4-2-3-1 "Ανακατωσούρα"

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

A bit of history
Πάντα μου άρεσαν οι ομάδες που αναπτύσσονταν με πλάτος, είτε για την πατροπαράδοτη σέντρα για κάποιον στην περιοχή είτε για να δημιουργηθεί ανισορροπία στην άμυνα (π.χ. από overlap) και να βγει κάποιο κόψιμο της μπάλας που θα οδηγήσει σε φάση. Σε αυτό μάλλον καθοριστικό ρόλο έπαιξε το ποδόσφαιρο που προσέφερε ο κύριος Αλέκος και η ομάδα στην οποία ορκίστηκα πίστη όταν πιτσιρικάς είδα τα πλέον συγκλονιστικά 101 δευτερόλεπτα της (ποδοσφαιρικής) ζωής μου.
Από την άλλη, πάντοτε μου άρεσε να βλέπω παίκτες που να δημιουργούν καταστάσεις με κάθετες, να κατεβάζουν την μπάλα όποτε χρειάζεται με ψυχραιμία και να πατάνε περιοχή για να σκοράρουν. Ίσως γι'αυτό να ευθύνεται ένας καράφλας που θαύμαζα όταν μεγάλωνα.
Από τα παραπάνω καταλαβαίνετε ότι τα συστήματα που μου αρέσουν στηρίζονται σε εξτρέμ και έχουν μέσα και ένα 10αρι για να δημιουργεί.

Η τακτική
Η τακτική που παρουσιάζω έχει δοκιμαστεί (με κάποιες παραλαγές που θα αναφέρω παρακάτω) στην ΑΕΚ για 4 χρόνια και έχει οδηγήσει σε 4 πρωταθλήματα (το 1 εκ των οποίων αήττητο), 2 κύπελλα και μια πορεία στους 4 του CL (2 φορές πέρασα στα πέναλτυ βέβαια, αλλά και πάλι).
Η ιδέα είναι η μπάλα να βρίσκεται όσο περισσότερο γίνεται στο μισό του αντιπάλου χωρίς να πουλάμε την μπάλα με μακρινές μπαλιές που δύσκολα θα βρουν στόχο, αλλά και χωρίς να την κουράζουμε δίνοντας πολλές παράλληλες πάσες στο κέντρο. Θέλουμε σχετικά γρήγορη ανάπτυξη, κινήσεις με και χωρίς την μπάλα για να δημιουργηθεί ανισορροπία στον αντίπαλο είτε στα πλάγια είτε στον άξονα. Με άλλα λόγια ανακατωσούρα :P

Η βασική δομή της τακτικής είναι η εξής:
Image

Τερματοφύλακας (Άμυνα): Χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Οδηγία να μοιράζει στα πλάγια μπακ για να ξεκινάει ομαλά η επίθεση.
Κεντρικοί αμυντικοί (Άμυνα): Χρειαζόμαστε ταχύτητα γιατί αφού κρατάμε την μπάλα στο αντίπαλο μισό, η άμυνα συνήθως είναι ψηλά στο γήπεδο και μπορεί να δεχτούμε πάσες στην πλάτη. Επίσης, θέλουμε να είναι σχετικά αξιόπιστοι στην ανάπτυξη, να μπορούν να προωθήσουν την μπάλα χωρίς να τα χάσουν και να κάνουν λάθη που θα μας εκθέσουν.
Πλάγια μπακ (Υποστήριξη): Θέλουμε να μας δώσουν επιλογές στην ανάπτυξη αλλά να είναι και σε καίριες θέσεις για να καλύψουν αντεπιθέσεις του αντιπάλου. Προφανώς θέλουμε ταχύτητα, αλλά και καλές τοποθετήσεις, τάκλιν/μαρκάρισμα και καλές πάσες.
Ανάλογα με την δυναμικότητα του αντιπάλου θα κάνουν περισσότερες ή λιγότερες πλαγιοκοπήσεις χωρίς να χρειαστούν αλλαγές στις οδηγίες.
Για παράδειγμα, αυτές είναι οι κινήσεις του δεξιού μου μπακ στο τελευταίο "εύκολο" ματς πρωταθλήματος (με τον Πλατανιά):
Image
Και εδώ στον τελευταίο εκτός έδρας αγώνα με την Manchester City για το CL:
Image
Δεν πρέπει να περιμένουμε πολλά γκολ ή ασίστ από αυτούς τους παίκτες (συνολικά την τελευταία χρονιά πήρα 7 ασίστ και 2 γκολ). Ο ρόλος τους είναι να δίνουν ισορροπία στον σχηματισμό και να βοηθούν στο ξεκλείδωμα κλειστών αμυνών, με το να τραβάνε παίκτες πάνω τους με τις κινήσεις που κάνουν.
Οργανωτής (Άμυνα): Το firewall της άμυνας. Δεν θα αφήσει την θέση του εύκολα, θα είναι όμως στην θέση που πρέπει για να ανανεώσει κάποια επίθεση, να δώσει μια σίγουρη επιλογή για πάσα σε κάποιο μπακ που έχει μαρκαριστεί και θα κατεβάσει την μπάλα αρκετά ώστε μετά είτε ο ΚΚ είτε ο ΠΟ να αναλάβουν τα περαιτέρω. Απαραίτητες οι καλές αμυντικές τοποθετήσεις και η καλή κρίση, οι καλές πάσες και η πρώτη επαφή.
Περιμένουμε πολύ ψηλό ποσοστό στις επιτυχημένες μεταβιβάσεις και μεγάλο ποσοστό επιτυχημένων τάκλιν. Δεν περιμένουμε ασιστ ή γκολ, αν και μπορεί να αρκετά συχνά να βγάλει την πάσα πριν την ασιστ.
Κεντρικός Κόφτης (Υποστήριξη): Από τους πλέον σημαντικούς παίκτες της τακτικής καθώς κινείται σχεδόν σε όλο το μήκος του γηπέδου.
Εδώ ο χώρος που κινήθηκε στον αγώνα με την Manchester City:
Image
Όταν δεν έχουμε την μπάλα, θα πιέσει ψηλά αλλά και θα τρέξει να καλύψει αν δεν καταφέρει να την πάρει. Επιθετικά θα τρέξει με την μπάλα, θα την δώσει με σιγουριά είτε στον ΠΟ είτε σε κάποιο εξτρεμ, θα ανοίξει χώρους με την κίνηση του, θα τρυπώσει στην άμυνα για να πάρει κάποια κάθετη και θα σουτάρει από μακριά αν βρει χώρο χωρίς άλλη επιλογή. Με άλλα λόγια τα κάνει όλα και συμφέρει :P . Δεδομένου ότι τον θέλουμε σαν συνδετικό κρίκο άμυνας και επίθεσης διαλέγουμε να είναι σε καθήκον υποστήριξης και όχι άμυνας.
Θέλουμε σίγουρα εργατικότητα και γενναιότητα, καλά μαρκαρίσματα και δύναμη. Θετικό επίσης είναι να έχει καλές πάσες, ομαδικότητα και μακρινά σουτ.
Περιμένουμε πολύ ψηλό (> 90%) ποσοστό επιτυχημένων μεταβιβάσεων και ένα μικρό αριθμό γκολ και ασίστ (π.χ. αυτή την χρονιά μου οι ΚΚ που χρησιμοποίησα είχαν 11 γκολ και 10 ασίστ).
Εξτρέμ (Επίθεση): Θέλουμε παίκτες πιο κοντά στον Giggs, παρά στον Beckham. Περισσότερες ντρίμπλες, κινήσεις με την μπάλα και πλαγιοκοπήσεις παρά σέντρες από βαθιές θέσεις. Έτσι η επιλογή του καθήκοντος "Επίθεση" είναι φυσιολογική. Η παραγωγικότητα της ομάδας στηρίζεται σε αυτούς σε πολύ μεγάλο βαθμό, οπότε θέλουμε πολύ καλές ντρίμπλες, σέντρες, εργατικότητα, κινήσεις χωρίς την μπάλα και ταχύτητα.
Περιμένουμε αρκετά γκολ και (κυρίως) πολλές ασίστ (την τελευταία μου χρονιά πήρα 25 γκολ και 60 ασίστ από αυτές τις θέσεις).
Προωθημένος Οργανωτής (Επίθεση): Το παιχνίδι περνάει πολύ από τα πόδια του. Θα βγάλει πολλές κάθετες, θα σπάσει την μπάλα στα πλάγια, θα πατήσει περιοχή και θα σουτάρει. Από την άλλη, θα γυρίσει πίσω να βοηθήσει στο μαρκάρισμα και στο κλείσιμο των χώρων. Απέναντι σε μικρότερες ομάδες θα καθαρίσει παιχνίδια μόνος του, απέναντι σε με μεγαλύτερες θα βοηθήσει με καλές (γρήγορες) μεταβιβάσεις στα εξτρεμ.
Του βάζουμε την επιλογή "Περιπλανήσου από την θέση σου" για να έχει μεγαλύτερη ελευθερία στις κινήσεις του και να μην γίνεται εύκολη λεία σε στενά μαρκαρίσματα.
Σημαντικό να έχει πολύ καλές πάσες, δημιουργικότητα, αντίληψη, ψυχραιμία και κρίση. Καλό θα ήταν να είναι αξιοπρεπής και στις ντρίμπλες.
Περιμένουμε αρκετά γκολ και ασίστ (π.χ. 19 γκολ - 20 ασιστ), αλλά κυρίως γρήγορη μεταφορά και οργάνωση του παιχνιδιού. Επίσης οι ΠΟ τείνουν να σκοράρουν κρίσιμα γκολ καθώς συνήθως οι άμυνες (μεγαλύτερων ομάδων) όταν πιέζονται από τα εξτρεμ τους δίνουν χώρο είτε ακριβώς έξω από την περιοχή είτε και μέσα.
Προωθημένος Επιθετικός (Επίθεση): Η αιχμή του δόρατος και ο αποδέκτης των περισσότερων ενεργειών των άλλων 10 παικτών. Όταν είμαστε μπροστά και δεν έχει την μπάλα θα κάνει συνεχόμενες κινήσεις ώστε να είναι στην κατάλληλη θέση για κάποια κάθετη ή σέντρα, ενώ αν έχει την μπάλα θα βρει την σπάσει σωστά στα άκρα και θα φύγει άμεσα για την περιοχή. Σπανιότερα (και κυρίως απέναντι σε δυνατότερους αντιπάλους) θα προσπαθήσει να τρυπήσει την άμυνα τρέχοντας με την μπάλα προς το τέρμα, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί πιθανούς κενούς χώρους.
Απαραίτητο να έχει καλά τελειώματα και ψυχραιμία, επιτάχυνση και αντίληψη. Βοηθάει πολύ να είναι καλός στο ψηλό παιχνίδι και να έχει καλή κίνηση χωρίς την μπάλα.
Περιμένουμε πολλά γκολ και ένα συμπαθητικό αριθμό από ασίστ (π.χ. 61 γκολ - 12 ασίστ).
Image
Περισσότερη πίεση (και πίεση στον τερματοφύλακα): Είπαμε, ο στόχος είναι να είμαστε στο μισό του αντιπάλου όσο περισσότερο γίνεται. Ο καλύτερος τρόπος είναι να τους καταστρέφουμε το επιθετικό πλάνο με πνίξιμο ψηλά.
Παιχνίδι από την άμυνα + διατήρηση κατοχής: Θέλουμε η ανάπτυξη να είναι γρήγορη αλλά όχι βιαστική. Δεν ψάχνουμε γιώμες και δεν θέλουμε βεβιασμένες αποκρούσεις της μπάλας.
Πάσες στον χώρο: Θέλουμε να προσπαθούν οι παίκτες να περάσουν κάθετες προς τον επιθετικό. Επίσης θέλουμε να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα των εξτρεμ.
Φέρτε την μπάλα στην περιοχή: Θα έχουμε πολλή ώρα την μπάλα στα πόδια μας κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Δεν θέλουμε να σπαταλήσουμε πολλές φάσεις με σκοτωμένα μακρινά σουτ ή με παρακινδυνευμένες φιλόδοξες προσπάθειες. Θέλουμε οι παίκτες να κινούνται συνεχώς και όποιος έχει την μπάλα να προσπαθεί να τους βρει.

Ανάλυση
Image
Ξεκάθαρα καταφέρνουμε να φέρνουμε την μπάλα στην περιοχή και σκοράρουμε από σημεία που "πρέπει".
Image
Με 60 ασίστ από τους εξτρεμ είναι αναμενόμενο να έχουμε πολλές ασίστ από σέντρες. Από την άλλη όμως, οι ασίστ από προωθημένες μπαλιές και πάσες δείχνουν ότι η ομάδα δεν είναι μονόπλευρη.
Image
Το ίδιο φαίνεται και από τα σημεία των ασίστ. Έχουμε πολλές από τα άκρα μεν, αλλά πάνω από 43% έρχονται από άλλες θέσεις.

Άλλα
  • Απέναντι σε μεγαλύτερες ομάδες στο CL, άλλαζα το 4-2-3-1 σε 4-4-1-1 (ουσιαστικά τα εξτρεμ από AML/R πήγαιναν σε ML/R, χωρίς καμία άλλη αλλαγή). Με αυτό τον τρόπο είχα καλύτερη κάλυψη σε overlap ενώ η ομάδα εξακολουθούσε να βγάζει αντεπιθέσεις φωτιά.
  • Όταν κυνηγούσα το σκορ απέναντι σε μικρές ομάδες, το γυρνούσα σε 4-2-4 (με τον ΠΟ να γίνεται 2ος επιθετικός, συνήθως Κυνηγός). Δεν το θεωρώ ισορροπημένο, αλλά κατάφερα να γυρίσω αρκετά παιχνίδια με αυτό.
  • Όλες τις χρονιές, η ομάδα είχε το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής, την καλύτερη επίθεση και το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχημένων πασών στην SL. Τις τελευταίες 2 χρονιές μετά από κάποιες μεταγραφές έχω και το μικρότερο παθητικό και το καλύτερο ποσοστό επιτυχημένων τάκλιν.
  • Δυστυχώς, λόγω της πίεσης που ασκεί η ομάδα συνεχώς δέχομαι πολλές κάρτες. Σταθερά και τις 4 χρονιές ήμουν στο top 5 των περισσότερων φαουλ στην SL, ενώ για τις πρώτες 3 χρονιές ήμουν στο top 3 των καρτών. Ακόμα δεν έχω βρει αν/πως διορθώνεται αυτό, οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :-D
Επίλογος
Αρχικά ευχαριστώ όποιον άντεξε μέχρι εδώ. Έχεις τεράστια υπομονή :P
Επίσης, αυτή είναι η πρώτη μου απόπειρα να μοιραστώ τακτική.
Please δώστε feedback για το τι θα έπρεπε να εξηγήσω καλύτερα ή να παρουσιάσω σωστότερα για πιθανές επόμενες :-D

Download link:
https://www.sendspace.com/file/csqhx2
Last edited by johndoe on Fri Sep 22, 2017 12:50 pm, edited 2 times in total.
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φίλε μου κάθησα κ διάβασα το θέμα σου και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ γιατί κ εγώ φέτος παίζω με παρόμοιο τρόπο απλά είμαι φαν του 4-4-1-1. Τρελαίνομαι για το 10άρι. Έχω κάποια απορία, την τακτική σου αυτή δεν την ανέβασες έτσι δεν είναι; Ή είναι κάπου και δεν την βλέπω να την κατεβάσω; Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετίκα με τις ατομικές οδηγίες στους παίχτες, δίνεις καμία ή το αφήνεις έτσι;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Χαίρομαι που σου άρεσε :) Ε, όπως λέω και στο αρχικό ποστ, αν παίζω με μεγαλύτερες ομάδες κι εγώ σε 4-4-1-1 το γυρνάω για καλύτερη κάλυψη. Μόνη εξαίρεση αν παίζω με (μεγαλύτερη) ομάδα που παίζει 4-2-3-1 και έχει γρήγορα χαφ. Εκεί το γυρνάω σε 4-3-3 (με DMC) γιατί αλλιώς έχουν υπερβολικά μεγάλη άνεση στο κέντρο όταν φτιάχνουν παιχνίδι.

Είχες δίκιο, είχα ξεχάσει να την ανεβάσω. Πρόσθεσα download link στο αρχικό ποστ.
Αναφορικά με τις οδηγίες, βάζω ότι έχω γράψει στην ανάλυση κάθε ρόλου ("Μοίρασμα στα πλάγια μπακ" για τον ΤΦ και "Περιπλάνηση" για το 10αρι) σε κάθε αγώνα.
Από κει και πέρα, αλλάζω συχνά-πυκνά κάποιες οδηγίες (να κάθονται πιο κλειστά/ανοιχτά τα μπακ, πιο χαλαρά τάκλιν κλπ) ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα.

Επίσης, τώρα που έκανα κάποιες μεταγραφές στην ΑΕΚ στα πλάγια μπακ, γύρισα την νοοτροπία σε "Ρευστή" αντί για "Ευέλικτη" και είδα σημαντική βελτιώση στον αριθμό των φάουλ (πέρα από την συνεισφορά τους στο επιθετικό παιχνίδι). Όπως το καταλαβαίνω, με τη "Ρευστή" νοοτροπία τα εξτρέμ βοηθούν περισσότερο τα μπακ αμυντικά, οπότε βγαίνει σπανιότερα υπεραριθμία στα πλάγια.
User avatar
lias17
Amateur
Amateur
Posts: 126
Joined: Thu Dec 08, 2011 6:20 pm
Football Manager της ομάδας: Ιωνικός Νίκαιάς
Αγαπημένη Ομάδα: Πάοκ
facebook προφίλ: ilias.agrafiotis.3
twitter: Agrafasil86
Status: Everybody lies
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ φίλε ξεκίνησα όπως κ κάθε save τα τελευταία χρόνια άνεργος, με πήρε μία ομάδα της γ' εθνικής. Οι επιρροές μας είναι ακριβώς οι ίδιες. Ο μεγάλος Άλεξ είναι δάσκαλος για μένα κ προσπαθώ όλες οι τακτικές που δημιουργώ να έχουν κάτι από εκείνη την θεϊκή ομάδα του 99. Απ' ότι είδα αυτό που δημιούργησες έχει πολλά κοινά με τον τρόπο που παίζω εγώ. Απλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στην επίθεση. Ο φουνταριστός μου σχεδόν πάντα έχει κακή απόδοση 6,6 περίπου. Ή αλλιώς θα κάνει χατ-τρικ. Βέβαια εγώ παίζω πολύ χαμηλή κατηγορία κ το σύστημα μου έχει ανάγκη από ΟΕ κ όχι ΑμΕπ που παίζω εγώ. Θα δοκιμάσω να παίξω με ΠΕ που έχεις εσύ. Μου άρεσαν πολύ τα ποσοστά σου στην επίθεση. Κ εγώ με ρευστή παίζω πάντως στο συστείνω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

lias17 wrote:Οι επιρροές μας είναι ακριβώς οι ίδιες. Ο μεγάλος Άλεξ είναι δάσκαλος για μένα κ προσπαθώ όλες οι τακτικές που δημιουργώ να έχουν κάτι από εκείνη την θεϊκή ομάδα του 99.
Nice :wink:
lias17 wrote:Ο φουνταριστός μου σχεδόν πάντα έχει κακή απόδοση 6,6 περίπου. Ή αλλιώς θα κάνει χατ-τρικ. Βέβαια εγώ παίζω πολύ χαμηλή κατηγορία κ το σύστημα μου έχει ανάγκη από ΟΕ κ όχι ΑμΕπ που παίζω εγώ. Θα δοκιμάσω να παίξω με ΠΕ που έχεις εσύ.
ΑμΕπ θα είναι πολύ χαμηλά νομίζω στο γήπεδο για να μπορέσει να σκοράρει με συνέπεια. Ακόμα και ΟΕ είναι πιο πίσω από αυτό που θέλω εγώ, γιατί η μπάλα με τόσα χαφ/εξτρεμ κατεβαίνει αρκετά εύκολα. Αν το δοκίμασες πες ένα update στο αν βοήθησε η όχι η αλλαγή.
lias17 wrote:Κ εγώ με ρευστή παίζω πάντως στο συστείνω.
Αν τα ακραία μπακ το υποστηρίζουν, τότε κι εγώ Ρευστή προτιμώ. Απλά ακόμα και στο επίπεδο της ΑΕΚ (όταν ξεκινάει το save), τα μπακ παίρνουν περισσότερα ρίσκα απ'ότι πρέπει/θέλω και γι'αυτό προτιμάω το Ευέλικτη. Υποθέτω με ομάδα δικού σου επιπέδου θα ήμουν στο Very Rigid :P
Τώρα που πήρα καλύτερους το έβαλα Ρευστή, όταν θα πάρω/βγάλω ακόμα καλύτερους θα τα γυρίσω και σε ΟΜΧ(Υπ) που πιστεύω ότι θα είναι και η τελική αλλαγή στην τακτική.
User avatar
ShiniGummie
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Wed Nov 02, 2016 3:56 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μόλις ξεκίνησα save με ΑΕΚ με την 17.3 και έχει μέσα Αραούχο -ksilo
Θα δουλέψει λες με poacher Αραούχο και 2 εσωτερικούς επιθετικούς αντί για εξτρέμ;
Row row, fight the powah!
apostolosaek
Trialist
Trialist
Posts: 81
Joined: Sun Nov 10, 2013 7:05 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ARSENAL
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ως οργανωτή (Άμυνα) βάζεις Johansson;
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Reviving a dead thread, αλλά τώρα τα είδα (σόρρυ παίδες)...
ShiniGummie wrote:Μόλις ξεκίνησα save με ΑΕΚ με την 17.3 και έχει μέσα Αραούχο -ksilo
Θα δουλέψει λες με poacher Αραούχο και 2 εσωτερικούς επιθετικούς αντί για εξτρέμ;
Ο poacher θα σκοράρει, αλλά δεν θα βοηθάει τόσο πολύ σε άλλους τομείς (π.χ. σπάσιμο μπάλας).
Αν βάλεις ΕΕ, περιμένεις να πάρεις πλάτος από τα μπακ, οπότε μάλλον θα άλλαζα τα duties στις θέσεις (τα μπακ θα ήταν επίθεση και οι ΕΕ υποστήριξη).
Άλλη λογική εντελώς αυτό το σύστημα από αυτό που είχα στο μυαλό μου, αλλά ίσως να παίξει.
apostolosaek wrote:Ως οργανωτή (Άμυνα) βάζεις Johansson;
Ναι.
apostolosaek
Trialist
Trialist
Posts: 81
Joined: Sun Nov 10, 2013 7:05 pm
Football Manager της ομάδας: AEK, ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, ARSENAL
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα. Επείδη βγάζει ERROR όταν πας να το κατεβάσεις στο πρώτο post σου, μπορείς να το ξανανεβάσεις μια φορά, γιατί θέλω για τελευταίο save να τη χρησιμοποιήσω ατόφια όπως την έχεις. Ευχαριστώ.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Δοκίμασε ξανά αν μπορείς, έκανα update το link στο 1ο post.
Post Reply

Return to “Τακτικές”