Σφύριξα κι έληξες!

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

The Copenhagen Post Νέος manager στην Odder IGF! Αναλαμβάνει ο George Legendsen.
Ekstrabladet Νέα άφίξη στο Odder! Ο George Legendsen στην ηλεκτρική θέση της Odder IGF. Θα την σώσει από τον υποβιβασμό;

Ενώ δεν παρέλειψαν και τα πρωτοσέλιδα
Spoiler: show
Image
ODDER IGF Post 1

Έτσι λοιπόν ανέλαβα την πρώτη μου δουλέια. Προπονητής της Odder IGF

Image

To roster μου αποτελέιται από σχετικά μικρό ρόστερ, με μέσο όρο ηλικίας τα 23. Φυσικά όλοι οι παίχτες είναι Δανόι, κάτι το οποίο ειναι λογικό, αφού αγωνιζόμαστε στην Γ' Δανίας (Φάση SkyBet 1)

Image

H ομάδα δεν έχει καθόλου τρόπαια, παρόλο που έχει ιδρυθεί από το 1899 και πλέον παίζει για την παραμονή. Στόχος μου στο πρωτάθλημα είναι να παλέψω για την παραμονή αλλά δεν ξέρω πως θα πάει. :P

Μπατζετ δεν υπάρχει, άρα μάλλον θα κινηθούμε με ότι έχουμε (Μα την Πάναγία ο σύλλογος δεν ξοδεύει τίποτα. This should be fun.)

Image

Προς το παρόν το σύστημα που θα ακολουθήσω είναι ενα άπλο 4-3-2-1 στενό, με πολύ λίγες οδηγίες. Ας κάνουν πρώτα τα βασικά και βλέπουμε. Στην αρχή ήθελα ένα 4-4-2, για να είναι ακόμα πιο εύκολο αλλά δεν εχώ αριστερά εξτρεμ.

Image

Image

Στην πρώτη σύναντηση ομάδας τα πράγματα γαμήθηκαν λιγάκι απο τα αυτιά.. Εγώ ήθελα να τους εμψυχώσω, αλλά αυτοί τίποτα.. Δύσκολο να γλιτώσουμε τον υποβιβασμό και άλλα τετοία. Δεν θα τα πάμε καλά μάλλον.

Image

Image

Πρώτος αγώνας με έμενα στον πάγκο εναντίον της ΟΒ. Πολύ καλό passing game αλλά τα τελειώματα ήταν άστα. Η ΟΒ έκανε τρεις σημαντικές φάσεις, μια μετά το γκολ-offside μου αλλά άκυρη, του γκολ και ένα δοκάρι στο 88. Η ΟΒ παίζει πρώτη κατήγορια και είμαι σχετικά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, με την κατοχή 51/49 υπερ μου. Δύο αρνητικά ειναι ότι η OB έκανε 22 σουτ αλλά μονο 5 στον στόχο ενώ εμέις μόνο 2 τα οποία ήταν και άστοχα.

Image

Το ματς με την Fjordager στην αρχή με αγχώσε. Η ομάδα μας είναι φαβορί, όμως στην αρχη δεχτήκαμε δυο καλές επιθέσεις τετ-α-τετ, αλλά ευτυχώς ήταν άστοχες. Πάλι δεύτερη φορά σερί γκολ offside ρε γαμώτο, όμως στα καπάκια ο νέος μου επιθετικός (θα μιλήσω για μεταγραφές σε λίγο) το κάρφωσε με κεφαλία! Και ενώ στο 38 πανηγύριζα, πετάγεται ο Κρις ο Τζαστ και μου το καρφώνει! Αργήσαμε λίγο, όμως στο 68 απαντήσαμε με τον Sorensen (1-2 baby :D ). Νταξ, απο κει και περα όλα κύλησαν ομαλά!

Image

Τέταρτο ματς της προετοιμασίας (3ο για μένα) ενάντια στην χαμηλότερης δυναμικότητας Vorup. Με ενάν μυστήριο τρόπο κατάφερε και προηγήθηκε (1 σουτ στην εστια), ενώ εμείς το παλεύαμε αλλά δεν... (14 τελικές, 8 στον στόχο). Μετά όμως από καποιές αλλαγές το γυρίσαμε πολύ άνετα (λογικό, αφού είχαμε την υπεροχή σε όλο τον αγώνα). Το μόνο αρνητικό είναι οτί έπρεπε να της είχαμε ρίξει τουλάχιστον 3, αφού είχε 21 απόδοση.

Image

Πάμε και εμέις με καλό ηθικό στο Tarnby Stadion, εναντίον μιας πολύ κατώτερης ομάδας, της Kastrup. Κατώτερη ξεκατώτερη φάγαμε 2 και τους είπαμε και ευχαριστώ! Η ομάδα απαίσια, και είχε λιγότερες τελικές από τους αλλούς. Πρέπει να βελτιώσουμε τα αμυντικά στημένα μας, μιας και το πρώτο γκολ το φάγαμε έτσι. Αυτό που μαρέσει είναι οι μπαλίες στην πλάτη της άμυνας που βγάζουμε σχετικά συχνά και με ευκόλια. Ομώς μου το έκαναν και αυτοί με την ίδια ευκολία και αγχώθηκα. Τέλοσπαντων. Πάμε παρακάτω.

Image

Τελευταίο ματς της προετοιμασίας και η ομάδα πετούσε! Το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο εύκολο και άμα ο τερματοφύλακας μου δεν ήταν τρύπιος (2 σουτ στον στόχο 2 γκολ, πάνω του) θα κέρδιζα πιο άνετα. Έχω καταλήξει και σε εντεκάδα και πλέον αναμένουμε την έναρξη της σεζόν!

Image

Η ομάδα χρειαζόταν ενίσχυση και άμεσα. Το ρόστερ ήταν πολύ μικρό και χρείαστηκαν αρκετές μεταγραφές για να γίνει πλήρες. Το καλό είναι ότι ως ερασιτεχνικό σωματείο μπορούσα να αγοράσω ότι τραβούσε η ψχ μου. Όμως η ομάδα δεν είχε ούτε έναν σκαουτ με αποτέλεσμα στην αρχή να αγοράζω κάπως στην τύχη.

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ

Image
Spoiler: show
Image

Ο πρώτος παίκτης που ήρθε ήταν ο Kasper Baden. Μέτριος πάικτης, τον πήρα κυρίως για αριστερό εξτρέμ, αν και βοηθάει οτί παίζει και αριστερό μπακ. Θα τον χρησιμοποιώ περισσότερο στο 4-4-2.
Spoiler: show
Image

Ο επόμενος παίκτης στην λίστα είναι ο Michael Fisker. Πολύ καλός και τον πήρα σαν κόφτη για να είναι το κέντρο μου εντάξει. Περιμένω μεγάλη συνεισφορά.
Spoiler: show
Image

Επόμενη μεταγραφική κίνηση έιναι ο Chis Sorensen. Αρκέτα καλός και στα φιλικά έχει βοηθήσει πολύ.
Spoiler: show
Image

Mathias Lose ο επόμενος πάικτης. Και αυτός είναι αμυντικός και τον προορίζω για back-up του Fisker.
Spoiler: show
Image

Ο δεύτερος target man που έκλεισα. Είναι καλός και θα ανταγωνιστεί στα ίσα τον Sorensen.
Spoiler: show
Image

Το επόμενο αριστερό εξτρέμ μου ακούει στο όνομα Ihsan Cimen. Εξαιρετικά καλός παίκτης, πιστεύω ότι θα συνεισφέρει αρκετά όταν θα παίζει.
Spoiler: show
Image

Το πρώτο δεξί εξτρεμ στην λίστα. Καλός παίκτης και ανήκει στην κατηγορία "Κλείσιμο ροστερ"
Spoiler: show
Image

Ο πρώτος επιθετικός για να μου παστελώνει. Εξαιρετικός στην προετοιμασία και έχω μεγάλες προσδοκίες από αυτόν.
Spoiler: show
Image

Το δεκάρι που αγόρασα για την πρώτη ομάδα. Ελπίζω να συνεισφέρει γιατί είναι από τους καλούς παίκτες μου.
Spoiler: show
Image

Πήρα και τερματοφύλακα γιατί ο βασικός μου ήταν καλός, αλλά μόνο σαν κηπουρός. Πολύ καλός παίκτης, αλλά δεν τον είδα στην προετοιμασία μας.
Spoiler: show
Image

Ένα αξιοπρεπές αριστερό μπακ που το πήρα για να καλύψω το ροστερ.
Spoiler: show
Image

Το δεξί μπακ που αγόρασα, πάλι για να κλέισω το ροστερ και να έχω εναλλακτικές.
Spoiler: show
Image

Last but not least ο Victor Johanssen. Πάρα πολύ καλός παίκτης και τον αγόρασα για να καλύπτει την άμυνα, μιας και είδα ότι έχουμε πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα.
Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τις μεταγραφικές κινήσεις μας, αν και θέλω να ψάξω παίκτες για να κάνω καλύτερη την αμυνά μου.
Θέλω να πιστεύω ότι με αυτήν την ομάδα θα καταφέρουμε να γλιτώσουμε από τον υποβιβασμό, αλλά δεν μπορώ να κρίνω από τα φιλικά, μιας και οι ομάδες που παίξαμε ήταν κατώτερης δυναμικότητας. Το πρόγραμμά μας πλέον μετά το τέλος της προετοιμασίας έχει διαμορφωθεί έτσι:

Image

Αυτά από το Odder και σι γιου νεξτ τάιμ!
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή! Τα Σκανδιναβικά πρωταθλήματα έχουν φάση, οπότε είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις καλά εκεί στα κρύα. Οι μεταγραφές σου επίσης ειναι καλές για τον στόχο που επιδιώκεις και νομίζω την παραμονή μπορείς να την πετύχεις.
User avatar
makukula
Trialist
Trialist
Posts: 47
Joined: Wed Dec 20, 2006 1:29 am
Football Manager της ομάδας: Hartelpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΗΡΑΚΛΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπράβο φοβερή παρουσίαση, για να δούμε τι κάνουν οι Βίκινγκς.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Καλώς ήρθες στην παρέα. Μερακλή σε κόβω και λόγω ομάδας και λόγω τρόπου παρουσίασης. Keep up the good work και στους δυο τομείς!
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
JasonZante
Asst Researcher Ζακύνθου
Asst Researcher Ζακύνθου
Posts: 4317
Joined: Sat Aug 22, 2009 10:37 am
Football Manager της ομάδας: IF Brommapojkarna
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool,ΠΑΟ
Status: Be humble, bitch, sit down, be humble
Location: Pattaya, Thailand
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλή αρχή Τσακ
"Man cannot remake himself without suffering, for he is both the marble and the sculptor"
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

GIANNIS511 wrote:Καλή αρχή! Τα Σκανδιναβικά πρωταθλήματα έχουν φάση, οπότε είμαι σίγουρος ότι θα περάσεις καλά εκεί στα κρύα. Οι μεταγραφές σου επίσης ειναι καλές για τον στόχο που επιδιώκεις και νομίζω την παραμονή μπορείς να την πετύχεις.
Ευχαριστώ, η αλήθεια είναι ότι δοκιμάζω πρώτη φορα τέτοιες χώρες και μπορώ να πω ότι είναι ωραία πρόκληση!
makukula wrote:Μπράβο φοβερή παρουσίαση, για να δούμε τι κάνουν οι Βίκινγκς.
Ευχαριστώ, δεν μας βλέπω όμως και για πολλά πολλά... :P
Tsakalaki wrote:Καλώς ήρθες στην παρέα. Μερακλή σε κόβω και λόγω ομάδας και λόγω τρόπου παρουσίασης. Keep up the good work και στους δυο τομείς!
Καλώς σας βρήκα! Η αλήθεια είναι ότι διάβαζα ιστορίες εδώ αρκετό καιρό (DrGonzo κορυφή) και αποφάσισα να γράψω την δική μου 8)

ODDER IGF Post 2

Αρχίζει το πρωτάθλημα!

Image

Image

Τσαπου από την πρώτη αγωνιστική! Τι ωραία! Κάθε φάση των αντιπάλων και γκολ. Μ' αρέσει που πήρα αμυντικό για να μην έχω κενά στην άμυνα. Η επίθεση μου απαίσια. Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω.

Image

Απογοητευτικό ξέκινημα στον πρώτο γύρο του κυπέλλου, αφού δεχτήκαμε γκολ μόλις στο 3'. Βέβαια δεν έμεινε αναπάντητο, αφού καταφέραμε και το γυρίσαμε. Από εδώ κρατάμε μόνο τον χαρακτήρα που κράτησαν για την ανατροπή και τα 2 δοκάρια. Με αυτήν την νίκη περάσαμε στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου και καλύψαμε τον στόχο μας. Τώρα κοιτάμε να πάμε όσο πιο μακριά γίνεται.

Image

Ε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ! Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΝΑ ΣΚΟΡΑΡΕΙ ΜΕ ΤΑΚΛΙΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΝΕ! Δεν έφτανε αυτό, αλλά δεν έκανα και φάσεις και ένιωθα αγχωμένος σε κάθε τους επίθεση.

Μετά από το ματς είχα ανάγκη να ηρεμίσω και το άφησα έτσι. Με καθαρό πλέον μυαλό αποφάσισα να δω τι λέει το 4-4-2 και έκανα κάποιες αλλάγες στις οδηγίες. Αυτή είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να πάρουν ανάσες κάποιοι πάικτες και να δοκιμάσω και τα εξτρεμ μου. Μάλλον θα πάω και για ενίσχυση στα μπακ.

Στα ενδίαμεσα έγινε η κλήρωση του δεύτερου γύρου του κυπέλλου με μια ομάδα μια κατηγορία πάνω. Υποδεχόμαστε λοιπόν την Skive IK στο γήπεδο μας, και ο αγώνας έχει προγραμμάτιστει 1/9.

Image

Μας υποδέχεται η τρίτη ομάδα του ομίλου. Κυριολεκτικά, ο αγώνας χάθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα. Ενώ η ομάδα άργησε να σταθεί στο γήπεδο, (το 4-4-2 δεν κάνει δουλεία) από το ημίχρονο και μετά άρχισε να ψιλοαπείλει. Κρίμα τον βαθμό. Κάτι μου λέει ότι θα χρειαστεί να ψάξω για επόμενη δουλεία.

Image


Αυτό. Τίποτα άλλο.

Image

Αγόρασα δύο μπακ αριστερό και δεξί για να είναι καλύτεροι ( (: (: (: ) από τα ήδη υπάρχοντα.
Spoiler: show
Image

Το αριστερό μπακ που αγόρασα. Εντάξει καλούτσικο είναι.
Spoiler: show
Image

Το δεξί μπακ μου. Αξιοπρεπέστατος και θέλω να δω πως θα τα πάει.
Τελείωσε ο πρώτος μήνας του πρωταθλήματος με εμένα στο τιμόνι. Η ομάδα αποδίδει εξαιρετικά και είναι ότι πρέπει για στοίχημα. Στανταράκι στις ήττες.

Image

Στον επόμενο μήνα θα βρεθώ αντιμέτωπος με τις υπόλοιπες ομάδες του ομίλου και ευελπιστώ να μην τους χαρίσω πολλούς βαθμούς.

Image

Και το πρωτάθλημα έχει διαμορφωθέι έτσι:

Image

Ανακάλυψα ότι το μάνατζερ δεν έχει άλλα πρωταθλήματα από κάτω, άρα η ομάδα δεν θα πέσει. Το θέμα είναι ότι σκέφτομαι τις επιλογές μου. Πιθανότατα να κάτσω άλλη μια σεζόν στον σύλλογο και βλέπουμε. Προς το παρόν είμαι σε τέτοια φάση:

Image

Τέλωσπαντων, αυτά από το Odder και σας εύχομαι Καλή Χρονία!
GIANNIS511
Backup
Backup
Posts: 897
Joined: Wed Dec 31, 2008 8:50 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κακό ξεκίνημα, αλλά πιστεύω θα στρώσει η ομάδα. Μήπως πάντως να παίξεις πιο αμυντικά, με αντεπιθέσεις, ξύλο κλπ;
el_tsigito
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Jan 01, 2017 7:52 pm
Football Manager της ομάδας: Villareal
Αγαπημένη Ομάδα: Wolfsburg
Location: Ioannina
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραία ιστορία φίλε περιμένουμε τη συνέχεια....όσο για τα αποτελέσματα θα στρώσει η ομάδα. Καλή συνέχεια!!!
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια. Η αλήθεια είναι ότι δεν προλαβαίνω να γράφω συχνά λόγω Πανελληνίων.

ODDER IGF Post 3

Δεν ξεκινήσαμε καλά. Έχοντας κάνει μόνο μια νίκη στους επίσημους και αυτός σε κύπελλο με τα χίλια ζόρια, ήρθε η ώρα να γίνουν κάποιες αλλαγές στην τακτική. Οπότε:

Image

Image

Αλλαγή του δεκαριού σε CDM και ο Θεός βοηθός. Οι οδηγίες είναι περίπου οι ίδιες, αλλά άλλαξα την νοοτροπία σε αντεπιθέσεις και να είναι πιο ευέλικτοι. Ξύλο και βλέπουμε.

Image

Image

Image

Παρόλο που παίζουμε στην έδρα μας, οι πιθανότητες είναι εναντίον μας (4,00). Δεν βοηθάει ότι τη Skive είναι και μια κατηγορία πάνω. 1-2 το τελικό σκόρ. Εντάξει τα παιδιά όσο μπορούν παίζουν. Καλή προσπάθεια απέναντι σε έναν αντίπαλο μεγαλύτερης δυναμικότητας. Στο ημίχρονο τους είπα να χαλαρώσουν και στο τέλος τους είπα ότι έπαιξαν καλά, πέρα από το αποτέλεσμα (μούφες 6,5 ο μέσος όρος των αποδόσεων) ίσα ίσα να τονώσω το ηθικό. Πιστεύω όμως ότι θα συνεχίσουμε καλά και στο πρωτάθλημα.
Spoiler: show
Image
Image

Επόμενος αγώνας με την Kolding. Η ομάδα ξεκίνησε καλά και προηγηθήκαμε και επαίζαν σχετικά καλά. Στο 60' παίρνει κόκκινη η Kolding και λεω ωραία, εδώ είμαστε. Το κάνω πιο αμυντικά και με πολλές πάσες, διατήρηση κατοχής και έτσι, για να εκμεταλλευτώ την κάρτα. Και μετά από 8 λεπτά παίρνουμε και εμείς δεύτερη κίτρινη. Παίρνω τον επιθετίκο και τον βάζω αριστερό μπακ αφού τον έκανα αλλαγή για να είναι η άμυνα ολόκληρη. Ήθελα να κάνω και άλλες αλλαγές αλλά δεν έχω βάθος... Και εκεί που στο 89 είπα ότι θα πάρω την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, τσουπ! 1-1! Τέλωσπαντων καλός είναι και ο πρώτος μου βαθμός.

Σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα, μαθαίνω μετά το ματς ότι ένας από τους καλύτερους παίκτες μου μένει έξω για μια αγωνιστική γιατί μάζεψε λέει 15 πόντους. Άντε να δω τώρα με ποιό παλτό θα τον αντικαταστήσω (έχω και πολλά, ο χειμώνας στην Δανία είναι βαρύς). Ακόμη έκλεισα ένα καλό παικτάκι και δεν μπορει να παίξει λόγω συμβολάιου και του λέω να του κάνω πρόταση και μου λέει ότι είμαστε μικρή ομάδα και δεν δέχεται... -meaculpa

Στον επόμενο αγώνα είπα ότι είτε θα κερδίσω είτε θα παραιτηθώ.

Image

Τελικά, δεν... Προηγούμαι 2-0 στο 22' και λέω τι έγινε;; Μεταμορφώθηκαν;; Τσουπ, στο καπάκι 2-1. Και εκέι που αρχίζω να το σκέφτομαι να μείνω και να το παλέψω, ε 2-2 στο 70'.

Εν κατακλείδι..

Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Κακώς παραιτήθηκες νομίζω. Έπρεπε να το παλέψεις. Θα συνεχίσεις την ιστορία ή τελείωσε εδώ;
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα συνεχίσω, τα παράτησα κυρίως γιατί ήταν πολύ χαμηλή κατηγορία για τα γούστα μου και η ομάδα δεν με "ενέπνεε"
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταρχήν καλως όρισες φίλε μου και πολλά μπράβο για την παρουσίαση ! Λίγο απότομα παραιτήθηκες αλλά περιμένουμε την συνέχεια.

Α και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες !
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η Odder δεν εψηνε τον Legendsen. Άλλωστε το δήλωσε και ο ίδιος, ότι είχε εκνευριστεί με την κατάσταση της ομάδας, καθώς δεν μπορούσε να αναπτύξει το ταλέντο του (λέμε τώρα). Τουλάχιστον έτσι δήλωσε στον Emil Rasmussen. Έτσι, μπήκε στο ψυγέιο για ένα εξάμηνο. Έκανε αιτήσεις σε δίαφορες ομάδες, όπως η Vittesse, αλλά έφαγε άκυρο. Ακόμη και από τον Πανθρακικό. Και εκεί που είχε ξενερώσει την ζωή του, πήρε στα χέρια του μια εφημερίδα της Ισπανίας. Αμέσως σήκωσε το τηλέφωνο του και έκανε μερίκα τηλέφωνα.

Μετά από λίγη σκέψη και πολλές συνεντεύξεις κατάληξε στην Segunda Division B3 της Ισπανίας.

Πιο συγκεκριμένα στην

Image

Alzira UD Post 1

Η Alzira είναι ομάδα που πάιζει στην Segunda Division B3. Βρίσκεται στην ομώνυμη και αγωνίζεται στο Luis Suner, με 4125 χωρητικότητα. Στόχος μας είναι η αποφυγή του υποβιβασμού.

Μία νέα μέρα ξημέρωνε στην καριέρα μου. Ο πρόεδρος μου εμπιστεύτηκε αυτήν την θέση όταν φοβόμουν ότι δεν θα έβρισκα δουλειά. Ας ξεκινήσουμε όμως. Πρώτο μου μέλημα είναι να δω τους πάικτες που έχει η ομάδα. Πάω να τσεκάρω τις αξιολογήσεις και λέει δεν έχω βοηθό προπονητή. Οκ λέω, πάω να προσλάβω έναν. Ανοίγω την καρτέλα του προσωπικού και μένω.
Spoiler: show
Image
Δεν πειράζει, θα την φτιάξω από την αρχή. Και θα προσέξω αυτήν την φορά να μην κάνω τα λάθη του Odder, στο οποίο είχα χάσει την μπάλα με τόσες μεταγραφές. Αφού πήρα τα απολύτως απαραίτητα, το team μου έγινε έτσι:

Image

Ας δούμε και την ομάδα τώρα.

Image

Image

Πολύ καλή ομάδα με εξελίξιμους παίκτες. Πιστεύω ότι τον στόχο της παραμονής θα τον πετύχουμε. Μου αρέσει πάρα πολύ και οι δύο τερματοφύλακες, ενώ θέλω να ανεβάσω πολύ και τους μικρούς παίκτες, κάτι που πρέπει να προσέχω πολύ στο μεταγραφικό παζάρι, αφού απαγορεύεται να έχω πάνω από 16 άτομα άνω των 22-23.

Image

Η τακτική που θα ακολουθήσω είναι το 4-4-1-1, αφού δεν θέλω κάτι δύσκολο λόγω κατηγορίας και λόγω βάθους. Αρχικά θέλω οι παίκτες μου να βάζουν κάτω την μπάλα και να πάιζουν, κάτι που συμβαίνει στην προετοιμασία. Ακόμη, αυτό το σύστημα είναι πολύ ευέλικτο, αφού άνετα γυρνάει και σε αντεπίθεση. Επίσης τους προπονώ και σε 4-2-3-1 για ευκολότερες ομάδες και για να αξιοποιήσω μερικούς εξτρεμ.

Image

Αυτή που βλέπετε είναι η βασική μου εντεκάδα, πλην ενός σεντερ μπακ, ο οποίος είναι τραυματίας τώρα και είναι καλό ταλεντάκι.

Οι οδηγίες:

Image

Και περνάμε σε ένα από τα καλύτερα κομμάτια του μάνατζερ,

Image

Image

Ευτυχώς η ομάδα είχε μπάτζετ 1 εκατομμύριο και κάταφερα να κλείσω τις τρύπες στο ρόστερ. Πήρα αρκετούς παίκτες, κάποιοι προορίζονται για βασικοί, ενώ κάποιοι άλλοι για πάγκο. Βέβαια δεν έδιωξα εγώ αυτούς που έφυγαν.

Αναλυτικά οι μεταγραφές:
Spoiler: show
Image
Είναι το βασικό μου σέντερ μπακ για φέτος. Αρκετά καλός και έσκασα 110 χιλίαρικα για να τον αγοράσω. Ελπίζω να μου βγει.

Spoiler: show
Image
Όταν ήρθα, η ομάδα δεν είχε κάν επιθετικό. Γι' αυτό λέω θα ψαχτώ και έπεσα στην περίπτωση του Ivan Garrido. Μου αρέσει αρκετά τα τελειώματα του και το work rate του. Είναι ο βασικός μας επιθετικός και πιστεύω ότι θα μας βγάλει ασπροπρόσωπους.
Spoiler: show
Image
Τσάμπα και γουστάρω. Παίκτης εργαλέιο και είναι το βασικό αριστερό μπακ μου ενώ μπορεί να βοηθήσει και σαν εξτρέμ.
Spoiler: show
Image
Το αναπληρωματικό δεξί μπακ μου. Στα 31 του ήρθε σάμπα και νομίζω ότι είναι μια καλή προσθήκη, παρ' όλη την ηλικία του.
Spoiler: show
Image
Το δεκάρι μου. Και αυτός σάμπα και είναι πολύ καλός και μπορέι να προσφέρει λύσεις και στον άξονα. Θα μοιράζεται την θέση του με τον Λόπεθ, τον οποίο θέλω να αναπτύξω.
Spoiler: show
Image
Last but not least, το αρίστερο εξτρέμ μου. Μπακ απ κυριώς και θα πάιρνει που και που συμμετοχές.
Image

Η προετοιμασία πήγε πάρα πολύ καλά. Επάιξα 2 αγώνες με ομάδες της Β' Εθνικής και η ομάδα στήθηκε πολύ καλά και έτσι έφερα χ, με το ίδιο σκορ. Έπειτα δοκίμασα την τύχη μου με την Getafe, η οποία πάιζει στην La Liga. Παίξαμε αρκέτα καλά, παρ' όλο το σκορ. Έπειτα έκλεισα και δύο φιλικά με ομάδες χαμηλότερης κατήγορίας για να φτιάξω λίγο την ψυχολόγια και για ξεμπουκώσουν. Το τελευταίο ματς δεν με νοιάζει και τόσο, αλλά μου αρέσε το ματς με την Caravaca, η οποία είναι μια κατήγορια κάτω από εμάς.

Ήρθε λοιπόν η στιγμή που περίμενα! Ο πρώτος μου αγώνας στον πάγκο της Alzira, εναντίον της Sant Andriu στην Βαρκελώνη, στο οποίο ήμασταν οριακά το αουτσάιντερ.
Spoiler: show
Image
Χλιαρό παιχνίδι που έμεινε στο 0-0 παρόλο που είμασταν καλύτεροι. Είχαν 2 σουτ εκτός εστίας σε 90' ενώ εμέις 12 (6). Δεν πειράζει καλά παίξαμε.
Επόμενο παιχνίδι είναι για το κύπελλο, με μία ομάδα που παίζει στην κατηγορία μας, την Castellon. Πρέπει να νικήσουμε, διότι ο στόχος μας είναι τουλάχιστον ο επόμενος γύρος. Προβλέπεται δύσκολο εκτός έδρας ματς.
Spoiler: show
Image
Πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι! Όλοι μας είχαν ξεγραμμένους αλλά τους αποδείξαμε όλους λάθος! Βλέπω κάποιες βελτιώσεις που χρειάζεται η τακτική και είμαι αισιόδοξος για την συνέχεια.
Έδωσα στους παίκτες μου διήμερο ρεπό για την υπερπροσπάθεια και γιατί με 50% condition δεν πάμε πουθένα! Η κλήρωση μας έφερε αντιμέτωπους με την Pontevedra, η οποία βρίσκεται πολλές κατηγορίες πάνω, και συγκεκριμένα στην Segunda Division B. Θα πάμε, θα κάνουμε το παιχνίδι μας και βλέπουμε. Στο κάτω κάτω τον στόχο του κυπέλλου τον φτάσαμε.

Το επόμενο ματς είναι με την Prat στον πρώτο μου επίσημο αγώνα στο Luis Suner. Την Prat την θεωρούν φαβορί υποβιβασμού. Αν θέλουμε να παραμέινουμε στην κατηγορία, τέτοια ματς ειδικά στην έδρα μας πρέπει να τα καθαρίζουμε. Όμως πιστεύω ότι θα είναι δύσκολο.
Spoiler: show
Image
H Prat δεν κατέβηκε ποτέ στο ματς! Ο Oller έκανε πάρα πολύ καλό παιχνίδι και η Prat εκτός της φάσης του γκολ έκανε αλλή μια γύρω στο 70'. Αυτό που με προβλήματίζει είναι ότι έχω μόνο 5 διαθέσιμους παίκτες στον πάγκο με αποτέλεσμα να κουράζονται πάρα πολύ οι παίκτες.
Πρέπει να κάνω μερικές μεταγραφές τον χειμώνα και να διώξω τους πάικτες που δεν θα μου χρειαστούν, ειδικά αν είναι πάνω από 23. Μπορώ να δηλώσω μόνο 22 παίκτες και αυτό θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα σε σχέση με το rotation και το πρόγραμμα είναι πολύ βαρύ. Δεν πειράζει όμως, θα προσπαθήσω να βγάλω την σεζόν με ό,τι διαθέτω αυτήν τη στιγμή.

Η βαθμολογία στις πρώτες δύο αγωνιστικές έχει διαμορφωθέι έτσι:

Image

Και το πρόγραμμα είναι έτσι:

Image

Πάμε δυνατά μωρή ομάδα!! #VamosAlzira
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Alefantos.79 wrote:Καταρχήν καλως όρισες φίλε μου και πολλά μπράβο για την παρουσίαση ! Λίγο απότομα παραιτήθηκες αλλά περιμένουμε την συνέχεια.

Α και καλή επιτυχία στις πανελλήνιες !
Ευχαρίστω, η αλήθεια είναι ότι είχα χάσει τον μπούσουλα στην Odder, ενώ η Alzira με ψήνει πιο πολύ.
Post Reply

Return to “Ιστορίες”