Συμβαίνει τώρα στο save μου

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
master yoda
Off Topic Moderator
Off Topic Moderator
Posts: 14794
Joined: Thu Feb 15, 2007 3:05 am
Αγαπημένη Ομάδα: Ηρακλης
Status: +2513 posts
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times


Off Topic:
greeneye προσοχή στο πως αναφέρεις ομάδες
Spoiler: show
-I thought our story was epic, you know?
You and me.
-Epic how?
-Spanning years and continents,
bloodshed... epic.
-Come on.
Ruined lives,bloodshed?
You really think a relationship
should be that hard?
-No one writes songs
about the ones that come easy.
Spoiler: show
Πέρασα όλη μου τι ζωή
θέλοντας κάτι...
και έβαλα τα δυνατά μου
να μην το βρω.
Ποτέ...
ακόμη πηγαίνοντας κοντά σε μέρη
που ίσως ήταν
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Riminι πες αλήθεια, έχεις βρει το τσι σου, και ότι και αν συζητάς δεν χάνεις ποτέ την ψυχραιμία και την υπομονή σου.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Γιατί να μην καταφέρει να τους πουλήσει όλους σε μια χρονιά;; Στο έχω ξαναπεί. Αυτό που λες ότι το παιχνίδι δεν σε αφήνει να πουλήσεις πολλούς παίκτες μαζεμένους ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Είναι μία ακόμα από τις θεωρίες συνωμοσίας σου,
Εχω συμφωνησει σε αφηνει, το ξεπερασαμε αυτο. Δεν κλεβει το παιχνιδι. Σκεπτομενος λογικα και απλα μπορει να φταίει που δεν εχω πολλα ανοιχτά πρωταθλήματα. Και το λεω
με αποδειξεις... εχει τυχει να βαλω αρκετες φορες παικτες στο "τσαμπα" και να μην υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ ενδιαφερον! ακομα και με μηδεν ( 0 ) ευρω! Εκει στηριχτηκα στο οτι πιστευα (πιστευα - δεν πιστευω ποια) οτι το παιχνιδι εχει ενα νοητο οριο στο ποσα θα πουλησεις, ποσα θα σου ζητησουν (ποσους παικτες δηλαδη) κτλ κτλ.
Δηλαδη να το πω απλα... αν τωρα βαλω 15 παικτες της Barcelona για πουλημα στο 1/5 των χρηματων θα σας πω εγω, θα πουληθουν ΟΛΟΙ πιστευετε? Συμφωνα με οσα ειπες φιλε
Rimini η απαντηση ειναι ΝΑΙ. :roll:

Υ.Σ Μερικοι ας μην το παιζουν "ξερόλες" αφου σίγουρα ΔΕΝ τα ξέρουν όλα. Το παιχνίδι ήταν, είναι και θα παραμείνει ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΟ. Οι λεπτομέρειες κανουν τη διαφορα...
stavros_skala
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2207
Joined: Fri Dec 17, 2010 3:40 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Blackburn, ΑΕΚ Λάρνακας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαρτάται και απο ποιον παίκτη προσπαθεις να ξεφορτωθείς τζάμπα. Αν πας να μου πουλησεις ένα 33χρονο που παίρνει 7Μ ετησίως προφανώς και δεν θα ενδιαφερθώ. (Από τη στιγμή που προσπαθείς να τον ξεφορτωθείς ΤΖΑΜΠΑ, αυτόματα υποθέτω πως δεν κάνει και για ομάδες, που είναι στο ίδιο επίπεδο με την Μπαρτσελονα και είναι οι μόνες που μπορουν να δώσουν τέτοια λεφτα, πχ. Μάντσεστερ, Ρεάλ)
User avatar
smtmk
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2127
Joined: Fri May 15, 2015 2:59 pm
Football Manager της ομάδας: Panthrakikos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Μου εχει τυχει και μενα καποιες φορες το να μη μπορω να πουλησω παικτη με τιποτα αλλα υπαρχει εξηγηση. Η ζητηση εξαρταται απο αρκετους παραγοντες. Καταρχας, απο το μισθο του παικτη. Αμα εσυ εχεις ενα σαπακι που παιρνει 150χ την εβδομαδα ποιος θα το φορτωθει? Επειτα, απο το χρονο συμμετοχης που δινει στον παικτη. Οσο περισσοτερο παιζει, τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχει να πουληθει. Μετα ειναι ο παραγοντας του reputation του παικτη και η ηλικια του. Πχ τον Ganso που ειχα στο FM15 στη Λιβερπουλ με 140χ την εβδομαδα, με επιρρεπεια στους τραυματισμους και με ελαχιστα παιχνιδια στα ποδια του δε τον λες και ξερολουκουμο ωστε να προσελκυσει ενδιαφερον ανεξαρτητα απο την τιμη που θετω. Ισως αν βαλεις σαν ορο στη μεταγραφη το να συνεισφερεις στις εβδομαδιαιες απολαβες που θα εχει απο την επομενη ομαδα να προσελκυες περισσοτερο ενδιαφερον. Γενικα το παιχνιδι δε θελει να σε παιδεψει, μπορει να εχει καποιες ατελειες αλλα μεχρι εκει.

Στο παραδειγμα του τυπου που πουλησε ολη του την ομαδα, βρισκεται στο 2030, η ΑΕΚ ειναι, υποθετω, παντοδυναμη και μεσα στους παιχταρες και τα ριτζενς κατω των 25. Ταυτοχρονα, αν ο τυπος ειναι εξυπνος θα φροντισε τα ριτζενς αυτα να εχουν εναν χαμηλο εως μεσαιο μισθο. Ισως τα δανειζα αριστερα και δεξια για χρονια και ετσι θα ειχαν και παιχνιδια στα ποδια τους αλλα και reputation. Ο συνδυασμος ολων αυτων τους καθιστα επιθυμητους για αλλες ομαδες.
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό που λες για τον παίκτη που δεν πουλιέται ούτε με μηδέν ευρώ. Πρώτον, δοκίμασες να τον πουλήσεις πρώτο; Εσύ λες ότι πουλάς 10 πχ. και δεν μπορείς να πουλήσεις τον 11ο. Δοκίμασες να πουλήσεις τον 11ο πρώτο; Μήπως δεν πουλιέται έτσι κι αλλιώς; Δεύτερον, ναι η AI του παιχνιδιού δεν είναι τέλεια. Μπορεί παίκτες που πρέπει να πουληθούν να μην πωλούνται τελικά. Άσχετο αυτό όμως από τους πόσους έχεις ήδη πουλήσει. Και τρίτον, είναι πολλές λεπτομέρειες όπως λες κι εσύ. Έχεις σκεφτεί ότι τις άλλες ομάδες στον πραγματικό κόσμο, και ελπίζω και στο FM, τις προβληματίζει ότι αφήνεις τον παίκτη τζάμπα; Αν ήταν καλός δεν θα ζητούσες κάποια λεφτά; Οι ομάδες που είναι αρκετά καλές προφανώς θα θεωρήσουν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Οι χειρότερες ομάδες μάλλον δεν μπορούν να του δώσουν συμβόλαιο ακόμα και να τον πάρουν τζάμπα. Και τελευταίο, είναι πιο εύκολο να πουλήσεις όταν δεν θέλεις να πουλήσεις. Όταν σου ζητάνε τους παίκτες. Και προφανώς αυτό δεν μπορεί να γίνει όταν είσαι στην Barcelona. Πόσες ομάδες έχουν κάνει προσφορά για τον Messi στην πραγματικότητα; Πόσες έκαναν στο Neymar;; Όταν ήταν στη Santos τον ήθελαν όλοι. Και τώρα τον ήθελαν βέβαια αλλά δεν μπορούσαν να τον πάρουν οπότε δεν έκαναν προσφορά.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι δεν εχεις αδικο θα ελεγα σε οτι διαβασα σε γενικες γραμμες... αυτον π.χ που δεν μπορουσα να ξεφορτωθω με 5 Μ τον εβαζα και με 3Μ... μετα με 1,5 Μ κτλ και το κατεβαζα μεχρι και 0 ευρω. Χαρακτηριστικα θυμαμαι τον Ρουνει που εκανε καπου 5 Μ και δε μπορουσα να τον διωξω με τιποτα, ηταν > 30 φυσικα αλλα ειχε ΟΝΤΩΣ υψηλο κασε... (μισθο). ε τελικα τον πληρωσα μεχρι να ληξει το ερημο το συμβολαιο και μετα εφυγε... προσπαθησα πριν γερασει και ενω τα ειχα καταφερει μου συνεβηκε το εξης... τα βροντηξε στη συμφωνια του με τη νεα του ομαδα στα φραγκα... (μετα απο αυτο καμια ομαδα δεν εκανε προσφορα). ..ελεος που λεμε!
Θα δω τωρα που θα αυξηθουν και τα πρωταθληματα αν αλλαξει γενικα κατι. Παντως εχω ησυχασει απο τις μαυρες σκεψεις που εκανα
μηπως το παιχνιδι ειχε κοφτηρια!
User avatar
Rocknrollallnight83
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Sun Sep 30, 2012 11:01 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

μαλλον το FM 17 μου κανει ζηλιες που αγορασα το καινουργιο γιατι απο τοτε δεν ανοιγει καν...δοκιμασα να το εγκαταστησω ξανα, να κλεισω το antivirus αλλα τιποτα...τι να πω. αντε να ανοιξει το 18 να σκοτωσουμε την ωρα μας
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανε verify τα αρχεια να διορθωσει τυχον λαθη. Πριν απο αυτο κρατα και σε αλλο δισκο τα save
User avatar
Rocknrollallnight83
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Sun Sep 30, 2012 11:01 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

ποια αρχεια ενοεις; και πως το κανω;
User avatar
Rocknrollallnight83
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Sun Sep 30, 2012 11:01 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

το βρηκα αλλα παλι δεν κανει τιποτα...
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

οταν το τρεχεις τι βγαζει ακριβως? πες περισσοτερα πραγματα... βγαλε το steam και ξαναβαλτο, ισως θελει upgrade και κολλησε.
User avatar
Rocknrollallnight83
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Sun Sep 30, 2012 11:01 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

παταω να μπει στο παιχνιδι και βγαζει την οθονη του stream. λεει οτι συνδεεται με τον λογαριασμο μου αλλα δεν μπαινει ποτε στο παιχνιδι...
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κανε απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση το steam και δοκιμασε, κατι θα κολλησε.
_________________________________________________________________________________________________
Παραθετω για τους φιλους του παιχνιδιου το πως τα παει η Manchester στην 4 χρονια μου, ναι, αυτην την ομάδα που χαρακτηριστηκε σαν ΟΠ.
Καταρχην εβγαλε στα ΜΜΕ οτι πηρε ηδη 4 τιτλους εκεί !!!!!! και ειναι στον ημιτελικο του τσου-λου οπου επεσε με τη Manchester City. Εγω που εχω Barcelona θυμιζω οτι επεσα με Αρσεναλ με πρωτο αγωνα σε εμενα. Το πρωτο ματς στο αλλο ηταν στην εδρα της Manchester United. Αποτελεσματα πρωτων αγωνων
1) Manchester United - Manchester City : 0 - 0 (!) Ηδα το ματς φυσικα και θα ελεγα οτι αλληλο-εξουδετερωθηκαν!
2) Barcelona - Αρσεναλ : 3 - 0 . Πολυ καλο σκορ αν και φοβομουν ΠΟΛΥ το ματς αφου η Αρσεναλ εχει παικταραδες μεσα.
Ειχα φρεσκους παικτες οσο μπορουσα,χημεια στην ομαδα χωρις τρελο rotation τελευταιους 2-3 αγωνες, και σωστο κλεισιμο
απο ατομικες οδηγιες. Και σε αυτο το ματς (αν και ουτε που το φανταζομουν) καταφερα να μην εχω ουτε 1 αντίπαλο σουτ προς την εστια!!! Αν σκεφτεις οτι ο αντιπαλος μονο επιθετικος μεσος ειναι ο Οζιλ που εχει creativity 20 μιλαμε για κατορθωμα!
Εδω βεβαια με βοηθησε ενας φιλος που ανεφερε οτι οταν αρχισει το ματς μπορω να βαλω συγκεκριμενο παικτη δικο μου να μαρκαρει συγκεκριμενο παικτη δικο τους!!!!! Μα το θεο δεν το ειχα προσεξει ποτε... εβαλα παικτη με τεραστιο taklin, marking kai position και τα καταφερε υπεροχα. Επισης ο αντιπαλος επιθετικος ηταν γαματος στις κεφαλιες και προσαρμοσα τον ποιο ψηλο παικτη πανω του. Αυτα και αλλα καλουδια και το αποτελεσμα ηταν το ιδανικο. Ελπιζω να μη γινει στραβη στην ρεβανς μονο και να παω ξανα τελικο οπου θα προτιμουσα την City και ΟΧΙ την Manchester United αφου ειναι ξεσκ*στρο ομαδα! Παραθετω φωτογραφιες μιας και εχετε χρονο ακομα μεχρι τη μπετα σας στο 2018 να εχετε κατι να διαβασετε (και οχι να κανουμε διαφημιση οτι μπορει να παω πάλι τελικο. )

Image

Image

Image

Image

Image

Image
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Περασε η Manchester City !!!!!!!!!!! Μετά από ένα δραματικό ματς ο De Bruyne
με σουτάρα έξω από τη μεγάλη περιοχή περικυκλωμένος από πολλούς αμυντικούς το έγραψε!!!!! Ναι 1-0 και ήταν και το τελικό σκορ!
Η OP ομάδα για κάποιους φίλους εδώ (τελικά δεν είναι...) ΔΕΝ κατάφερε
μετά απο 2 αγώνες με τη City να βάλει ούτε 1 γκολ παρα τους παικταράδες
που έχει μέσα!
Οσο για μένα μετά το 3-0 στην έδρα μου, έψαχνα εξ αρχής 1 γκολ για να σιγουρέψω την πρόκριση αφού ήξερα ότι η Αρσεναλ βάζει ΠΟΛΛΑ... στον προηγούμενο εντός έδρας είχε βάλει 6 γκολ !!!! Για αυτές τις δουλειές υπάρχει ο.......... Vietto !!!!! Τον προτίμησα από τον Νευμαρ και από τον Σουάρες και το παλιό-παιδο με έβγαλε ΞΑΝΑ ασπροπρόσωπο!!!!! Το εγραψε 0-1 και όλα έγιναν ποιο εύκολα... η Αρσεναλ δεν το εβαλε κάτω και με σφυροκόπησε αλυπητα... εχανα 3-1 στο 80 (με τον ΜΕΣΙ σε πολυ κακη βραδιά!) και ηθελε αλλα 2 γκολ... καπου εκει ειχε και δοκάρι να το κανει 4-1 αλλα ευτυχώς δε μπήκε και αυτό! Τελικό σκορ 3-1 και περασα με ανεση 2 γκολ στον μεγαλο τελικο με τη City!!!!!
Πηρα ηδη Σούπερ Καπ, πρωτάθλημα και επαιξα και τον τελικό κυπέλου χτες
με την Οσασούνα (!). Ναι η ομάδα εκπληξη του κυπελου την οποια περιποιηθηκα με 4-0 !!!!! ΤΡΕΜΠΛ και εμεινε μονο ο μεγαλος τελικος...
Ευχομαι να τον παρω γιατι αν γινει αυτο ισως το ψαξω να παω παναθηναικό από τώρα...!
* ολα συμβαινουν στο παιχνιδι, η MU δεν καταφερε σε 180 λεπτα παιχνιδιου να βαλει γκολ, η Betis μεσσαια ομαδα με κερδισε μεσα-εξω στο πρωταθλημα (!), με 27 σουτ στον αντιπαλο δεν καταφερα να βαλω 1 γκολ και αλλα ωραια!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”