Klopp "Heavy Metal Football" (4-2-3-1)

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Jurgen Klopp, the Heavy Metal philosopher

Όταν ακούω το όνομα του προπονητή της αγαπημένης μου ομάδας, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι και το αγαπημένο μου είδος μουσικής. Ακούω κάθε μέρα διάφορα παρακλάδια της metal μουσικής, στο λεωφορείο, πριν την προπόνηση, πριν τους αγώνες, στο σπίτι όταν παίζω FM, ακόμα και όταν διαβάζω. Γι'αυτό μου άρεσε πάντα ο Klopp, είναι άνθρωπος της ίδιας ιδιοσυγκρασίας με μένα. Παρορμητικός, δε θα κρύψει αυτό που νιώθει και θα βγάλει πάθος σε ό,τι κάνει. Αυτό κάνουν και οι ομάδες του. Πάμε να δούμε τις βασικές αρχές του, οι οποίες τον ακολουθούν από το 4-4-2 που έπαιζε στη Mainz, μέχρι το εξαιρετικό 4-2-3-1 που έπαιξε στη Dortmund και το συνδυασμό τους τώρα στη Liverpool.

Image

Αυτός είναι ο σχηματισμός με τον οποίο θα ασχοληθούμε περισσότερο. Είναι ένα κλασικό 4-2-3-1, αλλά με μερικές ιδιαιτερότητες. Αυτές οι ιδιαιτερότητες διαμορφώνουν και το template πάνω στο οποίο δουλεύει ο Klopp, ανεξάρτητα από το σχηματισμό που χρησιμοποιεί, είναι δηλαδή η ποδοσφαιρική του φιλοσοφία.

1) Πίεση ψηλά.
Οι ομάδες του πάντα πιέζουν ψηλά στο γήπεδο, μόλις χάσουν τη μπάλα, δυσκολεύοντας έτσι τον αντίπαλο να παίξει στρωτά από την άμυνά του.

2) Ψηλή αμυντική γραμμή.
Εφόσον οι επιθετικοί και οι μέσοι πρεσσάρουν ψηλά, πρέπει και η άμυνα να βρίσκεται σχεδόν στο κέντρο ώστε να μένουν κοντά οι γραμμές.

3) Ουνιβερσαλισμός ή αλλιώς η παρακαταθήκη του Johan Cruyff στο ποδόσφαιρο.
Ο ποδοσφαιρικός ουνιβερσαλισμός που πρωτοείδαμε στις ομάδες του αείμνηστου Johan Cruyff είναι ουσιαστικά η θεωρεία που δημιούργησε το Total Football. Δηλαδή παίκτες σε όλες τις γραμμές που είναι ικανοί με τη μπάλα στα πόδια, ικανοί τακτικά, ικανοί πνευματικά και παράλληλα καλοί αθλητές. Ολοκληρωμένο ποδόσφαιρο, από ολοκληρωμένους ποδοσφαιριστές.

4) Στόχος δεν είναι η κατοχή της μπάλας.
Μπορεί το διαρκές pressing και η ποιότητα των παικτών να εξασφαλίζουν υψηλά ποσοστά κατοχής, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός. Σκοπός είναι βγει η ομάδα μπροστά, να δημιουργήσει αναμπουμπούλα με την ταχύτητα και την τεχνική της και να σκοράρει. Πολλές φορές.

Πώς αυτό μεταφέρεται στο Football Manager;

Έχω αναλάβει τη Dortmund το 2022, είναι το τέλειο παράδειγμα γιατί δεν είχε έτοιμο roster, οπότε έπρεπε να το φτιάξω σταδιακά και να δοκιμάσω πράγματα γύρω από το υλικό που είχα στα χέρια μου. Ο σχηματισμός που έπελεξα είναι ο παρακάτω:

Image

Αρκετά normal τα πράγματα. Με 2 αμυντικά χαφ εξασφαλίζω κάλυψη της ψηλής αμυντικής γραμμής -όσο γίνεται-, δημιουργία και από τον άξονα (DLP-AP), αλλά και από τα άκρα (DL-W). Υποστήριξη από DM-DLP-DR-AP-CF και εκτέλεση από IF-CF-W. Βλέπετε παίκτες να κάνουν λίγο απ'όλα, αυτός είναι και ο ορισμός του Football Universality. Παίκτες ικανοί να κάνουν τα πάντα στο γήπεδο, να βοηθάνε παντού την ομάδα τους και να δημιουργούν ένα ενιαίο και αδιάσπαστο σύνολο σε άμυνα, transitions και επίθεση.

Πάμε στο πιο σημαντικό κομμάτι της τακτικής, τη φιλοσοφία, ή αν θέλετε το γενικότερο template που χρησιμοποιώ ανεξάρτητα formation:
Mentality: Standard
Team Shape: Very Fluid

Εδώ βρίσκεται η ομορφιά και η παγίδα της τακτικής ανάλυσης που κάνουμε σε αυτό το thread. Το Very Fluid team shape φέρνει όλα τα ατομικά mentality κοντά. Το παρακάτω παράδειγμα είναι αρκετά επεξηγηματικό ως προς το τι εννοώ.
Image

Φέρνοντας λοιπόν τα ατομικά mentalities κοντά, φέρνουμε κοντά και τις γραμμές. Η ομάδα γίνεται πιο συμπαγής, αλλά και πιο εκτεθειμένη σε γιόμες. Γίνεται πολύ πιο δημιουργική γιατί όσο πιο Fluid πάμε, τόσο μεγαλύτερο Creative Freedom έχουν οι παίκτες και εδώ μπαίνει στο παιχνίδι ο όρος Standard Mentality. Με αυτή την επιλογή αφήνουμε τους παίκτες να είναι δημιουργικοί, αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό όπως πχ οι παίκτες του Bielsa. Έχουν ελευθερία κινήσεων, αλλά σεβόμενοι το γενικότερο πλάνο. Εδώ το Mentality χρησιμοποιείται ως threshold για την τρέλα που προκύπτει με Attacking-Very Fluid. Δοκίμασα και τέτοιους συνδυασμούς, δε μου άρεσαν οι αποστάσεις, οι επιλογές και το πώς πρέσαραν οι παίκτες. Είστε ελεύθεροι εννοείται να δοκιμάσετε ό,τι θέλετε.

Τώρα, ας δούμε τις ομαδικές οδηγίες λίγο πιο αναλυτικά:
Image

Play Out of Defence:
Θέλουμε η ομάδα να παίζει με μυαλό από την άμυνα, να μην δωρίζουμε την κατοχή στους αντιπάλους χωρίς λόγο και μέσω των αμυντικών μας να χτίζουμε την ανάπτυξη της ομάδας.

Push Higher Up:
Δε χρειάζεται πολλές εξηγήσεις, ψηλά η άμυνα για να ενθαρρύνουμε τους παίκτες μας να είναι συμπαγείς και να πνίγουν τον αντίπαλο.

Close Down More:
Ειδικά αυτή η οδηγία δεν χρειάζεται εξηγήσεις σε αυτό το thread. Δοκίμασα και το Close Down Much More, αλλά χαλούσε πολύ το shape της ομάδας, οπότε το έριξα μία σκάλα.

Use Tighter Marking:
Θέλουμε να είμαστε ενοχλητικοί, να πιέζουμε και να μαρκάρουμε μέχρι τελικής πτώσης. Κουμπώνει τέλεια με τις προηγούμενες οδηγίες για το είδος ποδοσφαίρου που θέλουμε να δημιουργήσουμε.

Use Offside Trap:
Ψηλές άμυνες πρέπει να το χρησιμοποιούν για να προστατεύονται όσο γίνεται από ταχύτατους επιθετικούς.

Prevent Short GK Distribution:
Βλ. "Use Tighter Marking".

ΥΓ: Personal Instructions έχει μόνο ο τερματοφύλακας, Roll it Out to Center Backs και αν δεν έχω μέσα τους τεχνίτες του λέω να τη δίνει στα πλάγια μπακ.

Tactical Report:

Average Positions: (Οι κόκκινοι κύκλοι δείχνουν την ομάδα χωρίς τη μπάλα)
Φαίνεται ξεκάθαρα η ισορροπία που μας δίνει ο συνδυασμός Standard/Very Fluid. Ψηλά στο γήπεδο, πιέζουμε και όταν χάνουμε τη μπάλα διατηρούμε τις θέσεις για να την πάρουμε αμέσως πίσω.
Image

Interceptions: (Οι κόκκινοι κύκλοι δείχνουν τις φορές που δεν πήραμε τη μπάλα)
Κλεψίματα ακριβώς εκεί που θέλουμε, πάνω στην ανάπτυξη του αντιπάλου ή ακριβώς αφού χάσουμε εμείς τη μπάλα. Έτσι δημιουργούνται συνθήκες για counter attack.
Image

Pass Combinations:
Το αγαπημένο μου chart. Φαίνεται η συμμετοχή όλων στο παιχνίδι, ακόμα και ο τερματοφύλακας έχει ρόλο, παίζουμε τη μπάλα κάτω, στρωτά και όχι για την κατοχή, αλλά για να πάμε μπροστά άμεσα και να εκμεταλλευτούμε τα κενά του αντιπάλου.
Image

Μερικά αποτελέσματα σε διάστημα ενός έτους, αλλά δύο αγωνιστικών περιόδων, αφού έμαθαν οι παίκτες την τακτική:
Image Image

Σε δύσκολα ματς έβαλα τον αριστερό μπακ σε υποστηρικτικό ρόλο αντί για επιθετικό και τον αμυντικό χαφ τον έβαλα να έχει αμυντικό ρόλο και όχι υποστηρικτικό. Αν κυνηγάω σκορ κάνω το δεκάρι φορ, ανεβάζω κι άλλο τα κεντρικά χαφ και δίνω επιθετικό ρόλο και στο δεξί μπακ. Γενικά δοκιμάστε πράγματα, δεν είναι κάποια game breaking τακτική, είναι η οπτική μου γύρω από το ποδόσφαιρο του Klopp, μιας και το παρακολουθώ χρόνια και μου αρέσει πολύ.

Σας ευχαριστώ πολύ αν φτάσατε μέχρι εδώ, θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε για την τακτική και να δοκιμάσετε παρόμοια πράγματα. Δε χρειάζεται να πω ότι τέτοιες τακτικές χρειάζονται συγκεκριμένους παίκτες και συγκεκριμένο Club DNA, πιστεύω το έκανα ξεκάθαρο στο πρώτο κομμάτι του thread. Δεν είναι Plug and Play τακτική, θέλει χρόνο, σωστούς παίκτες και αυτοσχεδιασμό.

Download Link: Image
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραιότατος. Παίζω περίπου το ίδιο με ΠΑΟΚ. 4-2-3-1 με DM & SV μπροστά απ την άμυνα.
Μάτος WBR att, Leovac FB aut/sup, AP supp, AMR supp, IF(L) att, DLF supp. Συχνά, μέσα στον αγώνα γίνεται ένα ιδιότυπο 4-4-2 με όποιον είναι IF να πλαισιώνει το φορ. Πήγα για RMD στ αριστερά με Πέλκαμ, αλλά δεν μου βγήκε καθόλου.
Πολύ σωστός για το std mentality και για το πως μπορείς να είσαι αρκετά επιθετικός/επιθετικογενής σαν ομάδα με mentality κάτω του control.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι λίγο δύσκολο πιστεύω να δουλέψει ο RMD ρόλος με Very Fluid Team Shape, γιατί είναι μικρές οι αποστάσεις και πιο κομπρεσαρισμένος ο χώρος, που ο RMD τον χρειάζεται για να λάμψει. Συν ότι ο Πέλκας δεν έχει 2-3 βασικά attributes σε άριστο βαθμό. Αν πάρεις καλύτερο παίκτη εκεί ξανακάνε μία προσπάθεια, for science! :D

IRL και το 4-2-3-1 του Klopp γίνεται 4-4-2 με τον Salah να πλαισιώνει τον Firmino, ο οποίος κινείται σαν CF/F9. Αυτός ο συνδυασμός ήταν ένας από τους λόγους που μου αρέσει πολύ το approach του Klopp σε αυτή τη διάταξη.

Με αυτή την τακτική πήρα το πιο εύκολο "μεγάλο" πρωτάθλημα που έχω πάρει σε FM και έφτασα τελικό Ch.L περνώντας Real-Barca. Πιστεύω με τους κατάλληλους παίκτες και δουλεύει και βλέπεις ωραία μπαλίτσα.

Image

(Τότε ήμουν στη Dortmund προφανώς, αλλά όταν σε καλεί η ομάδα της καρδιάς σου δε μπορείς να πεις όχι -diatakste )
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

BillHoudini wrote:
IRL και το 4-2-3-1 του Klopp γίνεται 4-4-2 με τον Salah να πλαισιώνει τον Firmino, ο οποίος κινείται σαν CF/F9.
Ισχύει, για να μην πω ότι ώρες ώρες γίνεται 4-2-4 και παίζει το can they survive the storm, οι αντίπαλοι
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
bergamp10
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Oct 04, 2016 8:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ταιριάζει το tight marking με το offside trap?? Πολυ ωραία παρουσίαση θα τη δοκιμάσω άμεσα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι, δεν ειναι man to man marking, tight marking ειναι να "πέφτουν" πιο ενεργητικά στον παικτη που εχει τη μπαλα. Ταιριάζει πολυ με το "Close Down More" και εννοειται αυτα τα δυο μαζι με το Very Fluid shape. Δημιουργεί μια αίσθηση ψευδό-gegenpressing και το λέω ετσι γιατι η παρούσα M.E δεν επιτρέπει τέτοιου είδους πίεση.

Περιμένω να μου πεις τις εντυπώσεις σου και το πώς ταίριαξε η ομάδα σου σε αυτες τις ιδέες!


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Βασίλη, η μηχανή δεν το επιτρέπει, όμως αν έχεις και τα δύο ενεργά σε συνδυασμό με τα μενταλ των παικτών βγάζουν πίεση στο γήπεδο και φαίνεται κιολας

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Γίνε μαντέμι πρώτα
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σίγουρα βγαίνει η πίεση στο γηπεδο, γι αυτο τα εχω και τα 2 ενεργά και λέω σε καθε thread που φτιάχνω ποσο σημαντικά ειναι ορισμενα Mental Attributes. Αλλά:

Δυστυχώς ετσι όπως ειναι στημένη η μηχανή δε γινεται να πεις στους παίκτες απο πιο σημείο του γηπέδου και μετα να πιέσουν, ούτε δίνει την επιλογή να πιέσουν τον χειριστή της μπάλας ή τις επιλογές που εχει για πάσα.

Για αυτο σύστημα όπως το gegenpressing του Klopp και η ιδιαίτερη πίεση του Simeone ειναι αδυνατο να αποτυπωθούν στο 100%. Παρόλα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο αυτο που έκανα φέτος.


Sent from my iPad using Tapatalk
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
bergamp10
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Oct 04, 2016 8:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τη δοκίμασα πέμπτη σεζόν με Παναθηναϊκό, με αλλαγη του amc σε dlf. Έχασα το πρωτάθλημα σε ισοβαθμία και αποκλείστηκα από την ΑΕΚ στους 4. Στο πρωτάθλημα ήμουν αήττητος μέχρι Φλεβάρη που κάναμε κοιλιά.
Το πιο εντυπωσιακο ειναι η Ευρωπαϊκή πορεια ομως που έφτασα τελικό europa με μέτριους παίκτες. Σκέψου στα ακρα πελκα και Ανδρούτσο. Σπάσαμε τα ρεκόρ σε γκολ στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα πολλές ισοπαλίες λόγω χαμένων ευκαιριών. Πάντως αυτά που περιγράφεις τα βλέπεις στο γήπεδο. Πολύ καλή προσπάθεια μπράβο σου.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Μπορείς να μου εξηγήσεις τη σκέψη σου γύρω από την αλλαγή του AMC σε DLF; Πώς λειτούργησε μέσα στο γήπεδο; τι αποστάσεις είχε από τον άλλο επιθετικό αλλά και τα 2 αμυντικά χαφ; Γίνεται ανεβάσεις ένα screenshot με τα average positions;

Ελπίζω την επόμενη χρονιά να πας ακόμα καλύτερα!
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
bergamp10
Trialist
Trialist
Posts: 6
Joined: Tue Oct 04, 2016 8:51 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήθελα πίεση πιο μπροστά και ο amc δεν το έκανε όσο ήθελα. Αλλαξα σε support τα duties των ακραίων και δεν είχα θέματα με κενό στον αξονα γενικά. Ειδα πολυ ωραιες συνεργασίες μεταξυ των επιθετικών σε ρολους dlf και adf. Όταν πάω σπίτι θα το ανεβάσω.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μήπως το δεκάρι σου είχε χαμηλό Work Rate/Aggression/Determination; Παίζουν μεγάλο ρόλο αυτά στο αν θα πρεσάρει.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είδα απ το 20' και μετά όλο το 4-3. Απ τα λίγα ματς που έχω πραγματικά απολαύσει τον τελευταίο καιρό κι αυτό γιατί και οι δύο ομάδες έπαιξαν με τον τρόπο που θέλουν να παίζουν, όπως αρμόζει σε ομάδες που θέλουν να αφήσουν το σημάδι τους σ αυτό που προσπαθούν να κάνουν κι εκεί που θέλουν να φτάσουν. Το αποτέλεσμα είναι αδιάφορο και 0-0 να ερχόταν, αν παιζόταν έτσι όπως παίχτηκε το ίδιο θα ήταν.
Συνδεόμενο το παραπανώ με το FM, σκεφτόμουν ότι είναι όντως εξαιρετικά δύσκολο να αποτυπωθεί το παρακάτω irl pressing:
Image

(η φάση που οδήγησε στο 3-1)
Image

Η πρώτη φώτο είναι σεμιναριακού επιπέδου, textbook collective pressing, πως να το κάνετε και να έχετε διαρκή πριαπισμό.
Αναρωτιέμαι αν το έχεις δει σ αυτό το FM.
Για τη 2η φώτο είμαι σίγουρος ότι το πετυχαίνεις, τμηματικά γίνεται και μάλιστα με τα ίδια αποτελέσματα.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
BillHoudini
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 2681
Joined: Sat Mar 29, 2014 1:50 am
Football Manager της ομάδας: Liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: Barcelona, Liverpool, ΟΣΦΠ
Location: Amsterdam
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έδινα 7 μαθήματα από 24/1 μέχρι σήμερα, με το ζόρι θυμόμουν να πάω στο μπάνιο. :D Σκέψου το post τώρα το είδα.

Η πρώτη photo είναι ο στόχος που πρέπει να θέσει η S.I αναφορικά με τα pressing mechanics. Το μόνο που έχω καταφέρει να δω και αυτό με πολύ δυνατό roster είναι το πώς πιέζει ο Επιθετικός και μόνο τις αποστάσεις μεταξύ των 3 μπροστά με τα χαφ. Δεν έχω δει δηλαδή:

1) Αυτές τις αποστάσεις συνδυασμένες πάντα με pressing μεταξύ άμυνας-κέντρου.
2) Το να κάθονται τόσο κεντρικά οι ακραίοι επιθετικοί. Ίσως γίνεται με man mark τα σέντερ μπακ, αλλά δε θέλω να σπάσω τη μηχανή, δεν είναι αυτή η οδηγία που δίνει ο Klopp.
3) Συνολικά το πεντάγωνο που κάνουν οι 2 χαφ με τους 3 επιθετικούς. Υπάρχει, αλλά όχι με τόσο σωστές αποστάσεις.

Όντως τη δεύτερη εικόνα αποτυπώνεται πιο πιστά στο παιχνίδι πάντα με Very Fluid + Close Down More (ή και Much More). Εννοείται ότι τα Mental Atts που αφορούν το pressing πρέπει να είναι στο Θεό.
"It's too easy to blame other people in football."
Steven Gerrard

Image

Το fmικό μου blog:
http://houdinifm.blogspot.gr/
tyrion-king
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Thu May 05, 2016 6:43 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ-Newcastle
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εξαιρετικη η τακτικη σου. Παίζω νε Νιουκαστλ και στο πρωτο μισο της σεζον ημουν πρωτος με διαφορα. Τελικα και λογω καποιων τραυματισμων βασικων μου παιχτων τερματισα τριτος. Ποια πιστευεις οτι ειναι καποια απο τα βασικα mental attributes που πρεπει να χουν οι παιχτες για να δημιουργησουν την πιεση που απαιτει η τακτικη;
Post Reply

Return to “Τακτικές”