Cholo 2017 (4-4-2 asymmetric)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Για να ανεβάσεις screenshot πατάς το κουμπί "Prtsc Sysrq" στο keyboard. Ανοίγεις τη ζωγραφική και πατάς "Ctlr+V". Εκεί κόβεις-ράβεις ό,τι θέλεις και μετά ανοίγεις sites όπως το imgur και πατάς πάλι "Ctlr+V". Μετά πατάς δεξί κλικ "Αντιγραφή της διεύθυνσης εικόνας", βάζεις εδώ στο πλαίσιο το "Insert Image" και ανάμεσα στις αγκύλες κάνεις paste. Ακούγεται ιστορία ολόκληρη, αλλά δεν είναι.
Τώρα αναφορικά με την τακτική, πάλεψε το και ξαναγράψε μου. Είχα προειδοποιήσει εξαρχής ότι δυστυχώς χρειάζεται πολύ συγκεκριμένα πράγματα για να δουλέψει, σκέψου ότι είχα σκοπό να μην ανεβάσω καν download link. Ο λόγος που την ανέβασα ήταν για να δείξω ότι γίνεται να δουλέψουν διάφορα πράγματα με το κατάλληλο υλικό.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Rocknrollallnight83
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Sun Sep 30, 2012 11:01 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

ανεβασεις εσυ BillHoudini τα αποτελεσματα σου με τον ΟΦΗ και τις μεταφραφες; απο πρωτη χρονια το χρησιμοποιεις;
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Rocknrollallnight83 στον ΟΦΗ πήγα στην 3η χρονιά του save και έκατσα για ένα χρόνο. Ευχαρίστως να ανεβάσω αποτελέσματα και μεταγραφές, αλλά ειδικά για τις μεταγραφές δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να πω κάτι. Έψαχνα Wide Playmaker αριστεροπόδαρο για να βάλω MR, MCs με πολύ καλό Work Rate και TeamWork και επιθετικούς με καλό Off The Ball και Work Rate. Στην άμυνα δεν έκανα μεταγραφές γιατί οι παίκτες μου εκεί είχαν ήδη καλό Anticipation (Μόνο αυτό κοιτάω σε μεγάλο βαθμό) και ήταν γρήγοροι για την κατηγορία.

Μεταγραφές:
Image

Θα σταθώ σε 2 παίκτες. Ο ένας είναι ο Jaime Moreno, ο οποίος αγωνίζεται ως Defensive Forward. Για μένα είναι ο παίκτης υπόδειγμα για αυτή την τακτική.
Image
Κίτρινα είναι τα attributes που είναι σημαντικά για όλους τους παίκτες σε αυτή την τακτική, κόκκινα είναι τα των επιθετικών. Κάπως έτσι πρέπει να είναι οι παίκτες σας για να δουλέψει.

Ο δεύτερος είναι ο Δώνης. Μπορεί να μην είναι ο καλύτερος αθλητής, αλλά στα υπόλοιπα είναι ακριβώς όπως θέλω να είναι ο CM(S) της τακτικής.
Image

Ελπίζω τώρα είναι λίγο πιο ξεκάθαρο το τι ζητάω. Δίνω τεράστια έμφαση στα Mentals, μόνο με καλά mentals μπορούν να δουλέψουν συστήματα Fluid-Very Fluid. Θα ποστάρω και έναν αμυντικό για τον φίλο πιο πάνω που είχε θέμα με τις σέντρες.

Image

Αποτελέσματα και έμφαση σε μερικά από αυτά:
Image

Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ:
Spoiler: show
Image
Ξάνθη-ΟΦΗ:
Spoiler: show
Image
ΟΦΗ-Ξάνθη:
Spoiler: show
Image
Εργοτέλης-ΟΦΗ:
Spoiler: show
Image
ΟΦΗ-ΠΑΟΚ:
Spoiler: show
Image
ΟΦΗ-Ηρακλής:
Spoiler: show
Image
Όντως σε πολλά ματς δεν είχα πολλές Clear Cut Chances, αλλά η πίεση ψηλά έφερνε αποτελέσματα. Στη Nice δουλεύω μία άλλη τακτική με παρόμοια φιλοσοφία πίεσης, αλλά διαφορετικό επιθετικό πλάνο και σχηματισμό. Μπορεί να την ανεβάσω αν πάει καλά σε βάθος χρόνου.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Rocknrollallnight83
Amateur
Amateur
Posts: 128
Joined: Sun Sep 30, 2012 11:01 am
Football Manager της ομάδας: ΑΕΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

σε ευχαριστω για τα screenshots ειναι απολυτως διαφωτιστικα. Απλα σε ρωτησα γιατι σκεφτομουν να χρησιμοποιησω αυτη την τακτικη στο save που ξεκιναω με ΟΦΗ αλλα οι παιχτες δεν πολυταιριαζουν και ηθελα να δω πως το εκανες αλλα οκ ;)
User avatar
Sup
Football Legend
Football Legend
Posts: 12594
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:49 pm
Football Manager της ομάδας: King Y.B.W
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ - St. Pauli
facebook προφίλ: kostassup
Status: So walk away and close the door , and let my life be as it was before
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:
Off Topic:
Για να ανεβάσεις screenshot πατάς το κουμπί "Prtsc Sysrq" στο keyboard. Ανοίγεις τη ζωγραφική και πατάς "Ctlr+V". Εκεί κόβεις-ράβεις ό,τι θέλεις και μετά ανοίγεις sites όπως το imgur και πατάς πάλι "Ctlr+V". Μετά πατάς δεξί κλικ "Αντιγραφή της διεύθυνσης εικόνας", βάζεις εδώ στο πλαίσιο το "Insert Image" και ανάμεσα στις αγκύλες κάνεις paste. Ακούγεται ιστορία ολόκληρη, αλλά δεν είναι.
Σε ευχαριστω Βασιλη διοτι μεχρι τωρα εγω ο τρομπας εκανα σειβ το img στις εικονες μου και το ανεβαζα στο imgur. :D
Dal- wrote:Άρης και δεν βλεπώ καλά.
Tsakalaki wrote:Αν κάνεις ντου και δεν πετύχει, θα χάσεις μια γκόμενα...Αν δεν κάνεις ντου και απλά κάθεσαι, θα χάσεις χρόνο. Και ο χρόνος είναι πιο πολύτιμος απο κάθε γκόμενα....
Spoiler: show
Konstantinos Superior says: (21:48:55)
lol greek referee
Si J says: (21:49:13)
lmao
Si J says: (21:49:20)
that mafia gets everywhere[/b]
Spoiler: show
Sebastien Finck says: (17:15:40)
yep or do a terrorism attack at SI Towers
-ypoklinomai
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η απόλυτη εφαρμογή της τακτικής ή αλλιώς Η Χαρά του Simeone:

Υποδεχόμασταν την πολύ δυνατή Porto, για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, το σωτήριο έτος 2021. Ήταν το πρώτο ματς* που δοκίμασα να παίξω το ασύμμετρο σύστημά μου. Ήξερα ότι η Porto θέλει να παίξει ψηλά, με κατοχή της μπάλας, ήξερα ότι έχω τους κατάλληλους παίκτες για να το υποστηρίξουν, οπότε yolo.

Οι 11 γενναίοι πολεμιστές:
Όπως θα δείτε, αν εξαιρέσουμε τον Omar, τον Viana και τον Natanael, κανείς άλλος δεν έχει όλες τις μπάρες αναφορικά με το ρόλο του. Θα έπρεπε αυτό να με ενοχλεί; Βεβαίως και όχι! Οι μπάρες αυτές αντικατοπτρίζουν το πόσο καλά παίζει ο κάθε παίκτης τον ρόλο που του ζητάμε, σε σύγκριση με τους υπόλοιπους που παίζει. Υπογραμμίζω τον Depay, ο οποίος είναι στην καλύτερη "μέτριος" ως Second Striker. Το "γιατί", έρχεται σε λίγο.
Image

Αποτέλεσμα:
Image
Νίκη με 3-0, ενώ στο 0-0 μείναμε με 10 παίκτες. Δεν άλλαξα τίποτα, παρά μόνο έβαλα τον Jovetic CM(A) ενώ τον έβγαζε κόκκινο σε αυτό το ρόλο και έβγαλα τον Milivojevic επειδή είχε κίτρινη και έπαιζε επικίνδυνα. Τι έγινε αναλυτικά στο ματς τώρα; Τα στατιστικά θα σας δείξουν.

Image

Όπως βλέπετε, παρά το γεγονός ότι μείναμε από νωρίς με 10, όχι μόνο δεν δεχτήκαμε ούτε μία φάση, αλλά βγάλαμε 3 καθαρές φάσεις για γκολ και 1 μισή ευκαιρία. Ποιος ήταν ο πρωταγωνιστής του match; O Depay, ο οποίος "δεν παίζει" υποτίθεται ως Second Striker, αλλά ακόμα και χωρίς στήριγμα στην επίθεση έκανε γκολ, έβγαλε την assist στον Jovetic -ο οποίος επαναλαμβάνω ότι θεωρείτο ακατάλληλος να παίξει ως CM(A)- και γενικότερα ήταν η κύρια πηγή κινδύνων.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά, πέρα από το ότι το σύστημα δουλεύει; :D :D :D
Ότι πολύ συχνά δεν χρειάζεται να κοιτάμε τους κύκλους, αλλά να κοιτάμε τα attributes για να αποφασίσουμε αν ένας παίκτης παίζει καλά έναν ρόλο, ή αν ένα ρόστερ μπορεί να υποστηρίξει μία τακτική.

*Ο λόγος που δεν χρησιμοποιώ αυτό το σύστημα στο Ελληνικό πρωτάθλημα είναι γιατί όλοι με παίζουν park the bus, οπότε δεν έχει τόσο καλή πρακτική εφαρμογή. Χρησιμοποιώ ένα αντίστοιχο σύστημα σε φιλοσοφία πίεσης, αλλά με διαφορετικό σχηματισμό και ανάπτυξη.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγγνώμη για το double post, αλλά ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι και ήθελα να μοιραστώ τα αποτελέσματα μαζί σας. Να αναφέρω εξαρχής ότι σε όλα τα παιχνίδια, εντός και εκτός, χρησιμοποιήθηκε η τακτική που βλέπετε, με τη μόνη διαφορά ότι αντί για False 9, έβαλα Second Striker, καθώς κινείται πιο κάθετα και άμεσα.

Βαθμολογία Ομίλου:
Image

Όπως βλέπετε δεχτήκαμε μόνο 1 γκολ σε 6 παιχνίδια, είχαμε την καλύτερη άμυνα, αλλά και την καλύτερη επίθεση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Image
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1oν οφείλετε να ειδοποιάτε όταν κάνετε κάτι τόσο μερακλίδικο όπως αυτό.

2ον πολύ καλές ιδέες, σίγουρα θα κλέψω κάποιες (ή όλες, τόσο ξεδιάντροπος είμαι) για το 4-4-2 που θέλω/σκέφτομαι να παίξω (μάλλον στο FM18).

3ον well done sir!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ'ευχαριστώ πολύ Gonzo, χαίρομαι που το βρήκες ενδιαφέρον! Έχω δει ωραία μπάλα και ενδιαφέροντες συνδυασμούς, ειδικά στην κόντρα, αλλά δυστυχώς όποτε έχω πάει να το δοκιμάσω σε μέτριες-κακές ομάδες δεν έχει βγει καθόλου, απαιτεί εξαιρετικά mental, με κυριότερα το TeamWork, το Decisions και το Concentration.

Αν βρεθείς σε ομάδα ποιοτική, που όμως παίζει δυνατά ματς κάθε χρόνο (πχ Ατλέτικο απέναντι σε Μπάρτσα-Ρεάλ), πιστεύω είναι ταμάμ. Την έχω χρησιμοποιήσει φουλ σεζόν αλλάζοντας το ρίσκο από Counter σε Standard ή και Control, ανάλογα με τον αντίπαλο.

Το 4-4-2 και όλες οι παραλλαγές του χρειάζονται Teamwork και Physicals για να αποδώσει. Είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ισορροπημένος σχηματισμός, ο οποίος όμως καταρρέει πολύ εύκολα. Γι'αυτό είναι μεγάλος μάγκας ο Cholo irl.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ 100%.
Βασικά ήθελα να δοκιμάσω τέτοιου είδους (Simeone) 4-4-2 στις μικρότερες κατηγορίες της Αγγλίας, αλλά όντως τα mental που θέλει είναι μέγιστο ζήτημα. Κατάλαβα πριν καν το στήσω ότι αυτά που θα ζητούσα δεν παίζει να γίνουν.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πιστευω ενα 4-4-2 αλά Ranieri γινεται στις χαμηλές κατηγορίες, αρκεί να βρεις πολυ γρήγορους επιθετικούς με Mentals για Defensive Forward.

Ειχα δοκιμάσει ενα 4-4-2 με Deeper D.Line, άμεσο τροπο παιχνιδιού, αλλα επειδή ειχα ξυλοκόπους στη Vanarama South δεν έβγαζα πολλές φασεις στην κόντρα.

Γενικα εχω παρατηρήσει οτι φέτος ειναι λιγο πιο εύκολο να κρατήσεις τη μπαλα, παρα να γίνεις επικίνδυνος στην κόντρα. Ξαναξεκινησα Vanarama South για να το τεστάρω περισσότερο.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
ziohan
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Mon Mar 30, 2009 6:22 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολύ ενδιαφέρουσα κ σωςτα δομημένη ανάλυση, αυτή τη φιλοσοφία περίπου προσπαθώ να εφαρμόσω στο δικό μου σύστημα αλλά με 4-4-2 flat structured με σκοπό να γίνει fluid όταν θα έχω τους κατάλληλους παίκτες, έχω την εντύπωση ότι μια ομάδα για να μπορεί να παίζει fluid κ να έχει Πειθαρχεία συνάμα στις γραμμές θα πρέπει να έχει παίκτες με καλό teamwork work rate κ anticipation. Έχω χρόνια να παίξω fm ελπίζω να γίνει πιο ξεκάθαρο με την εμπειρεια. Ευπρόσδεκτο σχόλιο στο υποφέρουν του Παναθηναϊκού στις αναλύσεις ομαδων


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ακριβώς το ιδιο πιστευω κι εγω για τα απαραίτητα attributes για αυτο το σύστημα, το εχω γράψει πολλές φορες πιο πανω, αν δεις τις απαντήσεις μου στο thread γίνομαι περισσότερο συγκεκριμένος.

Ελπίζω να σου έδωσε 1-2 ιδέες για το 4-4-2 σου, έκανα αυτη την ανάλυση κυρίως για συζήτηση, οχι για download και plug n play.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
gogito
Trialist
Trialist
Posts: 32
Joined: Fri Jun 13, 2014 11:54 pm
Football Manager της ομάδας: Άρης
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα Bill, μήπως μπορείς να ανεβάσεις ξανά το λινκ της τακτικής;; Δεν δουλεύει αυτό που είναι στο πρώτο σου ποστ
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ανανεώθηκε το link! Όποιος την ξαναδοκιμάσει ας μας γράψει εδώ τις εντυπώσεις του.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
Post Reply

Return to “Τακτικές”