Γενική Συζήτηση για τις Τακτικές

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Ό,τι λέει ο τίτλος. Γενικές απορίες, συζήτηση κτλ εδώ πέρα.

Αν θέλετε να ανεβάσετε τακτική τότε ανοίξτε ξεχωριστό τόπικ φυσικά όπου θα την παρουσιάζετε.
katsvelos
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Nov 11, 2016 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει με λιμπερο?Στη πρώτη μου χρονιά με τον Παναθηναικο δοκιμασα να παίξω με sweeper αφού η άμυνα μου δεν ηταν για πουθενά 'η γιατί εγω έκανα κάτι στραβά!Μετα από ένα τραγικό ξεκίνημα που κράτησε μεχρι τον Δεκέμβριο και ήμουν στην 9η θέση είπα κάτσε να δοκιμάσουμε και ενα 5-3-2 με sweeper!Ε λοιπον αγοράζω τον Σιωπη και αμέσως retrain στην νέα θέση!Ξαφνικά η ομάδα πήγε τρένο και πήρα το πρωτάθλημα με 2 πόντους διαφορά από την ΑΕΚ.Σε αυτο βοήθησε και ο Παναιτωλικός οπου έκοβε πόντους παντού και βγήκε 3ος.Για τν δεύτερη χρονιά θέλω κάτι πιο επιθετικό και πιο βγαλμένο απο τα παλιά!Λιμπερο λοιπόν...Το θέμα είναι ότι ειναι δύσκολο να βρω ισορροπία στο overlap που κάνει με τους χαφ μου!Φυσικά ειμαι στο preseason ακόμα αλλά τα πράγματα δείχνουν περίεργα!Υπάρχει κάποιος που το εχει δουλέψει παραπάνω?
User avatar
Hirigoyen
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ξεκινωντας λοιπον με Ολυμπιακο..3 save, εφτανα μεχρι 2η αγωνιστικη champions league και ενω νικουσα την Ρεαλ 3-0 στα καπακια εχανα απο Παναιτωλικο 0-1. Ειχα 30 σουτ στο τερμα..χωρις να εχει αποδοση ο αντιπαλος keeper πανω απο 6,9...απλα τα χανανε οι παιχτες μου! Και σε μια ανεπιθεση φυσικα συμπεριλαμβανομένης μιας καθετης μπαλιας απο αντιπαλο με passing 10 και τρομερου τελειωματος απο striker της αντιπαλης ομαδας με finishing 10(χαχαχαχαχα) εχανα το ματσακι.
Αποτελεσμα...εξοδος απο το παιχνιδι.
Λεω θα το παρω αλλιως.
Αλλαζω συστημα.
4-2-3-1
Με οδηγιες passing style κοντινες, διατηρηση κατοχης, παιχνιδι απο την αμυνα, work ball into box,, πασες στο χωρο,tempo high.
Εναν εσωτερικο επιθετικο, ο σεντερ φορ μου σαν κυνηγος, εναν εξτεμ, Φορτουνη μεσοεπιθετικος, και δυο κεντρο. Σιωπης κεντρικος κοφτης και μαρτινς οργανωτη.
Αποτελεσμα: Πρωταθλημα με 15 βαθμους διαφορα. Αλλα περα απο αυτο βλεπω διαφορα στο παιχνιδι. Οι παιχτες ειναι πιο ηρεμοι, δεν κανουν βεβιασμενες κινησεις κ πασες, δουλευουν την μπαλα, εχω ΠΑΝΤΑ κατοχη.
Τελικα διαπιστωνω πως η οδηγια "σουτ πιο συχνα, πιο αμεσες πασες, ντριπλες κτλ" αποδιοργανωνουν ευκολα την ομαδα. Υπαρχουν ατομιστιες, και γενικα η ομαδα δεν ειναι δεμενη...συχνα οι παιχτες ξεμενουν απο επιλογες και σουταρουν απο πολυυυυ μακρια.
Νομιζω με την τακτικη που εφαρμοσα η ομαδα "εσφιξε", και εχει κατι απο τσελσι Mourinho. Αμυνα, συμπαγες συνολο, ομαδικοτητα.
Αυτο που με κανει να ψαχνομαι λιγο ειναι ο ρολος του striker, οχι δλδ οτι δεν σκοραρει..απλα εχει μεταπτωσεις.
Αυταααααα!
katsvelos
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Nov 11, 2016 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για τα σουτ που κανουν απο τον θεό μπορείς να τους δώσεις εντολή να φέρνουν την μπάλα στην περιοχή..σε εμενα δουλεύει καλύτερα από πέρυσι με πιο έξυπνα 1-2.Για τους strikers,επειδή οπως γράφω πιο πανω εγώ παίζω με κάτι σαν 5-3-2 με τα ακραία μπακ μου να παίζουν όλη την πλευρά και νοοτροπία ρευστή, τους έχω σαν false nine..και δουλευει αρκετά καλά είτε η ομαδα θα ψάξει σέντρα είτε θα παίξει κάθετη πάσα.Σκεψου οτι ο Λετο στην πρώτη χρονια είχε 19 goal...
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οι μεταπτώσεις των επιθετικών ίσως έχει να κάνει με χαμένες ευκαιρίες και πέφτουν οι βαθμολογίες τους.
User avatar
SydBarrett
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sat Nov 05, 2016 10:42 am
Football Manager της ομάδας: AEK
facebook προφίλ: SPYROS GERARDIS
Status: Τζομπανάκος ήμουνα, προβατάκια έβοσκα..
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1,5 σεζόν με ΑΕΚ και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι οδηγίες πρέπει να δώσω ώστε να γίνεται ένα αξιοπρεπές overlap από τα πλάγια μπακ.

Το ακόμα πιο παρανοικό είναι ότι από δεξιά, που κράτησα Γκάλο- Μπακάκη, δεν το πετυχαίνουν με τίποτα, ενώ από αριστερά που πήρα δύο νέα μπακ το κάνουν στη χάση και στη φέξη. -toixosmesh
And if the band you're in starts playing different tunes
i'll see you on the dark side of the moon
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Έχει σημασία ο ρόλος και το καθήκον του, η αφομοίωση της τεχνικής, τα σημαντικά χαρακτηριστικά για το ρόλο τους.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και τα Pref. moves παιζουν ρολο επισης.
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
Hirigoyen
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό με τις ευκαιριες αδυνατω να το καταλαβω..
Diafra Sakho εχω σεντερ φορ. Και πως γίνεται ο χ επιθετικος του παναιτωλικου στο ματς μεταξυ μας, τις 2 ευκαιριες να τις κανει γκολ και την ιδια στιγμη τα στατιστικα του στο πρωταθλημα να ειναι 5 γκολ σε 35 ματς.. δλδ 0,14 γκολ ανα ματς.
Εδω νομιζω το πραγμα ξεπερναει και τακτικες..και συστηματα.
Ειναι μη αποδεκτο.
Πρωταθλημα πηρα οκ, και στους 8 του Europa πήγα αλλα βλέπω ορισμενα παραλογα πραγματα!
Οι κάθετες των αντιπαλων ειναι ξυραφι.
Ναι...και οι δικες μ δεν αντιλεγω.
Αλλα καθετη ξυραφι αλα Pirlo και τελειωμα Van Basten από παιχτες παναιτωλικου, βεροιας κτλ νομιζω δεν στεκει.
Και αν γινοταν σε ενα ματς θα ελεγα οκ. Αλλα σε καθε ματς αντιμετωπιζω επιδοξους messi της καλαμαριας, και Vieri του θεσσαλικου καμπου.
Και το θεμα δεν ειναι να φας 2 να βαλεις 5. Τι τακτικη να εφαρμοσουμε για αυτο ρε μαγκες?
Νομιζω το αντιμετωπιζετε οι περισσοτεροι σαν φαινομενο. Old time classic FM problem!
User avatar
Hirigoyen
Trialist
Trialist
Posts: 41
Joined: Sun Nov 03, 2013 9:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και μια ερωτηση: στα εξαιρετικα δυσκολα ματς προτιματε να παιζετε με λιμπερο + 2 σεντερ μπακ + 2 πλαγια μπακ δηλαδη 5-2-2-1 η να βαζω 3 στο κεντρο για υπεραριθμία και κατοχη?
Η την μεση λυση με dmc?
Αιωνιο ερωτημα...
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

4-6-0 εγγυήση...
User avatar
vasilis1311
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Nov 22, 2015 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε σεις, επειδη εχουν σπάσει τα νευρα μου φετος με την ΑΕΚ, Εχω ξεκηνίσει 3 save και δεν μπορω να σηκωσω κεφαλι, υπαρχει καποια τακτική που μου διαφευγει και δουλευει σ'αυτήν την ομαδα? Εχω τρελαθει! -titanikos -titanikos
Di_Karkale
Trialist
Trialist
Posts: 88
Joined: Fri Jul 25, 2008 12:34 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, Real Madrid, Cisco Roma
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Status: Omar: Ayo, lesson here, Bey. You come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σκουρα τα πραματα φιλε, πας να παιξεις καθετα τελειωνεις το ματς με 20% κατοχη και απο παστελι ψιλοπραματα, παιξεις με κατοχη και εμφανιζεται απο το πουθενα καποιος ανυπαρκτος στραικερ και σου κανει τη μιση ευκαιρια που εχει εναντιον σου γκολαρα με τη μια!
______________________________________________________________
"Way Down in the Hole" Blind Boys of Alabama w/Charlie Musselwhite:
http://www.youtube.com/watch?v=msAfRLJeF1M

THE WIRE - 100 Greatest Quotes:
http://www.youtube.com/watch?v=-Sgj78QG9Bg
User avatar
vasilis1311
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Nov 22, 2015 9:56 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Arsenal
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εχω δοκιμάσει τα πάντα... Οι δικοί μου χανουν τα αχαστα και οι Κέρκυρες βάζουν γκολαρες barcelona style ή γκολ απ τα 124235 χλμ εξω απ την περιοχή με παιχτη με long shot -32!
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

υπερβάλλεις λίγο :P

βάλε καμία από τις τακτικές σου εδω να δούμε τι μπορεί να γίνει
Post Reply

Return to “Τακτικές”