The Crazy Gang Revisited

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Φτάνει ρε σεις, ντρέπομαι να πούμε
Image
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10046
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Άσε τις συγκινήσεις και τις ντροπές και γράφε! Το πρωτάθλημα ξεκινάει και δεν κρατιόμαστε για τη συνέχεια!
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
captain9421
Amateur
Amateur
Posts: 219
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:29 pm
Football Manager της ομάδας: αεργος
Αγαπημένη Ομάδα: aek
Status: φοιτητικη ζωη
Location: athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είμαι από τους πρώτους στο Fmgreece. Δε γράφω σχεδόν ποτε, έχω έρθει και σε συναντήσεις..Αλλα διαβάζω το site κάθε μέρα.
Κάθε μέρα μπαίνω να δω αν ανέβασε ιστορία ο Gonzo.. Μεγάλωσα και άλλαξαν πολλά το μονο που δεν άλλαξε να σe διαβάζω πιστα. Έγραψα μονο και μονο για να μη ξενερώσεις και σταματήσεις να γραφεις. Θέλω να γραφεις ιστορία κάθε χρόνο μέχρι να πεθάνεις.. Ευχαριστώ
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Δώστε στον άνθρωπο χαρτομάντιλα να σταματήσει και να αρχίσει να γράφει .


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
vorxis
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2015
Joined: Mon Jun 07, 2010 6:36 pm
Football Manager της ομάδας: Plymouth
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γκοντζο άρχοντα παρτους τα υπάρχοντα

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
User avatar
fon7
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Asst Researcher ΠΑΣ Γιάννινα & ΕΠΣ Ηπείρου
Posts: 3150
Joined: Thu Oct 21, 2004 9:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΣ Γιάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στις τόσες ιστορίες που έχουν γραφτεί,μπορεί πολλοί να έχουν κλέψει ή να έχουν πειράξει το save.Μπορεί όμως να παρουσιάζουν ένα σενάριο ή μια ιστορία με χιούμερ και να σε κάνουν να περνάς ευχάριστα.Επειδή μιλάμε για ιστορία και για σενάριο,μπορεί να χρειαστεί να φτιαχτεί κάπως.Σημασία στην ιστορία δεν έχει το αποτέλεσμα,αν νικήσει ή αν χάσει κάποιος.Το θέμα είναι να περνάς καλά με αυτό που διαβάζεις.Να κάνεις και τον χαβαλέ σου και οκ.
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

georgezerv76 wrote:Καταλαβα... Γκοντζοιστορια με τα γνωστα ..happy end, χεταφε πρωταθλητρια ισπανιας, γουεστ χαμ πρωταθλητρια αγγλιας, ε πιθανοτατα θα δουμε και γουιμπλεντον να σηκωνει το τσαμπιονς λιγκ καπου το μαιο του 21-22, αφου πρωτα εχει ανεβει τρενο τις κατηγοριες και εχει κανει το τρεμπλ στην αγγλια....
Ευχαριστω αλλα δε θα παρω! προτιμω να παρακολουθησω κατι πιο ρεαλιστικο και ανθρωπινο, που μπορει να συμβει σ αυτη τη ζωη που ζουμε...
Παμε αλλου!
Δες αυτό τότε http://webtv.ert.gr/shows/the-wire/ μήπως και γίνεις σοφότερος

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fon7 wrote:Στις τόσες ιστορίες που έχουν γραφτεί,μπορεί πολλοί να έχουν κλέψει ή να έχουν πειράξει το save.Μπορεί όμως να παρουσιάζουν ένα σενάριο ή μια ιστορία με χιούμερ και να σε κάνουν να περνάς ευχάριστα.Επειδή μιλάμε για ιστορία και για σενάριο,μπορεί να χρειαστεί να φτιαχτεί κάπως.Σημασία στην ιστορία δεν έχει το αποτέλεσμα,αν νικήσει ή αν χάσει κάποιος.Το θέμα είναι να περνάς καλά με αυτό που διαβάζεις.Να κάνεις και τον χαβαλέ σου και οκ.
Συμφωνώ στα περί σεναρίου ο καθένας παίζει όπως θέλει, έχω πειράξει μόνο το save/ιστορία με τη Sylvia Saint και τον Τάσο Πάντο για τις ανάγκες της ιστορίας.
Όπως είπα και πιο πίσω, σκοπός μου είναι να μεταδώσω στο μέτρο του δυνατού το τι μου συμβαίνει στη διάρκεια του save όσον αφορά τους αγώνες.
Θα ήταν τελείως χαζό να παίζω ένα ματς ξερω γω, μέχρι να έρθει το αποτέλεσμα που μου αρέσει για να ''κουμπώνει'' στην ιστορία. Δεν έχει κανένα νόημα (για μένα) έτσι.

Off Topic:
Να πω εδώ,ότι μετά από τα παραπάνω σχόλια,σκέφτομαι σοβαρά τη δημιουργία κόμματος, για τις εκλογές του 2019. :D
Υπόσχομαι να παλέψω για ακόμα καλύτερες τιμές για το FM κι αυτό είναι δέσμευση.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10046
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times


Off Topic:
Πάλεψε για λιγότερα bugs... Η τιμή είναι ΟΚ. :P
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0


Off Topic:
Bugs? Θα τα καταργήσω με ένα νόμο.
:D

:arrow: Το πρωτάθλημα αρχίζει (μιλάμε για πραγματικό μαραθώνιο), με το εκτός έδρας ματς στην Scunthrope. Δεν έχω ιδέα τι να περιμένω οπότε πάω με την τακτική που δοκίμασα σχεδόν σε όλα τα φιλικά. 4-4-2. Η Scunthrope απαντάει με 3-5-2.

Image

(Δεν κατάλαβα γιατί τα δύο μου φορ, έπεφτε ο ένας πάνω στον άλλον. Ίσως είναι θέμα εκμάθησης της τακτικής, ίσως είναι θέμα των φορ. Πάντως ενώ ο Taylor ήταν μια χαρά (δες παρακάτω), ο McDonald έγινε αλλαγή στο ημίχρονο (6,3)

Κλασσική περίπτωση πως η τελική εικόνα ενός ματς στα κύρια στατιστικά δεν δείχνει τι πραγματικά συνέβη.
Image

Αυτό που συνέβη, ήταν το γρήγορο γκολ του Taylor, (από στημένη φάση-φάουλ, όχι απ ευθείας) στο 2ο λεπτό. Από εκεί και μετά ελέγχαμε το ματς και ουσιαστικά κινδυνέψαμε μόνο μία φορά, αλλά ο Long είπε όχι. Επίσης, δείξαμε μεγάλη θέληση καθώς ο τραυματισμός του Parret (ΜC) στο 71 μας άφησε με 10 παίχτες (είχα κάνει τις αλλαγές) αλλά ο εκπληκτικός Nadjim Abdoun έβαλε και το κερασάκι-γκολ στο 83' για να γράψει το τελικό 0-2. Και λέω ''κερασάκι'' γιατί το παιδί, έκοβε κι έραβε στο γήπεδο:
Image


:arrow: Ο επόμενος αγώνας ήταν για το Carabao Cup (μεγαλύτερη [System Interruption: Μη βρίζεις!] όνομα για το League Cup, δεν μπορούσαν να βρουν) όπου και παίξαμε πάλι 4-4-2 ενάντια στην Cardiff City της Championship. Πέσαμε μαχόμενοι στα πέναλτι 8-9 (ας όψεται μάλλον η κόκκινη που φάγαμε). Έτσι κι αλλιώς δεν με νοιάζει καθόλου σαν θεσμός, μόνο για τα φράγκα ίσως, αλλά στην παρούσα φάση δεν με πολυνοιάζει.
Image



:arrow: Πρωτάθλημα, πρώτο ματς στην έδρα μας με την Shresbury. Με τον ενθουσιασμό της καλής αρχής τους υποδεχόμαστε (έρχονται με ένα αμυντικό 4-2-3-1), έχουν ηττηθεί στην πρώτη αγωνιστική, τους έχουμε άνετα, το ξέρω, το πιστεύω, το αισθάνομαι, πάμε για πολλά με λίγα και πολύ σοβαρά τώρα, βλέπω το -με διαφορά- πιο βαρετό παιχνίδι που έχω δει εδώ και πολλά FM. Σε κάποια στιγμή χτύπησα το κουτί του υπολογιστή να δω αν δουλεύει, δεν γινόταν τίποτα. Όπως φαίνεται στο μέσο όρο απόδοσης και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ άσχημο ποδόσφαιρο.
Image

Αυτό ήταν κι ένα μήνυμα όμως. Θα πρέπει να βρω έναν τρόπο, να μπορώ να παίζω κάπως πιο επιθετικά όταν η κατάσταση το απαιτεί. Αλλιώς θα έχουμε πάλι τα ίδια.



:arrow: Πάμε εκτός έδρας στη Fleetwood. Όπου, η τελική ήττα με 2-1 μας κολακεύει. Κι αυτό γιατί, σχεδόν απ την πρώτη στιγμή μας πήραν το κέντρο και δεν το ξαναείδαμε.
Image.
Μας έπαιξε πολύ έξυπνα στα κεντρικά γιατί έφερνε τα πλάγια μπακ-χαφ του κεντρικά και είχε έτσι, τρελή υπεροπλία στο κέντρο και απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Σε κάποια φάση το γύρισα και γω στο 3-4-1-2 που δοκίμαζα στα φιλικά αλλά δεν έγιναν και πολλά πράγματα. Το παράδοξο/καλό είναι ότι ο καλύτερος παίχτης μας ήταν ένας κεντρικός (DM), ο δανεικός απ την Everton ο Baningime (7,2). Ένα ακόμα θετικό στοιχείο είναι ότι δεν τα παρατήσαμε και ψάξαμε το γκολ (μειώσαμε στο 85) και το ότι το βάλαμε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που σκοράραμε με μονοψήφιο αριθμό σουτ/ευκαιριών.



:arrow: Έρχεται η Doncaster κι αυτό είναι το πρώτο mirror ματς όσον αφορά την τακτική. 4-4-2 κι αυτοί αλλά με τα χαφ στα MC.
Image

Και ανοίγουν πρώτοι το σκορ στο 27' κι ενώ το ματς ήταν θα έλεγα μοιρασμένο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Όμως απαντήσαμε γρήγορα (29') κι οργανωμένα με τον Appiah που έμελλε να πάρει το ματς, πάνω του. 1-1 στο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο μπαίνουμε δυνατά και στο 49' ο Taylor κάνει το 2-1 με πέναλτι. Είναι η πρώτη φορά που ξεκινάει η ομάδα με αυτό το δίδυμο Appiah/Taylor (που όπως έχω πει, θεωρώ ότι μπορεί να κάνει πολλές ζημιές) και ήδη γίνονται πραγματάκια.
Το ματς είναι ελεγχόμενο κι δίνω μια ακόμα ευκαιρία στον McDonald, βγάζοντας τον Taylor. Στο 78' με δικαιώνει καθώς, αυτός είναι σε θέση που πρέπει όταν κόβει ο Abdoun μια -ακόμα- επίθεση του αντιπάλου. Ήμαστε οι μπλε:
Στο 89' ο Appiah έκανε το hat-trick του και το 0-1 μετατράπηκε σε 4-1.


:arrow: Το ματς με την Barnet (μια κατηγορία πιο κάτω) για το Jonhstone's Trophy ήταν το ιδανικό για να βγάλουμε γούστα αλλά και να δοκιμάσω μία τακτική για τις περιπτώσεις που η ομάδα μου θα έπρεπε να επιτεθεί. Κατεβήκαμε με ένα 4-3-3 (με DMC, δηλαδή 4-1-2-2-1) και κάναμε τη μία φάση μετά την άλλη.
Image

Βάλαμε και το γκολ στο 18' και μετά η Barnet μας ξηγήθηκε αλμυρό φιστίκι. Μας άφηνε τη μπάλα, φεύγαμε μπροστά και αν κι όταν τη χάναμε, έκαναν βαθιές μπαλιές των 60 μέτρων κι έτσι φάγαμε τρία μπαλάκια. Δεν μου άρεσε η ''αλαζονεία'' μας, δεν μου άρεσε που δεν τελειώσαμε τις πολλές μας φάσεις, δεν μου άρεσε η αργή άμυνά μας, δεν μου άρεσε που έπεσα στην παγίδα που προσπαθώ να στήσω στους άλλους.



:arrow: Blackpool εκτός. Για κάποιο λόγο, που ειλικρινά τώρα, δεν μπορώ να θυμηθώ το γιατί, κατέβασα την ομάδα με το ίδιο σύστημα που έπαιξε εναντίων της Barnet. Μάλλον γιατί μου άρεσε η επιθετικότητα που έβγαλε παρά τα πολλά αμυντικά λάθη. Άλλωστε, η αλήθεια είναι ότι δεν έβαλα τους ''καλούς'' μου, εναντίων της Barnet.
Image.
Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 1-1 με τον Appiah και πάλι να ανοίγει το σκορ στο 44' αλλά να το τρώμε στο 45'.
Καλύτερος παίχτης μας ο Darius Charles (DC) που φαίνεται να είναι -για την ώρα- η πιο αξιόπιστη λύση στα στόπερ μας. Έπαιξε με 8.1 σ αυτό το ματς.



:arrow: Υποδεχόμαστε την Portsmouth. Έρχονται με ένα 4-2-3-1 κι επιστρέφω στο 4-4-2 για να τους χτυπήσω με τον Appiah που είναι on fire και τον Taylor, καθώς η άμυνά τους είναι σχετικά αργή. Κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι απ την στιγμή που ήρθα. Τελικό αποτέλεσμα 2-0 με γκολ στο τελευταίο τέταρτο του ματς.
Image

Οι δε Appiah/Taylor θύμισαν Andy Cole/Dwight Yorke τη χρονιά του treble της Man UTD. (πάλι οι μπλε ήμαστε):



:arrow: Gillingham εντός. Κατέβηκαν με αμυντικό 4-1-2-3 αλλά αυτή τη φορά ήμασταν πιο προετοιμασμένοι. Κατέβηκα με ένα -καινούργιο- 4-2-3-1 λίγο ρισκαδόρικο για την ομάδα και τις δυνατότητές της, αλλά ήμασταν σε καλό φεγγάρι και είπα να το δοκιμάσω.
Image

Δύο CCC, δύο δοκάρια κι ένα γκολ του Ιταλού μας δανεικού του Pinamonti στο 62' έγραψαν την τελική ιστορία του αγώνα. Μάλλον θα κρατήσω το 4-2-3-1 σαν το ''επιθετικό'' μας σύστημα, αν και κακά τα ψέμματα η Gillingham είναι η προτελευταία ομάδα της κατηγορίας. Όπως και να χει, σε ένα πρωτάθλημα 24 ομάδων, θα πρέπει να βρίσκεις κάποιο τρόπο να παίρνεις κάποια στάνταρ ματς.


Αν και δε λέει τίποτα απολύτως για την ώρα, μόνο από πλευράς ηθικού, ήμαστε πρώτοι στη βαθμολογία με 14 πόντους. Παράλληλα ολοκληρώθηκαν οι δανεισμοί των Harry Wilson AMCRL απ την Arsenal
Image

και του στόπερ -πάλι απ την Arsenal- Julio Pleguezuelo
Image

Αλλά δεν μας έχουν βοηθήσει γιατί ήρθαν αργά και μικρο-τραυματίστηκαν. Εκτός τους ότι είναι και οι δύο 18 χρονών, είναι δανεικοί φυσικά και είδα ότι μπορώ να χρησιμοποιώ μέχρι και 5 στον αγώνα κι εγώ έχω 8 σύνολο. Για την ηλικία μου, καλή και η μaλακία μου.



Φαίνεται ότι καταλήγουμε σιγά σιγά πέραν του 4-4-2 και 3-5-2 και σε ένα τρίτο πιο επιθετικό 4-2-3-1.
Παρά τα λίγα γκολ που έχουμε φάει, δεν έχω βρει σταθερό δίδυμο στόπερ. καθώς ο Charles που είπα πιο πάνω, τραυματίστηκε.
Με σώζει ο DM κι ο SV (τους ρόλους έχουν αναλάβει σχεδόν σε όλα τα ματς, οι Baningime και Reisinho που έχει δώσει ήδη 3-4 ασσίστ.
Επιθετικά, οι Appiah-Taylor τραβάν αποκλειστικά σχεδόν το κουπί, με τον Pinamonti να μην πατάει καλά (αν κι έβαλε γκολ τρεις βαθμούς) κι ο MacDonald να πατάει συνολικά ακόμα χειρότερα. Στα πλάγια έχω αλλάξει πολλούς παίχτες και δεν έχω ακόμα βγάλει συμπέρασμα βασικοί/αναπληρωματικοί.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10046
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Αλλαξοπιστεί ο κόουτς κι εκεί που δεν ήθελε να βλέπει 4-2-3-1 το ρίχνει στη μάχη;
I LOVE THIS SITE!!!
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε και τα παιδιά μου θα πουλήσω για την ομάδα ρε, κιτρινομπλε αίμα κυλάει στις φλέβες μου!
Σοβαρά τώρα, επειδή οι ''2'' είναι DM κι SV κάπως το ''κατάπια'' καλύτερα, δεν το λες και καθαρό 4-2-3-1
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και κάτι σχετικό, αλλά άσχετο:
Η EFL κάλεσε σε απολογία τη Γουίμπλεντον γιατί στο ματς με την ΜΚ Ντονς αρνήθηκε να χρησιμοποιήσει το κανονικό όνομα της, γράφοντας την ως "MK". Αν θέλει να βρει κάποιος μια εξήγηση γι'αυτή την παράξενη κίνηση, πρέπει να διαβάσει την ιδιαίτερη ιστορία των δυο ομάδων.
http://www.sombrero.gr/2016/10/afcwimbledon/
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ήμασταν στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας αλλά αντιμετωπίζαμε την Blackburn εκτός, μιας απ τις πιο ισχυρές ομάδες της κατηγορίας, όχι μόνο στα χαρτιά αλλά και στο τρέχον πρωτάθλημα μιας και ήταν στην πρώτη με τρίτη θέση απ την αρχή της σεζόν. Κανείς δεν μας δίνει ελπίδα (Wimdleton face the impossible)
Image

αλλά ήμαστε σε καλό φεγγάρι και θέλω αν μη τι άλλο να παρουσιάσουμε ένα καλό πρόσωπο. Να τους βάλουμε δύσκολα ρε παιδί μου. Κατεβαίνουν με ένα 4-2-3-1 control που μας βολεύει τακτικά μιας και είναι φύση και θέση επιθετικό σύστημα και ''κουμπώνει'' με τον τρόπο που παίζουμε εμείς, με τις αντεπιθέσεις μας δηλαδή.
Image

Οι θέσεις που παίζονται, σχεδόν απ την αρχή της χρονιάς, είναι οι θέσεις των στόπερ. Δεν έχω βρει ακόμα τη χημεία, τους παίχτες, υπάρχουν και ένας δύο τραυματισμοί εκεί και το ταλεντάκι της Arsenal δεν μπορεί ακόμα να παίξει. Αποφασίζω να πάει ο Abdou στα στόπερ (κι ας τον βγάζει κατακόκκινο μιας και είναι DMC) και δίνω μία ευκαιρία στον Will Nightingale ένα νεαρό παιδί με μέτρια τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά αρκετά καλά mental τα οποία ελπίζω να του δώσουν κάτι παραπάνω σ αυτό το ματς.
Το οποίο ματς, είναι ένα τεστ για όλους μας. Το μόνο που θα με πειράξει είναι να χάσουμε πολλά με λίγα. Θέλω απλά να προσπαθήσουμε να ήμαστε ανταγωνιστικοί όσο περισσότερο μπορούμε. Στην 11αδα δεν υπάρχουν άλλες σοβαρές αλλαγές, εκτός ίσως ότι αφήνω τον ML Trincao εκτός, (στη θέση του ο Barchman) μιας και θέλω κάτι καλύτερο αμυντικά σαν ML. Το σχέδιο είναι απλό. Αντέχουμε όσο μπορούμε κι εκμεταλευόμαστε τον χώρο στα πλάγια και το γεγονός ότι παίζουν ψηλά.
Image

Και το ματς, άρχισε...
Κατοχή; Μας διέλυσαν 61-39% Πάσαρα καλύτερα και περισσότερο. Και κάπου εκεί σταμάτησε η υπεροχή τους.
Τα σουτ (αυτό που τόσο μας μπερδεύουν όλους στην ανάγνωση ενός ματς, ήταν 15-12 καμία σχέση δηλαδή με την διαφορά στην κατοχή)
Τα CCC; 2-3 υπέρ μας.
Τα κερδισμένα τάκλιν; You shall not pass, 78-85% υπέρ μας
Συνολική απόδοση ομάδας: 6,37 - 8,34 υπερ μας, κοινώς τους πατήσαμε.
Τελικό σκορ; 0-4 κι όλους τρέλα σας πουλάμε.
Δύο γκολ από μελέ στα στημένα, (το δεύτερο και το τέταρτο) ενώ το πρώτο και το τρίτο όπως ακριβώς θέλω. Κλέψιμο, κόντρα, παρτο μέσα. Κι όταν δεν κλέβαμε και είχαμε κατοχή, ψάχναμε τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη των στόπερ τους.
Και δεν είναι να πεις ότι δεν τους είχαμε προειδοποιήσει ακόμα και στο 0-0:
(Μεγάλος Will Nightingale, μπαλιά μεγάλου παίχτου)
και τα δύο γκολ στη κόντρα:

Off Topic:
Είναι το ματς, που ερωτεύτηκα πραγματικά την ομάδα που έχω αναλάβει. Σχεδόν σε κάθε save συμβαίνει κάτι παρόμοιο, φέτος ήρθε πολύ νωρίς ο έρωτας και με χτύπησε την πόρτα κι εγώ διάπλατα την άνοιξα, να τον υποδεχτώ.


Με σπασμένα τα φρένα και με το ηθικό στα ύψη, πάμε για το πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς, στην έδρα μας, το ντέρμπι με τους MK Dons, τους σφετεριστές ουσιαστικά, της δόξας μας. Ήταν που ήταν ντέρμπι έτσι κι αλλιώς, η ταυτόχρονη παρουσία μας στην πρώτη πεντάδα, το κάνει ακόμα πιο ζουμερό. Κι εκεί τέλος πάντων που έκανα τα πλάνα μου, για να κατέβουμε με το 4-4-2 που δούλεψε τέλεια με τα ''ρόδα'' πιάνω τη λέει ο κόσμος για το ματς στα social media.
Image

Μάλιστα. Και ποιός είναι αυτός ο Sow ρε παιδιά, που θα σπείρει τρόμο και πανικό στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος; Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα είχα πάρει την απάντησή μου και δεν μου άρεσε καθόλου:
Image
Αμάν, μας γαμάν.

Αυτό το κτήνος του πολέμου, με ύψος 1.93 και acceleration/pace 14/15 όχι απλώς είναι πρώτος σκόρερ στην ομάδα του, αλλά και πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, αλλά κανονικά πρέπει να παίζει στην ομάδα μας! Εκτός δηλαδή απ τον τρόμο που μου προκάλεσε μου προκάλεσε και τον θαυμασμό. Και μπήκε και στη σχετική shortlist.
Υπάρχουν δύο δρόμοι που μπορούμε να πάρουμε για να τον περιορίσουμε. Ο πρώτος είναι να τον μαρκάρουμε στενά. Ο μόνος παίχτης μας, στην άμυνα που τον έχει στο ύψος είναι ο Paul Kalambayi αλλά γίνεται φανερό αν συγκρίνει κάποιος τις καρτέλες του Sow και του Παυλάκη, πως ο Sow θα τον φάει ζωντανό. Οπότε πάμε στην άλλη λύση, το κόψιμο της τροφοδοσίας προς το θηρίο. Αυτοί θα κατέβουν με 4-4-2 με την αριστερή πλευρά να είναι η κυρίως υπεύθυνη για το ταϊσμα του Sow. Αποφασίζω να παίξουμε με 3-5-2 για να ελέγχουμε όσο μπορούμε τον άξονα και να έχουμε ένα παραπάνω στόπερ να καλύπτει τους άλλους δύο.
Image

Σαν πρώτο σχέδιο μάχης, πάμε για να αποκόψουμε την αριστερή πλευρά του αντιπάλου, (ο Sow παίζει κι αυτός από αριστερά) και την επιθετική του υποστήριξη, τον επιθετικό που παίζει δίπλα του. Το ότι παίζουμε με 3 στόπερ, μας δίνει τη δυνατότητα να παίζουμε με closing down τον δεύτερο επιθετικό. Για τους μέσους, tight marking και hard tackling.
Image

Aν και το ματς δεν ξεκινάει καλά, πέναλτι κατά μας στο 13' με τον Sow να μας το καρφώνει, ισορροπούμε με γκολ του Appiah, 10 λεπτά αργότερα. Ελέγχουμε πλήρως το χώρο του κέντρου κάτι που το δείχνουν τα στατιστικά των αντιπάλων χαφ στο ημίχρονο:
Image


Το ματς συνεχίζει σ αυτό το τέμπο και στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου
Image

με μας να μην κινδυνεύουμε καθόλου και να προσπαθούμε να κάνουμε κάτι μπροστά. Το ματς τελειώνει 1-1
Image

αλλά τακτικά παίζει να ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι. Κι αυτό γιατί, όλα κρίθηκαν στον άξονα, όπου η τριάδα Baningime-15 (anchor) , Soldbaken-12(Carillero), Reisihno-13 (Mezzal) ήταν πάρα πολύ καλοί τόσο επιθετικά όσο κι αμυντικά. Είχαμε σαν πρώτο στόχο να μην ταϊστεί ο Sow και σε ροή παιχνιδιού, ο στόχος επετεύχθη, στον μέγιστο βαθμό.
Image

Τηρώντας με θρησκευτική ευλάβεια τις θέσεις τους (με τα νούμερα ήταν όταν είχαμε τη μπάλα, χωρίς τα νούμερα όταν δεν είχαμε κατοχή)
Image

μεταξύ τους, είχαν την υπεροχή σε κεφαλιές:
Image

σε interceptions (σαν νούμερο είναι μικρό, αλλά κανείς δεν είχε πιο πολλά και στις δύο ομάδες)
Image


και φυσικά και στα τάκλιν
Image

ενώ ο Reisihno σαν mezzala που ήταν, έριξε και την κάθετη που έβγαλε τον Appiah φάτσα για το 1-1

Γενικά, τα παιδιά οργώσανε ανάμεσα στις δύο περιοχές:

Συμπέρασμα: Να ρίχνετε κανα βλέφαρο στα social media μπορεί να έχει καίριες πληροφορίες, δεν είναι μόνο για τσόντες και γκομενάκια τα ιντερνετς.

Με την ομάδα να πατάει κορυφή στη βαθμολογία και να δείχνει ότι έχει αναπτύξει μια καλή τακτική λειτουργία σας εύχομαι καλές γιορτές.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:


Off Topic:
Με αφορμή την off topic ατάκα σου, φέτος το fm το ζω εντελώς διαφορετικά από ότι τα τελευταία χρόνια. Εχω δυο save ενεργά, και στα δυο βρίσκομαι στη τρίτη ομάδα της καριέρας μου και έχω τρέξει δυο και δυόμιση χρόνια αντίστοιχα. Δεν το έχω κάνει ποτέ ξανά αυτό. Να φεύγω. Είναι η πρώτη φορά που δεν έχω δεθεί με ομάδα αλλά με τακτική. Και προσπαθώ να δω το κατα πόσο μπορώ να την εφαρμόσω σε διαφορετικές ομάδες, χωρίς να κάνω πολλές μεταγραφές. Για πρώτ φορά έχω «δεθεί» με παίκτες - να τους γουστάρω για το τρόπο που αποδίουν - και με τακτιλή αλλά δεν είπα «ωπα, εδώ καλά πήγα, θα μείνω».
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
Post Reply

Return to “Ιστορίες”