''You Shall Not Pass ...Literally'' Tactic (2017 Edition by DimiZag)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Image

:arrow: Εισαγωγή

''I am a servant of the Secret Fire, wielder of the flame of Anor. You cannot pass. The dark fire will not avail you, flame of Udûn. Go back to the Shadow! You shall not pass!"


Για τους φανατικούς με τον φανταστικό κόσμο του Tolkien (The Lord Of The Rings, The Hobbit, κλπ) η παραπάνω φράση του Gandalf the Grey απευθυνόμενος στον Balrog στην Moria είναι προφανώς πασίγνωστη, αν και πιστεύω ότι λίγο-πολύ την έχουν ακούσει και όσοι δεν είναι μυημένοι με το ''άθλημα''. Η φράση αυτή όμως, μόνο άγνωστη δεν είναι για την ακρίβεια στον Τομέα, αφού η παρούσα τακτική επιστρέφει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, λόγω της περσινής επιτυχίας της, αφού την χρησιμοποιήσατε αρκετοί θα έλεγα.
Για 3η συνεχόμενη χρονιά τακτική που (τουλάχιστον οι περισσότεροι ελπίζω) αγαπήσαμε είναι και πάλι εδώ! Πάμε λοιπόν να επαναλάβουμε και φέτος όλοι μαζί την περσινή και προπέρσινη επιτυχία! Η τακτική βασίζεται στην ίδια λογική των περασμένων ετών θα έλεγα, με κάποιες μικρές αλλά καθοριστικές αλλαγές. Για να πω την αλήθεια η φετινή πολύ καλή Beta προσφέρθηκε για πειράματα, οπότε η μετάβαση στο πλήρες παιχνίδι ήταν ομαλή. Οπότε, θέλω να πιστεύω ότι η φετινή τακτική δουλεύεται σε μια πολύ καλή βάση για να καταστεί κορυφαία ή ''τέλεια'' στο είδος της. Ας το δούμε αλλιώς όμως. Τι είναι αυτό που κάνει μια τακτική τέλεια; Ή μήπως δεν υπάρχει τέλεια τακτική; Για μένα, μετά από σχετικά αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το παιχνίδι, θα έλεγα ότι μάλλον ισχύει το δεύτερο. Μια τακτική ναι μεν θα βγάζει αυτό που θες στο ''ψηφιακό χορτάρι'' όταν οι παίχτες αφομοιώσουν τον τρόπο παιχνιδιού που επιθυμείς, από την άλλη δε, θα σου βγάλει και αδυναμίες ανάλογα με τον αντίπαλο και με την μέρα στην οποία θα βρεθεί και η ομάδα σου.
Και τώρα επιστρέφω στον τίτλο. Γιατί και φέτος ''You Shall Not Pass''; Διότι θέλω στην τακτική μου οι παίχτες μου να αμύνονται όλοι μαζί καλύπτοντας κάθε πιθανό χώρο, δίνοντας στο αντίπαλο να καταλάβει ότι δεν πρόκειται να περάσει από μας εύκολα, καθώς και να επιτίθενται πάλι όλοι μαζί ορθολογικά με αυτοματισμούς, χωρίς όμως να κουράζουν την μπάλα και πολύ. Με λίγα λόγια η ομάδα πρέπει να λειτουργεί σαν καλοκουρδισμένη μηχανή και να παίζουν όλοι για όλους, σαν μια γροθιά. Η ποδοσφαιρική -σε επίπεδο τακτικής- επιρροή μου ήταν πάντα και είναι και στην τακτική που ακολουθεί, η τεράστια Milan του μοναδικού Arrigo Sacchi (1987-1991). Τα πράγματα που έκανε αυτή η ομάδα με αυτόν τον άνθρωπο ήταν τουλάχιστον αδιανόητα. Αν κάποιος στην εποχή μας πλησίασε στον μέγιστο δυνατό βαθμό την ποδοσφαιρική αυτή ιδεολογία, αυτός ήταν ο Pep Guardiola με την Barcelona που έχτισε (2008-2012) και με την τωρινή του Bayern. Στην εικόνα που ακολουθεί βλέπουμε και ποιοι ήταν οι ''πρωτομάστορες'' στο γήπεδο των ιδεών του Sacchi. Οι συστάσεις νομίζω είναι τουλάχιστον περιττές.

Image

Η συγκεκριμένη τακτική ξεκίνησε να δουλεύεται με την BETA version και το link της θα ανανεώνεται ανάλογα με τις προσθήκες που ίσως γίνουν στο μέλλον. Τέλος, θέλω να τονίσω ότι η τακτική χρησιμοποιήθηκε ως τώρα με: Milan, Leicester, Athletic Bilbao και εσχάτως με RB Leipzig (τρέχω ακόμα το save), μιας και φέτος θέλω να την τεστάρω σε μια τελείως διαφορετική ποδοσφαιρική σχολή. Αρκετά όμως με τις εισαγωγές, άλλωστε νομίζω σας έβαλα και με το παραπάνω στο πνεύμα. Πάμε να δούμε λοιπόν τι παίζει στην φετινή έκδοση.


:arrow: Σχηματισμός

Image

Μίλησα πριν για καλοκουρδισμένη μηχανή και σε αυτό ακριβώς στοχεύω. Η Νοοτροπία είναι Επιθετική και η προσέγγιση στον Σχηματισμό Ομάδας είναι Ρευστή. Αρχικά στο κέντρο της άμυνας τα δύο σέντερ μπακ έχουν Ρόλο Κεντρικού Αμυντικού και καθήκον την Άμυνα. Πάμε δηλαδή στα σίγουρα χωρίς πειραματισμούς με αυστηρό αμυντικό προσανατολισμό για τους δύο στυλοβάτες στην άμυνα. Τα δύο ακραία μπακ έχουν Ρόλο Ολοκληρωμένου Μπακ χαφ και καθήκον την Επίθεση. Εδώ θέλουμε παίχτες που να οργώνουν κυριολεκτικά και τις δύο πτέρυγες, ώστε να αμύνονται αποτελεσματικά και να υποστηρίζουν με τις σέντρες τους ή τις κινήσεις τους στον χώρο επιθετικά την ομάδα. Και τώρα φτάνουμε στην ουσία της τακτικής που την κάνει να ξεχωρίζει σχηματικά από όλες τις υπόλοιπες. Μπροστά από τα δύο σέντερ μπακ έχουμε έναν χαφ με Ρόλο Κεντρικού Κόφτη και καθήκον Άμυνα φυσικά. Ενίοτε μέσα στον αγώνα λειτουργεί σαν τρίτο σέντερ μπακ ή ακόμα και λίμπερο. Πιο μπροστά του υπάρχει ένας χαφ με Ρόλο Box-to-Box Μέσου και Καθήκον Υποστήριξη και αυτό γιατί θέλουμε ο παίχτης σε αυτήν την θέση να τα κάνει όλα: άμυνα, δημιουργία, επίθεση. Ανάλογα με την δυσκολία του αντιπάλου, για καλύτερη αντιμετώπιση των επιθέσεων, βάλτε τον Κεντρικό Κόφτη με Καθήκον Άμυνα. Στα αριστερά υπάρχει ένας χαφ με Ρόλο Ακραίου Μέσου (ή Εξτρεμ με Υποστήριξη αν θέλετε) και Καθήκον Επίθεση. Στην ουσία είναι ένας παίχτης που αλληλοϋποστηρίζεται κάθε στιγμή με τον αριστερό Ολοκληρωμένο Μπακ Χαφ. Στα δεξιά έχουμε έναν χαφ που βρίσκεται αρκετά πιο μπροστά σχηματικά και έχει Ρόλο Εξτρέμ και Καθήκον Υποστήριξη. Αυτό συμβαίνει κυρίως για να υπάρχει ισορροπία με τον χαφ που ανέφερα στα αριστερά, αλλά και για να μην ξεχνιέται μόνιμα στην επίθεση και εκείνος. Μπροστά από όλους αυτούς τώρα, υπάρχει ο τελευταίος χαφ της παρέας με Ρόλο Προωθημένου Οργανωτή με Καθήκον Επίθεση. Αυτός ο χαφ δεν βρίσκεται καρφωμένος πίσω από τον σέντερ φορ, αλλά συνήθως κινείται πίσω του πιο αριστερά, ώστε να δίνει λύσεις και ως αριστερός εξτρέμ. Τέλος στην κορυφή μπροστά ως αιχμή του δόρατος ο σέντερ φορ μας έχει Ρόλο Ολοκληρωμένου Επιθετικού και Καθήκον Υποστήριξη Ξεκάθαρα τον θέλουμε να στέλνει την μπάλα στο πλεχτό, όμως οφείλει να παίρνει και δημιουργικές πρωτοβουλίες. Μην εκπλαγείτε αν βγάζει ασσίστ με το τσουβάλι.


:arrow: Φιλοσοφία παιχνιδιού

Image

''Η ποιότητα της κατοχής δίνει την νίκη'' μας βγάζει συχνά-πυκνά ως μήνυμα το FM μετά από τους αγώνες. Αυτό ακριβώς κάνουμε με το παιχνίδι μας, δηλαδή χάρη στο πολυπληθές κέντρο κυρίως κρατάμε την κατοχή και ψάχνουμε το overlap με τα ταχύτατα ακραία μπακ μας. Όταν χάνετε η μπάλα οι γραμμές κλείνουν αμέσως για να μην υπάρχουν κενά και πιέζουμε πολύ περισσότερο και μάλιστα όσο πιο ψηλά γίνεται. Τα λάθη περιορίζονται σημαντικά γιατί αν και οι παίχτες περιπλανόνται από τις θέσεις τους για να δημιουργούν φάσεις, πάντα υπάρχει κάποιος να τους ντουμπλάρει και να τους καλύπτει. Είπαμε, είμαστε μια καλοκουρδισμένη μηχανή και όλοι παίζουν για όλους σαν μια γροθιά. Αυτό που πρέπει να έχουμε πάντα στο παιχνίδι μας είναι υπομονή και η δικαίωση θα έρθει.


:arrow: Ανάπτυξη στο γήπεδο

α) Επιθετική διάταξη (Άσπρο χρώμα βέλους: Πιθανές επιλογές πάσας ή κίνησης. Κόκκινο χρώμα βέλους: Οριστική πάσα ή κίνηση.)

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Η αντίπαλος μας στα παραπανω ss ήταν η Hoffenheim, μια ομάδα πάντα επικίνδυνη και με τους ίδιους στόχους με εμάς, εύκολη παραμονή και το κάτι παραπάνω. Θέλω με τα παραπάνω ss να τονίσω πώς από μια επίθεση εις βάρος οφείλουμε να δημιουργήσουμε αντεπίθεση.

β) Αμυντική διάταξη (Άσπρο χρώμα βέλους: οι αποστάσεις μεταξύ των αμυνόμενων. Κόκκινο χρώμα βέλους: Κίνηση έξτρα παίχτη.)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Ακόμα μεγαλύτερη εφαρμογή της φιλοσοφίας μου, βλέπετε στα άνωθι ss. Εδώ η ομάδα αντιμετωπίζει χωρίς φόβο την μόνιμη πρωταθλήτρια Γερμανίας, Bayern. Εκμεταλλευόμαστε κάθε πιθανή ευκαιρία, αλλά πάντα με γνώμονα την εξασφάλιση της άμυνας.

:arrow: Ατομικές οδηγίες

ΤΦ: Κοντινότερες πάσες, Εκτέλεση κοντινών ελεύθερων
ΑΑ/ΑΔ: Σκληρότερα τάκλιν, Στενότερο μαρκάρισμα, Περισσότερες άμεσες πάσες, Σέντρες πιο συχνά, Μείνε ανοιχτά, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΚΑ: Κοντινότερες Πάσες
ΑΜΚ: Μην σουτάρεις τόσο συχνά, Περισσότερες άμεσες πάσες, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΒΒΜ/ΠΟ: Σκληρότερα τάκλιν, Περισσότερες άμεσες πάσες, Περισσότερες ριψοκίνδυνες πάσες, Σέντρες πιο συχνά, Σέντρα από βαθιά, Πίεσε πολύ περισσότερο/Σκληρότερα τάκλιν, Περιπλανήσου από τη θέση, Περισσότερες άμεσες πάσες, Σέντρες πιο συχνά, Σέντρα από βαθιά, Τρέξε πλάγια με την μπάλα, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΕΜΑ/ΕΜΔ: Ντρίμπλαρε περισσότερο, Σκληρότερα τάκλιν, Σέντρες πιο συχνά, Σέντρα από βαθιά, Μείνε ανοιχτά, Πίεσε πολύ περισσότερο/Σκληρότερα τάκλιν, Περιπλανήσου από τη θέση, Περισσότερες άμεσες πάσες, Περισσότερες ριψοκίνδυνες πάσες, Σέντρα από βαθιά, Μείνε ανοιχτά, Πίεσε πολύ περισσότερο
ΕΠΚ: Ντρίμπλαρε λιγότερο, Σκληρότερα τάκλιν, Περιπλανήσου από τη θέση, Πίεσε πολύ περισσότερο


:arrow: Μερικά αποτελέσματα

Here comes the spoiler....!
Spoiler: show
Image
Image

:arrow: Σύνοψη

Η τακτική πιστεύω για τους περισσότερους από μας -αν όχι για όλους όλους- είναι το Α και το Ω. Άλλωστε, και σε ποιον δεν αρέσει το επιθετικό και ταυτόχρονα ελκυστικό ποδόσφαιρο, ειδικά όταν συνδυάζεται και με τον έλεγχο του αγώνα με την κατοχή μπάλας; Κάπου εδώ θέλω να υπενθυμίσω ότι καμία τακτική δεν ''κουμπώνει'' σε όλες τις ομάδες. Πράγμα που σημαίνει ότι προφανώς και είστε ελεύθεροι να αλλάξετε οτιδήποτε εσείς θέλετε, προκειμένου να αποδώσει το σύστημα. Εγώ απλώς δίνω μια κατεύθυνση, μια ιδέα ας πούμε. Προφανώς και έχω σταθεί τυχερός σε κάποια ματς, όπως επίσης προφανώς και κάποια στιγμή θα χάσω, αφού όπως θα είδατε στο spoiler, ακολουθεί πρόγραμμα φωτιά. Στόχος μου είναι η τακτική αυτή να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερη στο μέλλον, ώστε να χρησιμοποιείται όπως και φέτος για δεύτερη σερί σεζόν και στις επόμενες εκδόσεις του FM. Γιατί όχι άλλωστε; Kαι κλείνοντας για να απαντήσω ξανά στο αρχικό ερώτημα της εισαγωγής: Η τέλεια τακτική δεν υφίσταται και ούτε πρόκειται, όμως καθένας μας θα αναζητεί πάντοτε τρόπους για να αγγίξει το ''τέλειο ποδόσφαιρο''. Θέλω να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη τακτική είναι αυτό που λέει ο θεούλης Borat.

Image

:!: Οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση φυσικά και είναι δεκτή. Εύχομαι η τακτική μου να λειτουργήσει άψογα σε όποιον μπει στον κόπο να την δοκιμάσει! :D


:arrow: Download link
Download You Shall Not Pass Tactic (FM17 Edition)


:arrow: Update list
Spoiler: show
Ανέβηκαν ss απο την αναπτυξη στο γηπεδο καθως και μερικα αποτελεσματα στο πρωτο μισο της σεζον χρησιμοποιωντας την Λειψια.


- - - - -


Image
Last edited by DimiZag on Wed Nov 23, 2016 10:42 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Pat@
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 526
Joined: Tue Aug 21, 2007 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Status: Killin BIG Beers 24 / 7 !!!
Location: Κύμη Ευβοίας
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Welldone homie !!!!!!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
"...Fuck your chain, my people will kill you for water
Fuck fans nigga, I got soldiers supporters ..."
Pat@ Ya Biaatchezzz!! .... ** Immortal Technique **
AZAXS
Trialist
Trialist
Posts: 18
Joined: Wed Apr 04, 2007 2:21 am
Football Manager της ομάδας: μου αρέσουν οι προκλίσεις
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΣΦΠ,Juve
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DimiZag είναι η μόνη τακτική που εχω χρησιμοποιείται πολυ αυτουσια(εχω διαβάσει για πολλές, αλλα συνήθως απλα παίρνω στοιχεία) κ την θεωρώ ότι καλύτερο εχω δει! Συγχαρητήρια

Οι βασικές διάφορες με περισυ είναι ότι έχεις βάλει αρκετούς σε ρόλο υποστήριξη, το οποίο μ φαίνεται οκ, θα ηθελα ομως να εξηγήσεις λιγο την διαφοροποίηση του αμυντικού χάφ κυρίως (σε κόφτη αντί για anchor man) κ του ακραίου χάφ που πλέον τον ξεκινάς ως εξτρέμ με υποστήριξη.

Ειδικά ο αμυντικός χάφ ηταν ξεκάθαρα σε ρόλο hold, το οποίο έδινε μεγάλη αξια! Ο κόφτης θα κυνηγήσει αντιπάλους περισσότερο απο το ότι θα προστατέψει τους ΚΑ.

Ο ακραίος μέσος νομιζω δίνει καλύτερη ισόρροποια στην φάση άμυνας απο έναν εξτρέμ, νομιζω κινείται σε πιο κεντρικές θέσεις κ δίνει κ καλυτερα τον χώρο στο επιθετικό Μπακ.
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Τη χρησιμοποιώ όπως και πέρσι!!! Έχω δυο ερωτήσεις. Στα δύσκολα ματς ή όταν προηγείσαι σε ένα ματς βοηθάει πάλι το Αντεπιθέσεις-Ευέλικτη;;; Και δεύτερον πειράζεις καθόλου όταν παίζεται το ματς την κάρτα Αντίπαλος ή την αφήνεις όπως την έχει ο βοηθός;;;;
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

@AZAKS σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Κοιτα, φετος θελω να δοκιμασω καποιους διαφορετικους ρολους και κατα ποσο ανταποκρινεται ολη η ομαδα σε αυτες στις διαφοροποιησεις. Συμφωνω στις παρατηρησεις σου, αλλα οπως ειπα, θελω να τεσταρω μερικα νεα πραγματα, που τουλαχιστον σε μενα βγαινουν. Περιμενω feedback εννοειται.

@nikarag σε ευχαριστω φιλε! Ναι βοηθαει, σχεδον παντα, ναι. Καλο ειναι ομως να εχεις ως βοηθο καποιος με Γνωση Τακτικης απο 13 τουλαχιστον και πανω. Παιζει τον ρολο του στην ροη του ματς. Την καρτα οχι δεν, οπως την εχει ο βοηθος, για τον λογο που ειπα πριν.

!!! Περιμενω feedback απ ολους οσους χρησιμοποιησουν την τακτικη! Μην διστασετε!
User avatar
nikarag
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 595
Joined: Mon Jul 19, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Λίβερπουλ, Μπαρτσα
Location: Athens Center
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@DimiZag Στη ροή του ματς ακολουθείς τις οδηγίες του βοηθού;;; Όπως να αλλάξεις τις πάσες σε πιο άμεσες, τις σέντρες ψηλές κτλ.;;;

Να και η πρώτη μεγάλη νίκη της χρονιάς με κλειδί τα ατομικά μαρκαρίσματα σε Ρονάλντο από σέντερ μπακ και δεξί μπακ, Μπενζεμά από τον άλλο σέντερ μπακ και του αριστερού μπακ στον Μπέιλ!!! Αποτέλεσμα Ολυμπιακός-Ρεάλ Μαδρίτης 5-2!!!
Image
Image
ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ ΓΚΟΛ
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 357
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

μπραβο φιλε εξερετικη τακτικη την ειχα περσυ με πας και την εψαχνα και φετος να σαι καλα!!!!!!!!!!!!!

3 ερωτισεις οπως ειπε και ο φιλος ποιο πανω εχεις αλλαξει φετος ρολους σε 3 παιχτες που εχω διακρινει,

1.Στον ακραιο μεσο,που για μενα ειναι καλητερο αυτο που εκανες και τον εβαλες εξτρεμ γιατι μπορω να βρω περισσοτερους παιχτες που υποστοιριζουν αυτη την θεση
2.Στον κεντρικο κοφτη,που ηταν αμυντικος μεσος κοφτης,εδω η αληθεια ειναι οτι μου αρεσε η θεση αν και ηταν δυσκολο να βρω πχ στον πας γιαννενα να βαλω καποιον
Και 3.Η θεση του επιθετικου που την αλλαξες απο επιθετικο στοχο σε ολοκληρομενο επιθετικο,απλα για να αναφερθω παλι στον πας γιαννενα(σαν μια μεσσαια ομαδα της ελλαδας) υπαρχουν παρα πολλοι παιχτες που μπορουν να παιξουν αυτον τον ρολο(μαντζιος,κοντε,και αλλοι) και λιγοι που μπορουν να υποστιρηξουν τον ρολο του ολοκληρομενου επιθετικου.
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

:!: :!: :!: Ανεβηκαν τα ss που χρωστουσα με το τροπο αναπτυξης στο γηπεδο, καθως και τα αποτελεσματα στο ως τωρα save μου με την Λειψια.


Στον φιλο απο πανω, θα ξαναπω πως ηθελα να δοκιμασω νεα πραγματα στην τακτικη τα οποια πιστευω βγαινουν, καθως ναι, τους νεους ρολους τους υποστηριζουν ΚΑΙ περισσοτεροι παιχτες. Παντως μια γενικη υπενθυμιση: ΜΗΝ κολλατε στους ρολους που εχω εγω. Πειραματιστειτε ελευθερα!
User avatar
Trake Manis
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 312
Joined: Mon Nov 10, 2014 10:51 am
Football Manager της ομάδας: Lanus
Αγαπημένη Ομάδα: VELEZ,OM,
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τη δοκιμαζω και στο νεο μου save sto fm 17 ακομα προσπαθω να τη προσαρμοσω αλλα σε ευχαριστω για ακομα μια φορα ;)
roma pizza
User avatar
DimiZag
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2278
Joined: Tue Apr 10, 2012 4:30 pm
Football Manager της ομάδας: Wrexham FC
Αγαπημένη Ομάδα: Milan, Ath. Bilbao, Newcastle
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Ευχαριστω για την προτιμηση και φετος!! :D
User avatar
Elias84
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 06, 2016 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: Macclesfield Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πέρσι τη χρησιμοποιούσα κατά κόρον μαζί με το 3-5-2 αλλά σε μεσαίες-μεγάλες κατηγορίες. Φετος θα τη δοκιμάσω στο save που ξεκίνησα ως άνεργος και με προσέλαβαν στον Πανναυπλιακό (ΕΠΣ Αργολίδας). Να δούμε πώς θα πάμε χωρίς δίπλωμα σε ημιεπαγγελματικό επίπεδο..

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
Elias84
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Dec 06, 2016 7:54 pm
Football Manager της ομάδας: Macclesfield Town
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Update στο προηγούμενο ποστ μου:

Μετά από τις 15 πρώτες αγωνιστικές η τακτική αποδίδει πραγματικά πάρα πολύ καλά -traino . Παραθέτω και screenshots από το πρόγραμμα του πρωταθλήματος και τη βαθμολογία. Όταν αρχίσαμε να αφομοιώνουμε την τακτική, οι νίκες έρχονται με εμφατικά σκορ. Ταυτόχρονα έχουμε πάρα πολύ καλή άμυνα (7 γκολ παθητικό σε 15 αγώνες εκ των οποίων στους 9 δε δεχτήκαμε γκολ). Πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε έτσι αφ ενός έχουμε την άνοδο στο τσεπάκι και αφ' ετέρου θα γίνει μια εκ των all time favorites η τακτική σου! -ypoklinomai
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
User avatar
Don7
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Mon May 08, 2017 6:06 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ , Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Ο.Σ.Φ.Π
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χαιρετω fm-ika αδερφια..
Στο update εχει τα ιδια αποτελεσματα;
User avatar
ShiniGummie
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 02, 2016 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φαντάζομαι ναι, γιατι απ όσο γνωρίζω δεν πείραξαν την ME

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Row row, fight the powah!
User avatar
John7gr
Amateur
Amateur
Posts: 166
Joined: Sat May 23, 2009 7:05 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ καλή δουλειά! και επιτέλους τακτική με wingers. -diatakste
Post Reply

Return to “Τακτικές”