Πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει ένα αστέρι ?

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Μαγεια φιλε μου η ομαδα των σφυριων εχει παρει τα πανω της με εσενα στο τιμονι! Νταξει μεγαλη νικη επι της Λιβερπουλ μια απο τις καλυτερες σου στην καριερα του φετινου FM. Προκρισαρα επι της Αρσεναλ που να πω την αληθεια δεν το περιμενα και τωρα ερχεται και η Λιβερπουλ που μπορεις αν και θα θελουν να παρουν εκδικηση. Ο Gnabry κανει ματσαρες πραγματικα βρηκες και αλλους σκορερς και η ομαδα ειναι απιστευτα δυνατη επιθετικα! Δεν πειραζει για την ηττα απο τους 'Αγιους συμβαινουν και αυτα μιας και καθε ποτε βαζεις 5 στην Λιβερπουλ? Τωρα για την Ευρωπη η Lazio φανηκε πιο αποφασισμενη και ηθελε περισσοτερο την προκριση εξαλλου απο το πρωτο ματς ειχε γινει δυσκολο. Δεν πειραζει φερε κυπελλο να τρελαθουμε! :D
Το παιχνίδι με τη Λίβερπουλ ήταν πραγματικά να χαίρεσαι να το βλέπεις. Η αποθέση του ποδοσφαίρου με αντεπιθέσεις! Φαντάσου ότι όταν έμεινα με δέκα παίκτες παίξαμε ακόμη πιο καλά. Τελικά ο Poulsen ως αμυντικόγενής επιθετικός βοηθάει εξαιρετικά την ομάδα ειδικά στα παιχνίδια εναντίων των "μεγάλων". Για το παιχνίδι με τους " Άγιους" δεν έπαιξα καθόλου καλά. Εμφανίστηκε πάλι το μειονέκτημά μου απέναντι σε ομάδες που παίζουν περίπου όπως εγώ, ακόμα δεν έχω βρει το τρόπο να τις αντιμετωπίσω. Το ίδιο πάθαινα και με τον Αστέρα τρίπολης. Τέλος για τη Lazio ναι το ήθελαν πιο πολύ απο εμάς διότι οι δικές μας προτεραιότητες αυτή τη στιγμή είναι άλλες. Στο πρώτο παιχνίδι επιθετικά ήμουν πολύ κακός. Στο δεύτερο ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο μέχρι που ήρθε το 2-1 από μια φαουλάρα του Savic. Εκεί καταρεύσαμε... Για το κύπελο θα δούμε (:
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Giorgos Giovanis wrote:Σημερα διαβασα πρωτη φορα την ιστορια σου και εχω να πω οτι γενικα ειναι μια πολυ αξιολογη προσπαθεια.
Στα του παιχνιδιου τωρα,απο τη στιγμη που θεωρησες οτι ο κυκλος σου στον Αστερα ειχε κλεισει ,δεν υπηρχε γυρισμος.
Δε περιμενα ωστοσο να τα πηγαινεις τοσο καλα στη νεα σου ομαδα.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια τα εκτιμώ πολύ ! Ναι έτσι είναι όπως τα λες ο κύκλος είχε κλείσει και μάλιστα είχε κλείσει νωρίτερα από την απόφασή μου να φύγω. Για τη West Ham όσο προχωράει η σεζόν μου κάνει εντύπωση γιατί η ομάδα βρέθηκε τόσο χαμηλά μιας και το υλικό που έχει δεν είναι κακό. Εντάξει σε κάποια ματς χρειάστηκα και πολύ τύχη αλλά χωρίς αυτήν δεν πας πουθενά έτσι δεν είναι ?
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό το οποίο ακούγεται στις αθλητικές εκπομπές στο νησί είναι πως η χρυσή συγκομιδή βαθμών για τη σωτηρία είναι 40. Βάσει της τωρινής μας συγκομιδής ήμασταν κοντά σε αυτό το νούμερο. Δεν θα έπρεπε όμως σε καμία περίπτωση να εφησυχάσουμε.
Spoiler: show
Image


Θα ασχολούμασταν όμως αργότερα με το πρωτάθλημα καθώς είχαμε μεγάλο ματς για το FA Cup. Η Liverpool σίγουρα δεν θα άφηνε την ήττα από εμάς λίγες μέρες πριν να περάσει έτσι. Θα μας περίμεναν θυμωμένοι και ορκισμένοι για εκδίκηση.
Spoiler: show
Image
Τελικά εμείς ήμασταν αυτοί που χαμογελάσαμε στο τέλος σε ένα τρομερό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι. Ξεκινήσαμε ιδανικά το ματς με τον Poulsen να σκοράρει ξανά απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα και να πιστοποιεί πως τελικά τον είχα αδικήσει. Πετύχαμε και δεύτερο γκολ αλλά οι κόκκινοι πείσμωσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Το γκολ του Lalana φάνηκε να είναι ταφόπλακα στα όνειρα μας για τελικό αλλά ο Poulsen δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό κάνοντας τον προπονητή του να ξεχάσει ότι πλέον βρίσκεται στην premier league ο οποίος με ένα φοβερό σπριντ τον αγκάλιασε! Στα πέναλτι μίλησε η κλάση του Ιταλού πορτιέρο μας και ο Obiang μας έστειλε στα ουράνια !
Είχαμε φτάσει πλέον στους τέσσερις συνεπώς δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Βέβαια είχαμε ξεμπερδέψει από δύο μεγάλους αντιπάλους αλλά όχι από όλους …
Spoiler: show
Image
Αφήσαμε πίσω το δεύτερο θρίαμβο επί της Liverpool διότι έπρεπε να διατηρήσουμε τη συγκέντρωση μας εν όψει του παιχνιδιού με την Watford. Τους είχαμε κερδίσει για το κύπελλο αλλά εδώ τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Το γεγονός επίσης ότι αγωνιζόντουσαν με 3-5-2 δεν βοηθούσε αυτή η διάταξη μας προβλημάτιζε αρκετά.
Spoiler: show
Image
Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και η μπίλια ευτυχώς κάθισε σε εμάς στο τέλος. Βέβαια βοήθησε σημαντικά και η αποβολή του Kim Jin Su καθώς μας επέτρεψε να παίξουμε περισσότερο επιθετικά χωρίς να ανησυχούμε για τυχόν αντεπιθέσεις. Ο Poulsen σκόραρε ξανά και ο Nacho , ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή μας έδωσε το τρίποντο. Η αλήθεια είναι πάντως πως ήμασταν αρκετά τυχεροί διότι αν δεν έμεναν με δέκα παίκτες δύσκολα θα γύριζε αυτό το παιχνίδι.


Η αποβολή που πιθανότατα κόστισε στους φιλοξενούμενους ένα σημαντικό διπλό σχολιάστηκε έντονα από τον προπονητή τους. Το βράδυ πάντως στην τηλεόραση φάνηκε ότι η δεύτερη κίτρινη ήταν απολύτως δικαιολογημένη.
Spoiler: show
Image


Συνεχίζαμε στο πρωτάθλημα και είχε έρθει η ώρα να αντιμετωπίσουμε την Manchester United σε ένα από τα πιο όμορφα γήπεδα του κόσμου. Το θέατρο των ονείρων. Πριν από πέντε χρόνια, ο ήρωας της ιστορίας μας είχε επισκεφτεί αυτό το υπέροχο γήπεδο ως τουρίστας. Που να φανταζόταν τότε ότι θα ερχόταν τώρα ως προπονητής ομάδας της Premier. Προσπαθούσε πολύ έντονα να κρύψει το τρακ του. Δεν ήταν η στιγμή να αγχώσει τους παίκτες του.

Την προηγούμενη μέρα στην συνέντευξη τύπου πριν αυτό το μεγάλο παιχνίδι, ο πρώην κόουτς του Αστέρα, έπλεξε το εγκώμιο του αντιπάλου του Jose Mourinho. Ο Πορτογάλος έχει αφήσει το δικό του στίγμα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο και ή τον μισούσες ή τον αγαπούσες. Όπως και να είχε πάντως η επίθεση που δεχόταν από μερίδα του τύπου δεν ήταν απολύτως δικαιολογημένη κάτι που ο ήρωας μας το δήλωσε στους δημοσιογράφους.
Spoiler: show
Image
Βέβαια ο “Special One” που φημίζεται για το εκρηκτικό του ταπεραμέντο δεν εκτίμησε και πολύ τα θετικά σχόλια του προσεχή αντιπάλου του.
Spoiler: show
Image
Πλέον όμως οι δύο άντρες θα κανόνιζαν τις διαφορές τους στο γήπεδο…
Spoiler: show
Image
Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση , άλλη μια μεγάλη νίκη και για μια ακόμη φορά τεράστια εμφάνιση από τον Poulsen. Μπήκαμε μπροστά νωρίς με το όμορφο γκολ του Δανού με κοντινό τελείωμα μέσα στη μικρή περιοχή. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι κόκκινοι διάβολοι ισοφάρισαν με τον Kovalenko, που είχε περάσει ως αλλαγή λόγω τραυματισμού του Andres Silva. Το δεύτερο ημίχρονο όμως έκρυβε φοβερές συγκινήσεις. Μέσα σε λιγότερο από είκοσι λεπτά και με δύο εξαιρετικές αντεπιθέσεις κάναμε τρία τα τέρματα μας (βοήθησε βέβαια και ο Koulibaly σε αυτό) αλλά ο Mata ξαναέβαλε τη United μέσα στο παιχνίδι. Η αποβολή του Vrasljko όμως (που έκανε έξαλλο τον προπονητή του) λόγω ενός τρομακτικού τάκλιν (που θα ζήλευε ακόμη και ο βοηθός μας και πρώην παίκτης της United Roy Keane) πάνω στον Alcacer (ο οποίος ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα) μας επέτρεψε να πετύχουμε και τέταρτο γκολ. Ο Kovalenko σκόραρε για δεύτερη φορά στις καθυστερήσεις αλλά πλέον ήταν πολύ αργά.
Στην συνέντευξη τύπου για μια ακόμη φορά ο Έλληνας κόουτς εκδήλωσε το σεβασμό του στον αντίπαλο προπονητή.
Spoiler: show
Image
Ο οποίος όμως για μια ακόμη φορά τον περιφρόνησε…
Spoiler: show
Image
Λίγο πριν μπουν στο πούλμαν για να αναχωρήσουν από το Old Trafford μια ακόμη έκπληξη περίμενε τον κόουτς των σφυριών. Απέναντι εκτός από το βοηθό του Roy Keane έστεκε και ένας θρύλος της προπονητικής, ο μεγάλος Sir Alex Ferguson. “Well done son great coaching out there” ήταν τα λόγια του Σκωτσέζου “Thank you sir it is a great honor for me hearing that from you” ψέλλισε αποσβολωμένος ο ήρωας μας…
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αδερφε φοβερος! Θα ξεκινησω απο το προηγουμενο ποστ και σχολιο σου με την Λιβερπουλ που γι αυτο ειπα απο τις καλυτερες νικες σου μιας και στο 3-0 επαιζες με 10 και εβαλες αλλα 2! Φοβερος...
Ομως και σε αυτο το ποστ εκανες μεγαλες εμφανισεις με τον Poulsen να ερχεται εκει που δεν το περιμενεις και να σου δινει ωθηση. Εισαι φονεας των γιγαντων ρε μαγκα μου και πεταξες εξω και την Λιβερπουλ παρολο που σου εκανε ανατροπη εσυ ειχες την δυναμη και την τυχη στα πεναλτι να το παρεις. Τωρα με Τσελσι εμεινε ενα εμποδιο σημαντικο και θα παιξετε και σε ουδετερο εδαφος οποτε ολα ειναι ανοιχτα. Με Wattford σε γλιτωσε ο Νατσο (της Ρεαλ ειναι?) και σου εδωσε 3ποντο αλλα το καλυτερο ηρθε με την Μαντσεστερ! Τι εκανες ρε?!?! Απιστευτο παρολο που μεγας Ζοσε σου το κρατησε μανιατικο οσο και να τον καλοπιανες πηρες απιστευτη νικη και βυθισες και αλλο την αγαπημενη μου United :D Τα συγχαρητηρια απο τον Σερ Αλεξ τον εφιαλτη των οπαδων της Λιβερπουλ ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να σου συμβει. :D Επισης ειχα ξεχασει να σου σχολιασω τον τρελο βοηθο που εχεις...Roy Keane αρρωστεια !!!
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Αδερφε φοβερος! Θα ξεκινησω απο το προηγουμενο ποστ και σχολιο σου με την Λιβερπουλ που γι αυτο ειπα απο τις καλυτερες νικες σου μιας και στο 3-0 επαιζες με 10 και εβαλες αλλα 2! Φοβερος...
Ομως και σε αυτο το ποστ εκανες μεγαλες εμφανισεις με τον Poulsen να ερχεται εκει που δεν το περιμενεις και να σου δινει ωθηση. Εισαι φονεας των γιγαντων ρε μαγκα μου και πεταξες εξω και την Λιβερπουλ παρολο που σου εκανε ανατροπη εσυ ειχες την δυναμη και την τυχη στα πεναλτι να το παρεις. Τωρα με Τσελσι εμεινε ενα εμποδιο σημαντικο και θα παιξετε και σε ουδετερο εδαφος οποτε ολα ειναι ανοιχτα. Με Wattford σε γλιτωσε ο Νατσο (της Ρεαλ ειναι?) και σου εδωσε 3ποντο αλλα το καλυτερο ηρθε με την Μαντσεστερ! Τι εκανες ρε?!?! Απιστευτο παρολο που μεγας Ζοσε σου το κρατησε μανιατικο οσο και να τον καλοπιανες πηρες απιστευτη νικη και βυθισες και αλλο την αγαπημενη μου United :D Τα συγχαρητηρια απο τον Σερ Αλεξ τον εφιαλτη των οπαδων της Λιβερπουλ ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να σου συμβει. :D Επισης ειχα ξεχασει να σου σχολιασω τον τρελο βοηθο που εχεις...Roy Keane αρρωστεια !!!
Καταρχάς η φωτογραφία του Roy με τα μούσια είναι όλα τα λεφτά χα χα! Πέρα από την πλάκα πάντως είναι εξαιρετικός στις ομιλίες πριν το παιχνίδι καθώς και στο ημίχρονο (όποτε ακολουθώ τις προτάσεις του όλοι οι παίκτες είναι πολύ ευχαριστημένοι και μπαίνουμε στο γήπεδο με πολύ ανεβασμένο ηθικό). Ναι αυτός είναι της Real. Τον είχα και στον προηγούμενο μου save στο φετινό fm και δεν ήταν κακός και τώρα ξανασυναντηθήκαμε. Οι αντιπαραθέσεις με το Ζοσέ είναι πάντα απολαυστικές (σε αυτό έχουν κάνει εξαιρετική δουλεία οι κατασκευαστές του παιχνιδιόυ δεν μπορώ να πω). Να σου πω την αμαρτία μου δεν τον πίστεψα καθόλου τον Poulsen στην αρχή. Στο πρώτο μου μας ως προπονητής των σφυριών τον ξεκίνησα ως επιθετικό στόχο. Δεν τράβαγε μία και έβαλα το Ayew ο οποίος μου πήρε το ματς. Αμέσως ψάχτηκα για επιθετικό και έτσι αγόρασω τον Paco. Αν ήξερα ότι θα αποδειχτεί τόσο καλός ίσως να μην αγόραζα τον Alcacer. Το παιδί με το που σκόραρε (είχε να το κάνει καιρό) πήρε μπρος και σκοράρει σε κάθως ματς. Τον έχω ως αμυντικογενή επιθετικό (πρωτή φορά χρησιμοποιώ παίκτη με τέτοιο καθήκον) και είναι όλα τα λεφτά. Με Τσέλσι να δούμε γιατί και ο Κόντε παίζει 3-5-2 και με δυσκολεύει αυτό το σύστημα όπως έχω πει. Όλα όμως είναι ανοικτά...
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εκμεταλευόμενος τη διακοπή που υπήρχε στα εθνικά πρωταθλήματα λόγω εθνικών ομάδων , ο προπονητής της West Ham επικοινώνησε με τους φίλους του στην Ελλάδα. Το θέμα της συζήτησης ήταν φυσικά η πορεία του Αστέρα στη Superleague. Τα νέα που έμαθε τον στεναχώρησαν καθώς ο Αστέρας για μια ακόμη χρονιά είχε στόχο την είσοδο στα play offs καθώς είχε απομακρυνθεί πλέον αρκετά από την κορυφή.
Spoiler: show
Image
Αυτό ήταν λογικό βέβαια καθώς για μια ακόμη χρονιά η διοίκηση αποφάσισε στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο να πουλήσει βασικούς παίκτες του ρόστερ με αποκορύφωμα τους Thommy και Γιαννίωτα.
Spoiler: show
Image
Μετά το αποθαρρυντικά αυτά νέα επικεντρώθηκε και πάλι στην προετοιμασία της ομάδας για το μεγάλο παιχνίδι εναντίον της Arsenal για το πρωτάθλημα αυτή τη φορά. Οι κανονιέρηδες σίγουρα δεν θα ήταν καθόλου ευχαριστημένοι από την προηγούμενοι συνάντησή μας (που τους έθεσε εκτός συνέχειας για το FA Cup) και θα ήθελαν τη νίκη ρεβάνς.
Spoiler: show
Image
Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον ξενοδόχο ή καλύτερα τον Poulsen. Ο Δανός ήταν για μια ακόμη φορά απολαυστικός και με χατ τρικ , εκμεταλλευόμενος άριστα τις ασίστ του Lingard μας έδωσε μια νίκη θρίαμβο σε ένα ματς που έπεσε πάρα πολύ ξύλο και ο διαιτητής χρειάστηκε να δείξει συνολικά οκτώ κίτρινες κάρτες.
Δυστυχώς, αποτέλεσμα των πολλών σκληρών και ορισμένες φορές αντιαθλητικών μαρκαρισμάτων ήταν ο τραυματισμός του Gnarby ο οποίος ήταν ήδη επιβαρυμένος λόγω της μη σωστής διαχείρισης που του είχε γίνει από τον προηγούμενο προπονητή.
Spoiler: show
Image
Επόμενη αναμέτρηση θα ήταν εναντίον της Stoke προπονητής της οποίας ήταν ένας επίσης πολύ σημαντικός εκπρόσωπος του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Ο Blanc στο περιθώριο της συνέντευξης τύπου την παραμονή του αγώνα δεν παρέλειψε να εκφράσει το θαυμασμό του για τη δουλειά που γίνεται στη West Ham.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Ευτυχώς οι φιλοφρονήσεις του Γάλλου δεν μας βγήκαν σε κακό και δραπετεύσαμε από την έδρα της Stoke χάρις σε ένα πανέμορφο γκολ από τον Lingard. Ο Άγγλος εξτρέμ με ένα καταπληκτικό σόλο έπιασε ένα συρτό σουτ και η μπάλα καρφώθηκε στη δεξιά κάτω γωνία του αντιπάλου για να γράψει το 0-1 το οποίο και έμεινε μέχρι την λήξη του αγώνα.
Η νίκη αυτή ήταν πολύτιμη καθώς μας ανέβασε κι άλλο στην βαθμολογία.
Spoiler: show
Image


Η συνέχεια στο πρωτάθλημα περιελάμβανε τον αγώνα εναντίον της Burnley. Περίεργο ματς καθώς ήταν πριν την μεγάλο παιχνίδι εναντίον της Chelsea για το FA Cup. Το δύσκολο έργο για τον προπονητή της West Ham θα ήταν να κρατήσει το μυαλό των παικτών σε αυτό το παιχνίδι και όχι στο επόμενο και ήταν δύσκολο γιατί και για εκείνον ήταν η δεύτερη φορά στην καριέρα του είχε φτάσει τόσο κοντά στην συμμετοχή σε ένα τελικό. Ο αποκλεισμός ένα χρόνο πίσω από τον Ολυμπιακό δεν είχε σβηστεί από τη μνήμη του.
Spoiler: show
Image
Ισοπαλία λοιπόν με μια ομάδα που βρισκόταν πολύ χαμηλά στη βαθμολογία παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε νωρίς μπροστά στο σκορ με το γκολ του Alcacer ο οποίος επανήλθε μετά από καιρό στην βασική ενδεκάδα μαζί με άλλους παίκτες στα πλαίσια του απαιτούμενου ροτέισον εν όψει του ματς με την Chelsea. Ισοφαριστήκαμε γρήγορα αλλά παρά το γεγονός ότι κάναμε φάσεις δεν πήραμε ξανά το προβάδισμα.
Γρήγορα όμως αφήσαμε αυτό το παιχνίδι πίσω διότι είχαμε να ασχοληθούμε με πολύ πιο σοβαρά πράγματα. Η σκέψη της συμμετοχής σε ένα τελικό είχε ενθουσιάσει τους πάντες στο στρατόπεδο της West Ham. Είχαμε άλλωστε αρκετές πιθανότητες να το κάνουμε και να κερδίσουμε το δικαίωμα να υπερασπιστούμε το τρόπαιο που είχαμε κερδίσει πέρυσι, βάσει της μέχρι τώρα πορείας μας στη διοργάνωση.
Spoiler: show
Image
Τελικός !!! Θα ήμασταν και φέτος εκεί! Φοβερό επίτευγμα από τα σφυριά που έριξαν στο καναβάτσο μια ακόμη μεγάλη ομάδα της Premier League και μάλιστα με καθαρό σκορ. Πετύχαμε το στόχο μας να κλειδώσουμε τον πάντα επικίνδυνο Dybala και μπροστά όσο έχουμε τον Poulsen δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα. Βέβαια όλοι καρδιοχτύπησαν στο τέλος όταν ο Δανός ζήτησε να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα εξαιτίας ενός άτσαλου μαρκαρίσματος, αλλά ευτυχώς ο τραυματισμός του δεν ήταν σοβαρός. Θα απουσίαζε τρεις με πέντε μέρες μόνο. Στη λήξη του αγώνα ο κόουτς της West Ham έδειχνε απόλυτα ήρεμος. Μέσα του όμως ούρλιαζε από χαρά !!


Ποιος να περίμενε άραγε από έναν πρωτάρη στα σαλόνια της Premier τέτοια απόδοση ?
Spoiler: show
Image
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10055
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Μεγάλη νίκη και πρόκριση στον τελικό! Στο πρωτάθλημα αποδίδεις τα αναμενόμενα. Πάμε για το Κύπελλο και όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετική η πορεια σου,παμε τωρα για να τα δωσεις ολα στον τελικο, στο πρωτάθλημα δεν νομιζω οτι προλαβαίνεις να διεκδικήσεις κατι καλυτερο.
Ελπιζω σε ενα happy end με την ομαδα και του χρονου στην Ευρώπη!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To nou sou... wrote:Μεγάλη νίκη και πρόκριση στον τελικό! Στο πρωτάθλημα αποδίδεις τα αναμενόμενα. Πάμε για το Κύπελλο και όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα!
Ευχαριστώ πολύ ! Αν καταφέρω και βρω τη λύση για τα παιχνίδια εναντίον ομάδων που θεωρήτικά θα έπρεπε να κερδίζω με πειρισσότερη άνεση θα είμαι καλύτερα. Αυτή η χρόνια είναι δοκιμαστική. Την ερχόμενη με κάποιες διορθωτικές κινήσεις η ομάδα θα έχει τη δική μου πινελιά. Στο κύπελλο ακόμη δεν έχω δει ποιός θα είναι ο αντίπαλος αλλά είμαι αισιόδοξος.
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

vorxis wrote:Εξαιρετική η πορεια σου,παμε τωρα για να τα δωσεις ολα στον τελικο, στο πρωτάθλημα δεν νομιζω οτι προλαβαίνεις να διεκδικήσεις κατι καλυτερο.
Ελπιζω σε ενα happy end με την ομαδα και του χρονου στην Ευρώπη!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Στο πρωτάθλημα ο στόχος ήταν η παραμονή. Από τη στιγμή που αυτό επιτεύχθηκε πάω για το καλύτερο πλασάρισμα προκειμένου να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερα λεφτά. Μακάρι να καταφέρω την κατάκτηση του κυπέλλου αλλιώς του χρόνου δεν θα έχει Ευρώπη.
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Απιστευτος φιλαρακι μπραβο!! Σε πιστευα οτι θα πας τελικο και το πιστευω ακομα οτι θα φερεις και το τροπαιο!! Μεγαλη νικη αντρικια και γενικα αν σηκωσεις την κουπα θα χεις να το λες πως πεταξες εξω ολες τις μεγαλες ομαδες του νησιου! Στο πρωταθλημα παραμενεις χωρις ηττα κ αυτο μετραει. Εκανες και μεγαλες νικες με Αρσεναλ και Στοουκ. Τελος για τον Αστερα η τσιγκουνια ειναι αρρωστεια γι αυτο θα ναι μετριοι..καλυτερα που εφυγες!

Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Απιστευτος φιλαρακι μπραβο!! Σε πιστευα οτι θα πας τελικο και το πιστευω ακομα οτι θα φερεις και το τροπαιο!! Μεγαλη νικη αντρικια και γενικα αν σηκωσεις την κουπα θα χεις να το λες πως πεταξες εξω ολες τις μεγαλες ομαδες του νησιου! Στο πρωταθλημα παραμενεις χωρις ηττα κ αυτο μετραει. Εκανες και μεγαλες νικες με Αρσεναλ και Στοουκ. Τελος για τον Αστερα η τσιγκουνια ειναι αρρωστεια γι αυτο θα ναι μετριοι..καλυτερα που εφυγες!

Στάλθηκε από το SM-J320F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι για τον Thommy είχα αρνηθεί προτάσει μέχρι και 4 εκατομμυρίων ευρώ γιατί σκόπευα να τον πουλήσω όταν θα τελειώνε η σεζόν (αν φυσικά υπήρχε μεγαλύτερη πρόταση). Ο πάικτης δεν παραπονιόταν που απέριπτα τις προτάσεις και έπαιζε εξαιρετικά οδηγώντας την ομάδα ψηλά. Αυτοί λοιπόν τον πούλησαν για ποσό πολύ μικρότερο από την αξία του. Τι να πει κανείς ...
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φτάνοντας στον τελικό του FA Cup κανείς δεν περίμενε ότι θα είχαμε εύκολο έργο. Αυτό το επιβεβαίωνε και ο τελευταίος μας αντίπαλος. Για μια ακόμη φορά θα αντιμετωπίζαμε τους κόκκινους διαβόλους με τον Jose Mourinho στον πάγκο τους.
Spoiler: show
Image
Η εξαιρετική πορεία της ομάδας στον συγκεκριμένο θεσμό είχε εντυπωσιάσει του πάντες όπως ήταν φυσικό.
Spoiler: show
Image
Φυσικά ένα από τα πρόσωπα κλειδιά στην επιτυχημένη πορεία των σφυριών (που ουσιαστικά έκανα πρωταθλητισμό στο δεύτερο γύρο) ήταν και ο νέος τους προπονητής.
Spoiler: show
Image
Εντωμεταξύ απέμεναν τέσσερα παιχνίδια για να πέσει η καρό σημαία στο φετινό πρωτάθλημα και η ομάδα της West Ham είχε επιτύχει το στόχο της που ήταν για φέτος η σωτηρία. Παρόλα αυτά όμως υπήρχε κίνητρο τόσο για τον προπονητή όσο και για τους παίκτες μιας και βρισκόμασταν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός ιστορικού ρεκόρ.
Spoiler: show
Image
Η επόμενη μας αναμέτρηση ήταν εναντίον της Leicester και μάλιστα εκτός έδρας. Το παιχνίδι ήθελε μεγάλη προσοχή γιατί ο Mahrez δεν αστειευόταν.
Spoiler: show
Image
Προηγηθήκαμε λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ελέγχαμε το ρυθμό και πήγαμε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Η οδηγία ήταν μία , «Διατηρήστε την αυτοσυγκέντρωσή σας. Πρόκειται για μία πολύ επικίνδυνη ομάδα που μπορεί αν πάσα στιγμή να τιμωρήσει την παραμικρή έλλειψη προσοχής». Μόνος του τα είπε μόνος του άκουσε ο κόουτς των φιλοξενούμενων…
Στη συνέχεια η Chelsea ερχόταν στην έδρα μας για να παίξει τα ρέστα της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Antonio Conte είχε κάνει εξαιρετικοί δουλειά και οι μπλε χρειαζόντουσαν μια νίκη για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά τον τίτλο.
Spoiler: show
Image
Στην προηγούμενη μας αναμέτρηση ο Leroy Sane δεν ήταν και στην καλύτερη του κατάσταση λόγω τραυματισμού. Στο παιχνίδι αυτό φάνηκε πόσο σημαντικός ήταν για την ομάδα του και πόσο διαφορετικό θα ήταν το παιχνίδι του κυπέλλου με αυτόν 100%. Μας εξαφάνισαν πραγματικά.
Για πρώτη φορά από τότε που ο νέος προπονητής είχε αναλάβει την West Ham τα σφυριά μετρούσαν δύο σερί ήττες. Η συνέχεια ήθελε μεγάλη προσοχή γιατί εν όψει και του μεγάλου τελικού το ηθικό της ομάδας έπρεπε να διατηρηθεί ψηλά. Κοινώς χρειαζόμασταν νίκες.
Spoiler: show
Image
Επιτέλους επιστρέψαμε στα νικηφόρα αποτελέσματα και μάλιστα με ανατροπή ! Ότι καλύτερο για το ελαφρώς πεσμένο μας ηθικό. Το γκολ του Alcacer στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πανηγυρίστηκε έντονα από όλους τους παίκτες που έγιναν ένα κουβάρι με αυτούς που βρίσκονταν στον πάγκο παρασύροντας και τον προπονητή τους.
Είχε έρθει η τελευταία αγωνιστική και θέλαμε να κλείσουμε αυτό το πρωτάθλημα με στυλ. Αντιπαλός μας η West Brom η οποία είχε σωθεί και μαθηματικά αλλά αυτό δεν σήμαινε ότι θα ερχόταν στο παιχνίδι μόνο για χαζέψει το ωραίο μας γήπεδο.
Spoiler: show
Image
Δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη με ένα συγκινητικό φινάλε καθώς ο Andre Ayew σκόραρε το τελευταίο του γκολ με τη φανέλα των σφυριών (καθώς είχε αποφασιστεί ότι δεν ανανεωνόταν το συμβόλαιο του) και αποθεώθηκε από τον κόσμο ο οποίος στη συνέχεια άρχισε να τραγουδά για το επόμενο παιχνίδι της αγαπημένης του ομάδας. Είχε φτάσει η ώρα για τον μεγάλο τελικό
Ένα εντυπωσιακό στατιστικό ήταν ότι ανέλαβε ο ήρωας μας την ομάδα της West Ham τα σφυριά είχαν μόλις 17 βαθμούς και ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα 53. Συνολικά δηλαδή συγκέντρωσε 36 βαθμούς. Η πρωταθλήτρια Chelsea για το ίδιο διάστημα συγκέντρωσε 44. Αυτό από μόνο του δείχνει την πρόοδο που έκανε η ομάδα.
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Είχε φτάσει όμως η μεγάλη ώρα. Το Wembley Stadium είχε στολιστεί. Οι εξέδρες ήταν γεμάτες ο κόσμος τραγουδούσε και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο. Όλοι περίμεναν το σφύριγμα του διαιτητή για την έναρξη αυτό του μεγάλου παιχνιδιού. Καλή μας επιτυχία !
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
Δυστυχώς μείναμε με την πικρή γεύση του φιναλίστ. Η εμπειρία και το βάρος της φανέλας μέτρησε πιο πολύ και η United κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο. Το παλέψαμε βέβαια μειώνοντας σε 2-1 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο Jose δεν ήταν κανένας τυχαίος προπονητής. Έκλεισε όλους τους διαδρόμους και δεν μας επέτρεψε να απειλήσουμε περαιτέρω. Ηττηθήκαμε αλλά αξίζουν στα παιδιά πολλά συγχαρητήρια για αυτή την πορεία
Diego91
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun Feb 01, 2015 4:05 pm
Football Manager της ομάδας: Νapoli , Marseille , AEK
Αγαπημένη Ομάδα: OM
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φιλε μου μεγαλο κριμα για το τροπαιο....το εχασες σαφως απο μια ανωτερη ομαδα ποιοτικα και σε μπατζετ αλλα το παλεψες ομως μεχρι το τελος. To γκολ του Poulsen στην αναπαυλα πραγματικα ητανα νασα ελπιδας αλλα δυστυχως οταν ο Ζοζε παιρνει προβαδισμα με 2 γκολ και παιξει αμυνα δεν την σπας ευκολα. Ηταν και ενα τροπαιο ομως που εσωνε και καπως το τομαρι του Μουρινιο μιας και η ομαδα του τερματισε 5η. Παμε ομως στα δικα σου φιλε μου..μια χαρα τερματισες και μαλιστα εκει που η Γουεστ Χαμ κινδυνευε με υποβιβασμο εσυ την πηγες ψηλα και εκανες και πολυ καλη συγκομοιδη βαθμων. Τωρα για την επομενη μερα με σωστες κινησεις και με το να διαφυλαξεις ενα καλο κορμο μπορεις να φτασεις πολυ ψηλα και να διεκδικησεις ακομα και εισητηριο για το ΤΣΛ. Τελος για τις ηττες που εκανες με Τσελσι Λεστερ δν μου λεει τιποτα εξαλλου εσυ δεν καιγοσουν τοσο πολυ για βαθμους μονο για το ρεκορ. Εκλεισες ωραια την χρονια στο πρωταθλημα και τωρα παμε για να φτιαξεις την ομαδα εσυ οπως θες και να παει ψηλα!! COME ON YOU IRONS!
Image

H νεα μου ιστορια στο FM 2018
viewtopic.php?f=468&t=43634

H ιστορια μου στο FM 2017:
viewtopic.php?f=457&t=43113
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Diego91 wrote:Φιλε μου μεγαλο κριμα για το τροπαιο....το εχασες σαφως απο μια ανωτερη ομαδα ποιοτικα και σε μπατζετ αλλα το παλεψες ομως μεχρι το τελος. To γκολ του Poulsen στην αναπαυλα πραγματικα ητανα νασα ελπιδας αλλα δυστυχως οταν ο Ζοζε παιρνει προβαδισμα με 2 γκολ και παιξει αμυνα δεν την σπας ευκολα. Ηταν και ενα τροπαιο ομως που εσωνε και καπως το τομαρι του Μουρινιο μιας και η ομαδα του τερματισε 5η. Παμε ομως στα δικα σου φιλε μου..μια χαρα τερματισες και μαλιστα εκει που η Γουεστ Χαμ κινδυνευε με υποβιβασμο εσυ την πηγες ψηλα και εκανες και πολυ καλη συγκομοιδη βαθμων. Τωρα για την επομενη μερα με σωστες κινησεις και με το να διαφυλαξεις ενα καλο κορμο μπορεις να φτασεις πολυ ψηλα και να διεκδικησεις ακομα και εισητηριο για το ΤΣΛ. Τελος για τις ηττες που εκανες με Τσελσι Λεστερ δν μου λεει τιποτα εξαλλου εσυ δεν καιγοσουν τοσο πολυ για βαθμους μονο για το ρεκορ. Εκλεισες ωραια την χρονια στο πρωταθλημα και τωρα παμε για να φτιαξεις την ομαδα εσυ οπως θες και να παει ψηλα!! COME ON YOU IRONS!
Δεν ήμουν αισιόδοξος για το τρόπαιο. Πίστευα ότι δεν μπορεί να νικήσω όλους του μεγάλους από κάποιον θα την πάθω και δυστυχώς την πάτησα στο τέλος. Όπως και να έχει η πορεία μας ήταν εκπληκτική. Με πείραξε που έχασα το ρεκόρ αυτό για ένα πόντο αλλά υπάρχει η επόμενη χρονιά. Δεν ξέρω αν θα προχωρήσω σε πολλές κινήσεις αφού η ομάδα δεν έπαιξε και τόσο άσχημα. Ειδικά κάποιοι παίκτες που από την αρχή δεν μου γέμιζαν το μάτι και ήταν πρώτοι για αποχώρηση (π.χ. Poulsen) έβγαλαν μάτια. Βέβαια αυτό ορισμένες φορές μπορεί να οδηγήσει σε άλλες κινήσεις καθώς κάθε χρόνο οι μεγάλοι χτίζουν υπερομάδες και θα πρέπει και εγώ να ακολουθήσω όσο μπορώ βάσει μπάτζετ φυσικά.
Post Reply

Return to “Ιστορίες”