Ποσοστά ευστοχίας σε σουτ.

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Καλησπέρα. Φέτος με έχει προβληματίσει πάρα πολύ η αστοχία των παιχτών μου. Παίζω με ΑΕΚ και έχω γύρω στα 20 μ.ο. σουτ. Εντός εστίας είναι 4-5!! Εχω οδηγία η μπάλα στην περιοχή, έχω αποκλείσει δηλαδή τα σουτ από όπου νάναι. Να είναι κάποιο bug η μήπως πρέπει να ψάξω κι άλλο τις οδηγίες, η απλά είναι μπάζα οι παίχτες μου? Μιλάμε να κάνουν σουτ εντός περιοχής, χωρίς πίεση, και να φεύγει στο σημαιάκι του κόρνερ!! Αυτό είναι το σύστημα και οι οδηγίες μου. Τα ποσοστά κατοχής είναι πολύ καλά.
Image
Image
Image
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2886
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Κάποιες απορίες:
α) πόσα από αυτά είναι μακρινά (αν πας στα στατιστικά του αγώνα στα βγάζει);
β) ποιοι παίκτες σουτάρουν περισσότερο από τους άλλους;

Εγώ είχα δει ότι Simoes-Johansson σουτάρουν πολύ από μακρία λόγω των mentals τους (οπότε τους έβαλα PI να μην σουτάρουν συχνά).
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Είναι όλα στα όρια και μέσα της περιοχής και μάλιστα από Livaja και Araujo τα περισσότερα...
User avatar
NikolasR1980
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Dec 14, 2015 9:08 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Liverpool, Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για αρχή, η ΑΕΚ φέτος είναι άπαιχτη. Πολύ δυνατή και επιθετική ομάδα και στο δικό μου save έφτυνα αίμα να την κερδίζω, με ΟΣΦΠ.

Ακριβώς για αυτό λοιπόν, εσύ την περιορίζεις με τις ΠΟΛΛΕΣ οδηγίες που έχεις βάλει! Πχ, έχεις μόνο δυο attack στο κέντρο, οι άλλοι σε support. Και με συνδυασμό τις οδηγίες σου, σουτάρουν συνεχώς αν δεν βρούν να κάνουν αυτά που τους έχεις πει (αυτό το λέει και η SI σε πληροφορώ!).

Αν και τα μπακ σου κάνουν overlap, έχεις βάλει οδηγία να work box. Είναι αντίφαση! Ταιριάζει εδώ, cross often στο final third. Οι inside forward σου, βάλε τον έναν που έχει καλύτερο τέλειωμα σε attack και τον άλλον με καλύτερη πάσα ή vision σε support. Kαι επίσης, τον AMC σε support αν ο striker είναι attack ή το αντίστροφο (τον ΑΜC attack midfielder, όχι playmaker). Οι δυο σου στο κέντρο, support ο ένας και defend ο άλλος. Σημείωση, αν οι τρεις στην επίθεσή σου έχουν κακή πάσα (12-), βάλε ΜΟΝΟ αυτούς σε short passing.

Τέλος, προτείνω, σύστημα ATTACK ή CONTROL, και μόνο STRUCTURED. Οδηγίες κράτα πίεση στο τέρμα, offside trap και τσέκαρε be more expressive και τέλος pass to space αν θες (θα χάσεις λίγο κατοχή). Τα υπόλοιπα, βλέπε τον αγώνα και κρίνε αναλόγως μια μια οδηγία κάθε φορά. Θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά...!

Πες μου αποτελέσματα!
User avatar
nikolaosaek
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 289
Joined: Sun Jun 07, 2009 5:45 pm
Football Manager της ομάδας: ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Διαγόρας Ραχών
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

NikolasR1980 ευχαριστώ για την βοήθεια. Όντως βοήθησε, κυρίως η αλλαγή του work box με το overlap. Τις οδηγίες για σουτ τις άφησα μιας και είμαι λάτρης των σουτ έξω απο την περιοχή. Απλά τις άφησα σε Λάζαρο και Μπακασέτα. Ο Γαλανόπουλος μου χάλαγε πολλά σουτ, στα περιστέρια λέμε, και τον σταμάτησα. Ευχαριστώ για την βοήθεια συνάδελφε. Τα υπόλοιπα θα τα βρω.
User avatar
NikolasR1980
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Dec 14, 2015 9:08 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Liverpool, Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nik,

γενικά να ξέρεις, μελέτησε τις αδυναμίες και τα πλεονεκτήματα των παιχτών και δίνε οδηγίες αναλόγως, αλλά με φειδώ..! Μην το παρακάνεις!

Cheers!
Post Reply

Return to “Τακτικές”