Better Team View

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

H πιο χαρακτηριστική οθόνη μέσα στο Football Manager είναι αυτή του ρόστερ της ομάδας όπου υπάρχει η λίστα των παικτών με κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Η οθόνη αυτή μπορεί να είναι αρκετά φτωχή και να παρέχει λίγες πληροφορίες και παρότι εδώ και χρόνια υπάρχει η δυνατότητα διαμόρφωσης με οποιαδήποτε στήλη επιθυμεί ο user, πολλές φορές παραμένει αγνοημένη. Συγκεκριμένα, η default προβολή είναι η παρακάτω:
Spoiler: show
Image
Όταν αναλαμβάνει ο user μια νέα ομάδα, ειδικά αν αυτή του είναι άγνωστη, η μόνη χρήσιμη πληροφορία που παρέχει η προβολή αυτή είναι η θέση που αγωνίζεται αυτός ο παίκτης. Αφού αρχίσουν οι αγώνες προφανώς θα υπάρχουν και τα βασικά στατιστικά αλλά η οθόνη αυτή αποτυγχάνει να δώσει βοήθεια στο στήσιμο της τακτικής αλλά και στις πιθανές ανάγκες μεταγραφών ανά θέση ενώ παράλληλα υπάρχει μεγάλος αναξιοποίητος χώρος.

>>Σημαντική σημείωση πως η προβολή και τι χωράει σε αυτήν εξαρτάται από την ανάλυση της οθόνης του κάθε user. Το παράδειγμα που παραθέτω είναι για αναλύσεις 1920χ1080 αλλά σκοπός είναι να δοθεί μια γενικότερη ιδέα για την καλύτερη αξιοποίηση της συγκεκριμένης προβολής.


Η διαμόρφωση που χρησιμοποιώ προσωπικά εδώ και κάποια χρόνια είναι η παρακάτω:

Image

Περιλαμβάνει περίπου 20 διαφορετικές στήλες και σκοπός είναι να παρέχει τις περισσότερες δυνατές πληροφορίες στον προπονητή της ομάδας για το ρόστερ του.
  • Οι 3 πρώτες στήλες είναι οι κλασσικές που υπάρχουν σε όλες τις προβολές. Κατά σειρά είναι η θέση που είναι επιλεγμένος στην τακτική αυτή τη στιγμή ο εκάστοτε παίκτες, τα εικονίδια με τις γενικές πληροφορίες που αφορούν αυτή τη στιγμή των παίκτη (πχ αν είναι τραυματία ή δυσαρεστημένος) και η τέλος το όνομα του παίκτη.
  • Η 4η στήλη είναι η πιο αδιάφορη, ο αριθμός φανέλας του παίκτη, απλά την προσθέτω για διακοσμητικούς λόγους.
  • Οι στήλες 5-9 είναι οι σημαντικότερες που λαμβάνονται υπόψιν για την διαμόρφωση της τακτικής της ομάδας. Είναι κατά σειρά η θέση του παίκτη και η γνώμη του βοηθού προπονητή για τον καλύτερο ρόλο, καθήκον καθώς και την τωρινή και μελλοντική ικανότητα του παίκτη. Έτσι ο προπονητής μπορεί να βλέπει σε πρώτο πλάνο ποιοι είναι οι καλύτεροι του παίκτες και σε ποιες θέσεις είναι δυνατή η ομάδα ώστε να βάλει τις βάσεις της τακτικής του.
  • Στις στήλες 10-13 βρίσκονται οι πληροφορίες του συμβολαίου, η αξία και η ηλικία του παίκτη. Στοιχεία σημαντικά για την διαμόρφωση της μεταγραφικής πολιτικής αφού δείχνουν ποιοι παίκτες μπορούν να φέρουν λεφτά, ποιων τα συμβόλαια είναι "βαριά" σε σχέση με την αξία τους και ποιοι παίκτες είναι γερασμένοι και πρέπει να αντικατασταθούν στο μέλλον.
  • Τέλος, οι στήλες 14-20 είναι αυτές με την μεγαλύτερη χρησιμότητα κατά την διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου και αυτές που πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν για την επιλογή της 11άδας και της αποστολής ενός αγώνα. Το ηθικό, η φόρμα και η φυσική κατάσταση δεν δείχνουν την ικανότητα του παίκτη, δείχνουν όμως αν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και είναι σημαντικές για την επιλογή της 11άδας ανά αγώνα. Τα στατιστικά αντικατοπτρίζουν την συνολική απόδοση που έχει ένας παίκτης μέχρι τώρα στην σεζόν και αποτελούν τον καθρέφτη της ικανότητας του καθενός όπως αυτή ορίζεται από τα attributes του και τα αστέρια του βοηθού. Η τελευταία στήλη με την εθνικότητα είναι κι αυτή ουσιαστικά διακοσμητική αλλά είναι χρήσιμη ειδικά σε πρωταθλήματα με περιορισμούς στους ξένους αλλά και σε save με επικέντρωση σε εγχώριους παίκτες.
Το συγκεκριμένο παράδειγμα είναι απλά ενδεικτικό των πληροφοριών που μπορεί να περιλαμβάνει μια τέτοια οθόνη. Το τόπικ έχει το νόημα να φανεί πως μπορεί να γίνει καλύτερη αξιοποίηση του χώρου αυτού ώστε κάποιες λεπτομέρειες να είναι πιο εμφανείς για τον κάθε έναν που παίζει το παιχνίδι. Παρόμοιες παραλλαγές μπορούν να γίνουν και σε άλλες οθόνες όπως αυτή της τακτικής ή του scouting. Οποιοδήποτε παράδειγμα θέλει να παραθέσει κανείς είναι δεκτό.

Αν θέλετε να βάλετε την συγκεκριμένη προβολή μπορείτε να κατεβάσετε το αντίστοιχο αρχείο από εδώ:
http://www.fmgreece.gr/downloads/fm2017-files/various/

Για την εγκατάσταση του πρέπει να το τοποθετήσετε στο path:
Spoiler: show
Image

και έπειτα μέσα στο παιχνίδι να κάνετε εισαγωγή προβολής:
Image
Σημειώνεται πως το αρχείο αυτό είναι ανεξάρτητο γλώσσας και skin, κάποιοι δημιουργοί skin μπορεί να περιλαμβάνουν αντίστοιχες προβολές στο skin τους αλλά οποιοδήποτε και αν χρησιμοποιείτε, σε οποιαδήποτε γλώσσα, το αρχείο απλά εμφανίζει τις συγκεκριμένες πληροφορίες στην αντίστοιχη γλώσσα.
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίο Mo.
Είδα κάτι ανάλογο στο fmscout από ένα τύπο, αλλά μάλλον θα τιμήσω το δικό σου.
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ πολύ ωραία προσαρμογή. Ταλαιπώρια να κάθεσαι να φτιάχνεις τις στήλες. Ευχαριστούμε πολύ!
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

χα. και είχα βαρεθεί φέτος να φτιάξω μία όπως κάνω κάθε χρόνο
θα την τιμήσω
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Αν εξαιρέσεις ότι θέλω την εθνικότητα πρώτη πρώτη, τα νούμερα αμέσως αριστερά του ονόματος και λεπτομέρειες συμβολαίου/τιμής παίκτη τέρμα δεξιά, είσαι στα γούστα μου -foumarw
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το εγκατεστησα και εγω μπραβο με εξυπηρετει πολυ
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξέρουμε αν υπάρχει τρόπος να είναι μόνιμο και να μην χρειάζεται κάθε φορά που ανοίγουμε το game να το φορτώνουμε?
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Υπάρχει τέτοιο θέμα; Εμένα μου αλλάζει κάποιες φορές μετά από κάποια continue απλά.
No Limit
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 360
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:22 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μεχρι στιγμης δεν εχω δει κατι τετοιο,σε εμενα ειναι κομπλε
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν μου τα κρατάει δυστυχώς. Δεν είναι τπτ φοβερό απλά ξοδεύω λίγα ανθρωπολεπτά παραπάνω. Κι επειδή έχω κάνει μία μικρή προσαρμογή και στην καρτέλα των τακτικών το κάνει και εκεί!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Υπέροχη δουλειά mojotzotzo! Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν έδινες κάτι παρόμοιο και για τις άλλες οθόνες!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

theoatis wrote:Δεν μου τα κρατάει δυστυχώς. Δεν είναι τπτ φοβερό απλά ξοδεύω λίγα ανθρωπολεπτά παραπάνω. Κι επειδή έχω κάνει μία μικρή προσαρμογή και στην καρτέλα των τακτικών το κάνει και εκεί!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, νομίζω γενικά κάποιες φορές δεν κρατάει όλες αυτές τις προβολές και τις γυρνάει στις default, πχ οπως ειπα μου το εκανε καθε λιγα continue τις προαλλες αλλά χτες και σήμερα δεν μου το έκανε ούτε μία φορά οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει.
mpofori wrote:Υπέροχη δουλειά mojotzotzo! Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν έδινες κάτι παρόμοιο και για τις άλλες οθόνες!
Να πω την αμαρτία μου, περίμενα πολύ μικρότερο ενδιαφέρον και θεώρησα περιττό να ασχοληθώ με τις υπόλοιπες οθόνες επειδή δεν είναι και τόσο σημαντικές όσο η συγκεκριμένη. Αλλά θα κοιτάξω σταδιακά να προσθέσω κι άλλα.
User avatar
nik_33
Asst Researcher AEK - Staff
Asst Researcher AEK - Staff
Posts: 15421
Joined: Thu Dec 08, 2005 8:24 pm
Status: Survive
Has thanked: 4 times
Been thanked: 32 times

Και η tactics είναι σημαντική οθόνη για το view, χώθηκες τώρα...
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει θεμα γαμωτο!!!!!!!!!!! εχασα τοσο χρονο να φτιαξω τη δικη μου προβολη και μετα λιγα continue την εχασε!!!!!!
Ξαναγυρισε στα δικα του ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς λεμε!

* καλα δεν το πηρανε χαμπαρι ακομα?
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όντως έχει αναφερθεί ένα bug για το συγκεκριμένο θέμα. Αναμένουμε το fix κάποια στιγμή καθώς λογικά δεν είναι κάτι δύσκολο να διορθώσουν.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”