Γενική Συζήτηση για τις Τακτικές

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
vasilis1311
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Nov 22, 2015 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πες μου λιγο πως βγάζω Print Screen το manager, γιατι μου βγάζει την επιφάνεια εργασιας
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

User avatar
vasilis1311
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Nov 22, 2015 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτή είναι η τωρινή μου τακτική
https://i.imgsafe.org/ce1bf7c6b0.png
https://i.imgsafe.org/ce1c2669b6.png
User avatar
vasilis1311
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Nov 22, 2015 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

το πρώτο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι θα παραπαίζει ψηλά η ομάδα και όπως έχεις τους ρόλους θα υπάρχουν φορές που θα μένουν τα δύο σέντερ μπακ με μισό γήπεδο να καλύψουν μόνοι τους

εγώ θα άλλαζα τους ρόλους των δύο κεντρικών σε παίκτες που δεν θα αφήνουν την θέση τους στον χώρο και τους πλάγιους μπακ θα τους έκανα full back, ίσως και support αντί automatic(που σημαίνει attack όπως είναι τώρα η τακτική)
και ίσως έβαζα πιο συντηρητικές οδηγίες, είτε βάζοντας control αλλά με οδηγίες για πιο direct είτε γυρνώντας λίγο πιο χαμηλά την άμυνα και την πίεση
User avatar
vasilis1311
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Nov 22, 2015 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με τα back εχω ενα θεμα, γιατί όταν είναι full back δεν βγαινουν αρκετα απο πλάγια για σεντρες στον target man almeida. Το mentality αλλαζει ανάλογα με την ομαδα που αντιμετοπίζω, π.χ αν παιζω με Ολυμπιακό βαζω Counter-attack ή standard, αλλα με τον Ηρακλή αν θελω να σκοράρω αρκετα θα πρέπει να ειμαι attack γιατι είναι σιγουρο οτι θα το φαω καποια στιγμη και εκεί ειναι το θεμα μου. Επίσης ο Μάνταλος δε μου αποδίδει καθόλου. Σχεδόν παντα 6.6 με 6.8(σπανίως).
panos811
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Jun 11, 2011 10:34 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε vasilis1311 και εγώ με ΑΕΚ πρώτη χρονιά δυσκολεύτηκα λίγο. Θέλει αρκετό ψάξιμο με τις τακτικές. Πιο πολύ έπαιζα 4-2-3-1 με 2 αμυντικά χαφ(regista και αμ. μέσος κόφτης) για να είμαι οκ στην άμυνα. Για τον Μάνταλο, βάλτου "Περιπλάνηση από τη θέση" θα, δεις μεγάλη αλλαγή σε δημιουργία φάσεων και γκολ. Τουλάχιστον σε μένα δούλεψε! Για δεύτερη χρονιά έχω ξεκινήσει και χρησιμοποιώ την 3-4-3 Camouflage του mojo και μέχρι τώρα πάει πολύ καλά!! έχω και νίκη στο τσου λου απέναντι στην τοτεναμ
Di_Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Fri Jul 25, 2008 12:34 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Real Madrid, Cisco Roma
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Omar: Ayo, lesson here, Bey. You come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

panos811 wrote: νίκη στο τσου λου απέναντι στην τοτεναμ
πηρες κουπα ρε θηριο; για πες πιο πολλα για το 4-2-3-1 και οδηγιες παιχτων θελουμε
______________________________________________________________
"Way Down in the Hole" Blind Boys of Alabama w/Charlie Musselwhite:
http://www.youtube.com/watch?v=msAfRLJeF1M

THE WIRE - 100 Greatest Quotes:
http://www.youtube.com/watch?v=-Sgj78QG9Bg
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Εγω πάλι εχω ενα 4-1-2-3 και αλλάζω ρόλους Ανάλογα τον παίκτη που χρησιμοποιώ
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
panos811
Trialist
Trialist
Posts: 31
Joined: Sat Jun 11, 2011 10:34 am
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Di_Karkale wrote:
panos811 wrote: νίκη στο τσου λου απέναντι στην τοτεναμ
πηρες κουπα ρε θηριο; για πες πιο πολλα για το 4-2-3-1 και οδηγιες παιχτων θελουμε
Κάτσε ρε φίλε εσύ το πήγες μακριά!!!χαχαχα!! μια νίκη έκανα και πήρα και ένα χ μέσα στην Bayern!
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

ζούμε και πεθαίνουμε με 3MC :D

τα χρησιμοποιώ σε 3 save και γενικά με μικροαλλαγές στην κεντρική θέση είμαι ευχαριστημένος
θα συνεχίσω τα "πειράματα" και θα έρθω με πιο συγκεκριμένες προτάσεις
User avatar
Hirigoyen
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό με το μεγαλο κενό μεταξυ αμυνας και κεντρου συμβαινει και σε εμένα.
Μια λυση ειναι οι τρεις στο κεντρο με τους 2 σε ρολο κεντρικος κοφτης(υποστηριξη ή άμυνα για πιο σφιχτές καταστασεις) και ο μεσσαίος των τριων σε ρολο οργανωτη. Η αν ειναι πχ Φορτούνης τον βαζω προωθημενο οργανωτη για να βγαινει και πιο μπροστα.
Επισης το κενο αυτο θα το βλέπετε οταν ο αντιπαλος καταφερει και βγάλει πασες εκει. Οπότε πολλες φορες πιεζω με σκληρα τακλιν και αδυναμο ποδι τον αντιπαλο playmaker ή τους παιχτες που εχει ο αντιπαλος στο κεντρο και βασικα τους δημιουργικους.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

o κεντρικος κοφτης πιέζει ψηλά, αυτό σημαίνει πως αφήνει την θέση του για να κυνηγήσει παίκτες πιο ψηλά στο γήπεδο άρα είναι λογικό να υπάρχει κενό αν χρησιμοποιείτε αυτόν τον ρόλο ακόμα και σε καθήκον άμυνα
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2890
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Αρχικά είναι απαραίτητο να υπάρχει ένας παίκτης που να κρατάει θέση στο κέντρο. Αυτό χρειάζεται και για να μπορεί να γίνει αποτελεσματικά άμυνα (να μην καταλήγουν με αριθμητικό πλεονέκτημα σε αντεπιθέσεις οι αντίπαλοι) αλλά και για την κατοχή (π.χ. εμένα ο Johanson σαν Οργανωτής (άμυνα) είναι σχεδόν πάντα αμαρκάριστος και για να υποδεχθεί πάσα όταν οι Μάνταλος/Simoes βρουν τα δύσκολα και για να μαζέψει ψηλά κάποια απομάκρυνση αντιπάλου.
Τώρα ανάλογα με το πόσο επιθετικά θέλετε να παίζει η ομάδα (και ανάλογα με τον αντίπαλο και τους παίκτες) αυτός μπορεί να είναι Οργανωτής, αμυντικός μέσος κλπ. Σίγουρα όχι BBM ή κεντρικός κόφτης,
vasilis1311 wrote:Επίσης ο Μάνταλος δε μου αποδίδει καθόλου. Σχεδόν παντα 6.6 με 6.8(σπανίως).
Σίγουρα το να του βάλεις "Περιπλάνηση" βοηθάει πολύ, αλλά με το δικό σου σύστημα δεν θα είναι και εύκολο να φανεί πολύ (τουλάχιστον όπως το φαντάζομαι στο γήπεδο, μπορεί να είμαι λάθος).

Λογικά οι 2 MC με αυτούς τους ρόλους ανεβαίνουν ψηλά και έρχονται να παίζουν δίπλα στον Μάνταλο όταν κάνεις επίθεση, ο ΕΕ αριστερά επίσης συγκλίνει (όταν κατεβαίνει με την μπάλα) στο ίδιο χώρο, ενώ αν θυμάμαι καλά και ο Patito έχει PPM να συγκλίνει από τα άκρα (δεν μπορώ να το τσεκάρω, οπότε μπορεί να είναι λάθος αυτό).
Ταυτόχρονα και ο Almeida σε Support, πάλι θα παίζει σχετικά χαμηλά και κοντά σε αυτούς (αν όχι ακριβώς στον ίδιο χώρο), παρότι για αυτό δεν είμαι βέβαιος γιατί ποτέ δεν μου άρεσαν οι TM και δεν τους χρησιμοποιούσα ώστε να έχω καλή εικόνα που κινούνται.
Με άλλα λόγια είναι αρκετά απλό για την άμυνα να μαζέψει παίκτες κεντρικά και να σου περιορίσει όλο τον άξονα. Ο Μάνταλος μετά σαν AP το πιο λογικό που θα μπορεί να κάνει είναι να την ανοίξει στα πλάγια για κάποιο WB ή τον Patito (αν έχει μείνει ανοιχτά) για κάποια πλαγιοκόπηση, το οποίο όσο καλά και να το κάνει δεν μπορεί να του δώσει καλή απόδοση. Φυσικά λόγω του ότι πατάει περιοχή μπορεί να πάρεις κάποια γκολ από σέντρες (ή να βάλει φαουλ/μακρινό σουτ), αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί σταθερά να σου αποδώσει.

Θα σου πρότεινα αρχικά να κρατήσεις κάποιον MC πιο πίσω στην θέση του και να δεις αν μπορείς να πάρεις λίγο πλάτος (π.χ. 2 εξτρεμ) και βάθος (π.χ. άλλος τύπος επιθετικού). Επίσης το δεξί WB αν παίζεις "Επιθετικά" πρέπει να κινείται σε παρόμοιους χώρους με το δεξί εξτρέμ, το οποίο πάλι προκαλεί κάποιο συνωστισμό σε εκείνο τον χώρο (εκτός αν ο Patito έχει όντως PPM να συγκλίνει).
User avatar
Hirigoyen
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@mojotzotzo
Εχει μια λογικη αυτο π λες.
Θα το δοκιμασω.
Post Reply

Return to “Τακτικές”