Δέκα χρόνια και κάτι ψιλά [Part V]

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

“Χάθηκε το μέτρημα. Χάθηκε η ροή. Χάθηκε η συνοχή. Πόσο ΠΑΟΚ αυτή η "ιστορία". Όλο αρχίζει, όλο σταματάει, αλλά ποτέ δε τελειώνει. Θα το παλέψω. Όσο πάει. Όσο τη πάω. Όπως βγει”.

Αυτό ήταν το intro του part IV. Δεν άλλαξε κάτι, έντεκα μήνες μετά. Στο κομμάτι της καταγραφής αυτής της ιστορίας, διότι σε όλα τα υπόλοιπα, υπήρχαν μικρές ή μεγάλες αλλαγές.

Το καλό της υπόθεσης είναι πως την ιστορία την είχα αφήσει στον Αύγουστο του 2009. Στο ξεκίνημα, δηλαδή, της σεζόν 2009-10, μιας από τις πλέον γεμάτες, αλλά και γαμάτες σεζόν που έχω ζήσει ως ρεπόρτερ ΠΑΟΚ.

Ας θυμηθούμε τα δυο τελευταία ποστ του part IV, για να μπούμε στο part V...






Αύγουστος 2009

Επιτέλους, μετά απο καιρό, ένα ταξίδι με τον ΠΑΟΚ, εκτός Ελλάδος για επίσημο παιχνίδι. Στο Όσλο, με αντίπαλο την Βαλερέγκα, και αυτή τη γλυκιά ανυπομονησία για παιχνίδι με έναν άγνωστο Χ επέστρεψε. Μαζί και οι ραδιοφωνικές μεταοδίσεις, στις οποίες σε παίρνει μέσω της περιγραφής να "υποστηρίξεις", με μέτρο, μια από τις δυο ομάδες. Τόσο τη προηγούμενη μέρα πριν από το παιχνίδι όσο και τη μέρα του αγώνα, έβρεξε συγκεκριμένη ώρα, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αλλά μιλάμε για κουβάδες νερό.

Στη προπόνηση που έγινετην παραμονή του ματς, ο Σάντος κατήργησε το 15λεπτο και μας άφησε να τη δούμε όλη. Η τελευταία προπόνηση πριν το ματς άλλωστε, έχει περισσότερο παιχνίδια εγρήγορσης. Κάτι αυτοσχέδια παιχνίδια με χέρια και κεφαλιές, κάτι κορόιδα για 20-25 λεπτά, που δεν μπορούσα να καταλάβω αν είχαν νόημα. Βέβαια, πολλά δεν μπορούσα να καταλάβω διότι ποτέ δεν έψαξα να βρω κάποιον να μου εξηγήσει την χρησιμότητά τους. Υπάρχουν προπονητές που μέσα από αυτά βλέπουν την ψυχολογία των παικτών ανάλογα με όσα έχουν γίνει τις προηγούμενες ημέρες. Ποιος είναι αγχωμένος επιδή θα παίξει, ποιος είναι στα τέτοια του επειδή δε θα παίξει, ποιος είναι τσατισμένος που δε θα παίξει. Πράγματα που τα θεωρούσα χαζά, μέχρι που ήρθε η στιγμή να μάθω οτι ένας προπονητής είπε στον Α παίκτης "αύριο παίζεις" και στον Β "αύριο δεν παίζεις" και είδε τον Α να είναι χαλαρωμένος και τον Β να σκίζεται ακόμα και στο κορόιδο, καιάλλαξε την απόφασή του.

Στη Νορβηγία ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-2 μέχρι το 37' αν θυμάμαι καλά, και τότε άρχισε η βροχή. Σε χρόνο dt το γήπεδο έγινε βαρύ, και προς το τέλος του ημιχρόνου, η Βαλερέγκα κέρδισε κόρνερ. Το πρώτο της στο ματς. Η πρώτη στημένη φάση που έκανε αντίπαλος του ΠΑΟΚ μέσα στην σεζόν. Γκολ, 1-2. Και αυτό ήταν το τέλος της σκέψης του Σάντος μήπως και καταφέρει να παίζει ζώνη στα στημένα, σε Ελληνική ομάδα. Το ματς έληξε 1-2 και όλα καλά. Ο Σάντος είπε άλλα στην συνέντευξη Τύπου και άλλα μετά, στα "πηγαδάκια". Τον δικαιολόγησα εκ των υστέρων. Δε μπορούσε να πει "περάσαμε, δε τους φοβάμαι. για πρώτο ματς σεζόν πήγαμε τέλεια" διότι μπορεί να του γυρίσει μπούμερανγκ αν το πει δημόσια.

Η ομάδα, βέβαια, στο εσωτερικό της δεν ήταν καλά. Ο Σάντος ήθελε να έχει το πρωτο και τον τελευταίο λόγο, και όταν μαζεύεις 32ρηδες και 35ρηδες, δεν είναι εύκολο να τους πεις "κάτσε στο ένα πόδι" και να σου απαντήσουν "για πόση ώρα". Ο Κονσεϊσάο ήθελε να παίζει "γιατί εγω παίζω για το όνομά μου, όχι για τα λεφτά, έχω 15 εκ. Ευρώ στην άκρη, δεν σας έχω ανάγκη, εσείς με έχετε ανάγκη" και ο Γκαρσία ήθελε να παίζει μόνο ως εσωτερικός μέσος "και ο δίπλα μου να τρέχει και για μένα για να κ΄λανω εγώ αυτό που ξέρω". Και αυτά ο Φερνάντο τα βρήκε μπροστά του στα μέσα Αυγούστου και εμείς φάγαμε ταλαιπωρία παραμονή 15Αύγουστου...



D Day, 14/8/2009



Οι πρωινές εφημερίδες, την 15η Αυγούστου κυκλοφορούν στα περίπτερα, δεν κυκλοφορούν στις 16 Αυγούστου και επιστρέφουν στα περίπτερα στις 17 Αυγούστου. Την 14η Αυγούστου όμως, για να μπορέσουμε να το "χαρούμε" λίγο παραπάνω το τελευταίο "άραγμα" πριν την έναρξη της σεζόν, την δουλεύουμε ως ημιαργία. Το φύλλο δηλαδή κλείνει κατα τις 12:00-13:00 και η τελευταία σελίδα στις 14:00. Όλα αυτά σε συνεννόηση και με τα κέντρα διανομής, έτσι ώστε το τύπωμα να ξεκινήσει βαριά - βαριά στις 15:00 και η διανομή της εφημερίδας στις 17:00, προκειμένου να ολοκληρωθεί μέχρι το βράδυ και οι διανομείς να κάτσουν και εκείνοι σαν άνθρωποι.

Όλα καλά, όλα ωραία μέχρι εδώ. Με τον συνάδερφο που τότε είχαμε επ' ώμου το ρεπορτάζ του ΠΑΟΚ στο Goal έχουμε συνεννοηθεί. Εγώ θα κατέβαινα στο γραφείο και κατά τις 13:00 θα την έκανα για το μπάνιο μου. Ένας από τους δυο σε επιφυλακή... "Δεκαπενταύγουστος ρε, φύλλο δε θα κουνιέται". Ανάθεμα την ώρα και τη στιγμή που το είπα αυτό. Στις 14:20 έχω μόλις κατέβει από τη μηχανή, στο πάρκινγκ μπιτσόμπαρου στην Χαλκιδική. Δεν έχω βγάλει ούτε κράνος ούτε γάντια, ούτε μπουφαν, τίποτα. Βράζει ο τόπος. Και χτυπάει το κινητό....

Η λογική μου όταν είμαι στη μηχανή (θεωρητικά, στη μηχανή ήμουν) είναι το "αστο να χτυπήσει. αν πάρει ξανά σε ένα λεπτό, τότε και μόνο πρέπει να κάνω κάτι για να το σηκώσω, αλλιώς, θα πάρω όταν μπορώ". Το αφήνω και αρχίζω να αποθέτω εξοπλισμό. Και στα 30'' χτυπάει το τηλέφωνο ξανά.... "Προφορική συμφωνία με Φερνάντο Σάντος μέχρι το 2012". Σοβαρά τώρα. 14 Αυγούστου, μεσημέρι, ένα θέμα 100% επικοινωνιακό, γνωρίζοντας πως οι εφημερίδες προλαβαίνουν δεν προλαβαίνουν....


Πτάνα όλα. Δεν έχω βγάλει ακόμα το μπουφάν, η σύζυγος φωνάζει "αμαν πια με αυτό το κινητό, τι το σηκώνεις; κάνε οτι είσαι στη μηχανή" και φυσικά ο κίνδυνος να τη πληρώσει η σύζυγος αγγίζει το 99,9%. Το τι μπινελίκι έφαγε από μέσα μου, δεν λέγεται. Δε ξέρω που να πρωτοτηλεφωνήσω. Στον συνάδερφο για να δω τι θα κάνουμε; Στην εφημερίδα για να δω αν θα γυρίσω σελίδα ή αν θα πάει αλλού το κείμενο; Σε εκείνον που μου έστειλε το μνμ για να μου πει λεπτομέρειες;

Για περίπου πέντε λεπτά ένιωσα θα τη θεά Κάλι. Τέσσερα χέρια δε θα μου έφταναν. Και όλα αυτά στο παρκιγκ του μπιτσόμπαρου, να με χτυπά ο ήλιος. Και που να πάω; Στο μπιτσόμπαρο που βαράνε τα νταμπαντούμπα; Στις ξαπλρώστες με τα πωπουδάκια σε απόσταση μισού μέτρου; Που ρε Σάντος που συμφώνησες προφορικά, που;

Μια συμφωνία που έγινε λογω των όσων είχαν προηγηθεί. Μια... χούφτα αντιφρονούντες ποδοσφαιριστές σήκωσαν μπαϊράκι εναντίον του Πορτογάλου τεχνικού. Και φυσικά, αυτό μαθεύτηκε στα ανώτερα κλιμάκια. Ο Σάντος είπε "εγώ ή εκείνοι" και η απάντηση ήταν "εσύ και αν θέλουν και εκείνοι, και εκείνοι". Μια ανανέωση στα λογια, με αποδέκτες τους αντιφρονούντες.

Για την ιστορία, η μοιρασιά ήταν άδικη. Εγώ έκανα τα τηλέφωνα προς πάσα κατεύθυνση, και ο συνάδερφος που είχε μπλακμπερι, έγραψε το κείμενο στο κινητό του και το έστειλε. Και φυσικά, για να μπορώ να του τηλεφωνώ και να μην σταματάει το κείμενο, όσες φορές χρειάστηκε να του τηλεφωνήσω, τηλεφώνησα στη γυναίκα του. Το αστείο της υπόθεσης; Το κορυφαίο; Αφού ησυχάσαμε, αφού το σώσαμε και το κείμενο γράφτηκε και εστάλη, διαπιστώσαμε πως απείχαμε δυο μπιτσόμπαρα απόσταση....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Karaouzinho
Manager
Manager
Posts: 4753
Joined: Sat Apr 28, 2012 12:30 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Και χιλιάδες φίλοι...
Location: Χαλάνδρι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καπου εχει ξαναειπωθει αυτή η ιστορία.

Καλη αρχή και φετο Τσακ!

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
lilipouas
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 497
Joined: Wed Nov 05, 2008 9:28 pm
Football Manager της ομάδας: Α.Ο. Ξάνθη
Αγαπημένη Ομάδα: Dresden, Steven
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0

Αντε καλή αρχή (καε ελπίζω να κάνω και γω επιτέλους την ιστορία που σου έχω πει εδώ και τόσα χρόνια... )
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Καλη αρχη TSAK!!
-nani
User avatar
vaggelis2005
Football Demi-God
Football Demi-God
Posts: 17747
Joined: Thu Jul 28, 2005 11:36 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός-Man Utd-Ίντερ
Location: Άνω Πατήσια
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Επιτελους...

Καλη συνεχεια.

Στάλθηκε από το Be Touch 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
karembeu-7
Football Legend
Football Legend
Posts: 14547
Joined: Wed Feb 11, 2009 5:25 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Τσεκ.
zidane72003 wrote:Τι εκανε το μπασκετ και εφταιγε να τραβηξει ολα αυτα τα παθη απο τον Παπαλουκα ειναι το θεμα.
dwra24 wrote:Δν νομίζω οτι πρέπει να σεβαστώ έναν αθλητή που διακινδυνεύει την υγεία του για να παίξει μια σειρά αγώνων ώστε να τον πουν χρήσιμο.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM2018, Season 1, Εναρξη σεζόν


Παραδοσιακά, δεν κάνω μεταγραφές, όμως αυτή τη φορά είπα να ξηλωθώ και να δώσω 3.200.000 για έναν 18χρονο. O Nicolás Javier Schiappacasse Oliva ήρθε στη Τούμπα. Ουρουγουανός είναι. Γεννημένος την ίδια ημέρα με μένα είναι. Ταλέντο είναι. Ελα εδώ παιδί μου, να βγάλουμε γούστα...

Spoiler: show
ΤΟ ΠΑΡΕ - ΔΩΣΕ
Image

Κατά τα λοιπά, έδωσα μόλις δυο παίκτες δανεικούς, με το ρόστερ να το θεωρώ γεμάτο. ΟΚ, ναι, θα προσπαθήσω να βγάλω τη σεζόν με δυο επιθετικούς, αλλά θα δω το πως θα πάει και θα πράξω αναλόγως...


ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Image



ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Image



ΑΚΡΑΙΟΙ ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Image



ΜΕΣΟΙ
Image



ΕΞΡΕΜ
Image



ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Image






ΤΑΚΤΙΚΕΣ
Image


Το 4-2-3-1 είναι για όλα τα ματς εκτός των ζόρικων, εκεί που θα πάμε στο 4-1-1-3-1 ή αλλιώς "Ζ" λόγω του σχηματισμού που προκύπτει από τη νοητή γραμμή των τριών μεσοεπιθετικών, του AMR-MC/DMCL/DL και των τεσσάρων αμυντικών.




Στα φιλικά η ομάδα δεν τράβηξε ιδιαίτερα. Μια νίκη όλη κι όλη. Και η αλήθεια είναι οτι με πείραξε, αλλά το ξεκίνημα της σεζόν με έκανε τα τα ξεχάσω όλα
Spoiler: show
Image

Στις πρώτες έξι επίσημες αναμετρήσεις, όλα πήγαν τέλεια. Ανετη πρόκριση στα πλέι φο του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στην Τρέντσιντ. Στα πλέι οφ μας ήρθε ο Ερυθρός Αστέρας. Πρώτο ματς στη Τούμπας, με τελικές 19-1, το τελικό σκορ ήταν (ευτυχώς) 0-0. Ξέρετε όλοι για ποιο λόγο λέω "ευτυχώς", δεν είστε χθεσινοί στο FM...

Στη δεύτερη αναμέτρηση, στο Βελιγράδι, στο πρώτο ημίχρονο τα σουτ ήταν 3-10 και το σκορ 1-0. Μια φορά, τη γλυτώσαμε, όχι και δεύτερη...Στο δευτερο ημίχρονο μπήκε η ρουφιάνα, δις, και ησυχάσαμε. Συνολικό σουτ στα δυο ματς πρέπει να ήταν 8-40.

Στο πρωτάθλημα ξεκινήσαμε με δύσκολο 2/2 με βάση την εξέλιξη των αναμετρήσεων.
Spoiler: show
Image


Επιστροφή μετά τη διακοπή, και πάω ο στούρνος και αντιμετωπίζω ομάδα που παίζει 4-4-2, με το κεντρικό μου αμυντικό δίδυμο να έχει διαφορετικούς ρόλους. Λάθος αρχάριου, και ο Παναθηναϊκός μας έκανε μια χαψιά... Στο καπάκι έρχεται στη Τούμπα η Νις του Μπαλοτέλι και του Πλεά, και φεύγει με ένα τσουβάλι γκολ. Ναι, ένα τσουβάλι γκολ παρακαλώ. Και για φινάλε, πήγαμε στο "Κλ. Βικελίδης" για αναμέτρηση κυπέλλου με την Αρη. Φυσικά και χάσαμε. Μετά από τέτοια εμφάνιση απέναντι στη Νις, θα κερδίζαμε τον Αρη; Πλάκα με κάνεις; Από ΠΑΟΚ, δε νιώθεις;
Spoiler: show
Image

Ακολουθεί πρόγραμμα "βατό", που για ΠΑΟΚ σημαίνει γκέλες, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να το αλλάξω αυτό...
Spoiler: show
Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Τσακ δεν υπάρχει τεχνικός διευθυντής στον ΠΑΟΚ γι'αυτό δεν ανέθεσες τις μεταγραφές σε αυτόν; :P Τι φάση αυτό με τους διαφορετικούς ρόλους στα σέντερ μπακ όταν ο αντίπαλος παίζει 4-4-2; Δεν το ξέρω.
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

To nou sou... wrote: Τι φάση αυτό με τους διαφορετικούς ρόλους στα σέντερ μπακ όταν ο αντίπαλος παίζει 4-4-2; Δεν το ξέρω.

Είχα, που λες, διαφορετικούς ρόλους στους δυο κεντρικούς αμυντικούς, ο ένας "στόπερ" και ο άλλος "κάλυψη". Και με τον Παναθηναϊκό που έπαιξε 4-4-2, οι δυο επιθετικοί του Παναθηναϊκού τους άνοιξαν και μου έκαναν συνεχώς φάσεις. Από τότε που το άλλαξα αυτό, ησύχασε το κεφάλι μου. Μπορεί απλά οι δικοί μου κεντρικοί αμυντικοί να μην μπορούν να παίξουν σωστά τους συγκεκριμένους ρόλους, αλλά την έχω ξαναπατήσει έτσι, απέναντι σε ομάδα με δυο επιθετικούς.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
dalan2007
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1426
Joined: Thu May 10, 2007 9:34 pm
Location: Γαλατσι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ειμαι εδω και φετος!!!καλη συνεχεια!!!!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Αυγουστος 2009 prtIII


Την προτελευταία μέρα του Αυγούστου ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό, στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το συγκεκριμένο ματς δεν θα είχε λόγο να καταγραφεί. Κλασικός ΠΑΟΚ, που έχει μπάλα και δεν τελειώνει τις φάσεις, αλλά σου δίνει την εντύπωση πως κουτσά - στραβά θα το κάνει, και αμα το κάνει... “Είναι να μην οπλίσω” όπως είχε πει και στο αλήστου μνήμης βίντεο ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης.

Ο λόγος που αυτή η αναμέτρηση έμεινε στην ιστορία είναι διότι ήταν η μοναδική στην οποία αγωνίστηκε με την φανέλα του ΠΑΟΚ ο Μοχάμεντ Αμπουμπακάρι. Αυτή η ιδιαίτερη φυσιογνωμία, που κατά το κοινώς λεγόμενα “πέρασε και δεν ακούμπησε” αγωνιστικά, αλλά άφησε το στίγμα του με το δικό του τρόπο, με έναν “ΠΑΟΚοτρόπο”.

Φυσικά και για να αγωνίστηκε ο Αμπουμπακάρι σε ένα και μόνο παιχνίδι, υπήρχε λόγος. Ο Φερνάντο Σάντος τον είχε σβήσει από τον χάρτη του. Ο Σάντος είναι ένας προπονητής που πιάνει κάθε παίκτη, του λέει αρχικά “θέλω από εσένα αυτό, αυτό, αυτό και αυτό” και στη συνέχεια κάθεται και το εξηγεί το τρόπο με τον οποίο τα θέλει. Τα κάνεις; Ακολουθείς τις οδηγίες; Καλώς. Δεν τις ακολουθείς; Δεν μπορείς; Δεν θες; Πάλι καλώς...Για τον Σάντος “καλώς” διότι απλά θα ξέρει πως πρέπει να βρει άλλον.

Ο Αμπουμπακάρι, λοιπόν, ήταν ένας μέσος που έμοιαζε απο εκείνους που τρέχουν, αντέχουν και πασάρουν σωστά και γρήγορα. Εργαλείο. Ούτε ο υπεραπαραίτητος, ούτε και του πεταματού. Ενας “Σνάουτσνερ” της μεσαίας γραμμής (Μίρο, ξέρω, είναι ιεροσυλία αυτό που γράφω, Συγχώρεσέ με) τέτοια φάση. Ο Αφρικανός δεν τον έπεισε ποτέ, οπότε φόρεσε τη φανέλα του ΠΑΟΚ μόνο μια φορά, και ως δεξι μπακ. Εκεί τον χρειάστηκε ο Σάντος, εκεί τον έβαλε, σε ένα ματς που θεωρητικά, αλλά και πρακτικά ήταν ακίνδυνο.


Ο Αμπουμπακάρι έχει και τη δική του προσωπική ιστορία, καθώς αγάπησε και παντρεύτηκε Ελληνικά, με καταγωγή από ένα από τα εξωτικά χωριά του νομού Σερρών. Στα Σέρρας άλλωστε βρέθηκε όταν έφυγε από την Φέγενορντ. Βίωσε στο πετσί του τι σημαίνει να γίνεσαι γαμπρός σε Ελληνική οικογένεια, χωρίς όχι μόνο να μην είσαι Ελληνας, αλλά μην είσαι και λευκός.


Είναι εύκολο για ένα κορίτσι από χωριό των Σερρών να πει στους γονείς του οτι “ξέρετε, έχω σχέση με ένα παιδί, είναι ποδοσφαιριστής στον Πανσερραϊκό”. Οι γονείς σου, ειδικά σε μια εποχή που ο Πανσερραϊκός παίζει στην Α εθνική (μην ακούω χαζά για “Σούπερ Λιγκ” και τέτοια, Α εθνική ήταν είναι και θα είναι για την “επαρχία” η πρώτη κατηγορία) είναι φυσικό να χαίρονται διότι αντιλαμβάνονται πως το κορίτσι τους έχει τύχη να αποκτήσει μια καλή ζωή με τα χρήματα που δίνει το ποδόσφαιρο σε αυτό το επίπεδο. Και όλο αυτό που χτίζεις ως γονιός στο μυαλό σου, να καταστρέφεται από τον Αμπουμπακάρι...


Η ουσία είναι πως ο Αμπουμπακάρι έμεινε στην ιστορία του ΠΑΟΚ για τους ατελείωτους γύρους που έφερε σε προπόνηση στην προετοιμασία λόγω καθυστερημένης προσέλευσης στην προπόνηση, τη μια του συμμετοχή που έγραψε όλη κι' όλη και το χρώμα που έδωσε το παιδί του σε ένα σχολείο σε χωριό των Σερρών.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10047
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Όντως έπαιξε μια φορά ο Αμπουμπακάρι; Στο μυαλό μου τον είχα ότι έπαιξε καμια 10αριά. Όπως επίσης τον είχα πως πήγε Γενάρη στον ΠΑΟΚ και όχι καλοκαίρι.
Tsakalaki wrote:Είχα, που λες, διαφορετικούς ρόλους στους δυο κεντρικούς αμυντικούς, ο ένας "στόπερ" και ο άλλος "κάλυψη". Και με τον Παναθηναϊκό που έπαιξε 4-4-2, οι δυο επιθετικοί του Παναθηναϊκού τους άνοιξαν και μου έκαναν συνεχώς φάσεις. Από τότε που το άλλαξα αυτό, ησύχασε το κεφάλι μου. Μπορεί απλά οι δικοί μου κεντρικοί αμυντικοί να μην μπορούν να παίξουν σωστά τους συγκεκριμένους ρόλους, αλλά την έχω ξαναπατήσει έτσι, απέναντι σε ομάδα με δυο επιθετικούς.
Όταν λες ρόλους αναφέρεσαι στα καθήκοντα μόνο ή και στον ρόλο αυτό καθέ αυτό (δηλαδή Δημιουργικός Αμυντικός, Κεντρικός Αμυντικός κλπ); Αυτά κανονικά δε θα έπρεπε να επηρεάζουν αφού αφορούν την ανάπτυξη,
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Δικό μου λάθος, αναφέρομαι σε καθήκοντα, όχι σε ρόλους. Είχε ο καθείς διαφορετικά καθήκοντα και δε μου βγήκε καθόλου αυτό.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιατί δεν είχα πάρει πρέφα τι γίνεται εδώ;
Λάθος μου. Δεν θα επαναληφθεί.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

FM2018, Τέλος Σεπτεμβρίου – Αρχές Νοεμβρίου 2017


Στη Ριζούπολη όλα κύλησα ομαλά με το 0-2 να έρχεται στο 36' και το τελικό 1-3 να επιβεβαιώνει τη καλή μας κατάσταση. Και φυσικά, έτσι ψηλομένοι που ήμασταν, πηγαίνουμε στην έδρα της Ζλιν και φεύγουμε και τέσσερα τεμάχια στις αποσκευές μας.

Ε, ναι ρε φίλε, πιο ΠΑΟΚ από το να κερδίζουμε 5-1 τη Νις και να χάνουμε 4-1 από την Ζλιν, έχει; Εμ, δεν έχει. Το εκνευριστικό είναι πως τα τρία από τα τέσσερα τεμάχια, μας τα κεράσανε σε στημένη φάση. Λες και σφύριζε ο διαιτητής και εμείς παίζαμε “αγαλματάκια” ρε φίλε. Ούτε καν με τα μάτια μαρκάρισμα, αλλού κοιτούσαμε.

Στις αναμετρήσεις με ΠΑΣ (Μ) και Ξάνθη (Ε) πήραμε νίκες με 2-0. Και ειδικά η νίκη επί της Ξάνθης ήταν από εκείνες που σφίγγεις παραπάνω τη γροθιά σου διότι η Ξάνθη είναι Ξάνθη. Αν δε με πιστεύεις, ρώτα και τον DrGonzo για το τι εστί Fmική Ξάνθη.


Στο τρίτο ματς του ομίλου υποδεχθήκαμε τη Ζενίτ. Μια χαρά το 0-0, έστω και εντός έδρας. Σε σχέση με τη νίκη επί της Νις είναι επιτυχία. Σε σχέση με την ήττα από την Ζλιν είναι επιτυχία. Στο καπάκι ήρθε στη Τούμπα ο Αστέρας Τριπόλεως και μας κάνει 0-1 στο 3' ο Σταύρος (ο) Τσουκαλάς. Με δυο γκολ σε δυο λεπτά (21' και 22' ) το γυρίσαμε και το τελικό 4-2 μοιάζει δίκαιο.

Παιχνίδι κυπέλλου στη συνέχεια, παιχνίδι must win με τον Λεβαδειακό, από τη στιγμή που είχαμε χάσει από την ΑΡΗ την πρώτη αγωνιστική. Και πάλι ανατροπή, με το 0-1 να γίνεται 3-1. Ακολούθησε η αναμέτρηση με την Κέρκυρα, ή αλλιώς το σοου του Λημνιού. Χατ τρικ ο Ελληνοβραζιλιάνος παικταράς μου, με το τελικό 0-6 να είναι αρκούντως χορταστικό.

Βαλίτσες για Αγία Πετρούπολη (πρώην Λένινγκραντ) για την αναμέτρηση με την Ζενίτ. Αδικία. Τεράστια αδικία. Φουλ αδικία. Σε όλους σας, τα ματς στα οποία η μια ομάδα έχει 22 σουτ και η άλλη 3, λήγουν 0-1. Σε εμένα, έληξε 2-0. Ε, όχι, δε το δέχομαι.

Την 10η αγωνιστική, η ομάς τ' Αγρινίου ανηφόρισε στην Θεσσαλονίκη, με τον Ελ Καντουρί να σκοράρει δις στο 3-0 επί του Παναιττωλικού.


Η αγωνιστική σούμα μέχρι την 10η Αγωνιστική
Spoiler: show
Image
Βαθμολογίες σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Γιούρόπα Λιγκ
Spoiler: show
Image
Το πρόγραμμα που ακολουθεί
Spoiler: show
Image

Η μεγάλη έκπληξη
Spoiler: show
Ούτε ένας, ούτε δυο, αλλά δώδεκα παιδιά είμαι μαζί μου στα αποδυτήρια. Και κανείς εναντίον μου... ΟΚ, είναι νωρίς ακόμα, κάτσε να πιάσουν μερικοί κώλοι μούχλα στον πάγκο και θα δούμε τι θα γίνει...



Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Ιστορίες”