ΣΕΡΙ ΚΑΛΩΝ-ΚΑΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2017!
Post Reply
andsio
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Jul 04, 2017 10:19 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παίδες καλημέρα και καλό καλοκαίρι σε όλους!!

Θέλω τα φώτα σας σε ένα θέμα που μου έχει προκαλέσει νευρικό κλονισμό!! Συγκεκριμένα, είμαι (ήμουν) με Παναθηναϊκό, είχα μπει 6η χρονιά, με απολογισμό τις προηγούμενες χρονιές 1 κύπελλο την πρώτη χρονιά και ..... αυτά :P (επίσης κάθε χρόνο πρόκριση στο πρώτο νοκ αουτ του europa και αποκλεισμός εκει). Με λίγα λόγια η διοίκηση σταθερά απλά ικανοποιημένη δεδομένων και των οικονομικών θεμάτων κλπ κλπ. Το ΜΕΓΑΛΟ μου θέμα όμως είναι το εξής. Σχεδόν κάθε μα ΚΑΘΕ χρόνο γίνεται ακριβώς η ίδια ιστορία. Κάνω μεγάλα σερί (είτε θετικά είτε αρνητικά) και φυσικά μένω μακριά από το πρωτάθλημα (εκτός από τη 2η χρονιά που το έχασα τελευταία αγωνιστική :(

Συνέχεια θα ξεκινήσω με σερί αήττητος σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι Νοέμβρη (ή αντίστοιχα χωρίς νίκη) και εκεί ξαφνικά θα κάνω ένα αντίστροφο σερί. Γίνεται μόνιμα οπότε προφανώς φαντάζομαι ότι κάνω κάτι λάθος. Αλλάζω σύστημα σχεδόν κάθε χρόνο, το οποίο το διατηρώ όμως κατά τη διάρκεια της χρονιάς αλλάζοντας το mentality αναλόγως τον αντίπαλο. Επίσης κάνω πολύ μεγάλο rotation, χρησιμοποιώντας και τους μικρούς σταθερά σε πολλά ματς προκειμένου να πουλήσω που τα έχω καταφέρει ομολογώ, πουλήσαμε Γιάννη Μπουζούκη 4 μύρια! μεγάλο πουλέν ο Γάννης :P

Μπορείτε να μου πείτε καμιά ιδέα τι κάνω τόσο λάθος??????

Υ.Γ. το ήμουν που έγραψα στην παρένθεση στην πρώτη μου πρόταση είναι γιατί την τελευταία φορά που έπαιξα, το άνοιξα με τρελή όρεξη καθώς είχα ξεκινήσει τη χρονιά με σερί αποτελεσμάτων καλών, έχοντας ΜΑΚΡΑΝ το καλύτερο ρόστερ που έχω φτιάξει στην 5ετία (Saint Maximin ελεύθερος δεξί εξτρέμ οργιάζει) και έκανα 8 ματς χωρίς νίκη, μένοντας πάλι 8-9 πόντους πίσω στο πρωτάθλημα, και από τα νεύρα μου έκλεισα το save.

Αναμένω ιδέες γιατί όπως φαντάζεστε το ξαναέβαλα μετά από μισή ώρα το παιχνίδι με προοπτική να ξαναξεκινήσω σήμερα :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Νομίζω πως η κύρια αιτία είναι πως κρατάς το ίδιο σύστημα όλο το χρόνο. Γι'αυτό και πας καλά στην αρχή και μετά πέφτει καθίζηση. Οι αντίπαλοι προσαρμόζονται στο σύστημά σου. Δεν ξέρω πως αντιδράς μετά, αλλά το να μένεις στο ίδιο σύστημα χωρίς αλλαγές δε βοηθά, ακόμα κι αν αυτό δουλεύει. Προσπάθησε να παρατηρήσεις τι δούλευε στην αρχή και τι σταμάτησε να δουλεύει στα κακά αποτελέσματα. Σίγουρα θα δεις διαφορές. Π.χ. μπορεί να έχεις δώσει εντολή για παιχνίδι από το κέντρο, αυτό να δούλευε, αλλά μετά οι αντίπαλοι να έκλεισαν περισσότερο εκεί και να μην έχεις χώρους, οπότε να πρέπει να παίξεις από τα πλάγια ή και το αντίστροφο. Προσπάθησε να κάνεις μικρές αλλαγές στην τακτική σου και να δεις πως συμπεριφέρεται η ομάδα. Μην προσπαθήσεις να αλλάξεις τα πάντα γιατί δε θα δουλέψει. Το ιδανικό είναι να έχεις 2 ή και 3 τακτικές που διαφέρουν μεταξύ τους ώστε να μπορείς να προσαρμόζεσαι.

Αφού είδαμε τα της τακτικής, θα κοίταζα και τα της προπόνησης.Μήπως φταίει αυτό; Μήπως δεν τους κάνεις καλή προετοιμασία και οι παίκτες τα φτύνουν; Πως είναι η κατάστασή τους; Κουράζονται εύκολα στον αγώνα; Πρέπει να τα δεις αυτά. Αυτά σαν μια θεωρητική συμβουλή. Στην πράξη είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα. :P
I LOVE THIS SITE!!!
andsio
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Jul 04, 2017 10:19 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα φιλε! Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι η αλήθεια είναι οτι δεν αλλάζω το σύστημα σχεδόν καθόλου, οπότε έχει νόημα αυτό που λες. γιατί όμως μετά από μία τεράστια κοιλιά ξαφνικά ξανακάνω σερί? Θεωρητικά αυτό δεν θα έπρεπε να εξακολουθεί να ισχύει?

Σχετικά με την φυσική κατάσταση, δεν έχω κανένα θέμα, ούτε με κούραση ούτε με τραυματισμούς είμαι κομπλέ με αυτό, κάνω και πολύ rotation οπότε με αυτό το ζήτημα είμαι εντάξει.
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Δε θέλω να στο παίξω εξπέρ γιατί δεν είμαι. Ψιλοαποτυχημένος είμαι κι εγώ. :P Απλά επειδή δεν είχα πολύ επιτυχία, άρχισα να το ψάχνω περισσότερο και να διαβάζω tips.

Γενικά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, όπως το ηθικό των παικτών για παράδειγμα. Δηλαδή αν πάρει τους παίκτες από κάτω, εύκολα γίνεται ένα σερί χωρίς νική. Το αντίστοιχο και σε περίπτωση νικών. Νομίζω επίσης πως το εκτεταμένο ροτέισον επηρεάζει. Αν αλλάζεις όλη την 11αδα συνέχεια, λογικό να μη βρίσκει συνοχή. Πρέπει να πράττεις ανάλογα το ματς και πολύ συγκεκριμένα. Επίσης δε γίνεται ούτε να κερδίζεις ούτε να χάνεις συνέχεια. Πόσο μάλλον όταν έχεις καλύτερους παίκτες από τους αντιπάλους σου. Και αυτό που λέμε και στην πραγματικότητα. Παίζει και ο αντίπαλος μπάλα. Και είτε σε διαβάζει σωστά και σε κλείνει, είτε το διάβασμα του σε βοηθά στον τρόπο παιχνιδιού σου. Το θέμα είναι πως πρέπει να κάνουμε το ίδιο κι εμείς. :P
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”