One For The Road 3

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είσαι πραγματικά εντυπωσιακός μέχρι τώρα φίλε μου ! Το να έχεις φτάσει μια ομάδα σαν την Έλτσε έχοντας να αντιμετωπίσεις όλα τα θηρία της Πριμέρα δεν είναι και λίγο πράγμα. Συνέχισε έτσι και καλή τύχη στη συνέχεια του Europa !
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Elche post 4

Η νέα χρονιά άρχισε με κύπελλο κι ένα παιχνίδι της κληρωτίδας, μας έφερε αντιμέτωπους με τη Villareal που πρόσφατα μας είχε διαλύσει με 3-0 κι είπα κι ευχαριστώ. Όμως, αυτή τη φορά, πήγαμε υποψιασμένοι στο Μαδριγάλ και παίζοντας ίσως το καλύτερο ποδόσφαιρο που είχε παίξει ποτέ η Elche υπό τις οδηγίες μου, τους ρίξαμε μια ξεγυρισμένη τεσσάρα. Το ηθικό αναπτερώθηκε άμεσα και με τα πέντε επόμενα ματς να είναι στην έδρα μας, άρχιζε η εαρινή αντεπίθεση, απ τον Ιανουάριο ακόμα.

Ισοπαλία με την 7η Celta 1-1
Ήττα για το κύπελλο με 1-3 απ τη Villareal (ναι, οκ έκανα αλλαγές, αλλά πάλι)
Νέα ισοπαλία με τη Sociedad, πάλι με 1-1
Κύπελλο πέφτω με την 20η στη βαθμολογία Malaga και κατορθώνουμε με τα βίας το 0-0
Επιτέλους κερδίζουμε 1-0 την Alaves με πέναλτι.

Έτσι είναι κύριοι. Πέντε ματς στην έδρα σου μετά από τεσσάρα που ρίχνεις εκτός έδρας και κερδάς μόνο το τελευταίο με πέναλτι. Σχέδια είναι αυτά που κάνεις για να γελάει το FM.

Όπως και να χει, αυτή η έστω κι αναιμική νίκη, μας ώθησε να παίξουμε μεγάλο ματς στον επαναληπτικό με τη Malaga Ανοίγουν το σκορ στο 1', ισοφαρίζουμε στο 46'.
Πάρε το 2-1 στο 50', κάνουμε το 1-2 έξι λεπτά αργότερα. Τα παίρνω στο κρανίο και διατάζω φουλ επίθεση. 2-3 στο 61', 2-4 στο 73' ανάσα ναι, αλλά ξεχνάω ότι παίζω φουλ επίθεση και μου το κάνουν 3-4 στο 90', ταμπουρώνομαι άμεσα και γράφουμε το τελικό 3-5 στη κόντρα!

Image


Πάμε στο Bilbao για το ματς του πρωταθλήματος με την Αθλέτικ, φουριόζοι απ την πρόκριση στο κύπελλο και τα 5 γκολ. Κάνουμε 5 ccc, έτσι όπως είμαστε πυρκαυλοι, αλλά ξεχνάμε να βάλουμε τη μπάλα στα δίχτυα και χάνουμε 2-0. Αφροί και καπνοί και σάλια λυσσασμένα.

Ξανά για το κύπελλο, παίζουμε πλέον κάθε 3-4 μέρες. Ημιτελικοί. Εκτός με Λεβάντε, 17 shots on target, 3 ccc, 1 δοκάρι κι ένα γκολ για τη νίκη με 0-1 ελπίζω να είναι αρκετά μη γαμήσω.

Ξανά στο δρόμο, Μαδρίτη κι Atletico. Ήττα με 3-1, άθλια εμφάνιση, εκεί που ξεκινήσαμε 2οι τη νέα χρονιά, τώρα είμαστε 5οι.

Κι έρχεται η Λεβάντε για το κύπελλο. Και μας κάνει το 0-1. Pause. Τσιγάρο στο μπαλκόνι με ταχύτατο βηματισμό πάνω κάτω κι ανάλογο παραμιλητό. Επιστροφή στον αγώνα. Ανελέητα μπινελίκια. Ανατροπή με 2-1 τελικά κι ανακούφιση, παρά οτιδήποτε άλλο. Θα έπρεπε να είναι και χαρά, μιας και παίζουμε τελικό κυπέλλου, αλλά είναι 95% ανακούφιση.Δεν ξέρω αν είναι τα συνεχή ματς, αλλά δεν παίζουμε μία.

Ξανά στη Μαδρίτη. Real. Κλασσικά ήττα με 1-0 στο 75. Α γαμησ.

Image


Σαν να μην είχαμε όλα τα άλλα, έχουμε και την Ευρώπη. Υποδεχόμαστε την Άντερλεχτ η οποία αν και κατεβαίνει με ένα θρασύτατο 3-4-3 χάνει μόνο 1-0.

Με το ίδιο σκορ χάνει και η 18η Las Palmas στην έδρας μας.

Ο δεύτερος αγώνας για τους ''32'' του EL, εξελίσσεται σε πάρτι μιας και οι Βέλγοι, ως Βέλγοι που είναι, επιμένουν σ αυτό το 3-4-3 αλλά τώρα λόγω έδρας κι έχοντας στην πλάτης τους το 1-0, το παίζουν ακόμα πιο ψηλά. Ε, πάρτε ένα άνετο 1-3 και πάμε εμείς στους ''16''.

Δύο εκτός έδρας ματς, με τη Levante και την Betis. Νίκες και στα δύο, με 1-2 και την Betis με ανατροπή και γκολ στο 85'.
Η πλάκα είναι ότι ο προπονητής τους τα πήρε κράνος.
Ηρέμησε συνάδελφε.
Image

Κάτι, κάπως αρχίζουμε να ανεβαίνουμε μου φαίνεται, αλλά οι πίστες δυσκολεύουν πολύ από δω και πέρα.

Τρεις. Σερί. Ήττες. Από την Barcelona με 2-3 μέσα στην έδρας. Μας έχουν πελατώσει μια χαρά.

Ήττα απ τη Φενέρ με 1-2 και διαιτησία σφαγή, τους έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα (όχι στο πέναλτι).

Με την ψυχολογία στα τάρταρα, ήττα με 1-0 απ τη 10η Osasuna και πέφτουμε στην 6η θέση.

Το ταξίδι στην Κων/πολη, είναι πιο πολύ ταξίδι αναψυχής. Πάμε να χαρούμε το ματς κι ότι πάρουμε καλό είναι. Παίρνουμε τη νίκη αλλά το 0-1 δεν μας φτάνει. Αποχωρούμε με ψηλά το κεφάλι.

Image



Μέχρι τον τελικό, έχουμε μια εξομάλυνση στο πρόγραμμα, γυρίζουμε στο ένα ματς την εβδομάδα.

Διά πυρός και σιδήρου, μιας και πρόκειται για το ντέμπι με τους fierce rivals, κερδίζουμε 1-0 την Granada.
H νίκη μας βοηθάει να διαλύσουμε εκτός, τη 18η Zaragosa με 1-4.
Πάμε στις νυχτερίδες κι αν και βρισκόμαστε πίσω στο σκορ δύο φορές, το γυρνάμε και τις δύο για το τελικό 2-2.
Τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας, στη 17η Rayo Vallecano. Νέα νίκη με 1-4 και ανεβαίνουμε στην 5η θέση.
Υποδεχόμαστε την πάλαι ποτέ κραταιά Sevilla, που τώρα βολοδέρνει στη 16η θέση και ρίχνουμε και σε αυτούς τεσσάρα (4-2) άσχετα αν ξεκίνησε το ματς απ το 0-1. Πετυχαίνουμε τον πρώτο στόχο που ήταν πρόκριση στο EL. Είναι η 34η αγωνιστική.

Έρχεται η 3η-Villareal και η διαφορά μας είναι 72-67, μπροστά το υποβρύχιο σε βαθμούς. Κάνουμε
το 1-0 σχετικά νωρίς, ο Majecki αποκρούει πέναλτι του Itturbe στο 63', τους βάζουμε ένα ακόμα για το τελικό 2-0 και η διαφορά μας πάει στο 72-70. Θέλουμε λίγο ακόμα και βγαίνουμε και CL!!

Τραβιόμαστε πάλι στη Malaga που είναι τελευταία και τσουπ μας κάνουν το 1-0. Το γυρνάμε σε 1-2, πάμε στους 73 βαθμούς, 4η θέση, με την Atletico Madrid στην 5η με 72.

Προτελευταία αγωνιστική υποδεχόμαστε την 14η Espanyol κι ενώ ετοιμαζόμαστε για τον τελικό του κυπέλλου. Κι αν το δεύτερο μισό της σεζόν, δεν ξεκίνησε και τόσο καλά, τώρα είμαστε μέσα σε όλα. Τελικό στο κύπελλο και μέσα στην 4αδα του CL με την τύχη στα χέρια μας.
Μυαλό όμως δεν έχουμε στο κεφάλι μας και την ίδια ώρα που η Atletico Madrid έρχεται ισοπαλία και πάει στους 73, ο Diallo κάνει δύο τραγικά λάθη στην άμυνα και χάνουμε με 0-2 από την Espanyol. Στην ισοβαθμία μας έχουν οι Μαδριλένοι και μία αγωνιστική πριν το τέλος η τύχη για το CL δεν είναι πλέον στα χέρια μας.


Κι έρχεται ο τελικός κυπέλλου. Απέναντι στη Real που ειδικά φέτος μας έχει κεράσει πίκρα, στο ''ένα και να καίει κι αργά να μην μπορείς να κάνεις και τίποτα.'' Δύο ήττες με 1-0 κι εντός κι εκτός η μία με αβαβά μπεναλτι και η άλλη ενώ πιέζαμε με γκολ στη κόντρα στο 75'.
Εναντίων τους, βγάζουμε πάντα μέταλλο, αλλά στο τέλος μιλάει η ποιότητά τους και χάνουμε.
Το πρώτο μισό το θέλω και σήμερα. Να βγάλουμε το μέταλλο που βγάζουμε πάντα. Αν το κάνουμε αυτό, ελπίζω η τύχη μου ν αλλάξει. Είναι ο τρίτος τελικός κυπέλλου που φτάνω, ο πρώτος ήταν με την Dortrecht που έχασα 1-0, ο δεύτερος με την Basel που εντάξει δεν ήταν δυνατόν να τον χάσω με τα λιμά που έπαιζα και ο τρίτος ο φετινός. Εννοείται ο πιο δύσκολος και σε περίπτωση νικης ο πιο γλυκός.

Παίζουμε τόσο καλά, που δεν το πιστεύω. Βγάζουμε ωραίους συνδυασμούς, η τελική μας επιλογή θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά το ελέγχουμε το ματς. Σε κάποια στιγμή γύρω στο 25' η κατοχή είναι 76-24! Και φυσικά σε κάποια ανύποπτη φάση το τρώμε. Ε, μάνιασα. Όλοι μπροστά απ το 31' μέχρι το ημίχρονο. Α σιχτίρ πια. Α σιχτιρ.
Δεύτερο ημίχρονο και συνεχίζουμε όλοι μπροστά, κάπου στο 50-55' αρχίζω και ξεθολώνω και πάω πιο ορθολογικά στο ματς. Η ανταμοιβή μου; Κάνουν το 2-0.
Τι να πω, ότι δεν τα παράτησα; Τα παράτησα. Ξενέρωσα (στιγμιαία), μιας κι ο Falcinelli (ΑΜC) κάνει το 2-1 και λέω ρε κερατάδες το γυρνάω.
Σκατούλες. 3-1 τελικό.
Τι να πω για τα παιδιά. Ότι δεν πάλεψαν, ότι δεν τα δώσαν όλα; Έπρεπε να τους καρφώσουμε ένα γκολ στα πρώτα λεπτά που τους είχαμε κλείσει στη μέγγενη.
Δεν έγινε, μίλησε η κλάση, η ποιότητα και η εμπειρία της Real.


Με ένα αίσθημα δίκαιης πίκρας, για την απώλεια ενός σπάνιου για την Elche τίτλου, πάμε στη Celta για το τελευταίο ματς του πρωταθλήματος. Βγάζουμε την ποιότητά μας στον αγωνιστικό χώρο, κερδίζουμε με 1-2 αλλά η ισοβαθμία εις βάρος μας με την Atletico Madrid παραμένει κι έτσι μένουμε στην 5η θέση με 76 βαθμούς. Europa League και πάλι, αλλά η ομάδα έχει βελτιωθεί.

Image

Image

-Περισσότερους βαθμούς από πέρυσι
Image

-Καλή πορεία στο EL
-Φιναλίστ κυπέλλου
-Το Αγγλάκι που τσίμπησα δανεικό από Chelsea (με ρήτρα αγοράς 4-5 μύρια) μου έγραψε 21 γκολ
και δεν με χάλασε
Image
Image
Image

-Καλύτερη άμυνα από πέρυσι
-Καλύτερη επίθεση από πέρυσι.


Ανανέωσα το συμβόλαιο για έναν ακόμη χρόνο (2024). Έχω αποφασίσει πως ότι και να γίνει
θα συνεχίζω αλλού μιας και η ομάδα έχει ένα οικονομικό ταβάνι που αν δεν κάτσω τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα δεν πολυανεβαίνει. Ένας χρόνος ακόμα νομίζω ότι είναι αρκετός.

Βασικά, θέλω να αφήσω κάτι πίσω μου. Το λέω αυτό γιατί, η Ekenas, όπως ανέβηκε στην Α εθνική Φιλανδίας έτσι έπεσε. H Dortrecth, έφυγα, άντεξε ένα χρόνο και μετά υποβιβάστηκε κι αυτή.Δεν θέλω να γίνει το ίδιο και με την Elche.

Είναι σίγουρο ότι η ομάδα έχει μαγιά για το Europa League και για του χρόνου θα πάρω τις θέσεις στην πρώτη εξάδα ως δεδομένο. Στόχος είναι η έξοδος στο Champions League, κάτι που μετά από δύο σεζόν που ξέρω απ έξω κι ανακατωτά την ομάδα και τις ανάγκες της, θα το χτυπήσω μέχρι τέλους. Ένα τίτλος (πχ κύπελλο) είναι ευπρόσδεκτος αλλά δεν είναι πρώτη προτεραιότητα. Θα παίξουμε μεγάλη μπάλα.
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος αν ήμουν στη θέση σου. Όντως η ομάδα δείχνει πολύ καλή για του χρόνου και αν συνεχίσεις στον ίδιο ρυθμό δεν βλέπω το λόγο να μην παλέψεις μέχρι τέλους για το Europa. Αναμένουμε το χτίσιμο της νέας σεζόν φίλε μου !
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κι εγώ μια χαρά ικανοποιημένος είμαι :D
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Ντοχτωρα ευγε . παντως αυτο που λες προσπαθω να κανω και γω σε καθε(σχεδον) ομαδα οταν φευγω προσπαθω να τις αφησω κληρονομια. Ομως σε ομαδες με οικονομικο ταβανι ειναι οχι απλα δυακολο αλλα σχεδον ακατορθωτο. Μετα απο πωλησεις 3-4 παικτων παπαλα η ομαδα.
Θελει επενδυση σε γηπεδο εγκαταστασεις και ετοιμη φουρνια 5-6 παικτων που θα την κρατησουν .

Sent from my Blade S6 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστό.
Επίσης, ο επόμενος πάει κι αλλάζει σύστημα ο μούσκαρος.
Συνάδελφε, ένα είναι το σύστημα. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κληρονομια αφηνει ο θειος στα ανιψι, οχι ο ενας προπονητης στον αλλο. xD

Μια ακομα καταπληκτικη ιστορια. Αυτο το "ελα, κουραγιο,μπορεις,λιιιιγο ακομα...οχι ρε πστη μου παλι, ΟΧΙ, ΟΧΙ" που συμβαινει οταν φτανεις σε τελικο απεναντι σε μεγαλυτερη ομαδα ειναι αυτο που με συφιλιαζει και παω μετα σε κατι Αυστριες/Ολλανδιες/Βελγια και κανω καμια δεκαρια σερι κατακτησεις νταμπλ να συνελθω.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προσωπικά, δεν ξέρω εάν θα καθόμουν περισσότερο. Ίσως μόνο στην περίπτωση που ήθελα να την φτάσω κορυφή.
Anyway...έξοδος CL, Κύπελλο & πάμε γι' άλλα. :-D
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μια χρονιά ακόμα. Το αξίζει σαν ομάδα βρε αδερφέ. Και μια μικρή κούπα, αν γίνεται, με πλήγωσε αρκετά η απώλεια του κυπέλλου, δεν το περίμενα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Elche post 5
Η τρίτη σεζόν στην Elche και η ένατη συνολικά in game, άρχιζε με δύο ματς τα οποία είχα ξεχάσει.
Τα διπλά παιχνίδια του Super Cup Ισπανίας. Να ένα πάρα πολύ καλό τεστ για τις δυνατότητες της νέας Elche με τα μεγαλεπήβολα σχέδια.

Αντίπαλος η κάτοχος του νταμπλ, Real Madrid.
To πρώτο ματς γίνεται στην έδρα μας και κατεβαίνουμε με την Jaeger RMD
Είπαμε, νέα ομάδα, νέοι παίχτες, νέα φιλοσοφία, νέες τακτικές (τέλος πάντων όχι πολύ νέες, ας τις πούμε τροποποιημένες).

Κι αρχίζει το ματς, εναντίων μιας ομάδας που πάντα χάνω στο παρά τσακ και στις λεπτομέρειες.
Και να πω κάτι; Αρχίζει το πάρτι των Fantoni & Υorke. Και καλά ο Άγγλος πέρυσι ήταν φανταστικός όπως είπα (22 γκολ στο πρωτάθλημα), αλλά ο Fantoni σ αυτό το ματς ήταν απλά άπιαστος, μοίραζε αναγούλες και σακκούλες για να μη λερωθεί το χορτάρι που πατούσε.
Δύο γκολ του μικρόσωμου Αργεντίνου και δύο δικές του ασσίστ στον Yorke, γράφουν το εμφατικό, εκκωφαντικό 4-1 επί της βασίλισσας που ξεβρακώθηκε και την πήραν DP αυτοί οι δύο.

Σηκώνουμε την πρώτη κούπα της χρονιάς, αφού στο Μπερναμπέου κάνουμε νωρίς το 0-1, ε μετά το γυρνάνε σε 2-1 και κάπου στο 90' κάνουν το3-1 για να λένε στη Marca ότι το πάλεψαν, αλλά η κούπα είναι στην τροπαιοθήκη της Elche πλέον κι αυτό μετράει.

Image

Στα δύο επόμενα ματς, με Getafe & Espanyol (εκτός-εντός), πιάνουμε τρελή απόδοση, ρίχνουμε 8 γκολ (4+4) κι ο Yorke βάζει 6 απ τα 8 κάνοντας 2 χατ-τρικ στο καπάκι! Αδιανόητα πράγματα.

Η ισοφάριση στο 91' από τη Valencia (1-1) δεν μας πτοεί, γιατί παίζουμε καλά, είμαστε καλοί
κι ετοιμαζόμαστε να παίξουμε το πρώτο ευρωπαϊκό μας ματς για τη χρονιά με τον Ajax στην Ολλανδία. Πάρε 4 να πορεύεσαι. Μας διέλυσαν. Ή μάλλον, μας διέλυσε ένας απίστευτα ταχύς και γρήγορος δεξής εξτρέμ που είχαν, μας έκανε κουδούνια. Αποτέλεσμα προσγείωσης.

Villareal, εντός. 1-1 πάλι με το γκολ της ισοφάρισης τους, να έρχεται στα τελειώματα (84΄)

Καλά που υπάρχει κι η Alaves, αν δεν υπήρχε θα έπρεπε να την εφεύρω (2-0 και ανάσα)

Celta. Όχι παιδιά. Όχι. Αυτό δεν είναι εμφάνιση ομάδας που θέλει πράγματα, που πεινάει για διακρίσεις. Ήττα με 2-1 αλλά με κάτω τα χέρια.

Έρχονται οι Ούγγροι της Φερεντσβάρος για την Ευρώπη και το ματς είναι σε τεντωμένο σκοινί.
Κάνουμε το 1-0 αλλά είναι φανερό ότι δεν πατάμε καλά. Βγάζει ένα κουφό ο Majecki, μετά από λίγο κάνουμε το 2-0 κι όλα τελειώνουν. Νίκη, αλλά πρόβληματα.

Κι όχι τίποτα άλλο, αλλά πάμε στη Μαδρίτη για το ματς με την Atletico. Η οποία δεν έχει ξεκινήσει
καλά (13η) αλλά είναι η Atletico. Και μπαίνουμε ''πειρατές στο γήπεδο'' και κάνουμε το 0-2 πριν το ημίχρονο κι όλα ωραία και καλά, μέχρι που μας το γυρνάν σε 2-2 στο 91'. Τρίτο ματς μετά τις Valecia-Villareal που χάνουμε τις νίκες με γκολ στα τελειώματα/χασομέρια.

Μας έρχεται η άλλη Μαδρίτη, η Real. Mε νωπές ακόμα της μνήμες απ τον θρίαμβο του Super Cup.
Αλλά δεν είμαστε καλά και φαίνεται. Χάνουμε με 0-1, το ηλεκτρονικό γράφει για unconvincing win, αλλά η ουσία είναι ότι μένουμε πίσω.

Έρχεται η Torino. Στήνει ένα ταμπούρι που πολύ μας βολεύει μιας και δεν ήμαστε για πολλά πολλά και το 0-0 είναι δίκαιο αποτέλεσμα, αφού αυτοί δεν ήθελαν να κάνουν τίποτα κι εμείς δεν μπορούσαμε.

Η Zaragoza έρχεται σαν βάλσαμο στην πονεμένη ψυχή του Γκόνζου. Τελευταία είναι στη βαθμολογία και το 2-0 είναι μια καθαρή εύκολη νίκη που έχουμε ανάγκη. Το ματς με τη Sociedad, σηματοδοτεί 10 ματς στη Liga. 1-1. Δεν έχουμε ξεκινήσει καλά, αυτό είναι σίγουρο, παρόλα αυτά, νιώθω ότι παίζουμε με σηκωμένο το χειρόφρενο.

Image
Image


Χτίζουμε ένα μικρό αήττητο σερί, πριν τον αγώνα με την Barcelona. , 2-0 την Betis και 1-1 στο Toρίνο (φυσικά και το φάγαμε στο 89' με αυτογκόλ, γαμώ το στανιό μου). Θα μου πεις, σιγά το σερί ρε φίλε, αλλά τι να κάνουμε τόσο μπορούν και τόσο παίζουν. Κι έρχεται η Barcelona μαζί με όλα τα bug της, Neymar, Suarez και ter Stegen, έτσι για να πιάνει τα άπιαστα ενώ αυτοί οι δύο σε βάζουν γκολ ότι ώρα θέλουν και χάνεις με 1-0 και λες την πάλεψα, αλλα ok, κάπου φτάνουν τόσες πiπες απ τους καταλανούς μέχρι και στα bukake λίγο αέρα παίρνουν (και ξανά προς τη δόξα τραβάν). Άσε που έχω και ιστορία με τον προπονητή τους.
Α στο διαλο ρε μaλάκα
Image

Image

Το ματς με τη Levante αποδείχθηκε κομβικό για τη συνέχεια της σεζόν, μέχρι τη χειμερινή διακοπή για τις γιορτές.. Βρέθηκα να χάνω 0-1 και με πόνο και κόπο τελικά το γυρίσαμε σε 3-1. Εκεί και τότε αποφάσισα ν αλλάξω κάποια πράγματα. Μεγαλύτερο rotation στους μέσους, σταθεροποίηση στα δύο βασικά μου φορ (Yorke & Falconi) θα παίζουν συνέχεια και μόνο αν δεν μπορούν δεν θα ξεκινάνε και τέλος για την άμυνα, καλός χρυσός ο νεαρός Prieto που πήρα κι είπα στο βίντεο ότι θα τον στηρίξω, αλλά ενώ παίζει με 6,8-6,9 πάντα είναι μέσα στα γκολ και κυρίως στα γκολ που τρώμε στα χασομέρια. Στη θέση του, μπαίνει ο Bain.
Εnter Bain λοιπόν και στα επόμενα 11 ματς που παίζουμε για να κλείσει το 2023 κάνουμε μόνο μία ήττα. Εκπληκτική μεταμόρφωση.
2-0 τον Ajax και 3η θέση στον όμιλο με 8 βαθμούς, 9 ο Αίας και 11 η Torino.
1-4 την 5η τότε Osasuna
H ήττα απ την Ferrol στην έδρα τους για το κύπελλο με 1-0.
2-0 την Atl. Βilbao
3-0 την Ferencvaros και πρόκριση καθώς ο Ajax κερδίζει την Torino

Image

4-1 τους νησιώτες της Mallorca
3-0 την άμοιρη Ferrol που τόλμησε να μας νικήσει.
2-1 το ντέρμπι με την Granada κι επιτέλους να νικάμε με γκολ στο 85'
2-0 την Oviedo
1-0 την Osasuna για το κύπελλο εντός
1-0 και την Sevilla.

Image

10-0-1 ρεκόρ.
24-3 τα γκολ.

Image


Έχουμε τους ίδιους βαθμούς με πέρυσι αυτήν την περίοδο, ήμαστε μέσα στο κύπελλο και συνεχίζουμε στην Ευρώπη.
Deja vu, απλά τώρα έχουμε και το Super Cup. Έχω εντυπωσιαστεί απ το σερί που κάναμε, αλλά όπως και πέρυσι τέτοια εποχή
κάναμε κοιλιά που τελικά μας στοίχισε την έξοδο στο CL. Ελπίζω να μη γίνει και φέτος το ίδιο.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Με αυτά τα σερί, να σκάσω είμαι. Νίκες παντού όταν έχουμε ενδιάμεσα παιχνίδια για τον όμιλο του τσουλου, και στο φινάλε Δεκεμβρίου τρια 0-0 και μια ήττα 1-0, όλα στο πρωτάθλημα. Στο καπάκι Γενάρη όλα νίκες, αλλά το πουλί πέταξε, η Γιουναιτεντ δεν πιάνεται.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
migeo
Backup
Backup
Posts: 770
Joined: Sun Jul 13, 2008 6:59 pm
Football Manager της ομάδας: Ängelholms FF
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Η όμορφη στιγμή που ξέρεις ότι κάτι πάει στραβά αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις τι ακριβώς και τελικά το βρίσκεις, το αλλάζεις κι αρχίζεις να συλλέγεις σκαλπ και πορτοφόλια εικονικών προπονητών. Κάτι τέτοια καλοπιάσματα μας κάνει το ρημάδι το FM και το αγοράζουμε κάθε χρόνο όσα ποντίκια κι αν έχουμε δαγκώσει στα όρια της διάλυσης από τα νεύρα μας (κάτι δικά μου, μη δίνετε σημασία).

Δεν σε φοβάμαι, σε κάτι τέτοια ζόρικα save είσαι μανούλα.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι ρε σεις. Κάπου στο μέσο του σερί, άρχισα να σκέφτομαι, ''ρε μαλaκα, τι γίνεται, πρέπει να κοιμηθούμε κιόλας, αύριο δουλειά ξέρω γω, παιδιά, σχολεία, ιστορίες''. Αλλά το χέρι εκεί, στο space.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Stoperhaimer
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2427
Joined: Thu Nov 10, 2011 9:11 pm
Football Manager της ομάδας: AC Milan
Αγαπημένη Ομάδα: BVB
facebook προφίλ: panagiotis.tamtakos.3
twitter: PanosTamtakos
Status: The rules of soccer are very simple: if it moves, kick it. If it doesn't move, kick it until it does
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγκινητικος γκοντζος, πιο πολλα δακρυα συγκινησης και απο γιαγια που βλεπει μεξικανικο μεταγλωτισμενο.
tiziano wrote: Όταν ο Κάρλο έπαιζε τέτοιο στυλ ποδοσφαίρου ως μέσος σε υψηλό επίπεδο (έστω με τελειωμένα γόνατα), ο Ζοζέ ήταν 15 χρόνια μακριά από το να φωνάζει visca el barca ως υπάλληλος της Μπαρτσελόνα.
:tsatila:
Spoiler: show
Image
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτσε γιατί, τη βλέπω να γυρνάει την ιστορία σε τσόντα μ αυτά που γίνονται.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
Post Reply

Return to “Ιστορίες”