Μετάφραση FM2017

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

rimini wrote:Επόμενο update στο FM2017 δεν θα υπάρξει τώρα οπότε ότι αλλαγές - διορθώσεις περαστούν θα εμφανιστούν στο FM2018.
γιατι η "δομη" θα ειναι ιδια και θα ξερουν απο την αρχη να το περασουν σωστα? τωρα και να θελουν δηλαδη δε μπορει να διορθωθει?
Δεν ξερω πως ακριβως δουλευει η μεταφραση στα ελληνικα και ισως κανω και ανοητες ερωτησεις. Οτι λαθη θα τα αναφερω, απλα εγω γουσταρω να λιωσω
το 2017 και θελω να παιζει σωστα, δε θελω φτου απο την αρχη στο 2018... αλλωστε δεν ειμαι του να αγοραζω καθε ετος νεο, θελω να δω κατι πολυ διαφορετικο
και τηρω το ανα 3 χρονια, καπως ετσι. anyway
User avatar
rimini
Moderator
Moderator
Posts: 6849
Joined: Fri Dec 03, 2010 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Rimini
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Ιnter, Rimini
facebook προφίλ: constantinos.balabanos
twitter: Costas_Bal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν η συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει και στο FM2018 θα είναι διορθωμένη. Τώρα είναι 99,99% σίγουρο ότι δεν θα βγει άλλο update στο παιχνίδι οπότε και να στείλουν διορθωμένο αρχείο τα παιδιά στην εταιρεία δεν θα περαστεί στο παιχνίδι. Επίσης στο 0,01& (και πάρα πολλές πιθανότητες δίνω) που βγει νέο update για το FM2017 δεν είναι σίγουρο ότι θα περιλαμβάνει και διορθωμένες μεταφράσεις.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εδω εχουμε μια παραξενη λεξη, τι λετε εσεις???? Εγω παντως δεν καταλαβα!

http://imgur.com/a/6OXL9
User avatar
theoatis
Indispensible
Indispensible
Posts: 1528
Joined: Sat Oct 28, 2006 8:51 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos, Ερμιονίδα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όχι φίλε καμιά παράξενη λέξη. Ψάξε λίγο πριν ποστάρεις! Το χρησιμοποιούμε το "ωιμέ". Σημαίνει "αλοίμονό μου" και το έχουν βάλει επίτηδες τα παιδιά στη μετάφραση για να σπάσουμε και λίγο πλάκα
Red Point Guard
Ένας εναλλακτικός χώρος απόψεων για τον μπασκετικό Ολυμπιακό
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μιας και το αναφέραμε στο άλλο thread και φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα είπα να το μεταφέρω και εδώ.
Περιληπτικά λέω ότι το όνομα George δεν το μεταφράζει καθόλου σαν Γιώργος. Οταν ξεκινησα το παιχνιδι θυμαμαι
να δηλωσα σαν ονομα προπονητη Γεώργιος Τάδε... νομίζω πως την πρώτη χρονιά το εμφάνιζε σωστά... στη δεύτερη χρονιά
από ένα σημείο και πέρα παρατήρησα ότι το όνομα οτι και να κάνω μένει στο George!. Το ειχα-εχω παντα στα ελληνικα
εκτος απο μια στιγμη που το γυρισα αγγλικα μονο για να δω στα opposition instructions πως μεταφράζε το πιεση και στενο μαρκαρισμα
(tight marking kai closedown). Μετα το εβαλα παλι ελληνικα. Δεν ξερω αν απο αυτο το σημειο και περα ξεκινησε το προβλημα η νωριτερα.
Να αναφερω τις κινησεις που εκανα... (τονιζω οτι μονο pics απο σορτι εχω βαλει, τιποτα αλλο, ειμαι δευτερη χρονια με Barcelona με δυο save που σωζω εναλαξ.)
Φορτωσα το παιχνιδι... εκει που δειχνει στην αρχικη εικονα εμενα στα δεξια και εχει να κανεις φορτωση παιχνιδιου κτλ
εκανα το εξης. (πανω αριστερα λεει το ονομα και το επιθετο σου, εκει με εμφανιζει με george και το ελληνικο μου επιθετο).
Εβαλα απο προτιμησεις τη γλωσσα αγγλικα us... πατησα επιβεβαιωση και ξανακοιταξα πανω αριστερα...δυστυχως
αλλαξε ΣΩΣΤΑ το επιθετο μου με αγγλικους-λατινικους χαρακτηρες (!) ενω το ονομα μου το αφησε George... (οπως ηταν!).
Εβαλα και inbox και ειδα απο εκει οτι οντως γενικα το εμφανιζει σωστα, στα αγγλικα δηλαδη ονομα και επιθετο!
Ξαναεβαλα αμεσως ελληνικα οπου δυστυχως ΔΕΝ εγινε κανενα θαυμα και το εμφανιζει με George και ελληνικο επιθετο!
Αν ειναι δυνατον να βρισκει το επιθετο μου και οχι το ονομα μου!!!
Το ιδιο συνεβηκε και με αγγλικα σκετα και με Ολλανδικα που τεσταρα... οποτε? BUG?

Παραθετω σχετικες εικονες...

Υ.Σ : μπορεί κάποιος από εσάς να κάνει έναν νέο προπονητή πρόχειρα με όνομα Γεώργιος Ταδε και αφου κάνε ενα αρχικό save
στα γρήγορα να δοκιμάσει να αλλάξει γλώσσα από προτιμήσεις στα αγγλικά... και μετά πάλι ελληνικά να δουμε τι βγαζει το παιχνίδι?
Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο για να σιγουρευτούμε

edit : απο το προφιλ μου μεσα στο παιχνιδι ειδα ιστορικο συνεντευξεων (παλιες!)... και εκει το εμφανιζει σαν George *****δης ! (λαθος δηλαδη, ξενο ονομα με ελληνικο επιθετο).
Αρα για να το σωσει εκει ετσι σημαινει οτι και παλια το εβγαζε ετσι και δεν το θυμαμαι...? :)


https://postimg.org/image/qy30it2zj/
https://postimg.org/image/4anrcnnfj/
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια αν θυμαστε ενα λαθος που ειχα αναφερει με το ποιος κανει το φαουλ... το βρηκα! Το ξαναεβγαλε και το εψαξα μετα στην αναλυση του αγωνα...
Πιστευω ειναι λαθος διατυπωμενο,δεστε το και εσεις. Μαλιστα νομιζω το εκανε και σε παλιο FM αυτο... Ελπιζω να μην κανω λαθος!

Ο Umiti ειναι δικος μου αμυντικος και ο Andre της Sociedad. Πιστευω επρεπε να αναφερει οτι ο Umiti βρηκε τον Andre.

Image
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Η μετάφραση είναι τεχνικά σωστή, εννοεί πως υπήρξε επαφή μεταξύ τους. Επειδή όμως δεν είναι σαφής, θα αλλαχθεί.

Ευχαριστούμε για την επισήμανση.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πολυ ωραία.
koeman : πως βλεπεις το θεμα με το ονομα στο ποιο παραπανω post?
Δεν ξερω αν βρηκες χρονο να το τσεκαρεις και εσυ, αν το κανει και σε αλλα ονοματα η τι φταιει γενικα, ευχαριστω.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναφέρω ένα ακόμα, δεν το έψαξα λόγω χρόνου αλλα νομίζω δεν έχει αναφερθεί.
Στην ιδια εικόνα πέραν του ορθογραφικού (ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ) φαίνεται και το "πρόβλημα" με το ελληνικο-ξενο george που δεν το μεταφράζει
και το ανέφερα και παραπάνω.

Image
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

greeneye1976 wrote:Αναφέρω ένα ακόμα, δεν το έψαξα λόγω χρόνου αλλα νομίζω δεν έχει αναφερθεί.
Στην ιδια εικόνα πέραν του ορθογραφικού (ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ) φαίνεται και το "πρόβλημα" με το ελληνικο-ξενο george που δεν το μεταφράζει
και το ανέφερα και παραπάνω.

Image
Έκανα τη δοκιμή. Έβαλα όνομα "Γεώργιος ..." με ελληνικούς χαρακτήρες και άλλαξα τη γλώσσα σε αγγλικά, και μετά πάλι σε ελληνικά. Δεν άλλαξε τίποτα, μάλιστα ακόμα και όταν το γύρισα αγγλικά, το όνομα εξακολουθεί να εμφανίζεται με ελληνικούς χαρακτήρες. Από αυτό συμπεραίνω πως είτε έχει κάποιο bug το save σου, ή εξ αρχής τελικά το είχες γράψει με λατινικούς χαρακτήρες.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχισα να θυμαμαι κατι χμμμμμ νομιζω επειδη φοβηθηκα να το γραψω με ελληνικα μηπως το γραψει ιερογλυφικα το εγραψα
πληρως με λατινικα (αγγλικα δηλαδη) και τελικα μου μεταφρασε μονο το επιθετο μολις γυρισα τι γλωσσα?! τι να πω!!!!!
bug το save δεν πιστευω προσωπικα... παντως απο το history των συνεντευξεων φαινεται να προυπαρχει εξαρχης το προβλημα, εκτος αν αλλαζοντας τη γλωσσα το παιχνιδι αλλαζει τα παντα ΟΛΑ ακομα και απο προηγουμενες χρονιες...
οποτε και σωστο να ηταν τοτε το εκανε να φαινεται λαθος! - κριμα, πως να διορθωθει τωρα...
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δοκίμασα και με "Georgios Papadopoulos". Είτε παίζω με ελληνικά, είτε με αγγλικά, το όνομα του προπονητή παρέμενε το ίδιο, δεν άλλαζε γλώσσα.
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τι να πω, ευτυχως και τα screenshot γιατι θα εβγαινα τρελος!
Παντως το σεναριο να εγραψα εξαρχης το ενα με αγγλικο και το αλλο με ελληνικο ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! 100%... ευχαριστω για τις δοκιμες σου. Σκοπευω
να στειλω στην εταιρεια ατομικα το προβλημα μηπως μου βρει λυση
για να το διορθωσω, που ακριβως να στειλω, εχεις κατι προχειρο κανα e-mail κατι? ευχαριστω.
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13272
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

ΚΡΑΣΑΡΙΣΜΑΤΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
Να το αναφέρετε στο επίσημο forum της Sports Interactive ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΤΕ να γράψετε ακόμα και αν δεν γνωρίζετε καλά αγγλικά, οι αρμόδιοι κατανοούν και απαντάνε άμεσα.
viewtopic.php?f=454&t=42820#p2121135
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

η απαντηση της εταιρειας...
The name "George" does not have a transliteration into Greek so the game cannot know what it should be! Hence it appears as "George".
The transliteration of "Γιώργος" into "English" is "Giorgos" so only if you had put in "Giorgos" would you have had the Greek version of your name.
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”