4-2-3-1 Wide Akyla's Domination Tactic

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DOWNLOAD LINK



Ξεκινώντας το twitch save με VfB Stuttgart στο κανάλι του fmgreece η διοίκηση απαιτούσε να παίξουμε επιθετικό ποδόσφαιρο και να κυριαρχήσουμε με οποιονδήποτε αντίπαλο μέσα στο γήπεδο.
Ως λάτρης του ποδοσφαίρου αντεπίθεσης (ή αν θέλετε να πείτε καλύτερα της σχολής Φερνάντου Σάντους) προβληματίστηκα αν θα τα καταφέρω.Με λίγο έμπνευση της στιγμής, μεράκι και ρίσκο έφτιαξα μια τακτική που φαίνεται πως, τουλάχιστον, η ομάδα παίζει όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο.


Image

Επιθετική νοοτροπία, ρευστή ελευθερία σχηματισμού για να παίζουν πιο απελευθερωμένα οι παίκτες σας..



http://i.imgur.com/zfMLOSL.jpg

ΟΔΗΓΙΕΣ
Πλάτος Αρκετά Στενά.Έχοντας δύο μπακ χαφ να πατάνε γραμμή με Επιθετικό καθήκον,δεν χρειάζεται να ανοιχτεί στα πλάγια περισσότερο η ομάδα.Προσπαθούμε να γεμίσουμε την αντίπαλη περιοχή με τους μεσοεπιθετικούς μας παίκτες και ο ρόλος των δύο ακραίων μπακ χαφ συνεχίζει να είναι εκεί που πρέπει, στις πλαϊνές γραμμές.
Πίεση Περισσότερο,Εμποδίστε Κοντινή Διανομή ΤΦ, Χρησιμοποίηση Στενού Μαρκαρίσματος.Πιέζουμε από ψηλά, δεν τους αφήνουμε να ανασάνουν και να δημιουργήσουν παιχνίδι.
Παιχνίδι από την Άμυνα.Ακόμα και οι δύο Δημιουργικοί Αμυντικοί συμμετέχουν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.
Πάσες στο Χώρο,Περισσότερο Άμεσο Παιχνίδι.Γρήγορη μεταφορά μπροστά η μπάλα.
Περισσότερο Εκφραστικοί.Δίνουμε την ελευθερία στους μεσοεπιθετικούς μας παίκτες να παίξουν με φαντασία.
Ψάξτε το Overlap.Εκμεταλευόμαστε τα μπακ μας, που έχουν αρκετό χώρο μπροστά αφού στις πτέρυγες παίζουν είτε δύο Εσωτερικοί Επιθετικοί είτε ένας και ένας Reumdeuter.
Φέρτε την Μπάλα στην Περιοχή.Υπομονή για να βρούμε την κατάλληλη ευκαιία για γκολ.



Image
-Τερματοφύλακας Λίμπερο.Η ομάδα πιέζει σχετικά ψηλά (αν και έχω Κανονική Αμυντική Γραμμή) και θα πρέπει να παίζει λίγο πιο έξω από τα γκολποστ.Πολλές φορές μπορείτε να αλλάξετε το Καθήκον σε Υποστήριξη



Image
-Δύο Δημιουργικοί Αμυντικοί.όπως είπα και πιο πάνω, ακόμα και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί συμμετέχουν στην σωστή ανάπτυξη του παιχνιδιού.


-Δύο Μπακ Χαφ με καθήκον Επίθεση.Παίζουν και οι δύο όλη τη γραμμή.Μπορείτε να αλλάξετε σε Υποστήριξη, αν δείτε ότι έχετε αρκετα κενά πίσω.

Image
-Οργανωτής Άμυνα.Πάικτης που γυρίζει πίσω και μεταφέρει τη μπάλα σωστά μπροστά.Λιγότερες Ντρίμπλες για να παίζει με λιγότερο ρίσκο.

-Κεντρικός Κόφτης Υποστήριξη.Ο παίκτης που θα πιέσει και θα τρέξει αρκετά για να πάρει πίσω τη μπάλα η ομάδα.Μπορείτε να αλλάξετε σε καθήκον Άμυνα.Αν δεχτεί κίτρική κάρτα,προτείνω να γυρίσει σε Κεντρικός Μέσο Άμυνα με Χαλαρά Τάκλιν.


Image
-Προωθημένος Επιθετικός Υποστήριξη.Με οδηγία να βρει κενό χώρο μπροστά και να γίνει 2ος επιθετικός και να πιέσει περισσότερο να να πάρουμε πίσω τη μπάλα.


Image
-Reumdeuter.Μπορεί να γίνει και δεύτερος Εσωτερικός Επιθετικός.Πάικτης που θα προσπαθήσει να βρει κενούς χώρους και με τις πάσες στο χώρο να βρεθεί τετ α τετ για γκολ.Περισσότερη Πίεση και αυτός.


Image
-Εσωτερικός Επιθετικός Υποστήριξη.Με οδηγίες περισσότερη πίεση και να περιπλανείτε από τη θέη του για περισσότερο δημιουργικό ποδόσφαιρο.


Image
-Αμυντικογενής Επιθετικός Υποστήριξη.Παρεξηγημένος ρόλος, αλλά πολύ χρήσιμος.Θα πιέσει για την ομάδα του και θα κερδίσει μπάλα από ψηλά, χωρίς να χάσει την ικανότητηα του για σκοράρισμα.Ειδικές οδηγίες σε κενούς χώρους και πίεση περισσότερο.
Μπορεί να γίνει και Ολοκληρωμένος Επιθετικός Υποστήριξη.




Mέχρι στιγμής έχω παρατηρήσει ότι η ομάδα δημιουργεί αρκετές φάσεις.Αν κυνηγάτε σκορ ανοίτε κι άλλο το πλάτος και/ή βάλτε δέυτερο επιθετικό στη θέση του Προωθημένου Οργανωτή.
Αν θέλετε να κρατήσετε σκορ, αλλάξτε τη νοοτροπία σε αντεπιθέσεις.
Οποιαδήποτε διόρθωση/παρατήρηση δεκτή.Η τακτική δεν έχει δοκιμαστεί για μία σεζόν,ούτε απέναντι σε πιο δυνατές ομάδες, οπότε περιμένω σχόλια σας!
georg
Trialist
Trialist
Posts: 22
Joined: Thu Jun 12, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: VfB Stuttgart
Αγαπημένη Ομάδα: VfB, Ολυμπιακος
Location: mainz
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω την ίδια ομάδα, παίζω το ίδιο σύστημα, αλλά δεν έχω ρυθμίσει τις οδηγίες ανά θέση. Το σύστημα αν το μάθει η ομάδα σε βάθος χρόνου θα πετάει, από την εμπειρία μου στα προηγούμενα φμ, τώρα από αποτελέσματα έχω μια νίκη και δύο ήττες σε 3 παιχνίδια πρωταθλήματος την ποια μια ήττα την έκανα στο πρώτο παιχνίδι με γκολ στο 75 και ενώ είχα ευκαιρίες να σκοράρω. Ένας αγώνας κυπέλλου με ομάδα τρίτης κατηγορίας με σκορ 2-1 όπου χρησημοποίησα μόνο παίκτες από τον πάγκο και όχι βασικούς. Θα ακολουθήσω τις απόψεις σου για τις ατομικές οδηγίες και βλέπουμε.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aν κανω καποιες μικροαλλαγες στις θεσεις των παικτων πχ αντι για κεντρικο κοφτη βαλω τον παικτη της ομαδας μου box to box που παιζει την θεση με φουλ τις ροδελες πειραζει? γενικα δεν ειναι καλο να προσαρμοζουμε το συστημα μας αναλογα και με τις θεσεις που παιζουν αριστα οι παικτες μας ωστε να αποδιδουν καλυτερα?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
katsvelos
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Nov 11, 2016 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Άμα το αλλάξεις σε box to box θα σου τραβιέται πιο ψιλά και πολλές φορές θα πατάει περιοχή με αποτέλεσμα στην κόντρα θα είσαι σχεδον άδειος στα χαφ σου.Δεν ειναι απαγορευτικό πιστεύω αλλά είναι λίγο ανορθόδοξο.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρέπει όπωσδηποτε να έχω κοφτη? Άμα έχω οργανωτή άμυνα τον Πογκμπα δεν είναι σαν να τον χαραμιζω? Το λέω γιατί πήρα τον Σαντσες που παίζει μποξ του μποξ.Πωε να τους χωρεσω και τους 2 στην ενδεκάδα?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
katsvelos
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Fri Nov 11, 2016 11:34 pm
Football Manager της ομάδας: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι σίγουρα,κοίτα υπαρχουν πάρα πολλές παραλλαγές αυτής της τακτικής αμα ψάξεις στο google που ουσιαστικά παιζουν με τους ρόλους.Επίσης δες το τι σου ταιριάζει μεσα απο παιχνίδια..εγω πιο παλια οταν έπαιζα αυτο το συστημα το έπαιζα με διαφορετικη διαταξη στο κέντρο με χαφ μπακ 'η αμυντικο μεσο,οργανωτη και box to box γιατι εβγαζε καλητερα αυτο που ηθελα..δοκίμασε το απο τα φιλικα σου και δες τι σου ταιριάζει!Παντως η ιδέα που σου δίνει το ποστ του akyla ειναι μια παρα πολυ καλη βάση να ξεκινήσεις και αν θες παντα μπορεις να πειραματιστεις αλλάζοντας κάποιους ρόλους και βλέπεις πως πάει!
Thanasis159
Backup
Backup
Posts: 754
Joined: Tue Mar 27, 2007 5:28 pm
Football Manager της ομάδας: Oλυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ πως είναι πολύ καλή βάση και την δοκιμάζω κι εγώ τώρα στον Ολυμπιακό με καλά αποτελέσματα. Κάνω κάποια fine tunings σε σχέση με τις θέσεις και τους ρόλους των παιχτών μου, αλλά γενικά είναι πολύ ενδιαφέρουσα!

Ψάχνω τρόπους να την κάνω ικανή και για όταν χρειάζεται να παίξω πιο αμυντικά. Πχ, βάζω counter και δύο κεντρικά χαφ με αμυντικό προσανατολισμό αλλά δεν το έχω βρει ακόμα εντελώς. Για να δούμε και το streaming απόψε να δούμε τι θα κάνει :P
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@Thanasis159 κι εγώ προσπαθώ να βρω ισορροπία στο σύστημα για όταν θέλω να παίξω λίγο πιο κλειστά.
Μέχρι στιγμής το γυρίζω αντεπιθέσεις και ευέλικτη.Τα Μπακ Χαφ τα γυρίζω υποστήριξη και μερικές φορές βγάζω και το overlap.

Γενικά πιο πολύ προσαρμόζω εγώ τους παίκτες στους ρόλους που τους δίνω.Το κάνω αυτό γιατί έχει παρατηρηθεί πως φέτος παίζει πολύ μεγάλη σημασία ο ρόλος που έχει ο κάθε παίκτης μέσα, και αν κολλάει με τους ρόλους των υπόλοιπων.
Για παράδειγμα νομιζω πως έχω έναν παίκτη στο κέντρο που τον προπονώ σε Κεντρικό Κόφτη Υποστήριξη, αλλά όταν χρειάζεται η ομάδα θα παίξει και Οργανωτής Άμυνα και Προωθημένος πίσω από τον επιθετικό.Το θέμα είναι να έχει και τα χαρακτηριστικά να παίξει και αυτούς τους ρόλους,ακόμα κι αν δεν είναι οι ιδανικοί.

Εννοείται όσοι δοκιμάζετε την τακτική, να την προσαρμόσετε στα μέτρα σας και να μας πείτε και αποτελέσματα.
Πιο πολύ την ανέβασα για να πάρει κάποιος ιδέες να κάνει τη δική του όπως έκανα κι εγώ που πήρα ιδέες από άλλους και δοκίμαζα πράγματα μέσα στο παιχνίδι.
User avatar
redmanftw
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5304
Joined: Wed May 20, 2009 10:56 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos Monaco
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Status: Στη φάση βετεράνος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτο θα κανω και εγω επισης τον reumdeuter θα τον κανω εσωτερικο επιθετικο επιθεση..ο δημιουργικος αμυντικος τι διαφορες εχει με τον κεντρικο αμυντικο; τα ιδια αμυντικα καθηκοντα εχουν με την διαφορα οτι ο δημιουργικος συμμετεχει στην αναπτυξη του παιχνιδιου; Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σεντερ μπακ που ειναι καθαρο σεντερ μπακ ολοι δημιουργικοι αμυντικοι ειναι στο παιχνιδι
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του Ανθυπασπιστού
User avatar
Don7
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon May 08, 2017 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ , Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ειναι εξισου αποτελεσματικη στο 17.3 ?
Post Reply

Return to “Τακτικές”