Συμβαίνει τώρα στο save μου

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εσεις υπαρχει στιγμες που νιωθετε οτι το παιχνιδι σας τρολαρει οπως εμενα?
Και μιλαμε για αγωνες τετιου ειδους οχι να εχετε ομαδα της Γ κατηγοριας και να την ανεβαζετε... Στην αγωνα με τη Ρεαλ η βρωμο-ομαδα ενω εχω φανταστικη αμυνα δεμενη στο πρωταθλημα και εβαλα και αναλογους παικτες στο ντερμπυ ωστε να κοβω και επιθεσεις εκανε νομιζω 35 προσπαθειες για γκολ!!!!!!! ελεος απλα! anyway αυτο που με ενοχλει περισσοτερο απο ολα
ειναι οι τραυματισμοι! εδω φαινεται να υπαρχει θεμα. Την πρωτη χρονια το θεωρησα τυχαιο (ατυχια μου δηλαδη) αλλα παιζοντας τη δευτερη χρονια
και εχοντας ηδη τραυματια το ΜΕΣΙ (!) και τωρα τον Στεγκεν και μαλιστα για 3
εβδομαδες υπαρχει θεμα. Περιτο να αναφερω οτι και τριτος κεντρωος ειναι τραυματιας μου διαφευγει τωρα το ονομα του, καλος παικτης. Ειμαι ουτε στο 1/3 της σεζον, εχω κανει και ομαλο rotation ωστε να αποφυγω κακοτοπιες αλλα τελικα τιποτα δε μας σωνει... για να δουμε και παρακατω!

* Ξεχασα, ειχα ΚΑΙ τον σουαρες τραυματια νομιζω 2-3 εβδομαδες!!!!
* αυτο ειναι το 2-3% σε τραυματισμους?! εχω ηδη 4-5 τραυματιες!
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Γενικά για τραυματισμός απ'οσο γνωρίζω το Φμ έχει λιγότερους αποτι στο πραγματικό ποδόσφαιρο.
Θα κάνω μια σούμα για την ροντα που σώθηκε στο τσακ και να εξηγήσω το αίσθημα της αδικίας που νιώθουμε μερικές ή αρκετές φορές, αλλά με το αποτέλεσμα να εξηγείται σχεδόν πάντα από τα νουμερακια στο pc

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Έχει πλάκα ο greeneye1976. Μου θυμίζει εμένα σε πολλά όταν δεν μπορούσα να σταυρώσω σειβ και τσαντιζόμουν. Κοπανιόμουν κάτω άσχημα. Το τι κατάρα είχαν φάει στην SI δεν λέγεται. Μετά από κάποια φάση το φιλοσόφησα και το πήρα πιο χαλαρά. Το να χάσεις με απίθανο τρόπο 1-2 φορές συμβαίνει στον καθένα και πάντα θα συμβαίνει σε όλους στο ΦΜ. Αν αυτό συμβαίνει πιο συχνά είναι σίγουρο πως έχει γίνει κάποιο λάθος κι από μέρους μας. Βασικά στην περίπτωση που αναφέρει ο greeneye1976 δε θεωρώ πως έχει γίνει κάτι συγκλονηστικό. Έχασε ένα ματς από τη Ρεάλ και του στράβωσε ένα ακόμα, στο οποίο έχει κάνει κάτι το οποίο είναι και προπονητικά λάθος. Δεν ξέρω πολλούς προπονητές να κλείνουν τις αλλαγές στο 60, άσχετα αν στο ΦΜ το κάνουμε πολλοί. Έκανες και τις 3 αλλαγές μαζί; Νομίζω πως και αυτό επιδρά αρνητικά στο παιχνίδι. Ό,τι κι αν γίνεται στο παιχνίδι πάντως, δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε τόσο. Απολαύστε το παιχνίδι και δείτε σαν challenge να βρείτε το τι πάει στραβά. Αν σας χαλάει τόσο και βγαίνετε εκτός εαυτού, αφήστε το και κάντε πράγματα που σας ευχαριστούν.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@greenye1976
Μισό λεπτό να κάνουμε λίγο απλά μαθηματικά. Λες για 4 τραυματισμούς από 2-3 εβδομάδες. Ας είμαστε large και ας πούμε 5 από έναν μήνα. Σύνολο 150 μέρες. Ας προσθέσουμε και άλλες 50 για μικροτραυματισμούς. Σύνολο 200. Λες για 1/3 της σεζόν. Άρα πάμε στις 600 μέρες τη σεζόν. Ας υποθέσουμε επίσης ότι έχεις μόνο 18 παίκτες ρόστερ. Άρα χάνεις κατά μέσο όρο για κάτι πάνω από 33 μέρες τον κάθε σου παίκτη μέσα στη σεζόν. Ξέρεις ποιο είναι το αντίστοιχο πραγματικό νούμερο της φετινής Μπαρτσελόνα;;; Σχεδόν 45 μέρες. Η SI ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ότι οι τραυματισμοί είναι 20% κάτω από τους πραγματικούς, στο δικό σου save φαίνεται να είναι τουλάχιστον 25% κάτω.
ΥΓ: Για να καταλάβεις ότι δεν είναι τυχαίο, στην τελευταία σεζόν στο δικό μου save είχα ΜΟ 31 μέρες, σχεδόν το 1/3 εξαιτίας ενός που έμεινε 8 μήνες εκτός.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini ωραια... πιθανως εχεις δικιο οπως το θετεις . Μπορεις να μου πεις πως βλεπω απο την περσινη χρονια ποσο χρονο εχασαν οι παικτες μου συνολικα στα γρηγορα? Παντα εχω 25αδα ενοειται, και περσυ και φετος.
Να ξεκαθαρισω εδω οτι ΜΙΣΩ να κανω load save και ΔΕΝ το εκανα ΠΟΤΕ και ουτε θα το κανω!
Ας χασω και τελικο τσου-λου οπως περσυ. οτι ερθει αποτελεσμα αυτο ειναι... ειμαι ΚΑΘΑΡΟΣ!

* Οσο για τις αλλαγες στο 60 τις εκανα μαζεμενες γιατι ηθελα να βαλω ΓΚΟΛ και εχανα 1-0 και δεν εκανα ουτε φαση που λεει ο λογος... εβαλα αλλο γκολτζη, καλο δημιουργο κτλ κτλ.
Υπηρεχε λογος. Δεν κανω παντα 3 μαζεμενες στο 60, αλιμονο... συνηθως κανω για λογους rotation αναλογα τη φυσικη κατασταση... (και ρυθμο αγωνα)
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βλέπεις σε κάθε παίκτη το ιστορικό τραυματισμών. Νομίζω σου βγάζει και μια σύνοψη στο τέλος της σεζόν.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10060
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

@greeneye1976 μην κάνεις και τις 3 αλλαγές μαζεμένες. Χαλάει τη χημεία της ομάδας. Το εχω κανει κι εγώ κι απλά έφαγα κι άλλα. Γενικά δε θέλει τρελές αλλαγές στη διάρκεια του αγώνα, ακόμα κι αν σε πιέζει το σκορ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να παιξετε το FM08 που δεν εχει τετοια θεματα. Πεφτει πανωλη σε ολη την ομαδα και ξενοιαζω. -rofl
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τελειωσα 3η σεζον, και εκανα αρκετα ανετα το νταμπλ με τον ΠΑΣ(Κύπελλο απο τους 4 μεγαλους μονο τον ΠΑΟΚ πετυχα, και πρωταθλημα το πήρα 3 αγωνες πριν το τέλος, με μονο 1 ήττα μεχρι εκεινη τη στιγμη)
Spoiler: show
Image
Το κερασακι στην τούρτα ηταν η πορεια ως τον τελικο του Γιουρόπα,
Spoiler: show
Image
οπου η ομαδα εκανε ισως το καλυτερο της ματς στα 3 μου χρονια εκει.
Spoiler: show
Image
Καταραμένε Rajkovic, που να σου πεσει λιγδα στα γαντια και να γινεις Κοσταντζο -kwloxero
Spoiler: show
Image
(οι άλλοι ειχαν μονο 3 HC)
Eδω ειναι τα παλουκαρια μου (περιεχει CA/PA το σπόιλερ)
Image
andreas35
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 7204
Joined: Tue Jul 28, 2009 12:18 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: ΠAO, Παναιτωλικός, Real
Location: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To Ca και Ρα πως το βλέπεις στο team view?
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει να έχει τη δυνατότητα το σκιν, σε νορμάλ συνθήκες δεν γίνεται.
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Beorn wrote:]

Καταραμένε Rajkovic, που να σου πεσει λιγδα στα γαντια και να γινεις Κοσταντζο -kwloxero

Ωστε εσυ φταις λοιπον! :evil: :evil: :evil:
Δευτερη σεζον προημιτελικα Τσ.Λ. με Μονακο κοντρα σε ΜανΓιου. Δυο ματς μεσα-εξω ειμαι καλυτερος. Κερδιζω 3-2, χανω 3-2, με πετανε εξω στα πεναλτι. Ο αγαπημενος σου Ραϊκοβιτς τον οποιο ετρεξα να αγορασω το καλοκαιρι ειχε 4,6 στο δευτερο ματς. Τεσσερα κομμα εξι.
Θα σε αναζητησω Beorn.
There are some who call me...Tim?
Beorn
Manager
Manager
Posts: 4369
Joined: Sat Jul 23, 2011 5:51 pm
Football Manager της ομάδας: Sassuolo
Has thanked: 0
Been thanked: 0

oύτε τριαδα να μην ξαναπιασει λεμε
Spoiler: show
-falaina
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κληρωθηκα Κυπελο με τη Ρεαλ νωρις νωρις... διπλος αγωνας με πρωτο στην εδρα μου.
Να θυμισω εδω οτι στο πρωταθλημα εκτος εδρας κερδιζα 0-2 και ξαφνικα ω του θαυματος εγινε μεχρι τη ληξη 5-2...
Εκει ειχα βαλει ειδικες οδηγιες στα μαρκαρισματα και γενικα και σε αλλους αγωνες εκανα πειραματισμους τετιου ειδους. Επαιξα 2-3 αγωνες χωρις να δωσω καμια οδηγια αντιπαλων παρα μονο το συστημα μου... τελικα αρχιζω
και βλεπω (χωρις να ειμαι ακομα 100% αφου πρεπει να δω μεχρι τη ληξη για ασφαλες συμπερασμα) οτι η ομαδα μαρκαρει γενικα σωστα χωρις να μπερδευονται οι παικτες και αυτο το διαπιστωσα στον πρωτο εντος εδρας αγωνα με τη Real.
0-1 με στημενο κεφαλια
1-1 εγω
2-1 εγω
2-2 η real
3-2
4-2
5-2 και τελος ο πρωτος αγωνας, εχω σοβαρο πλεονεκτημα...
Το θεμα δεν ειναι το τελικο σκορ αλλα το οτι για πρωτη φορα περιορισα το Ronaldo κυριως σε αποδοση 5.3 (!). Ομοια για Bale και coutinho. Δεν εκαναν 31 επιθεσεις που εκαναν την προηγουμενη φορα. Βεβαια ηταν και εκτος εδρας τωρα η Real. Θα δοκιμασω το ιδιο ακριβως και εκτος εδρας οταν θα παω στο Bernabeu να δω πως θα παει χωρις να δωσω ατομικες οδηγιες με ιδια 11αδα κιολας οσο γινεται.
Το παιχνιδι μου εβγαζε κατα διαστηματα να κανω ατομικες οδηγιες στο Ronaldo και οτι ειναι κινδυνος αν τον αφησω κτλ κτλ, δεν αλλαξα τιποτα και τελικα ηταν ανυπαρκτος με 5.3. Να τονισω εδω οτι σε ΟΛΑ τα παιχνιδια με Real παντα επαιζε καλα και παντα εβαζε 1 γκολ τουλαχιστον (!). Ναι ο φουστης...
ανυπομονω να πεταξω εξω τον παλιο-ομαδα.
* αν παιξω με το wall of greeneye ειμαι 100% σιγουρος οτι περναω αερα, αλλα θα παιξω με το ιδιο συστημα γιατι θελω να το δω σε ολη τη χρονια χωρις να το αλλαζω. Θα παρω το ρισκο.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

παίκτης κάνει ντεμπούτο και Ω ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ σκοράρει πάντα!!!!!!!!!!!
ναι ναι σας ακούω, σας συμβαίνει συνεχώς και εσάς!!!!!!!!! -rofl -rofl -rofl
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”