3-5-2

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
dimfakas83
Trialist
Trialist
Posts: 8
Joined: Wed Oct 24, 2007 1:10 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γεια στην ομάδα. Έχω φτιάξει μια τακτική και πειραματίζομαι η οποία δείχνει ότι πηγαίνει καλά. Στα φιλικά και 2 αγώνες τσου λου που έδωσα με ΑΕΚ. GK - 3 DC - WBR - WBL - 2 MC - AMC - 2 FC. Οι οδηγίες είναι κοντινότερες πάσες, παιχνίδι από την άμυνα, φαλτσαριστές σέντρες, ψάξτε το overlap, πιέστε ψηλότερα, πιέστε περισσότερο, στενότερο μαρκάρισμα, χρήση τεχνητού οφσάιντ, υψηλότερος ρυθμός, εμποδίστε κοντινή διανομή ΤΦ. Έχετε καμία ιδέα για το αν είναι εντάξει ή για το τι μπορώ να πειράξω για να γίνει καλύτερη;
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Εξαρτάται πως θες να παίζεις. Εγώ για παράδειγμα προτιμω της μπαλιές στην πλάτη της άμυνα οπότε δεν πολύ παίζω με κοντινές πασες και παιχνίδι από την άμυνα. Επίσης πιέζω ψηλά και βάζω στενοτερο μαρκάρισμα μόνο απέναντι σε αντιπάλους που με παίρνει γιατί αλλιώς έρχεται πανωλεθρια και με το overlap έχω τις ενστάσεις μου γιατί εάν είναι οι μπακ ότι ναναι καληνύχτα, βέβαια στην πεντάδα τους καλύπτει ο τρίτος αμυντικός και ο DM που δεν έχεις στο σύστημα σου βέβαια.. Περί ορέξεως.. Υπάρχει ένας καλός οδηγός στα αγγλικά βέβαια που βοηθάει πολύ να πιάσεις το νόημα της τακτικής στο παιχνίδι..
-nani
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

1) Αν δεν δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες με τους ρόλους, τη νοοτροπία και το σχήμα δύσκολα μπορεί να βγει συμπέρασμα.
2) Το overlap είναι άχρηστο, αφού δεν υπάρχει κάποιος μπροστά από τα μπακ για να τον κάνει overlap. Δεν έχει κανένα effect στην τακτική.
3) Κοντινότερες πάσες δεν ταιριάζουν πολύ με το ρυθμό και το στυλ που θες να παίξεις (υποθέτω πως έχεις και επιθετική νοοτροπία). Μπορεί να σου καθυστερεί την ανάπτυξη.
4) Προσωπικά δίνω προσωπικές εντολές σε παίκτες που θέλω να πιέσουν παραπάνω και αποφεύγω να δώσω ομαδική εντολή. Επίσης το στενότερο μαρκάρισμα χρειάζεται γρήγορους παίκτες για να καλύψουν πιθανά κενά. Θα το έβαζα μέσα στον αγώνα, όχι σαν σταθερά στην τακτική.Με την ΑΕΚ οι περισσότεροι αντίπαλοι θα κάτσουν πίσω και θα περιμένουν την αντεπίθεση. Οπότε απέναντι σε γρήγορους επιθετικούς αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα.
5) Επειδή αυτά είναι απλά εικασίες, θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις όπως έχεις στο μυαλό σου και να δεις τι παίζει, τι δουλεύει και τι όχι από αυτά που αναφέρεις.
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Τακτικές”