FC Panathinaikos: Ξανά μεγάλος

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κρυφό φορ ο Δώνης αλλά τον έχω χρησιμοποιήσει λάθος! Ο Μακεντα έχει πάει δανεικός, δεν τον υπολογίζω καν!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mes que un club
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

5ος γύρος Κυπέλλου Ελλάδος: Βόλος- Παναθηναικός (1ο παιχνίδι)

30 Οκτωμβρίου 2019, ώρα 20:00 θεατές: 1.743

Image

Image

Ταξίδι στον Βόλο για να αντιμετωπίσουμε την ομώνυμη ομάδα. Το μεγάλο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό είναι στην άκρη του μυαλού μου και το σκέφτομαι συνέχεια, όμως το κρατάω κρυφό απ' τους ποδοσφαιριστές μας.
Κατά την διάρκεια της παραμονή μας εκέι, επιτράπηκε σε προπονητικό τιμ και ποδοσφαιριστές μια βόλτα στην πόλη για χαλάρωμα. Σε ένα γνωστό μαγαζί λοιπόν, ενώ δειπνούσαμε, ένας κύριος γύρω στα σαράντα πέντε σηκώθηκε απο το τραπέζι του και πλησίασε προς το δικό μας. "Καλησπέρα, μπορώ να σας ενοχλήσω για λίγο;" ρώτησε προς το μέρος μας και αμέσως ο Νίκος Νταμπίζας του προσέφερε θέση για να κάτσει μαζί μας. "Ονομάζομαι Μιγκέλ Τεξέιρα και είμαι ατζέντης. είμαι εδώ για το αυριανό παιχνίδι" μας είπε και αμέσως το μυαλό μου πήγε σε κάποιον απο τους νεαρούς μας ποδοσφαιριστές. "Με όλη την καλή διάθεση κύριε Τεξέιρα, θα θέλαμε να μείνετε μακρυά απο τους ποδοσφαιριστές μας, αυτή τη στιγμή δεν διαπραγματευόμαστε..." "Συγνώμη, με παρεξηγήσατε" μου λέει ο Πορτογάλος. "δεν είμαι εδώ για κάποιον παίκτη σας, είμαι καλεσμένος του Κυρίου Μπέου, για ζητήματα που δεν αφορά την ομάδα σας. Θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για την σπουδαία δουλειά που κάνετε με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές σας, είναι άξια θαυμασμού". Τον λόγο πήρε ο Νταμπίζας ο οποίος τον ευχαρίστησε και αντάλλαξαν κάποιες κάρτες. " Ξέρετε" απευθυνόμενος σε εμένα λέει ο Πορτογάλος "εκπροσωπώ τον Γιώργο Σπανουδάκη που αγωνίζεται στη Γερμανία, στην Σαντχάουσεν. Ο ίδιος μου ανέφερε την φετινή πορεία του Παναθηναικού, θα ήθελε πολύ να είναι μέλος αυτής της προσπάθειας." Χαμογέλασα, τον ευχαρίστησα και πριν αποχωρήσει από το τραπέζι μας του είπα: "Δώσε χαιρετισμούς στον Γιώργο, να τον ενημερώσεις οτι θα μιλησούμε κατ' ιδίαν σύντομα".

Image

" Παιδιά, με την ομάδα του Βόλου παίξαμε πριν λίγο καιρό στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα και είδατε πόσο δύσκολο ήταν. Θέλω να είστε συγκεντρωμένοι και έτοιμοι. Να κάνετε όσα έχου πει στις προπονήσεις και όλα θα πάνε καλά. Το Κύπελλο είναι ένας θεσμός που μας ενδιαφέρει και σήμερα θέλω να βγείτε εκεί έξω και να πάρετε σκορ πρόκρισης!".
Στη συνέχεια ανακοίνωσα την ενδεκάδα με κάποιες εκπλήξεις:

Image

Δεν θα πούμε πολλά για το συγκεκριμένο παιχνίδι καθώς το μυαλό σας, όπως και εμένα είναι στο ματς με τον Ολυμπιακό. Γενικά, ήμασταν κυρίαρχοι στον αγώνα κάνωντας πειστική εμφάνιση. Στα αξηοσημείωτα η πολύ καλή παρουσία του Κουρμπέλη ως στόπερ, ενώ δοκιμάσαμε τρίκ με τον Χατζηθεοδωρίδη να μένει πίσω και τον Βαγιαννίδη να βγαίνει μπροστά, υπερφορτώνοντας την δεξιά πλευρά:

Image

Ο Γιόχανσον μας έδωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, σε μια συνεργασία του με τον Μπουζούκη. Ο Δανός ανταποκρίνεται καλύτερα απ' ότι περίμενα στον ρόλο του:

Image

Τα στατιστικα του αγώνα:

Image

Χωρίς σχόλια... τι μας περιμένει στο Καραισκάκης...

Image

Η βαθμολογία της Superleague πριν το μεγάλο ντέρμπι:

Image
liomessi10
Trialist
Trialist
Posts: 85
Joined: Wed Dec 04, 2019 10:36 pm
Football Manager της ομάδας: F.C. Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1η Νοεμβρίου 2019, μία μέρα πριν το ντέρμπι

Το scouting του Ολυμπιακού, μόλις έχει ολοκληρωθεί. Ο Βασίλης Αρματάς (επικεφαλής αναλυτής) μου έχει παραδώσει την έκθεσή του για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς και προβληματισμένος κατευθύνομαι στην αίθουσα τακτικής. Στο μυαλό μου όλα είναι μπερδεμένα. Οι γρίφοι που πρέπει να λυθούν στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι πολλοί και άλυτοι. Δεν ξέρω απο πού να αρχίσω και που να τελειώσω. Το προηγούμενο βράδυ το πέρασα μπροστά απο την τηλεόραση, βλέποντας τα ματς του Ολυμπιακού. Πρόκειται για μια φοβερή ομάδα, που είναι σε καταπληκτική φόρμα. Είναι πλέον πρώτη σε κατοχή μπάλας, στην έδρα τους μετρούν μόνο νίκες χωρίς να έχουν δεχθεί καν γκολ, καλύτερη επίθεση, περισσότερες επιτυχημένες σέντρες, ποσοστό επιτυχημένων πασών, κερδίζει τα περισσότερα φάουλ, ενώ έχει δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα.
Σε ατομικό επίπεδο, οι παίκτες του Ολυμπιακού διαπρέπουν. Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά έχουν τον καλύτερο μέσο όρο, ο Μαροκινός είναι πρώτος σκόρερ με διαφορά στο πρωτάθλημα έχωντας σημειώσει δεκατρία γκολ σε οκτώ εμφανίσεις! Φονιάς! Δεν συζητάμε καν οτι έχει τις περισσότερες τελικές προσπάθειες στην λίγκα. Ο Βαλμπουενά κατέχει υψηλές θέσεις σε τελικές πάσες, ασίστ.
"Απο πού να ξεκινήσω", σκέφτομαι...
Μπαίνω στην αίθουσα που είναι όλοι παρώντες. Έχω αποφασίσει πια οτι θα μιλάω για την τακτική μας, μία μέρα πριν τα ματς πλέον και όχι στα αποδυτήρια πριν το παιχνίδι, την ημέρα του αγώνα. Ο λόγος; Να έχουν οι ποδοσφαιριστές τον χρόναο να αφομοιώσουν καλά αυτά που τους ζητάω και να τα επεξεργάζονται σωστά.
"Αυριανός μας αντίπαλος λοιπόν ο Ολυμπαικός. Έχετε κάνει σπουδαία προσπάθεια τις τελευταίες μέρες στην προπόνηση, μπράβο σας. Παρακάτω θα αναλύσουμε τον Ολυμπιακό και θα δούμε το τακτικό μας πλάνο" ξεκινάω την εκφώνησή μου και όλοι οι ποδοσφαιριστές εφαίνονται συγκεντρωμένοι.
"Ο Ολυμπιακός είναι σε τρομερή φόρμα, παίζει πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και επιθετικά βρίσκει πολύ εύκολα και συχνά τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Ελ Αραμπί είναι σε εκπληκτική κατάσταση και την παραμικρή ευκαιρία την κάνει γκολ. Για να φτάσει η μπάλα όμως σε αυτόν, γίνονται μια σειρά απο "πράγματα" και αυτά θα προσπαθήσουμε να μπλοκάρουμε εμείς. Κινητήριος μοχλός τους είναι ο Γκιγιέρμε ο οποίος αναλαμβάνει την καθοδήγηση του παιχνιδιού τους. Τσιμίκας και Ελαμπντελαουί προωθούνται αρκετά συχνά και σεντράρουν. Ο Ποντένσε απο αριστερά συγκλίνει με την μπάλα και έρχεται κεντρικά, ενω ο Βαλμπουενά παίζει συχνά έξω απο το ημικύκλιο της περιοχής, ψάχνοντας την τελική πάσα. Πάμε όμως να τα δούμε ένα ένα:"

Ελ Αραμπί:

"Θα χρησιμοποιήσουμε τρία στοπερ, Μπάρτ εσύ θα δίνεις βάθος στην άμυνα για τις κάθετες πάσες που του βγάζουν, ενω Ινσούα και Πούγγουρας θα τον μαρκάρετε αν έρχεται στον χώρο σας."

Ποντένσε:

"Του αρέσει να συγκλίνει ερχόμενος απο αριστερά με δεξί πόδι. Θέλουμε να τον ωθήσουμε να πάει προς την τελική γραμμή και όχι προς τα μέσα. Αν έρθει εσωτερικά θα τον περιμένουν οι Αλεξανδρόπουλος και Πούγγουρας."
Image

Σέντρες:

"Θα γεμίσουμε την περιοχή μας και θα τους δώσουμε τις σέντρες. Κάτι πρέπει να πάρεις, κάτι να αφήσεις. Να είστε δυνατοί, έτοιμοι για τις μονομαχίες οταν θα σεντράρουν. Σε Τσιμίκα και Ελαμπντελαουί δώστε τους την εσωτερική, μην πάνε στις γραμμές."

Image

"Τακτικά, θα δοκιμάσουμε κάτι παρόμοιο με τον ΑΡΗ, θα παίξουμε 3-2-..." ¨ΩΩΩΩΩχχχχχχχχχχχχ" ακούγεται απο τον Διούδη ενώ πιάνει το κεφάλι του, φορώντας ακόμα τα γάντια απο την προπόνηση. "3-2-2-3 αλλά αυτή τη φορά θα έχουμε και ακραίους μπακ, Σωκράτη" του λέω και η αίθουσα ξεσπάει σε γέλια, δείγμα του καλού κλίματος που επικρατεί στην ομάδα. "Τέλος για σήμερα, τα λέμε αύριο", διακόπτω την ομιλία, μην θέλωντας να χαλάσω αυτή την ωραία στιγμή. Έτσι κι αλλιώς θα τα σκεφτούν πλέον μόνοι τους στο σπίτι αυτά που έχουμε πει...
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2128
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Ριξε μαυρο στον Διουδη μωρε που εχει και αποψη! Φοβερη η αναλυση και η τακτικη προσεγγιση που ειχες με τον Αρη, μπορεις και τον Ολυμπιακο!
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πάμε να δούμε τι θα γίνει και στο ντέρμπι ετσι οπως τα παρουσιάζεις ο Ολυμπιακός φανταζει ανίκητος τη δεδομένη στιγμή.
Ο περεα η ο καμπετσης σε εχουν κερδίσει σαν φορ μέχρι στιγμής?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vorxis wrote:Πάμε να δούμε τι θα γίνει και στο ντέρμπι ετσι οπως τα παρουσιάζεις ο Ολυμπιακός φανταζει ανίκητος τη δεδομένη στιγμή.
Ο περεα η ο καμπετσης σε εχουν κερδίσει σαν φορ μέχρι στιγμής?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Ο Περεα βοηθάει πολύ με το pressing και είναι πολύ δυναμικός, δίνει μάχες συνέχεια. Ο Καμπετσης παίζει διαφορετικά, έρχεται χαμηλά και έχει πιο εύκολα το γκολ. Το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη έχει γίνει και θα το παρουσιάσω το βράδυ. Πολύ δυνατό ματς που μας έδωσε ένα πραγματικό ντέρμπι!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mes que un club
User avatar
Pat@
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 526
Joined: Tue Aug 21, 2007 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Killin BIG Beers 24 / 7 !!!
Location: Κύμη Ευβοίας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εισαι ΤΙ-ΤΑ-ΝΑΣ απλα !!!κανεις φοβερη δουλεια μεγαλε αληθεια !!!
"...Fuck your chain, my people will kill you for water
Fuck fans nigga, I got soldiers supporters ..."
Pat@ Ya Biaatchezzz!! .... ** Immortal Technique **
User avatar
takisbinyl
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun Jun 07, 2009 8:45 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Πατρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο αδερφέ πολύ καλή δουλειά με τρομερή ανάλυση.
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Φιλε μου πραγματικα πααρα πολυ ωραια ιστορια και τελεια δωσμενη ισως αυτη την ιστορια πρεπει να δουν στην εταιρια και να παραδειγματιστουν για το πως πρεπει να γινει το μανατζερ
User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους. Ειλικρινά το ευχαριστιεμαι πάρα πολύ όλο αυτο! Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό δε θα προλάβω να το ανεβάσω σήμερα καθώς μόλις τώρα γύρισα σπίτι και η ώρα είναι μια! Παράταση μια μέρα λοιπόν! Αλήθεια τι πιστεύετε ότι έχεις γίνει στο συγκεκριμένο ματς;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Mes que un club
User avatar
dimitris2000
Trialist
Trialist
Posts: 95
Joined: Sat Jun 06, 2015 2:35 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1-3 τους κέρδισες!
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ήττα 3-2

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
ernestovalverde
Trialist
Trialist
Posts: 33
Joined: Tue Nov 07, 2017 5:49 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ είμαι μεταξύ ισοπαλίας και ήττας στο γκολ τύπου 2 - 1
User avatar
leomessi10
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 423
Joined: Mon Sep 21, 2009 6:27 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona
Status: Επιτρεπεται να πεσεις.... επιβαλεται να σηκωθεις!!!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλά το πάτε ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mes que un club
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1-1 ή 2-2 με ισοφάριση Ολυμπιακού στο τέλος και κανα δυο κόκκινες
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”