Azax Founta

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Γειά σας. Ονομάζομαι Άζαξ Φούντα. Όσο και αν το βλέπετε παράξενο, είμαι Έλληνας και κατάγομαι από τη Καλαμάτα.

Ναι, ναι, σας καταλαβαίνω. Το όνομά μου δεν θυμίζει σε τίποτα Ελληνικό, αν και πρέπει να παραδεχτείτε πως το επίθετό μου αν θα είχε ένα σίγμα τελικό, θα ήταν πιο λογικό. Θα σας εξηγήσω…

Το πραγματικό μικρό μου όνομα είναι Αίαντας Καλογερόπουλος. Πως όμως προέκυψε το Άζαξ, που σε πολλούς λογικά θα σας θυμίζει αυτό;

Image

Ο πατέρας μου λοιπόν είναι βαμμένος γαύρος. Ολυμπιακός δηλαδή, μέχρι το κόκκαλο. Εκτός από τις επιτυχίες της ομάδας του, είχε πανηγυρίσει έξαλλα μια αποτυχία (έτσι την έβλεπε αυτός) του αιώνιου αντιπάλου του Ολυμπιακού. Την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Άγιαξ το 1971 στον τελικό του Πρωταθλητριών. Εκείνη η αποτυχία ήταν αυτή που τον έκανε να μου δώσει το όνομά μου και με βάφτισε "Αίαντα". Ο πατέρας μου όμως ήθελε να με φωνάζει με την ξένη έκδοση του ονομάτος μου. Επίσης ο πατέρας μου εκτός από Ολυμπιακός ήταν και αμόρφωτος! Έτσι διάβαζε το «J» ως «Z» και το κατά κόσμον Άγιαξ, το έλεγε Άζαξ

Αυτή είναι η μακριά ιστορία για το όνομά μου. Όσον αφορά το επίθετο, όσοι γνωρίζετε για τα προϊόντα της Καλαμάτας που φημολογείται ότι παράγει, είναι εύκολο να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται. Όμως δεν είναι το πραγματικό μου επίθετο, αλλά το παρατσούκλι του πατέρα μου. Ο πατέρας μου, που ίσως πολύ σωστά έχετε καταλάβει ότι δεν τον «συμπαθώ» και ιδιαίτερα, ήταν έμπορος. Εμπορευόταν πολλά από αυτά τα… φυτά. Όλος ο κόσμος τον ήξερε ως Φούντα. Το παρατσούκλι του. Εγώ είχα φτάσει σε ηλικία 35 χρονών και κανένας δεν με ήξερε με το όνομά μου. Ήμουν ο γιος του Φούντα. Ακόμα και όταν προσπάθησα να παίξω ποδόσφαιρο στις μικρές κατηγορίες της Καλαμάτας, ήμουν ο γιος του Φούντα. Έτσι πήγα και άλλαξα το επίθετό μου από Καλογερόπουλος σε Φούντα. Χωρίς «ς». Μάλιστα είχα σκεφτεί να το κάνω Τουφούντα, αλλά είπα να μην το παρατραβήξω...

Ο πατέρας μου, που δεν δέχεται όχι για απάντηση σε καμία από τις ερωτήσεις του, πριν από 5-6 χρόνια αποφάσισε να φύγει από την Ελλάδα λόγο της κατάστασης που επικρατούσε εδώ. Η κρίση λοιπόν ήταν η αιτία να φύγει για το εξωτερικό. Δεν με αποχαιρέτησε ποτέ, απλά σηκώθηκε και έφυγε ένα πρωί…

Δεν με πείραξε. Αντιθέτως. Τουλάχιστον μου είχε αφήσει ένα σεβαστό ποσό στον λογαριασμό μου στη τράπεζα για να ζήσω. Την καφετέρια όμως που είχε ως βιτρίνα για τις δουλειές του, την είχε πουλήσει στον συνέταιρό του, έτσι έμεινα χωρίς δουλειά (έκανα τον διευθυντή εκεί και καθάριζα ένα χιλιάρικο το μήνα)…

Όλα αυτά τα χρόνια δεν είχα νέα του, ούτε καν ένα τηλεφώνημα. Μέχρι πριν από λίγες ημέρες. Με πήρε τηλέφωνο και μου ζήτησε να πάω στην Ολλανδία. Εκεί είχε πάει ο πατέρας μου. Και αμέσως πέρασε από το μυαλό μου ότι δεν θα υπήρχε καλύτερη χώρα για να πάει να ζήσει. Ολλανδία ρε φίλε! Παράδεισος γι αυτόν. Όμως, πως μπορούσε να επιβιώσει ο αμόρφωτος πατέρας μου σε μία τέτοια χώρα;

Ο τύπος είχε τον τρόπο του και κατάφερνε τα πάντα!

Έτσι λοιπόν, στην Ολλανδία, είχε γνωρίσει έναν άλλον Έλληνα και ξεκίνησαν μαζί τις «δουλειές» τους. Ο αθεόφοβος αγόρασε μαζί με τον συνέταιρό του μια ποδοσφαιρική ομάδα για να την χρησιμοποιήσει για ξέπλυμα χρήματος. Την ιδέα αυτή την πήρε φυσικά από την Ελλάδα και διάφορους «προέδρους» που κυκλοφορούν στη πιάτσα.

Με πήρε λοιπόν τηλέφωνο ύστερα από όλα αυτά τα χρόνια για να μου ζητήσει να πάω στην Ολλανδία να αναλάβω την ομάδα ως Διευθυντής.

Εγώ όμως είχα βρει ηρεμήσει στην Ελλάδα από τότε που έφυγε ο πατέρας μου. Σιγά-σιγά είχα πάψει να είμαι ο γιος του Φούντα και πλέον κάποιοι (όχι πολλοί) με φώναζαν με το μικρό μου όνομα! Έτσι είπα ένα ωραίο ευχαριστώ και απέρριψα τη πρόταση.

Σας είπα και νωρίτερα πως ο πατέρας μου δεν δέχεται όχι για απάντηση… Έστειλε λοιπόν κάποιους πολύ καλούς του φίλους και πολύ καλά παιδιά για να συζητήσουμε και να προσπαθήσουν με τα σωστά «λόγια» να μου αλλάξουν γνώμη…

Image

Για ευνόητους λόγους έχουν κρυφτεί πρόσωπα και καταστάσεις…

Τα παιδιά λοιπόν, (επαναλαμβάνω, πολύ καλά παιδιά!) έπειτα από μία πολύ σοβαρή και αξιόλογη συζήτηση, στην οποία μου ανέλυσαν όλα τα θετικά και αρνητικά από την μετάβασή μου στην Ολλανδία. Η αλήθεια είναι πως τα θετικά υπερτερούσαν υπερβολικά από τα αρνητικά ώστε να αρνηθώ εκ νέου…

Image

Έτσι λοιπόν βρέθηκα στην όμορφη Ολλανδία…

Image

Συνεχίζεται...
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Στην Ολλανδία η βάση μας ήταν η μικρή πόλη Hengelo που βρίσκεται κοντά στα σύνορα με την Γερμανία, εκεί που βλέπετε στον χάρτη:

Image

Βρέθηκα λοιπόν στο γραφείο του πατέρα μου, το οποίο βρίσκεται στο Άμστερνταμ και όχι στο Hengelo. Ο πατέρας μου είχε εξελιχθεί σε μεγάλο ελληνάρα αυτά τα χρόνια της διαμονής του στο εξωτερικό και είχε διακοσμίσει τον χώρο του κάπως έτσι...

Image


Κάτσαμε αντικρυστά για να συζητήσουμε τις λεπτομέρειες της δουλειάς. Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι τελικά ο πατέρας μου δεν ήθελε διευθυντή της ομάδας, όπως αρχικά μου είχε προαναφέρει από το τηλέφωνο, αλλά προπονητή!

- Λοιπόν; Μπορείς να το αναλάβεις;
- Τι λες ρε πατέρα; Από που και ως που εγώ προπονητής;
- Άζαξ μου, έχεις παίξει ποδόσφαιρο. Ξέρεις από αυτά, δεν είναι τίποτα...
- Ρε πατέρα, έπαιξα 3 μήνες ποδόσφαιρο σε ηλικία 16 χρονών. Τώρα είμαι 44!
- Δεν πειράζει, το ποδόσφαιρο είναι όπως το ποδήλατο. Δεν το ξεχνάς ποτέ.
- Ρε πατέρα...
- Τίποτα, τίποτα δεν ακούω τίποτα. Ξεκινάς από σήμερα κι όλας!

Image


Μια ομάδα που δεν έχει καταφέρει τίποτα απολύτως, ήταν ότι πρέπει για τις βρωμοδουλειές του πατέρα μου...

Image


- Γιέ μου, βλέπω τώρα το όνομα του γηπέδου... Μα τι όνομα είναι αυτό; Δεν μπορώ καν να το προφέρω! Προτείνω να το αλλάξουμε...
- Ρε πατέρα, οι οπαδοί εδώ θα το ξέρουν...
- Δεν ακούω τίποτα. Εγώ είμαι ο πρόεδρος θα το λένε όπως θέλω εγώ!
- Και πως θα το λένε δηλαδή;
- Τηγάνι!
- Τι; Ρε πατέρα...
- Ωραία, αφού συμφωνήσαμε, το γήπεδο από σήμερα θα λέγεται τηγάνι!

Image


Αυτό είναι μόνο η αρχή... Δεν φαντάζεστε τι με περίμενει ακόμα!


Το απόγευμα πήγα πίσω στο Hengelo για να δω για πρώτη φορά τους... παίχτες μου. Δεν είχα ιδέα τι θα τους πω και σε ποια γλώσσα θα τους το πω!

Το καλό ήταν ότι όλοι οι παίχτες ήταν νεαροί, 19-20 χρονών, έτσι τουλάχιστον θα μου είχαν έναν σεβασμό, μέχρι να καταλάβουν ότι είμαι απατεώνας...


Image


Τι; Δεν πιστεύω να περιμένατε να δείτε κανέναν επαγγελματία παίχτη σε αυτή την ομάδα...!



Τουλάχιστον το πρωτάθλημα είναι μικρό και δεν θα γίνουμε πολύ ρεζίλι...


Image


Συνεχίζεται...
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πως θα καταφέρω να φτιάξω ομάδα χωρίς να γνωρίζω τίποτα από μπάλα; Το σκεφτόμουν όλη νύχτα χωρίς να βρίσκω κάποια λύση. Τελικά, την ώρα που σηκώθηκα από το κρεββάτι του ξενοδοχείου για να πιώ λίγο νερό, μου κατέβηκε η καλύτερη ιδέα! Να βρω βοηθούς! Να γίνω στα αλήθεια διευθυντής και να έχω βοηθούς στην επίβλεψή μου. Τέλεια ιδέα!

Έτσι την επόμενη κι όλας ημέρα μίλησα με τον πατέρα μου
- Πατέρα θέλω βοηθούς…
- Τι να τους κάνεις;
- Ρε πατέρα πάλι τα ίδια; Με έβαλες που με έβαλες σε μια θέση που δεν έχω ιδέα του τι γίνεται, τουλάχιστον άσε με να έχω βοηθούς!
- Κοίτα, αν βρεις κάποιον που να μην μιλάει πολύ, θα το συζητήσουμε.
- Εγώ να τον βρω;
- Εμ ποιος; Εγώ; Εσύ θες βοηθούς!
- Καλά… Θα ψάξω να δω τι μπορώ να κάνω…

Βρήκα λοιπόν δύο πολύ καλά παιδιά να με βοηθήσουν. Αν η σκέψη του πατέρα μου να φέρουμε Έλληνες προπονητές ήταν πολύ δυνατή, τελικά επικράτησε η λογική και με άφησε να φέρω δύο Ολλανδούς.

Image

Image

Με αυτούς στο πλευρό μου, αρχίζει η αναζήτηση παιχτών. Το σύστημα που θα ακολουθηθεί, αποφασίστηκε να είναι ένα 4-3-3 έτσι θα πρέπει να βρούμε παίχτες που να μπορούν να ακολουθήσουν το σύστημα αυτό ή τουλάχιστον να αναπτυχθούν ώστε να τα καταφέρουν (δεν είναι δικά μου λόγια αυτά, αλλά του Rene)…

Image

Η αλήθεια είναι πως είχε πολύ πλάκα να στήνεις μια ομάδα από την αρχή, βάση των αναγκών του συστήματος που θέλεις. Με τον Rene στο πλάι μου όλη μέρα κατορθώσαμε και εντοπίσαμε παίχτες που θα βοηθήσουν την προσπάθεια της ομάδας. Κάναμε τις προτάσεις μας, είχαμε επιτυχίες, όμως είχαμε και πάρα πολλές αποτυχίες. Το ρόστερ τελικά διαμορφώθηκε ως εξής:

Image

Νιάτα αλλά και εμπειρία σε έναν συνδυασμό που θα προσπαθήσει να μας πάει όσο καλύτερα γίνεται…

Στα φιλικά δεν τα πήγαμε και άσχημα…

Image


Πουλήσαμε και 65 διαρκείας!

Image


Κληρωθήκαμε και με την Be Quick (or Be Dead που λένε και οι Iron Maiden) στο κύπελλο…

Image


Και η χρονιά είναι έτοιμη να ξεκινήσει!

Συνεχίζεται…
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίο Project, ενδιαφέρον. Ακολουθώ!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ξεκίνησαν τα παιχνίδια και η ομάδα τα πηγαίνει περίφημα!

Image

Τέσσερεις νίκες με 2 γκολ παθητικό και πρόκριση στο κύπελλο.

Αναλυτικότερα:

Image

3 γκολ σε 5 λεπτά (από το 30 ως το 35), 26 τελικές (!) και πολλά φάουλ δείγμα ότι η ομάδα μασάει σίδερα!

Ο πατέρας μετά από αυτό το ματς μου είπε:

- Καλός αυτός ο Μιάου, ε;
- Ποιός Μιάου ρε πατέρα;
- Αυτός μωρέ που έβαλε και γκολ...
- :shock:


Πάντως του Ρενέ δεν του άρεσαν οι τόσες άστοχες τελικές και έχωσε περισσότερη προπόνηση στους παίχτες, κάτι που δεν άρεσε και τόσο, ιδιαίτερα στους μεγαλύτερους σε ηλικία...

Όμως, είχε αποτέλεσμα!


Image


11 τελικές, 5 στο στόχο, 4 γκολ. Ότι ζήτησε ο assistant, έγινε!


Στη συνέχεια είχαμε μια κάπως πιο δύσκολη νίκη, αλλά και πάλι με 3 γκολ και για πρώτη φορά με μηδέν παθητικό!

Image


Και τέλος, σε ένα παιχνίδι που θα έπρεπε να βάλουμε πολλά γκολ, το κάναμε ντέρμπι... Ο Ρενέ ανησύχησε πολύ από αυτή την εμφάνιση, παρά τη νίκη...


Image


Στη βαθμολογία πρώτοι και αήττητοι, μαζί με την Babberich.

Image

- Γιέ μου, αν σου πάρει το πρωτάθλημα αυτή η μπάμπουσκα, θα σε σκοτώσω!
- Ρε πατέρα, δεν την λένε έτσι...
- Δεν με νοιάζει! Αν το χάσεις, σε σκότωσα! Θέλω να γίνουμε Άγιαξ! Ρε συ... μήπως να αλλάξουμε χρώματα στη φανέλα;
- :shock:

Μετά ήρθε το κύπελλο. Ήμασταν φαβορί στην β' φάση του κυπέλλου και το αποδείξαμε στο γήπεδο.

Image

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετό. Σταθήκαμε και λίγο τυχεροί σε κάποιες φάσεις των αντιπάλων μας, όμως τέλος καλό, όλα καλά.

Επόμενος αντίπαλος, μια ομάδα που παίζει μια κατηγορία πάνω μας...


Image

Συνεχίζεται...
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ως γνωστόν ψοφάω γι' αυτές τις κατηγορίες. Στηρίζω τον άσπρο σίφουνα!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4jhp6MWl1uU[/youtube]
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Δεν ξέρω τι έφταιξε; Η υπερβολική σιγουριά; Το φόρτος της προπόνησης που έκανε κάποιους από τους παίκτες δυσαρεστημένους; Ο πατέρας μου που δεν ήξερε τι ήθελε και έβαζε πίεση χωρίς ιδιαίτερο λόγο σε όλους μας;

Όπως και να έχει, τα αποτελέσματα ήταν αυτά:

Image


Αναλυτικότερα:

Το αμέσως επόμενο παιχνίδι μετά του κυπέλλου και τη πρόκριση που πήραμε, παραλίγο να το χάσουμε! Ένα αυτογκόλ του τερματοφύλακα Gerrist παραλίγο να αποδειχτεί καταδικαστικό. Ευκαιρίες χάναμε με το τσουβάλι, όμως τελικά οι δύο αλλαγές μας έφεραν τη νίκη!


Image



Ελπίζαμε ότι η εμφάνιση αυτή ήταν ένα τυχαίο περιστατικό... Όμως ακολούθησε μια ακόμα πιο μέτρια εμφάνιση και ένα ξερό 0-0 χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.


Image


Αυτό πιστεύαμε ότι οφειλόταν στο άγχος που είχαν οι παίχτες μας για το παιχνίδι του Κυπέλλου. Είπαμε μια κατηγορία πιο πάνω μας η Sparta, όμως οι παίχτες μας ήθελαν τη διάκριση. Φυσικά με 2 τελικές, αυτή δεν μπορούσε να έρθει ποτέ...

Image


Εντάξει, δεν μας πείραξε και ιδιαίτερα ο αποκλεισμός. Όμως αυτό που ακολούθησε ήταν πέρα από κάθε φαντασία! Η ήττα με 5-0 ήταν ανεπίτρεπτη και έφερε τα πάνω-κάτω στην ομάδα!


Image


Και μάλιστα ακολουθούσε το ντέρμπι με την Babberich, η οποία μας προσπέρασε στη βαθμολογία μετά την 5άρα που φάγαμε... Όλοι μας είχαν ξεγράψει. Όμως ανακάμψαμε εκεί που δεν το περίμενε κανείς!


Image


Στο καπάκι, ανατροπή εκτός έδρας και κρατιόμαστε με νύχια και με δόντια στη πρώτη θέση (μαζί με την Babberich)!

Image


Και τέλος, σε ακόμα ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, δείξαμε χαρακτήρα και επικρατήσαμε της Germania και συνεχίζουμε χέρι-χέρι στη κορυφή με την Babberich...

Image


Η βαθμολογία, μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρώτου γύρου:


Image


Έχουμε ξεφύγει από τους υπόλοιπους, όμως η κόντρα θα παραμείνει μέχρι το τέλος όπως φένεται!

Τα παιχνίδια που μας απομένουν:


Image


Α και πριν κλείσω... Θυμάστε την δεύτερη φανέλα της ομάδας μας; Αν όχι να σας θυμίσω πως ήταν αυτή:

Image


Ε, ξεχάστε την... Ο πατέρας μου την έκανε όπως του αγαπημένου του Ολυμπιακού...!!!


Image


Πάλι καλά που τον έπεισα τουλάχιστον να αλλάξει τη δεύτερη φανέλα και όχι τη πρώτη. Δεν νομίζω όμως να αντέξουμε για πολύ καιρό ακόμα με τη μπλε...
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το κυνήγι παραμένει με την ομάδα μας και την Babberich να πηγαίνουν χέρι-χέρι από νίκη σε νίκη, αλλά μαζί και στα στραβοπατήματα!

Πάντως μένουμε πολύ ικανοποιημένοι με την απόδοση της ομάδας που μαθαίνει το σύστημα σιγά-σιγά.

Αρχή με εκτός έδρας 4άρα

Image



Και νέα εκτός έδρας 4άρα, όμως αυτή τη φορά η άμυνα μας δεν ήταν το ίδιο καλή...

Image



Στην έδρα μας δυσκολευόμαστε περισσότερο όπως φαίνεται... Νίκη με ανατροπή.

Image



Να και το στραβοπάτημα, σε μία δύσκολη όμως έδρα. Το καλό ήταν ότι ήρθε ισοπαλία και η Babberich και μείναμε στη κορυφή.

Image



Πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη επί της Bemmel, σε ένα παιχνίδι που όλοι περιμέναμε πολύ μεγαλύτερο σκορ...

Image



Είπαμε, εκτός πάμε καλύτερα. Περάσαμε από το Glanerburg!

Image



Επιτέλους ξεμπλοκάραμε και εντός έδρας και ρίξαμε 5άρα!

Image



Το ίδιο και με την AWC, όμως ανησυχητικό πως και στα δύο εντός έδρας παιχνίδια χάσαμε με κόκκινη κάρτα παίχτη μας (τυχαία και τις δύο φορές ο αριστερός μας μπακ)!

Image



Χέρι-χέρι όπως είπαμε με την Babberich. 4 παιχνίδια να απομένουν, με το μεταξύ μας να συμπεριλαμβάνεται!

Image
User avatar
MaeviusPachatouridis
Trialist
Trialist
Posts: 24
Joined: Sat Sep 15, 2012 12:33 am
Football Manager της ομάδας: A.E.K.
Αγαπημένη Ομάδα: A.E.K.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρένο πάει ή ομάς!! Άνοδος με τα μπούνια!

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
zeds dead
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3669
Joined: Sun Jan 06, 2008 11:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: "That which is imagined can never be lost."
Location: Foreverdark Woods
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάμε για συγκλονιστικό φινάλε. Στο ντέρμπι θα πέσουν κορμιά αλλα εύκολα ή δύσκολα πιστεύω οτι τελικά θα πανηγυρίσουμε.

Στάλθηκε από το LG-D160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
I walk alone / Not because I'm lost / But because I want to

They call my name / They believe I'm scared / But the depth is my friend
User avatar
Antonisjk
National Manager
National Manager
Posts: 7512
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Location: Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

"Το μεγάλο ντέρμπι."

"Το ντέρμπι κορυφής."

"Το ντέρμπι που θα κρίνει τον φετινό πρωταθλητή."

Και λοιποί γραφικοί και άκρως συνηθισμένοι τίτλοι είχαν εκδοθεί για το ματς με την Babberich που ερχόταν με φόρα.

Οι παίχτες μας είχαν αγχωθεί μέχρι εκεί που δεν πάει. Ο πατέρας μου φρόντιζε γι αυτό...

- Αν δεν νικήσετε μη γυρίσετε από το Gerritsen!

Ήταν μία από τις δηλώσεις του με τις οποίες προσπαθούσε να... "τονώσει" το ηθικό τους.

Και πραγματικά την ημέρα του ματς μπήκαμε χεσμένοι!

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου η Babberich μας είχε βάλει μέσα στα καρέ μας, ευτυχώς χωρίς να μας βάλει γκολ, τους έπιασα στο ημίχρονο έναν-έναν και τους είπα:

"Λοιπόν, παίδες: Στην αρχή της χρονιάς δεν μας υπολόγιζε κανείς, όμως κάναμε σπουδαία πορεία και φτάσαμε ως εδώ. Μην τα παρατάτε, μπορείτε να ανατρέψετε τα δεδομένα. Δεν υπάρχει καμία Babberich για να μας κόψει τη πορεία. Μπείτε για νίκη!"

Όπως και έγινε!

Image


Ο Van der Molen, με ένα παλικαρίσιο γκολ, έφερε τη νίκη! Πήραμε το πάνω χέρι για την άνοδο και όλοι πετούσαμε στον έβδομο ουρανό!


... και αυτό το πληρώσαμε στο επόμενο παιχνίδι! Μείναμε στο Gerritsen και δεν μπήκαμε ποτέ στο δικό μας γήπεδο, στο θεωρητικά εύκολο παιχνίδι με την Hoogland. Παράλληλα η Babberich κέρδισε και χάσαμε το προβάδισμα των 3 βαθμών (μειώθηκε στους 2)...

Image


Την ίδια ώρα ο Άγιαξ πήρε το κύπελλο και ο πατέρας μου ζήλεψε. Ήθελε να φτάσουμε να το πάρουμε και εμείς... Αλλού για αλλού ο άνθρωπος!

Image


Έχουν απομείνει 2 αγώνες για το τέλος. Η Germania είναι η επόμενή μας αντίπαλος.

Image

Εύκολα ή δύσκολα περάσαμε και έμεινε ένα μόνο παιχνίδι για να πάρουμε το πρωτάθλημα και παράλληλα την άνοδο!

Image

Τελευταία αγωνιστική. Στο Τηγάνι περισσότεροι από 300 οπαδοί ήρθαν για να πανυγηρίσουν την νίκη-άνοδο. Μεταξύ αυτών και ο πατέρας μου...

Μόνο νίκη θα μας έφερνε τον τίτλο, καθώς η Babberich είχε εύκολο έργο.

Image

3 σουτ στο στόχο, 3 γκολ και... ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ! Το πήραμε το τιμημένο!

Image


Ώρα για γλέντι αλλά και σχεδιασμό για τη συνέχεια!
Post Reply

Return to “Ιστορίες”