A neverending journey with The Gers

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Image

1.
Εισαγωγή αντί προλόγου



Τι δουλειά μπορεί να είχε ένας Ιταλός φοιτητής δημοσιογραφίας από το Corigliano Calabro στην Γλασκώβη; Πιθανότα ένα ταξίδι για την πρακτική του και όντως αυτός ήταν ο αρχικός λόγος του ερχομού μου εδώ, όμως στην πορεία κάτι άλλαξε. Η πόλη από την οποία κατάγομαι είναι γνωστή για δύο πράγματα κυρίως, τα φρούτα και τις ελιές της, αλλά ακόμα περισσότερο γιατί είναι η γενέτειρα του Gennaro Gattuso, του θρυλικού Ιταλού που φόρεσε για πολλά χρόνια την φανέλα της τεράστιας Milan. Ο Gattuso θα γινόταν η αφορμή για να βρεθώ στην Σκωτία.
Το Πανεπιστήμιο της Perugia όπου σπούδαζα δημοσιογραφία με ειδικότητα στην αθλητική δημοσιογραφία, είναι από τα καλύτερα της χώρας μου και στα πλαίσια της καθορισμένης υποχρεωτικής πρακτικής με έστειλε για ένα τρίμηνο στην Γλασκώβη στο τμήμα δημοσιογραφίας του τοπικού πανεπιστημίου, κάτι σαν το σημερινό Erasmus που έχει πάει η κόρη μου, αλλά στο πιο συντηρητικό του. Απορώ πως με κατάφερε η κόρη μου και την άφησα να πάει. Τέλος πάντων... Στα πλαίσια της πρακτικής μου τότε έπρεπε εκτός των άλλων να καλύψω την μεταγραφή του Gattuso από την αγαπημένη μου Perugia στην τοπική ομάδα και να στείλω ένα πλήρες άρθρο στην σχολή μου για την εφημερίδα του πανεπιστημίου μας. Για την ακρίβεια, η μεταγραφή ήταν στην μία από τις δύο μεγάλες της Γλασκώβης. Για να πω την αλήθεια δεν ήξερα και πολλά ούτε για την πόλη, ούτε για τις ομάδες που εδρεύουν εδώ. Έχουν περάσει όμως και 19 χρόνια από τον ερχομό μου εδώ, όμως πάντα μου αρέσει κάθομαι δίπλα στο τζάκι με τον σκύλο μου και ένα ποτήρι ώριμο ουίσκι στο χέρι και να αναπολώ το παρελθόν μέχρι να φτάνω νοσταλγικά στο σήμερα. Μακάρι μόνο να μην με πάρει πάλι ο ύπνος και μου πέσει το ποτήρι στο χαλί, γιατί ποιος ακούει την γυναίκα μου πάλι. Ναι, πάλι. Γκρινιάζω, αλλά δεν θα ήμουν τίποτα χωρίς εκείνη, δεν θα έμενα εδώ αν δεν ήταν εκείνη...



:!: :!: :!:
Spoiler: show
Πανε σιγουρα 2 χρονια απο την τελευταια φορα που εκανα ιστορια στο τοπικ. Η επιστροφη ομως ειναι γεγονος και ελπιζω να εχω πολλους συντροφια σε αυτην την προσπαθεια! Πιστεψτε με, αξιζει! Πολυ συντομα η συνεχεια! Stay tuned! :D
Last edited by DimiZag on Tue Apr 19, 2016 3:08 am, edited 2 times in total.
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Following :wink:
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times


Off Topic:
Θενξ ρε Μπιλλ! :D
Image

2.
Καλώς ήρθατε στην Γλασκώβη




Ιούλιος 1997. Είμαστε ήδη στην Γλασκώβη μια εβδομάδα αλλά αυτό το κλίμα, αυτή η υγρασία σου τρυπάει τα κόκαλα, δεν λέω να συνηθίσω με τίποτα. Ο καιρός όμως είναι το λιγότερο. Μιλάνε γύρω μου και δεν τους καταλαβαίνω! Τι γλώσσα μιλάνε; Αγγλικά με βαριά προφορά ή σκωτσέζικα; Μα τι λέω, δεν υπάρχει τέτοια επίσημη γλώσσα, όπως τα εουσκάρα*, άρα ας υποθέσουμε ότι είναι μια βαριά αγγλική προφορά, πιο βαριά και από εκείνη ων γειτόνων τους από το Newcastle και το Sunderland απέναντι. Η ζωή είναι όπως την περίμενα πάνω-κάτω, με τις γνωστές pubs και τα γραφικά δρομάκια, όλα τους κρύβουν και ένα μυστήριο, μια ιστορία από το χθες της πόλης. Ένα χθες έντονο, γεμάτο αναταραχές.
Βέβαια, πέρα από τις ξεναγήσεις, συνέβη και κάτι ενδιαφέρον. Γνώρισα μια κοπέλα σε μια pub, την June. Το όνομα της μαζί με το χαμόγελο της έφεραν για πάντα το καλοκαίρι μέσα μου. Δεν γνωριστήκαμε όμως και με τον καλύτερο τρόπο. Για την ακρίβεια, ως κλασικός αδέξιος που είμαι, κάποια στιγμή σηκώθηκα από το τραπέζι που καθόμουν για να πάω στο μπάνιο, ενώ εκείνη περπατούσε με έναν δίσκο όντας σερβιτόρα εκεί. Καθώς σηκωνόμουν, μιλούσα και κουνούσα ταυτόχρονα τα χέρια μου με έναν ακατανόητο τρόπο. Κάπου εκεί περνούσε και εκείνη και με το ένα μου χέρι την χτύπησα αρχικά στο πρόσωπο και της έριξα τον δίσκο κάτω. Ρεζίλι και οι δυο μας. Περισσότερο όμως εγώ στα δικά της μάτια, αφού κατάφερα πάλι να κάνω την χειρότερη δυνατή εντύπωση σε κάποια που μου άρεσε. Μετά το αρχικό βρίσιμο που άκουσα, κατάλαβε και εκείνη ότι είχα αρχίσει να ζαλίζομαι από τις μπύρες και απλά χαμογέλασε για να αποφορτίσει την έντονη στιγμή. Κατάλαβα ότι ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά. Ωχ, πάλι γίνομαι μελό, όμως η γνωριμία μας ήταν πραγματικά βγαλμένη από όλες εκείνες τις κομεντί που γράφτηκαν και έγιναν ταινίες για τις γυναίκες. Κάπου μετά τα μεσάνυχτα τέλειωσε η βάρδια της στην pub και εγώ ήμουν ήδη σχεδόν σε κατάσταση μέθης. Όλοι είχαν γυρίσει στις εστίες του πανεπιστημίου από την παρέα, εκτός από τον Christophe, έναν Παριζιάνο με τον οποίο μοιράζομαι το δωμάτιο στην εστία, ο οποίος είναι τρελός οπαδός της Paris Saint-Germain μια ομάδας που μετρούσε 27 χρόνια ζωής μόλις τότε. Είχε κόλλημα με τον Marco Simone, έναν Ιταλό επιθετικό της ομάδας που είχε έρθει από την Milan, αφού λόγω της κοινής μας προέλευσης με φώναζε και μένα Simone, παρ όλο που δεν με λένε έτσι!
Περιμέναμε την June μέχρι να ετοιμαστεί να φύγει. Μόλις βγήκε από την pub έτρεξα προς το μέρος της και ευτυχώς συστήθηκα σαν κανονικός ενήλικας. ''Συγγνώμη για πριν, ελπίζω να μην σε εφέρα σε δύσκολη θέση απέναντι στο αφεντικό σου. Είμαι ο Federico, εεεε λέγε με Fede!'' Tότε ήταν που μου χαμογέλασε. ''Eίμαι η June, ξένε, τι σε φέρνει σε ένα τόσο επικίνδυνο σημείο της Γλασκώβης;'' Της απάντησα: ''Είμαι φοιτητής δημοσιογραφίας από την Calabria της νότιας Ιταλίας και με έχουν στείλει για την πρακτική μου. Και μόλις τώρα θυμήθηκα πως αύριο έχω να πάω στην συνέντευξη τύπου για την παρουσίαση ενός Ιταλού ποδοσφαιριστή σε μια ομάδα εδώ!'' Εκείνη με την σειρά της περιορίστηκε στο εξής: ''Ακούγεται ενδιαφέρον, για σένα υποθέτω! Τον Gattuso λες! Όλη η περιοχή πανηγυρίζει για αυτή τη μεταγραφή. Και δεν είναι σε μια ομάδα, είναι ΣΤΗΝ ομάδα! Η τύχη σου χαμογέλασε Fede, θα σου δείξω όσα πρέπει να ξέρεις για την ομάδα, εφόσον πρέπει να μας υποστείς από δω και μπρος!''
Δώσαμε ραντεβού την επόμενη μέρα στις 11 το πρωί έξω από την pub, ούτε που θυμόμουν ότι την έλεγαν ''Teddy Bear''. Είναι ένα από τα παρατσούκλια της ομάδα που πήγε ο Gattuso μου είπε. Περίεργο όνομα. Μέχρι να φτάσουμε στο γήπεδο της ομάδας κατάφερα και έμαθα περισσότερα για εκείνη. Θέλει να γίνει νηπιαγωγός, αλλά χρωστάει αρκετά μαθήματα λόγω δουλειάς, αλλά κυρίως λόγω κακών επιλογών. Με αυτά και με αυτά φτάσαμε και στην αίθουσα παρουσίασης, όπου άρχισαν και οι πρώτες φωτογραφίες.

Image
Image
Image


''Εδώ είμαστε! Ibrox Stadium, το ''κάστρο'' της Rangers F.C., της νέας ομάδας πλέον του Gattuso σου! Έχεις πολλά να δεις και να μάθεις Ιταλέ!'' Και το ταξίδι μόλις άρχισε...




-----

Image

* Είναι η γλώσσα του Εουσκάδι, δηλαδή της Χώρας των Βάσκων
Last edited by DimiZag on Wed Apr 27, 2016 3:13 am, edited 2 times in total.
User avatar
milanezos13
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5823
Joined: Tue May 07, 2013 2:21 pm
Football Manager της ομάδας: OM
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos,United,Milan
facebook προφίλ: nikos.blanidis
Status: Always look on the bright side of life....
Location: Μαρουσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Following too...!Για παμε να δουμε μεγαλεια!
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times


Off Topic:
Ευχαριστω αδελφεε!! :D

Image

3.
Το χθες και το σήμερα




Η δουλειά μου στην αίθουσα Τύπου τελείωσε και κανονικά έπρεπε να γυρνούσα στην εστία για να οργανώσω το αρχείο με τις σημειώσεις μου. Η June όμως ήταν από μόνη της ένας καλός λόγος να μην διαβάσω. Κάτι μου έλεγε τότε μέσα μου πως αυτή η κοπέλα θα μου κάνει ή το μεγαλύτερο κακό ή το μεγαλύτερο καλό του κόσμου. Τότε εκείνη είπε, ''έλα Fede, δεν μπορεί να είσαι τόσο βαρετός άνθρωπος! Είσαι Ιταλός υποτίθεται, που είναι το ταμπεραμέντο σου; Άσε με να σου δείξω την πόλη!'' Την ακολούθησα φυσικά. Τι μπορούσα άλλο να κάνω; Και κάπως έτσι όσο περπατούσαμε στους δρόμους της Γλασκώβης μάθαινα όλο και περισσότερα για αυτή τη Rangers. Και τι έμαθα; Λοιπόν...

Image

Ίδρυση, τα πρώτα χρόνια μέχρι και την δεκαετία του '60
Οι τέσσερις ιδρυτές της Ρέιντζερς - τα αδέλφια Μoses και Peter McNeil, ο Peter Campbell και ο William McBeath - γνωρίστηκαν το Μάρτιο του 1872 στο West End Park, (γνωστό σήμερα ως πάρκο Kelvingrove). Ο πρώτος αγώνας της Rangers το Μάιο εκείνης της χρονιάς, ήταν μια λευκή φιλική ισοπαλία με την Callander στο Glasgow Green. Ο David Hill ήταν επίσης ιδρυτικό μέλος. Το 1873, ο σύλλογος πραγματοποίησε την πρώτη ετήσια συνεδρίασή του. Από το 1876 η Rangers είχε τον πρώτη διεθνή παίκτη της, τον Μoses McNeil που εκπροσωπεί τη Σκωτία σε έναν αγώνα ενάντια Ουαλία. Το 1877 η Ρέιντζερς θα φτάσει σε ένα τελικό Κυπέλλου Σκωτίας μετά την λήξη του πρώτου παιχνιδιού, η Ρέιντζερς αρνήθηκε να εμφανιστεί για την επανάληψη και το κύπελλο απονεμήθηκε στην Vale of Leven. Η Ρέιντζερς κέρδισε το Glasgow Merchants' Charity Cup το επόμενο έτος εις βάρος της Vale of Leven με 2-1, που ήταν και η πρώτη μεγάλη κούπα τους. Η πρώτη φορά που έγινε αγώνας Old Firm ήταν το 1888, το έτος ίδρυσης της Σέλτικ. Η Rangers έχασε 5-2 σε φιλικό με την Χιμπέρνιαν.
Η σεζόν 1890-1891 είχε την έναρξη της Football League Σκωτίας, και η Ρέιντζερς, από τότε παίζει στο πρώτο Ibrox Stadium. Στον πρώτο αγώνα πρωταθλήματος του συλλόγου, στις 16 Αυγούστου το 1890, ήρθε η νίκη με 5-2 επί της Χάρτς. Μετά την ολοκλήρωση των play-off που πραγματοποιήθηκαν στο Cathkin Park, ο αγώνας με την Dumbarton τελείωσε 2-2 και ο τίτλος μοιράστηκε για τη μοναδική φορά στην ιστορία και στις δύο ομάδες. Για πρώτη φορά η ομάδα κέρδισε το κύπελλο Σκωτίας το 1894 μετά από ένα 3-1 επί της Σέλτικ. Με την έναρξη του 20ου αιώνα, η Ρέιντζερς είχε κερδίσει δύο τίτλους πρωταθλήματος και τρια Κύπελλα Σκωτίας. Κατά τη διάρκεια της θητείας του William Wilton ως γραμματέα και στη συνέχεια διευθυντή της ομάδας, η Ρέιντζερς κέρδισε 10 πρωταθλήματα.
Η Ρέιντζερς μέχρι το 1920 είχε 14 τίτλους πρωταθλήματος πριν από την έναρξη του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου. Στις 2 Ιανουαρίου 1939 σπάει το ρεκόρ προσέλευσης από τους 118.567 οπαδούς της που ήταν εκεί για να παρακολουθήσουν κόντρα στην Σέλτικ στο παραδοσιακό Old Firm της Πρωτοχρονιάς. Μέχρι το 1954 η ομάδα φτάνει τα 18 πρωταθλήματα, 10 Κύπελλο Σκωτίας, 2 Λιγκ Καπ, 7 πρωταθλήματα στη διάρκεια του πολέμου, 19 Κύπελλα Γκασκώβης, 17 Φιλανθρωπικά Κύπελλα και άλλες τιμητικές διακρίσεις εν καιρώ πολέμου.
Το εγχώριο τρεμπλ το 1963-64, την εποχή του «Slim» Jim Baxter, ενός από τους μεγαλύτερους παίκτες του συλλόγου. Rangers έχασε επίσης σε Old Firm με σκορ 7-1.
Η Rangers έφτασε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου το 1960, χάνοντας από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με συνολικό σκορ 12-4. Το 1961 η Rangers έγινε η πρώτη βρετανική ομάδα που θα φτάσει ένα ευρωπαϊκό τελικό, στο τελικό Κυπέλλου Κυπελλούχων ενάντια Φιορεντίνα, χάνοντας 4-1 στο σύνολο των αγώνων. Η Ρέιντζερς έχασε και πάλι στον τελικό του 1967, από την Μπάγερν Μονάχου.

Η καταστροφή του Ibrox και οι ευρωπαϊκές επιτυχίες
Η καταστροφή του Ibrox συνέβη στις 2 Ιανουαρίου 1971, όταν ένα μεγάλο θραύσμα κοντά στην έξοδο, στο αποκορύφωμα ενός Old Firm εκείνης της Πρωτοχρονιάς αφαίρεσε 66 ζωές. Μια έρευνα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η συντριβή ήταν πιθανό να έχει συμβεί δέκα λεπτά μετά το τελικό σφύριγμα και να έχουν προκληθεί από κάποιον που έπεσε από τις σκάλες. Ένας φιλανθρωπικός αγώνας για να συγκεντρωθούς κεφάλαια για τις οικογένειες των θυμάτων έλαβε χώρα μετά την καταστροφή, μια μια μεικτή ομάδα παιχτών των Ρέιντζερς και Σέλτικ σε μια επίλεκτη ομάδα της Σκωτίας στο Hampden Park, τον οποίο παρακολούθησαν 81.405 θεατές.
Image
Το 1972, η Ρέιντζερς μετά από την τραγωδία του προηγούμενου έτους φτάνει τελικά στην πρώτη της επιτυχία στην ευρωπαϊκή σκηνή. Ένας γκολ από τον Colin Stein και δύο από τον Willie Johnston βοήθησαν στο να εξασφαλίσει μια νίκη 3-2 επί της Ντιναμό Μόσχας στο Camp Nou, στη Βαρκελώνη και να σηκώσει το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Κυπελλούχων.
Η Ρέιντζερς ανέκτησε ξανά την υπεροχή στην εκατονταετηρίδα του συλλόγου όπου κέρδισε το Κύπελλο Σκωτίας στο Hampden μπροστά σε 122.714 θεατές.
Κάθε χρόνο από τη σεζόν 1988-1989 μέχρι την περίοδο 1996-1997, Ρέιντζερς κέρδισε τον τίτλο του πρωταθλητή (9 σερί). Αυτό το επίτευγμα ισοφάρισε το ρεκόρ της Σέλτικ, πριν από τη διαμόρφωση της Premier Division Scottish Football League, όπου όλες οι ομάδες συναντώνται τέσσερις φορές την σεζόν. Οι πρώτες τρεις από αυτές τις σεζόν ο σύλλογος έχει στον πάγκο τον Graeme Souness και έπειτα τον Walter Smith.
Την σεζόν 1992-1993 η ομάδα πραγματοποίησε το εγχώριο τρεμπλ, καθώς και μια μακρά πορεία στο UEFA Champions League, όπου ο σύλλογος ήθελε μόνο ένα γκολ για να εξασφαλίσει μια θέση στον τελικό.

Dick Advocaat και ο Alex McLeish
Το 1998, όταν και ήρθα στην Γλασκώβη για την μεταγραφή του Gattuso, ο Ολλανδός Dick Advocaat έγινε ο πρώτος ξένος προπονητής του συλλόγου. Οι ελάχιστες εγχώριε επιτυχίες και οι ευρωπαϊκές ''ξενέρες'', οδήγησαν τον Advocaat στον να παραιτηθεί το Δεκέμβριο του 2001 και να αντικατασταθεί από τον Alex McLeish.
Την σεζόν 2002-03 με τον McLeish θα φτάσει πάλι σε ένα εγχώριο τρεμπλ. Το πρωτάθλημα κερδήθηκε στη διαφορά τερμάτων στο 6-1 κόντρα στην Ντανφέρμλιν στο Ibrox. Έτσι η ομάδα φτάνει στον 50ο τίτλο πρωταθλημάτων και γίνεται η πρώτη ομάδα στον κόσμο που πετυχαίνει αυτόν τον άθλο. Η κακή οικονομική κατάσταση του συλλόγου από τον David Murray οδήγησε πολλούς από τους κορυφαίους παίκτες της ομάδας να την αφήσουν το καλοκαίρι του 2003.
Η σεζόν 2004-05 έφερε στο Ibrox παίχτες όπως ο Jean-Alain Boumsong, ο Dado Pršo και ο Nacho Novo, μαζί με την επιστροφή του πρώην αρχηγού, του Barry Ferguson μετά από μια περίοδο στην Αγγλία με την Μπλάκμπερν. Άλλο ένα πρωτάθλημα ήρθε ξανά.

Ο Paul Le Guen και η επιστροφή του Walter Smith
Ο Γάλλος Paul Le Guen αντικαθιστά τον Alex McLeish, μετά τη σεζόν 2005-06 και η σεζόν ξεκίνησε με μια πρόωρη έξοδο από το Λιγκ Καπ , ενώ Σέλτικ έχτισε ένα επιβλητικό προβάδισμα στην κορυφή του πίνακα. Στο Κύπελλο UEFA, Ρέιντζερς έγινε η πρώτη ομάδα από την που φτάνει στους 32 του θεσμού με αυτό το όνομα, τερματίζοντας αήττητη στον όμιλο. Ωστόσο, εν μέσω ισχυρισμών της δυσαρμονίας μεταξύ του προπονητή και του Barry Ferguson, ανακοινώθηκε στις 4 Ιανουαρίου 2007 το ''διαζύγιο'' του Γάλλου με τον σύλλογο με αμοιβαία συναίνεση. Στις 10 Ιανουαρίου 2007, ο Walter Smith παραιτήθηκε από τη θέση του ως εκλέκτορας της Σκωτίας για να επιστρέψει στο Ibrox, με τον McCoist ως βοηθό του.
Ο σύλλογος εκείνη την σεζόν έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου Ουέφα, νικώντας τον Παναθηναϊκό, την Βέρντερ Βρέμης, την Σπόρτινγκ Λισαβόνας και την Φιορεντίνα μέχρι τον τελικό του Μάντσεστερ. Το τελικό στο Μάντσεστερ εναντίον της ανερχόμενης τότε δύναμης, της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, υπό τον πρώην προπονητή της ομάδας, Dick Advocaat, η Ρέιντζερς έχασε με κατεβασμένα τα χέρια με 2-0.
Image
Η σεζόν 2008-09 είδε την Ρέιντζερς να αποχωρεί πρόωρα από το UEFA Champions League από την FBK Κάουνας της Λιθουανίας. Ο σύλλογος εξασφάλισε το 52ο πρωτάθλημα του την τελευταία ημέρα της σεζόν με μια νίκη 3-0 επί της Νταντί Γιουνάιτεντ. Η Ρέιντζερς υπερασπίστηκε με επιτυχία το Κύπελλο Σκωτίας, στη 33η νίκη της στο θεσμό, νικώντας τη Φόλκερκ 1-0 στον τελικό.
Η σεζόν 2009-10 είδε τη Ρέιντζερς φτάσει τους πέντε συνεχείς εγχώριους τελικούς: εναντίον της Σεντ Μίρεν στο Λιγκ Καπ της Σκωτίας. Ο τίτλος πρωταθλήματος διατηρήθηκε. Η σεζόν 2010-11, που ήταν η τελευταία του Smith , είδε την Ρέιντζερς να διατηρεί το Λιγκ Καπ, νικώντας την Σέλτικ στο Hampden με ένα γκολ του Nikica Jelavic στην παράταση. Ένα τρίτο συνεχόμενο τίτλο κέρδισε και μαθηματικά εις βάρος της Κιλμάρνοκ με 5-1 στον τελευταίο ματς με τον Smith στον πάγκο.

Εποχή McCoist, αφερεγγυότητας και των κατώτερων κατηγοριών
Ο McCoist ανέλαβε από τον Walter Smith τον Ιούνιο του 2011, αλλά η σεζόν 2011-12 ξεκίνησε με την Ρέιντζερς να αποβάλλεται από δύο ευρωπαϊκές διοργανώσεις πριν από το τέλος του Αυγούστου: από τη σουηδική πλευρά Μάλμε στο Champions League στο τρίτο γύρο προκριματικό γύρο και από τη σλοβενική Μάριμπορ στο Europa League σε προκριματικό γύρο. Ενώ η καλή φόρμα στο πρωτάθλημα είδε τη Ρέιντζερς στην κορυφή μετά από το αήττητο σερί για τα πρώτα 15 παιχνίδια, ήρθε η ήττα στον νοκ άουτ γύρο του Λιγκ Καπ από την Φόλκερκ και το Κύπελλο Σκωτίας από Νταντί Γιουνάιτεντ στο Ibrox. Η Ρέιντζερς τέθηκε σε αναγκαστική διαχείριση στις 14 του Φεβρουαρίου 2012 με αποτέλεσμα από το club να αφαιρούνται 10 βαθμοί, σύμφωνα με τους κανόνες της SPL. Η Ρέιντζερς τερμάτισε τελικά 20 βαθμούς πίσω από την Σέλτικ στη δεύτερη θέση. Η μη επίτευξη συμφωνίας με τους πιστωτές στις 14 Ιουνίου 2012 οδήγησε την ομάδα στην σκληρή διαδικασία της εκκαθάρισης.
Οι διαχειριστές αφού πούλησαν τον σύλλογο σε μια νέα εταιρεία την Sevco Ltd, που αργότερα μετονόμασαν τον σύλλογο σε ''The Rangers Football Club Ltd''. Όταν η νέα εταιρεία δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του συλλόγου στην πρώτη κατηγορία, η Rangers έπεσε στη χαμηλότερη κατηγορία, τη τρίτη. Και έτσι ξεκίνησε ένας αγώνας δρόμου για την επιστροφή στην πρώτη κατηγορία μετά κόπων και βασάνων, αγωνιστικών και μη.
Πλέον, η ομάδα έχει κολλήσει για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στην Championship (Β' Σκωτίας) και είναι αποφασισμένη για την μεγάλη επιστροφή...


Ασύλληπτη ποσότητα πληροφοριών από μια κοπέλα! Δυστυχώς ήταν μοιραίο να γίνει οπαδός των Μπλε αφού ο πατέρας της, από την στιγμή που δεν απέκτησε γιο, έπρεπε να κληροδοτήσει κάπου τις γνώσεις του και η June ήταν το ''θύμα''. Πάλι όμως ξεχάστηκα με την αναδρομή μου και έφτασα στο σήμερα. Αυτά όμως που με εντυπωσίασαν περισσότερο απ' όλα εκείνο το δροσερό πρωινό του Ιούλη στην ξενάγηση που μου έκανε, ήταν η πρώτη μου γνωριμία με αυθεντικούς οπαδούς των Rangers, τους ''Προτεστάντες'', μόνο έτσι θα έπιανα το νόημα του Old Firm, μέχρι δηλαδή να το ζήσω από κοντά λίγο καιρό μετά...





-----

Image
Last edited by DimiZag on Wed Apr 27, 2016 3:12 am, edited 1 time in total.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Image



Πφφφ... Πάλι αποκοιμήθηκα στον καναπέ. Τουλάχιστον πρόλαβα και ήπια το ουίσκι και δεν το έχυσα πάλι στο χαλί. Ένα μήνυμα στο κινητό. 21 Μαΐου 2016 γράφει η ημερομηνία στο κινητό μου. Ημέρα Old Firm. Το πρώτο από την στιγμή που εξασφαλίσαμε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Είπα εξασφαλίσαμε ε; Ναι, τελικά είμαι σχεδόν 19 χρόνια στην Γλασκώβη και θεωρώ εδώ και χρόνια τον εαυτό μου ενεργό φίλαθλο της Rangers. Είμαι αισιόδοξος για σήμερα, γιατί έχω εμπιστοσύνη στον κόουτς. Είναι νέος και ταλαντούχος και έχει προωθήσει άπειρα παιδιά στην πρώτη ομάδα. Όλοι πίνουν νερό στο όνομά του ήδη από τους πρώτους μήνες που ήρθε!
Η ώρα έχει περάσει και πρέπει να έχω στείλει μέχρι τις επόμενες δύο ώρες το αφιέρωμα στο ντέρμπι στην εφημερίδα. Δεν υπάρχει χρόνος ούτε για καφέ και φυσικά ούτε για πρωινό. Ξεκινάμε λοιπόν.


4.
The Old Firm Derby



Image

<<Του Federico Romagnoli-McDoyle

Ίσως το πιο άγριο ή αμφίρροπο ντέρμπι του κόσμου. Η απόλυτη σύγκρουση δύο διαφορετικών κόσμων. Στις παρακάτω γραμμές αγαπητοί μου αναγνώστες θα σας παραθέσω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά όσες περισσότερες πτυχές γίνεται του ντέρμπι αυτού.
Οι οπαδοί της Rangers παραδοσιακά έχουν ταυτιστεί με την προτεσταντική κοινότητα και την Ενωτική κοινότητα* στη Σκωτία, καθώς και στη Βόρεια Ιρλανδία. Ο σύλλογος έχει μια παγκόσμια βάση οπαδών με μια παγκόσμια εξάπλωση άνω των 600 συλλόγων φιλάθλων που κυμαίνονται από τη Βόρεια Αμερική, την Αυστραλία και τη Μέση Ανατολή και φυσικά σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο. Στην σεζόν 2012-13, η Ρέιντζερς κατέγραψε τον 18ο υψηλότερο μέσο όρο προσέλευσης οπαδών στην Ευρώπη. Η Rangers στο Ηνωμένο Βασίλειο εκτιμάται πως έχει 1,4 εκατομμύρια υποστηρικτές και παγκοσμίως πάνω από 15 εκατομμύρια υποστηρικτές.
Ο Σεχταρισμός στη Γλασκώβη παίρνει τη μορφή της θρησκευτικής και πολιτικής θρησκευτικής αντιπαλότητας μεταξύ Ρωμαιοκαθολικών και Προτεσταντών. Αυτό ενισχύεται από τον έντονο ανταγωνισμό μεταξύ της Celtic και της Rangers, των δύο Old Firm ποδοσφαιρικών συλλόγων. Παρά το γεγονός ότι μια έρευνα από το δημοτικό συμβούλιο της Γλασκώβης το 2003 έδειξε ότι οι άνθρωποι πιστεύουν ξεκάθαρα ότι ο σεχταρισμός εξακολουθεί να είναι διαδεδομένος στη Γλασκώβη, τα μέλη του κοινού εμφανίζονται να διίστανται σχετικά με τη δύναμη της σχέσης ανάμεσα στο ποδόσφαιρο και σεχταρισμό.
Αρχικά, η Σκωτία ήταν μια Ρωμαιοκαθολική χώρα. Ωστόσο, μετά από την Προτεσταντική και την Σκωτσέζικη Μεταρρύθμιση, η Σκωτία υιοθέτησε την Presbyterianism (η Εκκλησία της Σκωτίας) ως επίσημη θρησκεία του κράτους. Λόγω της οικονομικής δυσπραγίας, πολλοί ιρλανδική καθολική μετανάστες εγκαταστάθηκαν στο ανατολικό άκρο της Γλασκώβης, που οδήγησε έτσι σε αύξηση του ανταγωνισμού για την απασχόληση και στέγαση και σε ορισμένες περιπτώσεις, ο ανταγωνισμός και οι συγκρούσεις μεταξύ ανταγωνιστικών ομάδων ήταν πλέον καθημερινό φαινόμενο. Εκτός από αυτό, η χώρα βρίθει και θρησκευτικών διακρίσεων, αφού καθιερώθηκαν κοινωνικά δίκτυα έντασης μεταξύ Προτεσταντών και Καθολικών.
Θάνατοι και σοβαρές επιθέσεις κατά καιρούς έχουν άμεση σχέση με θρησκευτικές εντάσεις μέσα στην πόλη. Πολλά από αυτά έχουν συμβεί είτε πριν είτε μετά από Old Firm. Η δολοφονία το 1996 του Mark Scott, οπαδού της Σέλτικ, από τον Jason Campbell είχε ως αποτέλεσμα το σχηματισμό της αντι-σεχταριστικής φιλανθρωπικής οργάνωσης Nil by Mouth.
Τον Ιούνιο του 2003, μετά τη δημοσίευση του σχεδίου δράσης της κυβέρνησης της Σκωτίας σχετικά με την αντιμετώπιση του σεκταρισμού στη Σκωτία, το Άρθρο 74 του Ποινικού Δικαστηρίου το 2003 τέθηκε σε εφαρμογή.
Το 2004 και το 2005, σεχταριστικά περιστατικά αναφέρθηκαν στην αστυνομία στη Σκωτία τα οποία αυξήθηκαν κατά 50% στα 440 για πάνω από 18 μήνες. Στατιστικές μελέτες της Κυβέρνησης της Σκωτίας έδειξε ότι το 64% των 726 περιπτώσεων κατά την περίοδο είχαν ως κίνητρο το μίσος κατά των καθολικών, καθώς και από το μίσος κατά των προτεσταντών στις περισσότερες από τις υπόλοιπες περιπτώσεις (31%).
Στα πέντε χρόνια πριν από το 2011, κάθε χρόνο υπήρχαν γύρω στις 600 και 700 κατηγορίες για αδικήματα από θρησκευτικές προκαταλήψεις στη Σκωτία.
Ο σεχταρισμός στη Γλασκώβη είναι ορατός στην αντιπαλότητα μεταξύ των οπαδών των δύο κύριων ποδοσφαιρικών συλλόγων της Γλασκώβης, της Σέλτικ και της Ρέιντζερς, πιο απλά γνωστή ως The Old Firm. Μια μελέτη έδειξε ότι το 74% των οπαδών της Celtic αυτοπροσδιορίζονται ως Καθολικoί, ενώ μόνο το 10% προσδιορίζεται ως Προτεστάντες. Για τους οπαδούς της Ρέιντζερς, οι αριθμοί είναι 2% και 65%, αντίστοιχα. Στο στάδιο Ibrox, η σημαία της Ένωσης και το λάβαρο του Ulster συχνά εμφανίζονται, ενώ στο Celtic Park, η ιρλανδική τρίχρωμη σημαία επικρατεί. Κατά τη διάρκεια του 19ου αιώνα, πολλοί μετανάστες ήρθαν στην Γλασκώβη από την Ιρλανδία, από τους οποίους περίπου το 25% ήταν προτεστάντες και περίπου το 75% Ρωμαιοκαθολικοί. Η ίδρυση της Σέλτικ, ενός κλαμπ με μια ξεχωριστή ιρλανδική Ρωμαιοκαθολική ταυτότητα, ήταν ζωτικής σημασίας η έγκριση από Rangers μιας προτεσταντικής οάδας, Ενωτικών καταβολών. Από τις αρχές του 20ου αιώνα, λεγόταν από μερικές εξέχουσες φιγούρες του παρελθόντος της Ρέιντζερς με την πρώτη ευκαιρία πως Καθολικοί παίκτες δεν είχαν θέση στον σύλλογο. Αυτό ήταν δηλαδή ένας «άγραφος κανόνας». Ωστόσο, δεν υπάρχει επίσημο έγγραφο από το σύλλογο, ούτε έχει ποτέ παραχθεί για να αποδειχθεί αυτό. Ιδιαίτερα από τη δεκαετία του 1970, η Ρέιντζερς τέθηκε υπό την αυξανόμενη πίεση των Μέσων Ενημέρωσης για να αλλάξει τη στάση της, παρά τις απόπειρες μελών του συμβουλίου του συλλόγου που συνεχίζουν να υπερασπίζονται δημοσίως την ως τότε θέση.
Το 1989, η Rangers υπέγραψε τον Maurice "Μο" Johnston, τον πρώτο τους σημαντικό Ρωμαιοκαθολικό παίχτη. Ο Johnston ήταν ο διασημότερος Καθολικός που είχε υπογράψει για τον σύλλογο από την εποχή του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, αν και η Ρέιντζερς είχαν πράγματι και άλλους Ρωμαιοκαθολικούς πριν την ίδρυση της Σέλτικ. Από την υπογραφή του Johnston, μια εισροή των ξένων ποδοσφαιριστών συνέβαλε στο γίνει συνήθεια ο ερχομός Καθολικών στην Ρέιντζερς. Το 1999, ο Lorenzo Amoruso έγινε ο πρώτος Καθολικός αρχηγός του συλλόγου.
Ένας εκπρόσωπος της Ρέιντζερς χρησιμοποίησε τον όρο ''φανατικός για 90 λεπτά" για να εξηγήσει το μέρος του προβλήματος της θρησκευτικής μισαλλοδοξίας μεταξύ των υποστηρικτών και πρότεινε αυτή η μισαλλοδοξία θα πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα.
Ενώ η πλειοψηφία των ''Κελτών'' είναι καθολικοί, μερικά από τα βασικά μέλη στην ιστορία του συλλόγου (Jock Stein, Kenny Dalglish, Danny McGrain) έχουν προέλθει από προτεσταντικό υπόβαθρο.
Τον τελευταίο καιρό, οι δύο Old Firm ομάδες έχουν λάβει μέτρα για την καταπολέμηση τoυ σεχταρισμού. Δουλεύοντας μαζί με το Κοινοβούλιο της Σκωτίας και εκκλησιαστικές ομάδες προσπαθούν να πατάξουν τη σεχταριστική ''παραφωνία'', χρησιμοποιώντας αυξημένα επίπεδα της αστυνόμευσης και της επιτήρησης.
Τον Αύγουστο του 2003, η Rangers ξεκίνησε την εκστρατεία του ''Pride Over Prejudice'' για την προώθηση της κοινωνικής ένταξης, η οποία προέτρεψε τους οπαδούς να φορούν μόνο τα χρώματα της Ρέιντζερς και να αποφύγουν προσβλητικά τραγούδια, πανό και χαιρετισμούς. Αυτό συνεπαγόταν τη δημοσίευση του ''Μπλε Οδηγού'', γνωστό ως «Wee Blue Book", το οποίο περιείχε ένα κατάλογο αποδεκτών τραγουδιών και εκδόθηκε σε 50.000 υποστηρικτές της ομάδας τον Αύγουστο του 2007.
Έρευνα, όμως, δείχνει ότι το ποδόσφαιρο είναι απίθανο -και όμως- να είναι η κύρια πηγή του σεχταρισμού στη Γλασκώβη. Το Crown Office το 2006 υποστηρίζει πως από τα θρησκευτικά εγκλήματα στη Σκωτία, μεταξύ του Ιανουαρίου 2004 και του Ιουνίου 2005, διαπιστώθηκε ότι το 33% από αυτά είναι που εν τέλει σχετίζονται με το ποδόσφαιρο.
Το 2011, οπαδοί της Σέλτικ έστειλαν ύποπτους εκρηκτικούς μηχανισμούς και σφαίρες στα γραφεία της Ρέιντζερς. Στη συνέχεια, ο Δρ John Kelly του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου δήλωσε ότι ''τα πρόσφατα γεγονότα έχουν θάψει το μύθο ότι η αντι-ιρλανδική καθολική μισαλλοδοξία δεν υπάρχει πια.">>

Image

Έτοιμο και το άρθρο μου, πατάω αποστολή και όλα εντάξει. Εντός του χρονικού ορίου που είχα αυτή τη φορά. Σιγά σιγά πρέπει να ετοιμαστώ για το γήπεδο για άλλο ένα Old Firm. Κανένα όμως δεν θα είναι σαν εκείνο που είδα τότε για πρώτη φορά με την June. Σαν χθες θυμάμαι να ήταν, οι αναμνήσεις παραμένουν τόσο φρέσκες. Σαν να την ακούω να μιλά μέσα στο μυαλό μου όπως τότε:
''Τον βλέπεις αυτόν που σκόραρε μόλις, Fede; Είναι ο Neil McCann! Ένας από τους καλύτερους παίχτες της τωρινής ομάδας μας! Απλά μοναδικός!''

Image

Ο αγώνας τότε μέσα στην έδρα της Celtic έληξε με το εμφατικό 0-3 και σφράγισε το πρωτάθλημα για την Rangers εκείνη την σεζόν. Ο McCann σκόραρε δύο φορές. Και κάπως έτσι η ομάδα αυτή με τα μπλε μπήκε αιώνια στην καρδιά και την ψυχή μου...




-----

Image



* Η Ενωτική κοινότητα επιθυμεί προφανώς την ένωση με το Ηνωμένο Βασίλειο.
Last edited by DimiZag on Wed Apr 27, 2016 3:11 am, edited 1 time in total.
User avatar
dwra24
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3967
Joined: Tue Aug 14, 2012 10:35 am
Football Manager της ομάδας: Inter
Αγαπημένη Ομάδα: Man utd,Juventus,Real Madrid
facebook προφίλ: dora.velentza
twitter: Panathaismylife
Status: Δεν φταίω πάντα εγώ. Φταίνε και οι άλλοι. :P
Location: kolonos,athina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ιστορία με Gattuzo και Ρειντζέρς; Με κέρδισες ήδη αν και στην Σκωτία υποστηρίζουμε την άλλη πλευρά.

Ακολουθούμε Μήτσο στον δρόμο προς την επιτυχία. ;)

Στάλθηκε από το GT-I8262 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλο ταξιδι ρε ....
θα μου λειψεις ....
να μας προσεχεις απο ψηλα!!(1979-2010)

The Show must go on!
The Show must go on! Yeah,yeah!
Ooh! Inside my heart is breaking!
My make-up may be flaking...
But my smile, still, stays on!


Image
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Σε ευχαριστω πολυ!! Εχω χρονια να πορωθω τοσο με ιστορια που γραφω και γενικα εχω πολυ ωραιες ιδεες για την συνεχεια της πλοκης με μπολικες ανατροπες! :D
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στηρίζω εμφανώς μερακλήδικες ιστορίες απ όπου κι αν προέρχονται. :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ευχαριστω μεγαλε δόκτορα! :D
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ally McCoist και δεν σε λεω τιποτα. Στηριζουμε!
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Image

5.
Η επάνοδος



Μετά τον αγώνα στο Ibrox αποφασίσαμε με την June να περπατήσουμε στις γειτονιές της Γλασκώβης. Κάποια στιγμή ο δρόμος μας έφερε στο σπίτι της όπου και την άφησα στην εξώπορτα του σπιτιού της. Μου ζήτησε να περνάω όσο πιο συχνά θέλω από την pub και έπειτα μου έδωσε όλο προθυμία τον αριθμό της. Επιτέλους, σκέφτηκα μέσα μου. Τι μπορεί να πάει στραβά αυτή την φορά σε γνωριμία με γυναίκα; Που να ήξερα όμως...
21 Μαΐου 2016. Μόλις 8 ώρες πριν το Old Firm. Ατελείωτη μου φαινόταν φέτος η χρονιά και αυτό γιατί έχουμε κολλήσει για δεύτερη σερί σεζόν στην Championship! Απαράδεκτο! Πως φτάσαμε όμως ως εδώ; Το ταξίδι ξεκίνησε ασφαλώς στην προετοιμασία, μια προετοιμασία γεμάτη δυσκολίες και αβεβαιότητα λόγω των οικονομικών δυσκολιών του συλλόγου. Το κύρος μας έχει πληγεί οπότε τα φιλικά που κάναμε δεν ήταν και κάτι τρομερό.

Image

Image
Ο κόουτς σε γενικές γραμμές είχε εμπιστοσύνη στο ρόστερ, όμως ήθελε να προσθέσει μερικές ''πινελιές'' ώστε να είναι σίγουρος για την εύκολη και δίχως κόπο άνοδό μας.

Image
Δουλεύει σχεδόν αποκλειστικά με πιτσιρικάδες και τέτοιοι ήταν και οι παίχτες που έφερε. όχι τίποτα πασίγνωστοι ήδη, μα ταλαντούχοι και με όρεξη για δουλειά. Το αν ήξεραν που ήρθαν και τις απαιτήσεις; Θα φαινόταν στην συνέχεια αυτό.

Image
Που τους ξετρύπωσε ο άτιμος; Αν μπορούσα να ξεχωρίσω κάποιους θα ήταν ο San Emeterio, o Razak, o Aarons και ο Cummings. Ειδικά ο τελευταίος!

Image
Αήττητοι. Τι καλύτερο; Και μάλιστα με αρκετά εξαιρετικά σκορ! Χαμηλά την μπάλα όμως, γιατί ουκ ολίγες φορές είχαμε ανάλογο ενθουσιασμό και μετά η πτώση ήταν τραγικά απότομη...

Image
Με 8 γκολ ο Barrie McKay οδηγούσε την ομάδα σε ασφαλή μονοπάτια, μέχρι να εμφανιστεί ο άλλος απρόσμενος ήρωας της σεζόν...



-----

Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρελά σκορ. Δύο εξάρες, ένα ντόρτι κι έξι over σε 8 ματς.
Καμία σχέση με τα φιλικά δηλαδή.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Jordi_7
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 26807
Joined: Sun Jun 05, 2005 4:11 pm
Αγαπημένη Ομάδα: FC Barcelona
Location: Marinaleda
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το ξέρεις οτι μπορείς να εχεις και τον σκόρερ, και το σκορ, και το εικονίδιο, και το στάδιο και τα πάντα όλα σε μια εικόνα ε;

Sent from my Lenovo A806
No deixem de jugar perquè ens fem vells, sinó que ens fem vells perquè deixem de jugar.

Il Pinturicchio • Il Fenomeno Vero • AdP 10

Everything will be ok in the end.If it's not ok, it's not the end.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@Gonzo, Σκωτια τι περιμενεις. Βεβαια ανελαβα με ημερομηνια Ιταλιας, οποτε ψιλοδικαιολογουνται τα φιλικα. Επονται και πιο τρελα αποτελεσματα! :P
@Jordi, μην γελασεις, αλλα μετα απο ΤΟΣ χρονια μολις το ανακαλυψα... :P
Post Reply

Return to “Ιστορίες”