4-2-3-1 Φουλ επίθεση με ξαφνικές άμυνες.

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Πάντα ήθελα να ανεβάσω τη δική μου τακτική... Να σας παρουσιάσω κάτι για το όποιο θα ήμουν πραγματικά ικανοποιημένος για αυτό που βλέπω στο γήπεδο. Ποτέ δεν το έκανα όμως, γιατί πολύ απλά δεν είχα πειστεί πως κάποια άξιζε τόσο ώστε να την ανεβάσω και να τη δώσω σε κάποιον να τη χρησιμοποιήσει χωρίς να σηχτιρίζει μετά. Δε θεωρώ τον εαυτό μου tactic magician. Το αντίθετο. Είναι από τους τομείς που υστερώ. Αύτη όμως η τακτική δούλεψε. Οπότε είπα να σας την παρουσιάσω.

Η ΤΑΚΤΙΚΗ

Μετά από αυτό τον μικρό πρόλογο, ας πάμε και στο ψητό. Αρχικά να πω πως είμαι θιασώτης του 4-2-3-1 και των παραλλαγών του. Μ'αρέσει να βλέπω εξτρέμ να μπουκάρουν από τα πλάγια, μπακ να κάνουν overlap και να συμμετέχουν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, έναν αρτίστα πίσω από τον επιθετικό να μοιράζει ασίστ πάρε βάλε ή να ανοίγει το παιχνίδι στα πλάγια. Επίσης μ'αρέσει να παίζουμε επιθετικά, να έχουμε την μπάλα και να ορίζουμε το ρυθμό του παιχνιδιού. Καλά όλα αυτά αλλά what about defence; Για κάποιο λόγο δυσκολευόμουν να εφαρμόσω το 4-2-3-1 που μ'αρέσει. Πάντα είχα μεγάλα κενά στο κέντρο και στην άμυνα ήμουν γυμνός. Μεγάλα κενά στις γραμμές, κι ενώ υποτίθεται πως είχα τον έλεγχο του αγώνα, ο αντίπαλος έβγαζε πολύ καλύτερες ευκαιρίες με αποτέλεσμα να σκοράρει και πιο εύκολα προφανώς. Έτσι λοιπόν προσπάθησα να προσεγγίσω κάπως την τακτική μου, ώστε να έχουμε μια ισσοροπία σε άμυνα και επίθεση. Φουλ επίθεση με ξαφνικές άμυνες δηλαδή, όπως και ο τίτλος. :P

Πάμε να τα δούμε και πιο αναλυτικά:

Image

Οι ρόλοι είναι οι εξής:
Τερματοφύλακας(Άμυνα): Θέλουμε τον τερματζή να κάνει τα απαραίτητα και να αποφεύγει τα μεγάλα ρίσκα. Του ζητάμε να μοιράζει στους αμυντικούς ώστε η ανάπτυξη να ξεκινάει από τα πλάγια.
Πλάγα μπακ (Υποστήριξη): Θέλουμε τα μπακ να συμμετέχουν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, αλλά να κρατάνε και τη θέση τους όταν η ομάδα αμύνεται. Ελεγχόμενο ρίσκο κοινώς. Ο δεξιός μπακ μπορεί να μπει και σε καθήκον επίθεσης μιας και ο εξτρέμ θα έχει καθήκον υποστήριξης.
Δημιουργικός Αμυντικός (Άμυνα): Το screenshot είναι λάθος αλλά όταν έκανα δεν είχα κατάλληλο παίκτη για να παίξει το ρόλο του Δημιουργικού Αμυντικού. Θέλουμε ένα παίκτη να μπορεί να βγάλει την μπάλα από την άμυνα μπροστά και να βοηθήσει στην κατοχή και την ανάπτυξη.
Κεντρικός αμυντικός (Άμυνα): Ένας κεντρικός αμυντικός με λιγότερο ταλέντο από το Δημιουργικό Αμυντικό μας, αλλά βράχο στα αμυντικά του καθήκοντα.
Οργανωτής (Άμυνα): Είναι ο παίκτης που ξεκινάει τις επιθέσεις της ομάδας και είναι πάντα εκεί για να καλύψει τυχόν κενά στο χώρο του κέντρου. Στο ρόστερ του Άρη ο Πίτου Γκαρσία και ο Ανάκογλου ήταν ταμάμ γι'αυτόν το ρόλο.
Κεντρικός Κόφτης (Υποστήριξη): Το τρεχαντήρι μας στο κέντρο. Παίκτης που θα τρέξει να καλύψει κενά και να κλέψει μπάλες ώστε να βγούμε ξανά στην επίθεση. Ο Ρόβας ήταν ο πιο κατάλληλος για το ρόλο αυτό.
Εξτρέμ (Υποστήριξη): Πάικτης που θα προσπαθήσει να δημιούργησει ρήγματα από τα πλάγια, να βγάλει ασίστ, αλλά να καλύψει και τον μπακ αν χρειαστεί.
Προωθημένος Οργανωτής (Υποστήριξη): Το 10αρι μας. Θα μοιράσει το παιχνίδι, θα βγάλει κάθετες στα πλάγια ή τον επιθετικό αλλά θα βοηθήσει και τα 2 χαφ που είναι πίσω του. Τάτος ιδανικός γι'αυτό το ρόστερ στον Άρη.
Εσωτερικός Επιθετικός (Επίθεση): Θέλουμε ένα παίκτη να είναι πολύ κοντά στον επιθετικό μας. Να δίνει στήριγμα σε αυτόν και να αποτελεί μία ακόμα απειλή για την αντίπαλη άμυνα.
Trequartista (Επίθεση): Ο ρόλος του επιθετικού νομίζω πως δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην τακτική. Χρησιμοποιώ Trequartista γιατί ο Ίλιτς ήταν ιδανικός γι'αυτό το ρόλο. Όμως και άλλοι ρόλοι όπως Επιθετικός-Στόχος με καθήκον υποστήριξη, ή αμυντικογενής επιθετικός με καθήκον επίσης υποστήριξη δούλεψαν καλά.

Πάμε να δούμε τις οδηγίες που χρησιμοποίησα.

Image

Νοτροπία επιθετική φυσικά και αφού θέλουμε τους παίκτες μας να συμμετέχουν και στα δύο μέρη του γηπέδου Ρευστή ευελιξία. Θέλουμε να έχουμε την κατοχή, άρα βάζουμε χαμηλό ρυθμό, κοντινές πάσες και Φέρτε την μπάλα στην περιοχή. Θέλουμε επίσης να πιέσουμε και να κερδίσουμε την κατοχή άμεσα, άρα ζητάμε περισσότερη πίεση και στενότερο μαρκάρισμα. Ζητάμε και τα μπακ μας να ανεβαίνουν και να συμμετέχουν στην επίθεση, άρα το overlap είναι απαραίτητο. Για να κρατήσουμε ισσοροπία στις γραμμές μας έχουμε την αμυντική μας ελαφρώς βαθύτερα. Με αυτό τον τρόπο γινόμαστε πιο συμπαγείς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Ας δούμε και τη πετύχαμε με αυτή την τακτική. Να πω αρχικά πως αυτή η τακτική έχει δοκιμαστεί μόνο με τον Άρη και στη Β Εθνική. Δεν έχει δοκιμαστεί σταθερά σε υψηλότερο επίπεδο δηλαδή. Αυτό που με έκανε να την ανεβάσω είναι τα αποτελέσματα της ομάδας στο Κύπελλο όπου και τα καταφέραμε με καλύτερες ομάδες από εμάς. Επίσης το να είσαι σχεδόν αήττητος (η μια ήττα από Καλλιθέα έγινε γιατί έκανα εκτενές ροτέισον νομίζοντας πως έχω Κύπελλο αμέσως μετά) έστω και στη Β εθνική δεν είναι λίγο. Να πω πως δοκίμασα ξανά save με Άρη πριν και απολύθηκαν πριν καν ανέβω. :P
Spoiler: show
Image
Παραθέτω και αποτελέσματα με αντιπάλους από τη Superleague:

Με Ηρακλή:
Spoiler: show
Image
Με Αστέρα:
Spoiler: show
Image
Με ΠΑΣ εντός:
Spoiler: show
Image
Με ΠΑΣ εκτός:
Spoiler: show
Image
Η τακτική ακόμα θέλει ψάξιμο προφανώς. 3 πράγματα με προβληματίζουν κυρίως.
1) H κατοχή. Δεν την έχω πετύχει στο βαθμό που την θέλω. Το παράξενο είναι πως με καλύτερους αντιπάλους την καταφέρνω περισσότερο απ'ότι με κατώτερους.
2) Κάποιες φορές επειδή η αμυντική γραμμή είναι χαμηλότερα, ο επιθετικός μου είναι απομονωμένος.
3) Πολλές φορές γίνονται πολλά μακρινά σουτ χωρίς λόγο και χωρίς να ταιριάζουν με τις οδηγίες. Είναι ίσως ένας λόγος που δεν έχω καταφέρει το ποσοστό κατοχής στο επίπεδο που θέλω.

DOWNLOAD LINK
https://www.sendspace.com/file/uv4jmk
I LOVE THIS SITE!!!
led_zeppelin
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2255
Joined: Tue May 29, 2007 1:18 am
Location: ΜΠΑΟΥΓΚ city
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν θες τρεις γρηγορες ιδεες για τα προβληματα που αντιμετωπιζεις.
1) Δεν εχει καμια σημασια. Πραγματικα ομως. Σε σημειο να νιωθω οτι το φετινο μανατζερ σχεδον τιμωρει την κατοχη. Υπαρχουν παιχνιδια που παιζω με ακρως επιθετικη τακτικη, κανω 25 τελικες εκ των οποιων οι 10 να ειναι κλασικες ευκαιριες και η κατοχη μου ειναι 40-50%. Βεβαια παιζω με οσο το δυνατον γρηγοροτερο τεμπο, οποτε οι επιθεσεις μου ειναι συντομες. Απο την αλλη εχεις νοοτροπια επιθετικη, οποτε οι παικτες σου πιθανοτατα να βιαζονται λιγακι να εκδηλωσουν και τις δικες σου επιθεσεις. Οπως και να χει, περισσοτερη σημασια εχει παντως που εχει την κατοχη ο αντιπαλος και που εσυ. Αν απο το 55% πχ, το 30% ειναι στο δικο του μισο, δεν σε απειλει και τοσο. Σκεψου οτι εχεις πισω την αμυνα, κατι που σημαινει οτι θα παρει αρκετη ωρα στον αντιπαλο ωστε να εκδηλωσει επιθεση.
2) Αυτο γιατι σε προβληματιζει? Αφου παιζεις απο την αμυνα και με κοντινες πασες, μεχρι η μπαλα να φτασει εκει θα εχει ερθει και η στηριξη απο τους επιθετικους σου χαφ. Αν επαιζες με αντεπιθεσεις τοτε οντως θα υπηρχε θεμα.
3) Αυτο ειναι μια ταση που την παρατηρω σε ολους τους παικτες μου στο φετινο μανατζερ. Εχω βαλει σε ολους να σουταρουν σπανιοτερα, και πλεον τα μακρινα σουτ εχουν περιοριστει δραστικα χωρις αρνητικη επιπτωση στις τελικες μου. Οταν ο παικτης μου δει εστια απο καλο σημειο, θα σουταρει ουτως ή αλλως. Ωστοσο αν εχει την επιλογη της πασας, θα την προτιμησει. Παρα πολυ μεγαλο ρολο παιζει και το decisions φυσικα, αλλα θα σου συνιστουσα να δοκιμασεις να παιξεις με την συγκεκριμενη ατομικη οδηγια σε ολους τους παικτες σου που πατανε στο τελευταιο τριτο του γηπεδου.
There are some who call me...Tim?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

1) Αυτό εχω παρατηρήσει κι εγώ. Πως δεν εχει σημασία ιδιαίτερη. Περισσότερο παίζει ρόλο η ποιότητα των φάσεων που βγάζεις. Απλά η συζήτηση γίνεται για να βλέπουμε στο γήπεδο αυτά που θέλουμε να δούμε. Γιατι η νοοτροπία κανει τους παίκτες να επιτεθούν πιο γρήγορα; Αφού οι οδηγίες για το ρυθμό και το στυλ πασών είναι για υπομονή και για κράτημα μπάλας.

2) Δε με απασχολεί τοσο. Και ισχύει αυτό που λες. Το transition είναι αρκετά καλό. Εκεί που βλέπεις τον επιθετικό σαν την καλαμιά στον κάμπο ξαφνικά ανοίγονται τα πλάγια και βγαίνει φάση.

3) Εχω βάλει να σουτάρουν λιγότερο όσοι δεν εχουν καλα μακρινά σουτ. Τωρα μάλλον θα βάλω και τους εξτρέμ γιατι κι αυτοί χαλάνε επιθέσεις γιατι βιάζονται να σουτάρουν.

Υ.Γ.: Μεγάλη παράλειψη μου πριν. Πολλά credits για την τακτική στο Δόκτορα τον Γκοντζο. Στην ουσία τις ιδέες του πήρα και τις προσάρμοσα στο δικό μου σύστημα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σαν να έχεις 3 οργανωτές είναι με τους ρόλους αυτούς
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Ισχύει, αλλά ο ρόλος του επιθετικού δεν είναι δεσμευτικός. Να πω την αλήθεια εγώ ήθελα κάποιον TM ή κάποιον DF. Απλά όσο είχα τον Ίλιτς του ταίριαζε αυτός ο ρόλος πολύ περισσότερο και δεν επηρέαζε την τακτική. Πριν λίγο καιρό τον πούλησα και θα προσπαθήσω να παίξω αυτό που εχω στο μυαλό μου.

Btw χωρίς τον Ίλιτς έδωσα ρόλο Target Man στον Καπνιδη και DLF στο Ρινάλντι (τον πήρα το Γενάρη γιατι έδωσα Τζεμπουρ που έπαιρνε πολλά) κατάφερα να πάρω κύπελλο με Άρη από την πρώτη σεζόν. Δεν έπαιξα με κανέναν μεγάλο βέβαια αφού είχαν αποκλειστεί, αλλα κέρδισα Ηρακλή, ΠΑΣ, Παναιτωλικό και Ατρόμητο. Not bad! Βέβαια οι επιθετικοί δεν απέδιδαν όπως θα ήθελα, αλλά νομιζω πως στη λειτουργία της ομάδας ταίριαζαν.

Όσον αφορά τα προβλήματα κατοχής κάτι που βοήθησε ήταν να βάλω την εντολή ντρίμπλαρε λιγότερο. Οι παίκτες σταμάτησαν τις περιττές ενέργειες. Πριν έτρεχαν μόνοι τους πάνω σε 3 αμυντικούς και φυσικά έχαναν την μπάλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Με έναν μπροστά σε ρόλο target-man αμφιβάλλω αν θα σου δουλέψει μακροχρόνια
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Τι θα πρότεινες; DF;


Sent from my iPhone using Tapatalk
I LOVE THIS SITE!!!
eliaska41
Coach
Coach
Posts: 2847
Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DLF αν θέλεις να είναι suport
Είμαι αντι-fan του... αντι-fan μου!
Post Reply

Return to “Τακτικές”