Από μπατίρης... Νοικοκύρης

Βρείτε εδώ τα πάντα για τα streams μας στο twitch.tv!
"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πριν ξεκινήσω να γράφω και την δικιά μου ιστορία θα ήθελα να σας πω δύο λόγια για μένα. Ξεκίνησα να παίζω fm πριν από 6 χρόνια και πραγματικά κόλλησα με το παιχνίδι (όπως όλοι). Δεν έχω γράψει ποτέ ιστορία ήμουν κάτι σαν τους τυπάδες που κάθονται σε μια γωνία και κοιτάνε με αυτό το περίεργο βλέμμα σαν να παρακολουθούν τις ζωές τον άλλων στα πάρτι. Το κομμάτι των ιστοριών είναι το αγαπημένο μου και πάντα ήθελα να ξεκινήσω κι εγώ την δικιά μου ιστορία. Είμαι φαν των μικρών ομάδων και της νοοτροπίας του να ανεβάσω μια ομάδα στα σαλόνια και να φτάσω όσο πιο μακριά μπορώ. Βέβαια στην συγκεκριμένη ιστορία δεν συμβαίνει το ίδιο. Μιλάμε για ένα save ανεργίας. Σίγουρα μπορεί να ταυτιστώ με ομάδα και να μείνω καιρό εκεί αλλά εδώ στόχος είναι να εξελιχθώ κι εγώ μαζί με την εκάστοτε ομάδα. Βρίσκομαι ήδη στην 3η χρονιά με την ομάδα αλλά ο χρόνος που μου περισσεύει με την δουλειά και τις υποχρεώσεις είναι λίγος οπότε αποφάσισα να σας βάλω στο κλίμα λέγοντας στα γρήγορα όσα έχουν γίνει (και είναι πολύ γρήγορη η εξέλιξη).

ΣΤΟΧΟΣ
Να βρω, καθώς εξελίσσομαι σαν προπονητής, την ομάδα που θα ταυτιστώ με την νοοτροπία της και να μείνω σε αυτή. Όχι αναγκαστικά με ένα μεγάλο όνομα, ίσως με μια ομάδα που από φονέας των γιγάντων να γίνουμε ένα με αυτούς χωρίς όμως να ξεχνάμε την ιδιαιτερότητά μας.


Η ιστορία που ακολουθεί λαμβάνει χώρα στο Football Manager 2019

Όπως όλοι καταλάβατε η συγκεκριμένη ιστορία αφορά την ζωή ενός αποτυχημένου ποδοσφαιριστή που στα 26 του αποφάσισε πως η προπονητική είναι το πόστο από το οποίο μπορεί να βγάζει τίμια το ψωμί του. Γεννημένος λοιπόν στην Άρτα, μεγάλωσε με την μεγαλύτερη ομάδα της πόλης την Αναγέννηση Άρτας. Την παρακολουθούσε από μικρό παιδί και κατάφερε να αγωνιστεί αργότερα σε αυτή. Δυστυχώς όμως οι τρεις μοίρες είχαν πλέξει μικρό κουβάρι όσον αφορά την καριέρα του σαν ποδοσφαιριστής.
Αφού λοιπόν κατάλαβε πως σαν ποδοσφαιριστής δεν θα τα καταφέρει, έψαξε γρήγορα πως θα μπορούσε να αναλάβει την τύχη οποιασδήποτε ομάδας από το πόστο του προπονητή. Όντας όμως ένας άνθρωπος που δεν είχε κανένα πτυχίο ήξερε πως οι επιλογές ήταν λίγες και το ταξίδι που θα έπρεπε να κάνει αν κατάφερνε να πείσει κάποια διοίκηση να τον εμπιστευτεί, μακρινό. Αποφασισμένος όμως να πετύχει, έφτιαξε το - φτωχό για να λέμε την αλήθεια - βιογραφικό του και έστειλε αιτήσεις σε όσες ομάδες έψαχναν για προπονητή.
Περιμένοντας (σχεδόν πεπεισμένος πως θα λάβει πολλές αρνητικές απαντήσεις) κάποια ομάδα για να του πάρει συνέντευξη, άρχισε να ψάχνει για επιλογές εντός Ελλάδας με ομάδες τοπικού αλλά σχεδόν καμία δεν τον εμπιστευόταν.

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

1)Besëlidhja Image ΑΛΒΑΝΙΑ

2)Wexford Image ΙΡΛΑΝΙΔΑ

3)LUSITANOS Image ΑΝΔΟΡΑ

Αφού λοιπόν είδε ότι αυτές οι 3 ήταν οι επικρατέστερες ομάδες που τον ήθελαν και αυτός ένιωθε ότι μπορούσε να αντεπεξέλθει, έκατσε και σκέφτηκε ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή του. Αποφάσισε ότι το μέρος στο οποίο μπορούσε να πάει και να βρει τις καλύτερες συνθήκες, σκεπτόμενος και τον εαυτό του, ήταν η Αλβανία και η Besëlidhja.

ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ

Ετοίμασε τα πράγματά του, πήρε το αυτοκίνητό του και ξεκίνησε για το ταξίδι των 5:30 ωρών και 422 χλμ. Αφού έφτασε στο Αλέσιον πήγε στα γραφεία της ομάδας και υπέγραψε το συμβόλαιο των 3,5 χιλιάρικων το μήνα. Τον ξενάγησαν στην μικρή ομολογουμένως πόλη και είδε τις εγκαταστάσεις. Του βρήκαν σπίτι και τον άφησαν να ξεκουραστεί. Ανέλαβε αμέσως δουλειά για να φτιάξει το ρόστερ. Η ομάδα βρισκόταν στην δεύτερη κατηγορία της χώρας και οι κανόνες που πρέπει να τηρηθούν από την διοργανώτρια αρχή είναι πολλές. 8 παίχτες κάτω των 21 χρονών πρέπει να υπάρχουν στο ρόστερ και όχι παραπάνω από 4 ξένοι (Κόσοβο και Σκόπια δεν θεωρούνται ξένες εθνικότητες). Η ομάδα όμως δεν διέθετε καθόλου καλές ακαδημίες και η διοίκηση δεν συμφωνεί καθόλου με την εξέλιξή τους, ούτε με την νοοτροπία της εξέλιξης της ομάδας με παιδιά από τις ακαδημίες. Ο νεαρός προπονητής τα βρήκε σκούρα κατάφερε όμως να πάρει τον τίτλο και να ανεβάσει την ομάδα στην μεγάλη κατηγορία (Οι δημοσιογράφοι πίστευαν πως η ομάδα θα τερματίσει στην 5η θέση).

Η ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ο νεαρός πρωταγωνιστής αποφάσισε να μείνει στην ομάδα και να παλέψει για την σωτηρία της παρά το γεγονός πως όλοι πίστευαν ότι θα πέσει. Κάνει κάποιες αλλαγές στο ρόστερ, φέρνει καλούς ξένους παίχτες ( Σερβία και Λευκορωσία ήταν τα πρωταθλήματα που τον κάλυψαν) και κρατώντας τον κορμό καταφέρνει να κάνει ένα καλό ξεκίνημα. Τον Ιανουάριο δεν κάνει μεταγραφές αφού η διοίκηση δεν έχει χρήματα και τον Φεβρουάριο αρχίζουν οι τραυματισμοί. Ένας μετά τον άλλον τα μεγάλα ονόματα βγαίνουν εκτός μάχης για 1 σχεδόν μήνα. Τα αποτελέσματα όμως είναι ενθαρρυντικά καθώς με τόσο μεγάλα κενά καταφέρνει και παίρνει πολλές ισοπαλίες. Αποκορύφωμα της χρονιάς η μεγάλη επιτυχία των 3 μηνών Ιανουαρίου-Μαρτίου που φέρνουν την ομάδα στην 4η-5η θέση. Η 4η θέση οδηγεί στο Europa League. Η ομάδα από το μικρό Αλέσιον με τον μέσο όρο εισιτηρίων στα 300 (χωρητικότητα σταδίου 5000) είναι έτοιμη να σπάσει το ρεκόρ καλύτερης θέσης (πριν ήταν η 7η) και να βγει και για πρώτη φορά στην Ευρώπη. Τελευταία αγωνιστική θέλει μόνο νίκη. Πριν τους αγώνες η κατάταξη είχε ως εξής:
  • Besëlidhja 55
    Laçi 53
    Skënderbeu Korçë 52
Στην ισοβαθμία η Besëlidhja υστερούσε και θα έχανε το εισιτήριο για την Ευρώπη. Τα κατάφερε όμως και με πειστική εμφάνιση βγήκε για 1η φορά στην ιστορία της στο Europa League.

Η 3Η ΧΡΟΝΙΑ ΩΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Μέσα στο καλοκαίρι ήρθαν προτάσεις από πολλές ομάδες. Καθώς είχε γυρίσει στην Ελλάδα για διακοπές προέκυψε ένα μεγάλο δίλημμα. 3 ελληνικές ομάδες του χτύπησαν την πόρτα. Η μία πρόταση πιο δελεαστική από την άλλη. Σε αυτή που εύκολα όμως είπε όχι ήταν του Λεβαδειακού. Η ομάδα είχε πέσει στην Β εθνική και ήθελε να ανέβει αμέσως. Δεν τον ενδιέφερε όμως καθώς ήξερε πως θα παίξει στην Ευρώπη ακόμη κι αν αποκλείονταν στο πρώτο προκριματικό γύρο (πράγμα πολύ πιθανό). Η δεύτερη πρόταση ήρθε από τον Πανιώνιο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρισκόταν στην Super League και ήθελε να κάνει ένα νέο ξεκίνημα με στόχο την Ευρώπη. Τον προβλημάτισε ιδιαίτερα η πρόταση αυτή αλλά διάλεξε για τους ίδιους λόγους να κάνει πίσω. Η 3η ήταν αυτή που δεν υπολόγιζε ούτε κατηγορίες ούτε τίποτα. Η πρόταση ήταν από τον Παναθηναϊκό! Τι ήταν αυτό που την έκανε ακόμα πιο δελεαστική την πρόταση? Ο ΠΑΟ είχε υποβιβαστεί στην Β Εθνική. Μια καταστροφική χρονιά για τον Παναθηναϊκό είχε περάσει και του ζητήθηκε να πάρει την ομάδα και να την ανεβάσει εκεί που ανήκει ενώ ταυτόχρονα θα μπορούσε να κοιτάζει δειλά δειλά και το κύπελλο. ΔΕΝ ένιωθε έτοιμος για μια τόσο μεγάλη πρόκληση. Φοβήθηκε! Στην Αλβανία είχε πετύχει πολλά και ήδη όλοι στην μικρή πόλη του Αλέσιον τον θαύμαζαν. Έμεινε στην Besëlidhja!

ΕΥΡΩΠΗ

Αντίπαλος της ομάδας στον 1ο προκριματικό γύρο η Μάριμπορ. Η ομάδα από την Σλοβενία έμοιαζε θηρίο μπροστά στην άπειρη Besëlidhja. Ο προπονητής όμως μαζί με τους διψασμένους παίχτες του έκανε το ακατόρθωτο. Ταξίδεψε στην Σλοβενία και κέρδισε 1-3 εκτός έδρας! Όλη η χώρα συζήταγε για το μεγάλο κατόρθωμα της μικρής αυτής και άσημης για πολλούς ομάδας! Εντός έδρας η ομάδα έδειξε κατώτερη των περιστάσεων και έχασε με 0-2 αλλά τα 3 εκτός έδρας γκολ της χάρισαν την πρόκριση! Είχαν ήδη πετύχει πολλά! Κανείς δεν περίμενε τίποτα παραπάνω! Επόμενος γύρος και αντίπαλος η Kaisar Kyzylorda από το Καζακστάν. Πρώτος αγώνας εντός έδρας και νίκη με 3-2 με γκολ στο 95! Άλλος ένας θρίαμβος για την ομάδα και τον προπονητή. Ταξίδι στο Καζακστάν και όλοι περιμένουν την Kaisar να πατήσει στα 2 εκτός έδρας και να μην αφήσει την Besëlidhja να πάρει ανάσα. Τελικό σκορ 0-3! Όλοι πλέον σε πελάγη ευτυχίας! Το όνειρο δεν έχει τελειωμό!
3ος προκριματικός γύρος! Αντίπαλος: Λέφσκι Σόφιας. Κάπου εδώ σοβαρεύουν τα πράγματα! Πρώτος αγώνας στην Αλβανία! Τελικό σκορ 2-2! Πολύ ικανοποιημένοι όλοι με το αποτέλεσμα αλλά ξέρουν ότι κάπου εδώ το ταξίδι στα ευρωπαϊκά γήπεδα τελειώνει. Ταξιδεύουν στην γειτονική Βουλγαρία για να ταράξουν άλλη μία φορά τα νερά. Ο αγώνας ξεκινάει και στο 30 η Besëlidhja προηγείται 0-3 μέσα στην πρωτεύουσα! Η απειρία φαίνεται καθώς περνάει η ώρα και το ματς λήγει 3-3 με την Λέφσκι να ισοφαρίζει στο 95 και στο 96 να χάνει μοναδική ευκαιρία με τετ-α-τετ για το 4-3 και την ολική ανατροπή. Η Besëlidhja είναι στον τελευταίο προκριματικό γύρο! Οι πάντες εξυμνούν τον προπονητή και τους παίχτες για αυτή την - αναπάντεχη - πορεία. Η Besëlidhja παίζει σε όλη την διάρκεια επιθετικό ποδόσφαιρο με κατοχή και δεν κλείνεται πίσω και αυτό είναι που εξιτάρει τους πάντες. Η Ευρώπη μιλάει για την πορεία της μικρής αυτής ομάδας! Τελευταίος αντίπαλος πριν τους ομίλους η Παρτίζαν! Εδώ που έφτασαν δεν πρόκειται να κάνουν πίσω! Ταξιδεύουν στην Σερβία και το Βελιγράδι! Ο προπονητής κάνει σκέψεις για αμυντική προσέγγιση του αγώνα και να κλέψουν ότι μπορούν! Όλοι όμως θέλουν να ευχαριστηθούν το ποδόσφαιρο και όχι να διώχνουν την μπάλα όπως όπως. Κατεβαίνουν με επιθετική νοοτροπία! Βρίσκουν όμως απέναντί τους μια ποιοτική ομάδα και διαβασμένη! 3 ομάδες έχουν πέσει ήδη θύματα και οι Σέρβοι δεν θέλουν να είναι στο ίδιο καζάνι! Με πειστικό ποδόσφαιρο εξαφανίζουν την Besëlidhja με 4-1. Ο επαναληπτικός αγώνας στην Αλβανία έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Τελικό σκορ στο στάδιο της Besëlidhja 1-2. Οι Σέρβοι συνεχίζουν στο Europa League και οι Αλβανοί έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις και υπόσχεση ότι την επόμενη χρονιά θα βρίσκονται στους ομίλους!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Όποτε θα βρίσκω χρόνο θα ανανεώνω την ιστορία! Το πρωτάθλημα έχει ξεκινήσει και για κάποιο λόγο οι δημοσιογράφοι θεωρούν ότι θα πέσουμε. Ίσως ευθύνεται ότι η πολυνίκης του θεσμού Τίρανα έπεσε κατηγορία και δεν κατάφερε να ανέβει την τελευταία χρονιά! Εάν καταφέρω να πάρω πρωτάθλημα ή κύπελλο πιθανόν να κλείσω τον κύκλο μου στην Αλβανία και να ψάξω την τύχη μου σε ένα πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Πείτε μου αν θέλετε την άποψή σας για την ιστορία και οποιαδήποτε παρατήρηση/συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ωραίος καλή αρχή. Να σ έρθει πρόταση ν ξεδιπλώσεις το ταλέντο εις τις Ευρώπας !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καλη αρχη στο δυσκολο ταξιδι σου!!!!
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ΠΟΡΕΙΑ

ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ
Image

Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά, κυριάρχησε στο κύπελλο, αναρριχήθηκε στην βαθμολογία και μελανά σημεία είναι η απροθυμία των παιχτών για σοβαρό πρόσωπο στο φιλικό και το 0-0 με την Ερτζένι. Όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο ενώ ταυτόχρονα πλήρες rotation ήταν τα χαρακτηριστικά του μήνα.

ΟΚΤΩΒΡΗΣ
Image

Στον ίδιο ρυθμό η ομάδα δείχνει έτοιμη για μεγάλα πράγματα και δεν υπάρχει κάποιος να την σταματήσει! Η Μπύλις τα προηγούμενα χρόνια ήταν ο κακός δαίμονας της ομάδας και έχει δημιουργήσει μια παράδοση απέναντι στην Besëlidhja.

ΝΟΕΜΒΡΗΣ
Image

Απόλυτη κυριαρχία για την ομάδα με το 4/4 στο πρωτάθλημα και νίκη και στο φιλικό! Το rotation αποτελεί σημαντικός παράγοντας. Παρόλα αυτά ορισμένοι παίχτες δεν νιώθουν άνετα με τον χρόνο συμμετοχής του και γίνονται αλαζόνες κάνοντας παράπονα στον προπονητή. Αυτός όμως είναι κάθετος και εξηγεί πως δίνει σε όλους τις ευκαιρίες που τους αναλογούν. Μεγάλες προσωπικότητες για την ομάδα:
Image
Image
Image

ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ
Image

Η τύχη δεν ήταν με το μέρος μας αυτό το μήνα. Οι τραυματισμοί διαδέχονταν ο ένας τον άλλον. Όλοι οι παίχτες κλειδιά τραυματίστηκαν με χρονική διάρκεια πάνω του μήνα. Κάπου εκεί άρχισαν και τα στραβοπατήματα. Δύο ισοπαλίες και δύο νίκες ο απολογισμός αλλά όλοι έβλεπαν ότι η ομάδα δεν απέδιδε το ίδιο ποδόσφαιρο. Οι παίχτες που ήταν απογοητευμένοι με τον χρόνο συμμετοχής τους ζήτησαν να πάρουν μεταγραφή τον Ιανουάριο! Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι ότι τον Ιανουάριο το πρωτάθλημα της Αλβανίας έχει παύση και οι τραυματισμοί δεν θα είχαν μεγάλο αντίκτυπο.

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ
Image

Ωραίο ποδόσφαιρο στα φιλικά και όλοι ήλπιζαν ότι παρόλο που η ομάδα έδωσε παίχτες και έκανε μόνο 3 μεταγραφές (σε καίριες θέσεις όμως, διεκδικώντας και θέση στην ενδεκάδα) θα έπαιζε ωραίο ποδόσφαιρο και θα συνέχιζε τα νικηφόρα αποτελέσματα. Με το που ξεκίνησαν οι επίσημοι αγώνες η ομάδα προβλημάτισε. Στο κύπελλο έδειξε μεγάλη νοχελικότητα και έφερε Χ μέσα σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας. Έχει αρχίσει να βγάζει γκολ από στημένα αλλά έχει μειώσει λίγο το ποδόσφαιρο κατοχής που έπαιζε.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Image

Στο τέλος του μήνα η ομάδα βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας στο +7 από την δεύτερη θέση. Στόχος μας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος (αν και με την διοίκηση συμφωνήθηκε ότι στόχος είναι η κατάκτηση ενός εισιτηρίου για το Europa League) και η διεκδίκηση του κυπέλλου! Υπήρξε μια φήμη στα ΜΜΕ ότι ο Πανιώνιος ενδιαφερόταν για την περίπτωση του προπονητή αλλά δεν έγινε κάποια κίνηση. Μέσα σε αυτά τα τρία χρόνια καταφέραμε να πάρουμε το πτυχίο National A και ήδη έχω ξεκινήσει μαθήματα για το Continental C. Το καλοκαίρι νιώθω πως το κεφάλαιο Besëlidhja έχει κλείσει. Θα αναζητήσω τον επόμενο σταθμό μου σε μια προσπάθεια για πιο ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο, έχοντας στο βιογραφικό μου πια ορισμένους τίτλους και μια αξιοπρεπή πορεία στα προκριματικά του Europa League.
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΦΕΒΡΟΥΑΡΗΣ
Image

Αρχίσαμε να βρίσκουμε τα πατήματά μας σαν ομάδα, δυστυχώς όμως στο τέλος του μήνα η κόπωση, το άγχος και η απειρία έκαναν την εμφάνισή τους. Ισοπαλία με μία από τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους, ήττα στο κύπελλο με τα χέρια κατεβασμένα και ήττα από την Τιούτα στο πρωτάθλημα. Η ήττα αυτή έβαλε τέλος σε ένα αήττητο σερί σε πρωτάθλημα και κύπελλο 28 αγώνων, ρεκόρ που δύσκολα θα καταρριφθεί από κάποια ομάδα στο άμεσο μέλλον στην Αλβανία.

ΜΑΡΤΗΣ
Image

Ύστερα από συζήτηση στα αποδυτήρια και επαγρύπνηση των παιχτών η ομάδα αφήνει πίσω την άσχημη εικόνα της, υποδέχεται την Τιούτα για τον επαναληπτικό και με πειστικό ποδόσφαιρο περνάει στα ημιτελικά του κυπέλλου. Η Laçi δεν καταφέρνει να μας κερδίσει και να μειώσει την διαφορά από την κορυφή όντας δεύτερη στην βαθμολογία, βλέποντας έτσι τον τίτλο του πρωταθλητή να απομακρύνεται κι εμείς να είμαστε με το ένα χέρι ήδη πάνω στο τρόπαιο 5 αγωνιστικές πριν το τέλος.

ΑΠΡΙΛΗΣ
Image

Το rotation απαραίτητο καθώς βρισκόμαστε στα ημιτελικά του κυπέλλου και η διαφορά που έχουμε στο πρωτάθλημα μας επιτρέπει να κάνουμε στραβοπάτημα. Δυστυχώς με το ξεκίνημα του μήνα Απρίλη οι τραυματισμοί επανέρχονται και όλη η επιθετική γραμμή της ομάδας βγαίνει νοκαουτ.
Spoiler: show
Image
. Η Skënderbeu Korçë έχει μείνει πίσω στο πρωτάθλημα και ρίχνει όλο το βάρος στο κύπελλο. Απογοητευτική εμφάνιση και στα 3 ματς (2 κύπελλο και 1 πρωτάθλημα) και 0/3. Απογοήτευση για τον αποκλεισμό στα ημιτελικά αλλά ταυτόχρονα κατανόηση καθώς η ομάδα έμεινε μισή σε ένα κρίσιμο σημείο της χρονιάς.

Image
Στο πρωτάθλημα έχουμε σχεδόν βγει πρώτοι και θα πρέπει να αυτοκτονήσουμε για να χάσουμε το τρόπαιο.
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΗΜΜΑ

Αμέσως μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο, καθόμουν στο διαμέρισμά μου στο Αλέσιον και όλο το βράδυ ξενύχτησα προσπαθώντας να καταλάβω τι πήγε στραβά και δεν μπορέσαμε σε 3 ολόκληρα ματς να δείξουμε έστω ένα καλό πρόσωπο. Ένα άγχος με είχε καταβάλει για το πως θα διαχειριστώ τις απουσίες αλλά θα κρατήσω και τους παίχτες προσηλωμένους στο στόχο της κατάκτησης του πρωταθλήματος. Το επόμενο πρωί. ενώ ετοιμαζόμουν να πάω στο προπονητικό κέντρο για να μιλήσω με τους παίχτες και να ακολουθήσουμε το πρόγραμμα αποθεραπείας το τηλέφωνό μου χτύπησε και ένας άγνωστος αριθμός εμφανίστηκε. Όταν απάντησα η φωνή στην άλλη γραμμή μου αποκρίθηκε στα αγγλικά και μου εξήγησε τον λόγο της επικοινωνίας του μαζί μου. Ο εν λόγο κύριος ήταν ο Vincent Tan - πρόεδρος της Cardiff City - και μου πρότεινε συνέντευξη για να αναλάβω την ομάδα του στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Championship.
Image
Μου εξήγησε πως αν τα καταφέρω, έχει την οικονομική δυνατότητα να με βοηθήσει και να μου υλοποιήσει μεγάλο ποσοστό των επιθυμιών μου για μια καλύτερη πορεία την επόμενη χρονιά.

Image
Η ομάδα έχει ακόμα δύο αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος και η Cardiff να παίζει με τους δύο διεκδικητές της τελευταίας θέσης των play-off για άνοδο στην Premier League.

Του ζήτησα χρόνο και απάντησε πως μετά τον αυριανό αγώνα με την Swansea όλα μπορεί να είναι διαφορετικά. Έκλεισα το τηλέφωνο και συμφωνήσαμε να ξανά μιλήσουμε το απόγευμα.
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Από τα αλώνια στα σαλόνια. Ωραίος !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Ωραίο γράψιμο και όμορφη ιστορία . Συνέχισε έτσι .
-nani
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το roller coaster των προτάσεων

Το τηλεφώνημα από Αγγλία με τάραξε ευχάριστα. Πήγα στην προπόνηση και μίλησα στους παίχτες μόνο για τον αγώνα. Το κλίμα ήταν βαρύ μετά τα συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα και δεν ήθελα να διαταράξω επιπλέον το ήδη επιβαρυμένο κλίμα. Είχα ξεκινήσει μερικές καλές φιλίες με τα στελέχη του προπονητικού τιμ και ορισμένοι διαπίστωσαν πως κάτι με απασχολούσε. Όταν τελειώσαμε την αποθεραπεία πήγαμε για έναν καφέ και ο Αλγερινός βοηθός μου με ρώτησε στα ίσια τι με βασάνιζε. Του είπα τι έγινε και μου αποκρίθηκε άμεσα και δίχως δισταγμό ότι πρέπει να κυνηγήσω αυτή την θέση. Ένιωθα ότι δεν είναι σωστό για την ομάδα, ενώ μέσα μου ήξερα ότι απλά φοβόμουν αυτό το μεγάλο άλμα, ένιωθα λες και έκανα βουτιά στο κενό. Χαμένος μέσα στις σκέψεις μου είδα τον Frensel (σ.σ. βοηθός) να μου προσφέρει το τηλέφωνό μου και πάνω να αναγράφεται το νούμερο του Vincent Tan έτοιμο να το καλέσω. Τον άκουσα και έκανα το περιβόητο τηλεφώνημα.
Η συζήτηση ήταν το ίδιο γρήγορη με την προηγούμενη φορά. Συμφωνήσαμε μετά τον αγώνα μας με την Κουκέσι να ταξιδέψω στην Ουαλία και το Cardiff για να μιλήσουμε από κοντά. Η Cardiff κέρδισε τον αγώνα, το ίδιο κι εμείς. Έδωσα ρεπό στους παίχτες με αφορμή του τέλους στο αρνητικό σερί και πήγα στην Ουαλία. Η συνέντευξη κυλούσε ομαλά. Όταν με ρώτησαν πότε θα ήθελα να αναλάβω τους είπα πως η επιρροή που θα έχω αν αναλάβω αμέσως θα είναι μηδαμινή και θα προτιμούσα να αναλάβω την ομάδα από το τέλος της χρονιάς. Φάνηκαν να συμφωνούν και μου πρότειναν να συζητήσουμε και τις απολαβές. Τελειώσαμε την συζήτηση και είπαμε πως θα είμαστε σε επικοινωνία. Την επόμενη μέρα αποφάσισα να ανακοινώσω στους παίχτες πως είμαι σε προχωρημένες επαφές με τους Ουαλούς. Περίμενα μια δυσανασχέτηση, αντιθέτως όμως όλοι οι παίχτες έδειξαν χαρούμενοι και είπαν ομόφωνα πως μου αξίζει το βήμα παραπάνω. Δώσαμε όρκο πως θα κλείσουμε την χρονιά με όμορφες παραστάσεις μέσα στο γήπεδο. Λίγες μέρες αργότερα έλαβα μια κλήση στο κινητό μου από άγνωστο αριθμό. Θεώρησα πως ήταν από το Cardiff και απάντησα με ενθουσιασμό. Το τηλεφώνημα γινόταν από την Σουηδία και πιο συγκεκριμένα από το Έστερσουντ. Η ομώνυμη ομάδα μου ζητούσε να αναλάβω τα ηνία της καθώς στο πρωτάθλημα που είχα ξεκινήσει πριν από 5 αγωνιστικές δεν είχε κάνει την έναρξη που ήθελαν οι άνθρωποί της. Αυτό που ουσιαστικά με έβαζε σε δίλημμα με την επιλογή είναι πως η ομάδα αγωνιζόταν και στο Europa. Ταξίδεψα ως εκεί αλλά οι διαπραγματεύσεις ναυάγησαν καθώς οι νοοτροπίες μας δεν συνάδουν. Στον γυρισμό για την Αλβανία, όντας ήδη απογοητευμένος, χτύπησε το τηλέφωνο και με ενημέρωσαν πως η θέση στο Cardiff δεν είναι πλέον διαθέσιμη. Μου εξήγησαν πως ήμουν από τις πρώτες επιλογές αλλά κατέληξαν με τον γνωστό σε όλους μας Steven Gerrard.

ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Οι παίχτες τήρησαν την υπόσχεσή τους και με ένα σοβαρό και επαγγελματικό πρόσωπο κλείσαμε τον μήνα Μάιο χωρίς ήττα.
Image

Πήραμε το πρωτάθλημα και την βραδιά που αποφασίσαμε να κάνουμε ένα γλέντι για όλες τις προσπάθειες που καταβάλαμε για την επιτυχία της φετινής χρονιάς, ο πρόεδρος με πλησίασε να μιλήσουμε για το συμβόλαιό μου. Είχα ακόμα ένα χρόνο στην ομάδα και όλοι στο συμβούλιο ήθελαν να μείνω. Μου πρόσφεραν μεγαλύτερες απολαβές και περισσότερο budget για μεταγραφές. Αρνήθηκα ευγενικά και τους εξήγησα πως θέλω να κάνω το βήμα παραπάνω. Αφήσω πίσω ένα μεγάλο project για τα δεδομένα της ομάδας.
  • Ανέβασα την ομάδα στην μεγάλη κατηγορία.
    Πήρα το εισιτήριο για την Ευρώπη.
    Πέτυχα μια μεγάλη πορεία για τα δεδομένα μας και μας έκανα γνωστούς.
    Με αρκετές αλλαγές έφερα νέο αίμα στο roster μας.
    Έπεισα τους ιθύνοντες να φτιάξουν το γήπεδο αντικαθιστώντας τον χλοοτάπητα με καινούργιο.
    Φτιάξαμε καλύτερες εγκαταστάσεις για την ομάδα νέων.
    Κατέκτησα πρωτάθλημα.
Συμφωνήσαμε τελικά να δεχτούν την επιθυμία μου και να μην σταθούν εμπόδιο. Αφιέρωσα το βράδυ και για μένα.

ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΠΡΟΚΛΗΣΗ
Τις επόμενες μέρες ξεκίνησα να αναζητώ τον επόμενο ποδοσφαιρικό σταθμό μου. Έψαξα σε όλη την Ευρώπη για μια ομάδα που να νιώθω ότι μπορώ να ενταχθώ αλλά να αποτελεί και πρόκληση. Ήθελα κάτι διαφορετικό, κάτι ανταγωνιστικό. Ένα καινούργιο στόχο να πετύχω, να κάνω ακόμα ένα κατόρθωμα για μένα, για την καριέρα μου. Κι έτσι στις αρχές Ιουνίου βρήκα την ομάδα που ταιριάξαν τα χνώτα μας που λέμε και στο χωριό μου.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τα save ανεργίας και ειδικά σε μικρή ηλικία είναι πάντοτε δύσκολα...οι ομάδες πολύ δύσκολα εμπιστεύονται προπονητές με έλλειψη εμπειρίας...αλλά να θυμάσαι ότι τα καλύτερα έρχονται!!!Έχε πίστη στις ικανότητες σου και με σκληρή δουλειά είμαι 100% σίγουρος ότι θα πετύχεις...

ΥΓ:Τι ήθελε η Έστερσουντ τελικά;
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BOLTON WANDERERS
Image

Η Bolton αποτελεί την επόμενη ποδοσφαιρική μου στέγη. Η ομάδα την τελευταία χρονιά ήταν στην Championship και μέχρι την τελευταία αγωνιστική πάλευε με τις Walsal, Cardiff και Preston για το ποια θα σωθεί. Δυστυχώς η Bolton δεν τα κατάφερε και η νέα χρονιά την βρίσκει στην League 1 να θέλει να ανακάμψει από τις συνεχόμενες αποτυχίες των τελευταίων χρόνων, κι εμένα να θέλω να αποδείξω στον εαυτό μου ότι μπορώ να σταθώ σε έναν τόσο μεγάλο ποδοσφαιρικό σύλλογο σε μια τόσο δύσκολη χρονιά. Και όταν λέω δύσκολη δεν εννοώ μόνο για το πρεστίζ του συλλόγου. Η διοίκηση την τελευταία χρονιά είχε κάνει κινήσεις απελπισίας. Ο κόσμος απαιτούσε το κάτι παραπάνω και έδειχνε να αγαναχτεί. Τα συμβόλαια των παιχτών μεγάλα, πολλοί από αυτούς δεν άγγιξαν ούτε στο ελάχιστο τις προσδοκίες και η ομάδα τον Ιανουάριο προχώρησε σε πολλούς δανεισμούς. Τίποτα από αυτά δεν δούλεψε και ο υποβιβασμός ήταν γεγονός. Αποτέλεσμα αυτού; Τα μεγάλα ονόματα να ζητάν να φύγουν και οι ρήτρες να είναι τουλάχιστον γελοίες καθώς τους είχαν υποσχεθεί πως αν έπεφταν θα έφευγαν σε τιμή λιανική που λέμε. Τα συμβόλαια έσπαγαν το ένα μετά το άλλο από ομάδες μεγαλύτερων κατηγοριών. Οι προσπάθειες που έκανα για να τους κρατήσω ήταν μάταιες. Ο θησαυρός αποδείχθηκε άνθρακας! Η διοίκηση μου είπε ψέματα. Ήξεραν ήδη ότι η ομάδα έχει χρέη και οι μεταγραφές των παιχτών αυτών ήταν αναγκαίες. Το αποτέλεσμα ήταν να μου δοθούν 450K για μεταγραφές. Ταυτόχρονα το Brexit είχε θέσει νέους κανόνες και πολλές μεταγραφές δεν μπορούσαν να έχουν άμεσο αντίκτυπο καθώς η άδεια εργασίας θα αργούσε να βγει. Χρειαζόμουν όμως παίχτες άμεσα. Οπότε στράφηκα σε λύσεις ερωτηματικά. Μίλησα με τον πρόεδρο και του είπα πως θα στηριχθώ στις ομάδες νέων που έχουμε και θα φέρω μικρούς. Μου ανταποκρίθηκε αρνητικά και μου είπε πως οι δανεισμοί από τους μεγάλους της Αγγλίας είναι πιο σωστή λύση. Το budget όμως δεν κάλυπτε με τίποτα τόσες θέσεις ούτε με δανεισμό. Η συνεισφορά στο συμβόλαιο που μας ζητούσαν ήταν μεγάλη και δεν μπορούσαμε να διασφαλίσουμε σχεδόν κανέναν δανεικό. Κανέναν τουλάχιστον σε ρόλο βασικού. Κλείσαμε μόνο 2 δανεικούς. Βλέποντας το ρόστερ, τον προϋπολογισμό μας και την κατηγορία, έλεγα από μέσα μου πως μετράω μέρες στο Μπόλτον. Το κλίμα ήταν άθλιο και εγώ αποτέλεσα αμέσως το μαύρο πρόβατο. Οι παίχτες ένιωθαν πως δεν είμαι αρκετός για τα δεδομένα του συλλόγου. Κι όλα αυτά πριν καν ξεκινήσουμε τους επίσημους αγώνες. Στο στάδιο της προετοιμασίας μας στο Cadiz της Ισπανίας αποφάσισα να παίξω τα χαρτιά μου με άλλο τρόπο. Έγινα αυστηρός, απαίτησα να υπακούσουν στο σύστημα που θα παρατάξω και να ακολουθήσουν πιστά τις οδηγίες μου. Όποιος δεν το έκανε αυτό έβγαινε αλλαγή ακόμα κι αν είχαν περάσει 15 λεπτά. Τρεις φορές χρειάστηκε να κάνω αλλαγή στην αλλαγή καθώς έβλεπα απροθυμία. Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος έφθανε. Θα ταξιδεύαμε στο Κόβεντρι για τον πρώτο μας αγώνα. Είπα στους παίχτες να δείξουν ότι ήρθαμε εδώ μόνο για έναν χρόνο και ότι ανήκουμε ψηλά.

Πρώτο ματς και χάνουμε 3-0 με 2 παίχτες μου να αποβάλλονται. Ο ένας στο 22 (δανεικός) και ο άλλος στο 56. Στα αποδυτήρια το κλίμα ήταν εχθρικό. Πριν καν κλείσει η πόρτα οι παίχτες μου επιτέθηκαν και μου είπαν πως εγώ ευθύνομαι και πως δεν κάνω. Έριξα πρόσθημο και στους 2 παίχτες που αποβλήθηκαν και τους είπα πως εγώ είμαι το αφεντικό και καλά θα κάνουν να το αποδεχτούν. Είμαστε μαζί στο ίδιο λάκκο και αν θέλουμε να ξεμπλέξουμε πρέπει να συνεργαστούμε. Επικράτησε σιωπή.

Το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Ένιωθα ότι δεν με χωρά ο τόπος. Σκεφτόμουν να τα παρατήσω. Να φύγω. Να επιστρέψω στην Ελλάδα και να ηρεμήσω για λίγο. Να ψάξω για κάτι λιγότερο απαιτητικό. Τότε είδα το μήνυμα από τον Volovik (Αρχηγός της Beselidhja).
"Coach ήθελα να σου ευχηθώ καλή αρχή στο πρωτάθλημα αλλά δεν πρόλαβα πριν τον αγώνα. Είδα τι έγινε και ήθελα να σου πω πως δεν φταις κάπου. Η ομάδα δεν λειτούργησε αλλά όχι επειδή δεν την είχες παρατάξει σωστά. Θυμάμαι όταν ήρθες ότι μέσα σε ένα μήνα μας πέρασες το μικρόβιο του νικητή. Μέσα σε 10 λεπτά μας έπεισες ότι δεν είμαστε ομάδα πυροτέχνημα αλλά ήρθαμε για να μείνουμε στο προσκήνιο του Αλβανικού ποδοσφαίρου και ότι δεν θα είμαστε ο σάκος του μποξ στην Ευρώπη. Γιατί τώρα πια ανήκουμε στην Ευρώπη. Αυτά τα λόγια σου μου έχουν μείνει και πριν από κάθε αγώνα τα θυμάμαι. Καλή συνέχεια coach, καλό σου βράδυ. Να ξέρεις περιμένω να δείξεις σε όλους ότι στην Αγγλία πήγες για να μείνεις. -diatakste "

Αυτό το μήνυμα με έκανε να πάρω θάρρος! Η επόμενη μέρα στο προπονητικό κέντρο θα ήταν ορόσημο για την συνέχεια. Και ήμουν αποφασισμένος να έχει θετικό αντίκτυπο. Σε όλους....
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

chriskon wrote: Thu Jul 09, 2020 6:07 pm Τα save ανεργίας και ειδικά σε μικρή ηλικία είναι πάντοτε δύσκολα...οι ομάδες πολύ δύσκολα εμπιστεύονται προπονητές με έλλειψη εμπειρίας...αλλά να θυμάσαι ότι τα καλύτερα έρχονται!!!Έχε πίστη στις ικανότητες σου και με σκληρή δουλειά είμαι 100% σίγουρος ότι θα πετύχεις...

ΥΓ:Τι ήθελε η Έστερσουντ τελικά;
Δεν συμφώνησαν στην νοοτροπία μου για επιθετικό ποδόσφαιρο και για την πλαισίωση του ρόστερ/έμπειρων παιχτών από ταλέντα των γύρω περιοχών. Προτιμούσαν μια πιο αμυντική προσέγγιση λέγοντας πως θέλουν να έχουν την καλύτερη άμυνα. Πάτησαν στο γεγονός πως στην Αλβανία είδαν τα δεχόμαστε γκολ και κάπου εκεί ναυάγησαν οι διαπραγματεύσεις.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 484
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Τι θέση τη δίνουν την Μπόλτον τα media;
Sneboff
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Fri Jul 03, 2020 7:15 pm
Football Manager της ομάδας: Bolton Wanderers
Αγαπημένη Ομάδα: Anagennhsh Artas, Olympiakos
Location: Arta
Has thanked: 0
Been thanked: 0

chriskon wrote: Fri Jul 10, 2020 12:51 pm Τι θέση τη δίνουν την Μπόλτον τα media;
Πιστεύω λόγο ονόματος ότι μας έχουν ψηλά καθώς θεωρούν ότι θα έχουμε θέση στα play-off. Μας κατατάσσουν στην 6η θέση.
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με καλόυς ελευθερους βγαινει η κατηγορια αερα πάντως μην φοβηθεις να αλλαξεις και ολη την ομαδα αμα χρειάζεται.
Post Reply

Return to “Twitch & Ιστορίες”