μαζί του κατέφθασαν και οι Γιώργος Αθανασιάδης (GK) από τον Πανθρακικό και Ντάνι
Κέιν (DC) από την Χάντερσφιλντ
. Ακολούθησε μια μεγάλη φουρνιά δανεικών. Ο Φρανκ ο
Άρνεσεν κάνει σωστά τη δουλειά του και φέρνει ταλέντα που θα έτρωγαν πάγκο στις ομάδες
τους. Ο Μπόρχα Μαγιράλ (ST) μετακομίζει από τη Λεωφόρο στη Τούμπα ως δανεικός από
την Ρεάλ Μαδρίτης
, και ο Τζον Τοράλ (MLC/AMC) από την Άρσεναλ. Και δεν είναι μόνο αυτοί...

Ο Ρουί Πέδρο (ST) από την Πόρτο και ο Χάρι Ουίλσον (AMC) από την Λίβερπουλ συμπληρώνουν
την τετράδα αλλά δεν έκλεισαν την πόρτα! Ακολούθησε ο Μίλος Βελίσκοβιτς DC/DMC από την Τότεναμ.
Ναι, μας ήρθε ξανά!.

Για φινάλε, αποκτήθηκαν με κανονική μεταγραφή οι Ουίλ Κιν (FC) και Σιν Μάρει (MCR/AMC)

Image

------------------------------------------------------------


Δώσαμε τρια φιλικά πριν το πρώτο επίσημο παιχνίδι. Ηττηθήκαμε με 3-1 από την Τσέλσι και με 2-1
από την Τζένοα. Και τα δυο γκολ ο Μποκανί. Καλό είναι αυτό. Στο τρίτο φιλικό νικήσαμε με 1-0
την Μαγιόρκα, με αυτογκολ.


Στη Γ' προκριματική φάση κληρωθήκαμε με την FR. ΑΝΕΤΟ 5-1 στη Τούμπα με χατ τρικ του Τοράλ και
ένα από τον Μποκανί. Πριν χαράξουμε πορεί για τον βορρά, δώσαμε και ένα φιλικό με την Ξάνθη.
Χάσαμε με 2-0, έτσι για την αλητεία, για το γούρι. Στην έδρα της FR με το 2-2 (δυο γκολ Μαγιράλ)
περάσαμε και πάμε φουλ για ομίλους!!!!!
. Τελειώνουμε τα φιλικά με αντίπαλο τα Πίδνα Κίτρους,
για ξεμούδιασμα.

Στο δρόμο για τους ομίλους η Φερενσβάρος και ενδιάμεσα η πρεμιέρα του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό.
Χαμούλης! Και όμως, η ασπρόμαυρη αρμάδα μπήκε σε ράγες και δεν ήταν οδοντωτός, αλλά υπερταχεία!
Δυσκολη νίκη με 3-2 επί της Φερεντσβάρος, κανένας ροτέισον και 1-0 επί του Ολυμπιακού στους δυο
αγώνες που έγιναν στη Τούμπα. Στην Ουγγαρία επικρατήσαμε με 0-2 και όλοι μαζί στο αεροδρόμιο
τραγουδούσαμε ΔΕ ΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜΠΙΟΝΣ ΤΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥ!


Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μποκανί ερωτεύσιμος ο μπαγάσας. Η Arminia θα τον θυμάται για πάντα.
Γενικά πολύ ενδιαφέροντα παιχτάκια σου έφερε ο έτσι.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Rui Pedro λέμε και κλαίμε.

Sent from my Lenovo A806
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακομα θυμαμαι που βλεπαμε το ματς με φιλο ΑΕΚτζη, χανει το πεναλτυ ο Καραμπελας, με κοιταει με ενα βλεμμα απογνωσης και μου λεει "δηλαδη παλι εμεις θα φορτωθουμε τα δικα σας τα σκ...τα?". Καλο γελιο και το συνθημα. Τιμιος, αλλα μεχρι εκει, ο Αρης ηταν το ταβανι του. (οπως και πολλων αλλων)
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jordi_7 wrote:Rui Pedro λέμε και κλαίμε.

Sent from my Lenovo A806
Ευκολα 40 γκολακια στην Σουπερλιγκ αν εχει βελτιωθει ε.
There are some who call me...Tim?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM2016, Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 2017

Η κλήρωση του Champions League μας έφερε στον Δ όμιλο μαζί με την Μπάγερ του Λεβερκούζεν, την
Ατλέτικο της Μαδρίτης και την Άρσεναλ του Λονδίνου.





Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού συνεχίσαμε με άλλες δυο νίκες. Αρχικά βγάλαμε διπλό
στη Κομοτηνή
με τους Μποκανί και Μαγιοράλ να το καθαρίζουν νωρίς. Ακολούθως τα χρειαστήκαμε
στη Τούμπα με τον Παναθηναϊκό αλλά μέσα σε 27 λεπτά το 0-1 έγινε 3-1.





Και έρχεται η πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ήρθε στη Τούμπα η Ατλέτικο και προηγήθηκε
0-1 και 1-2. Και στο 78' το 2-2 και στο 80' το 3-2 και ένας μεγάλος χαμός! Και φυσικά, μετά από έναν
τόσο σημαντικό και μοναδικό ΘΡΙΑΜΒΟ, ακολούθησε ένα αποτέλεσμα 100000% ΠΑΟΚ. Πηγαίνουμε στη Λαμία
και από το 20' ως το 29' κάνουμε το 0-3. Τελικό σκορ 3-3 με γκολ στο 78', στο 88' και στο 92'. Γι' αυτό
ΠΑΟΚ, παίξε τόπι, να παραμιλάει όλη η Ευρώπη...





Σα "τσόντα" έρχεται ματς κυπέλλου με τον Εργοτέλη, που το κερδίζουμε με 0-1 στη Κρήτη και ακολουθεί
η επίσκεψη του Αστέρα Τρπόλεως στη Τούμπα με τον Αθανασιάδη να βρίσκει το δρόμο προς τα δίκτυα και
να μας δίνει τη νίκη με 1-0.






Δεύτερο παιχνίδι ομίλων Τσάμπιονς Λιγκ, και πάμε με αέρα και υφάκι στο Emirates για το ματς με την Άρσεναλ.
Χάσαμε τη μπάλα με τον Ντιμπάλα που υπέγραψε το τελικό 5-0. Και, έτσι έκλεισε ο Σεπτέμβριος...



Image





Τα μπογαλάκια μας και πάμε Νέα Σμύρνη με τη λογική του "αφού κερδίσαμε στο Τσουλου και τη πατήσαμε
το πρωτάθλημα, τώρα θα γίνει το αντίθετο". Ναι, με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι. Ήττα με 2-1 και επιστροφή
στη Τούμπα για το ματς με την Καλλονή
. Λίγες φάσεις, στα χαμένα γενικά και ισοπαλία με 1-1. Τρίτο σερί
αρνητικό αποτέλεσμα, και έρχεται στη Τούμπα η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Και ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑ. Κάνουμε
2-2 στο 80' και 3-2 στο 87'
. Γλέντια, πανηγύρια, κακό, αλλά... Όλα σταματούν διότι ακολουθούσε η μεγάλη στιγμή.
ΠΑΜΕ ΚΛΕΑΝΘΗΣ ΒΙΚΕΛΙΔΗΣ για πρώτη φορά μετά το 2014. Ναι, νικήσαμε και μάλιστα με 1-4 αλλά
μεταξύ μας τώρα. Όταν προηγείσαι με 0-3 στο ημίχρονο, το 1-4 σου φαίνεται λίγο. Κακία είναι αλλά είναι η πάσα αλήθεια.






Ακολούθησε το ματς κυπέλλου με την Καλαμάτα. Έληξε 1-1, και τα πήρα διότι πάλι μπλέξαμε με αυτούς τους
ομίλους που μου τη δίνουν. Ο Οκτώβρης έκλεισε με το ματς στο Λεβερκούζεν. Και εκεί που το ελέγχαμε, για πότε το 0-0
στο 60' έγινε 3-0 στο 77', ούτε που κατάλαβα... Τελικό σκορ 3-1.




Image









Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόνο την ήττα απ τον Ιστορικό βλέπω εκτός προγράμματος.
Με την στενή έννοια του όρου
γιατί δεν μπορείς κύριε να ξεφτιλίζεις τον ΠΑΟΚ με 5αρες από τα παρτάλια που απέκλειε ο Βελλής με τον Κολομπούρδα
κι ούτε να χάνεις στη Γερμανία που έχεις να χάσεις απ το ματς με τη Aϊντραχτ το 80κάτι ξερωγω τι
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χνιε,χνιε,χνιε 3αρα απ' την Νεβερκουπεν , χνιε,χνιε,χνιε....(Να σε κοψει βαθμους ο Αρης και τι στον κοσμο).
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
Post Reply

Return to “Ιστορίες”