On The Road Again

"Καίγεσαι" και λιώνεις με το FM...Do it loud and proud...Μοιράσου τα κατορθώματα και τις αποτυχίες σου. Πες το με μια ιστορία και γράψε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ΑΠΟΦΑΣΗ

Μπιπ-μπιπ-μπιπ… 7:00 η ωρα… Πρέπει να σηκωθώ… Θα με απολύσουν αν ξανααργησω…
Μπιπ-μπιπ-μπιπ 7:05…

...

-Μα κύριε Κώστα δεν φταίω εγώ! Το ξυπνητήρι μου χάλασε!
-Α το ξυπνητήρι σου ήταν και τις 3 τελευταίες φορές;
-Όχι! Την μια χάλασε το αμάξι μου και την άλλη είχε πολλή κίνηση στον δρόμο!
-Δεν ακούω κουβέντα! Απολύεσαι!
-Σας παρακαλώ δεν μπορώ να χάσω αυτήν την δουλειά!



-Και τί έγινε ρε τελικά;
-Εσύ τι λες να έγινε; Με απέλυσε… Και τα χρειάζομαι τα λευτά ρε!
-Καλά εσύ δεν το μισούσες το συνεργείο ρε;
-Το μισούσα, αλλά 700 ευρώ μηνιάτικο είναι 700 ευρώ φιλε… Κάτσε θα τα πούμε σε λίγο ξεκινάει το ματς.
-Πώς το βλέπεις;
-Δες, πιστεύω πολύ στην Σουηδία. Παίζει πολύ έξυπνα και εχει αποκλείσει Ιταλία κλπ κλπ. Θέλω να κάνει την έκπληξη και να το σηκώσει.
-Α τώρα που το λες, εσύ δεν είχες σηκώσει το Παγκόσμιο με την Σουηδία στο manager;
-Ναι. Πώς σου ήρθε τώρα αυτό;
-Γιατί δεν δοκιμάζεις την τύχη σου στην προπονητική; Σίγουρα το μυρίζεις περισσότερο απ’ όλους το τόπι εδώ μεσα!
-Τι λες μωρέ;; Δεν γίνονται αυτά! Άλλωστε στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος. No offence.



The Comet
Αναλαμβάνει την Stevenage ο Λετζεντίδης. Σε μια κίνηση που εξέπληξε πολλούς, η διοίκηση της ομάδας ανέθεσε το τιμόνι του συλλόγου στον άγνωστο Έλληνα προπονητη. Ο Λετζεντίδης δεν έχει αναλάβει καμία ομάδα στο παρελθόν και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε την πορεία του στο Lamex Stadium. Με ένα συμβόλαιο μόλις 7 μηνών, θα μπορέσει να αποδείξει ότι άξιζει αυτήν την εμπιστοσύνη;

Image



Να μαι λοιπόν. Η πρώτη μου δουλειά ως προπονητής. Η αλήθεια είναι ότι ειμαι πολύ αγχωμένος. Σε φάση να έχει φτάσει το στομάχι μου στον λαιμό. Πρώτος στόχος: Να μην πεθάνω από την πείνα. Αλλα με 30 χιλιάρικα συμβόλαιο για 7 μήνες νομίζω ότι τον πέτυχα και ρέφαρα και ότι έχασα στα προπονητικά διπλώματα 2 χρόνια τώρα. Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά δεν εχουν και μεγάλη σημασία. Σημασία έχει να τα πάω καλά στην Stevenage.

Στα της ομάδας τώρα. Την ανέλαβα στις 1 Δεκεμβρίου 2017. Στόχος: Αποφυγή υποβιβασμόυ. Και έχουμε 11 βαθμούς. Βρισκόμαστε στην προτελευταία θέση της Skybet League 2, 6 βαθμούς κάτω από την Forest Green, την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω μας, με μια υπέροχη φόρμα, 3 ήττες και 2 ισοπαλίες.

Τακτική
Θέλω να επιμέινω σε μία τακτική και να χτίσω την ομάδα γύρω από αυτήν. Επέλεξα το 4-4-2 στενά ρόμβο. Με 2 FB, 2 CD, 1 Anchorman, 1B2B, 1 CAR, Enganche, TM, Poacher. Οι οδηγίες είναι οι
παρακάτω:

Image

Το σύστημα αναλυτικά:

Image

Το ξέρω ότι τους ζητάω πολλά για την κατηγορία που είναι. Αλλά πιστεύω ότι μπορώ να το γυρίσω. Και θέλω -επιτέλους- να φτιάξω μία ομάδα σύμφωνα με το σύστημα που θέλω να παίξω εγώ, και όχι με το σύστημα που μπορούν οι παίκτες (το προηγούμενο σύστημα ήταν ένα απλό 4-4-2). Πιστεύω ότι θα τα καταφέρουν να παίξουν με αυτό το σύστημα, αφού ούτε στις κεφαλιές, ούτε στις πάσες αλλά ούτε και στις σέντρες είναι καλοί.


Πρώτο ματς εναντία στην Notts Co για το FA Cup!



Μπαίνω στα αποδυτήρια σκεπτικός.
-Λοιπόν παιδιά. Ο πρώτος αγώνας με εμένα στον πάγκο είναι γεγονός. Το ξέρω ότι οι περισσότεροι δεν ξέρετε ούτε την φάτσα μου αφού προσλήφθηκα χθες. Ξέρω όμως εγώ εσάς. Ξέρω ότι είστε πολύ καλοί. Επίσης ξέρω ότι σήμερα παίζουμε στο κύπελλο. Μια καταπληκτική ευκαιρία για να μου συστηθείτε και επίσημα! Πολλοί μας θεωρούν underdogs σήμερα. Εγώ λοιπόν πιστεύω ότι έχετε την ικανότητα να τους εκπλήξετε όλους!



Τα ενθαρυντικά μου λόγια έπιασαν τόπο. 1-0 χάνω στο 3’. Καλά ξεκινήσαμε. Απλή σέντρα, μόνος του, γκολ. Απλά πράγματα. 2-0 στο 25 με παρόμοιο τρόπο. -_- 3-0 με επική γκάφα του τερματατζή μου. 4-0 με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Τελικό σκορ, 4-0 και αποκλεισμός από το FA.

ImageImage

Δεν με απασχολεί ο αποκλεισμός ιδιαίτερα, γιατί ήταν ένα καλό τεστ για να δοκιμάσω την τακτική μου. Θα κάνω την αμυντική γραμμή βαθύτερη και θα αλλάξω τους ρόλους στα FB σε πιο αμυντικούς γιατί τα δύο γκολ προήλθαν από σέντρες. Τα CB μου δεν έπαιξαν καθόλου καλά, χρειάζομαι ενίσχυση. Πέρα από τους 2 βασικόυς μου (ο ένας δεν έπαιξε, ήταν τραυματίας) δεν έχω κάτι αξιόλογο.

Πρώτο ματς για το πρωτάθλημα ενάντια στην Wycombe. Αουτσάιντερ στην έδρα μου; Δεν ντρέπεστε ρε;
Ξεκινάει το ματς και 1-0 στο 10’ από τον Amos, με ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 25’ παίρνει κόκκινη ο Akinfenwa.
Spoiler: show
Image
2-0 στο 39’ από τον Kennedy! Δεν χάνεται αυτό το ματς! 3-0 με το καλήσπέρα του 2ου ημιχρόνου από τον CB μου μετά από κόρνερ! 4-0 τελικό σκορ!

ImageImage

Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Την μια θα φας τεσσάρα σαν να μην μπήκες ποτέ στο γήπεδο και την άλλη πετάς 4 και αναγκάζεις τον αντίπαλο να μην κατέβει ποτέ. Το καλό είναι ότι σπάσαμε με εμφατικό τρόπο ένα σερί 7 αγώνων χωρίς νίκη και είμαστε στο -3 από την Forest Green.

Επόμενος αγώνας εναντίον της Exeter εκτός έδρας, η οποία είναι τέταρτη στο πρωτάθλημα και σε καλή φόρμα. Πάλι αουτσάιντερ με 7,5 απόδοση.
Το ματς ξεκίνησε, το εφαγά, αλλά η ομάδα έδειξε μέταλλο και παίζαμε με 60-40 κατοχή μέσα στο γήπεδο της Exeter. Με δυό τρομέρες συνεργασίες (η μία από αντεπίθεση) ο Godden πέταξε 2 γκολάκια και σκόραρε ξανά μετά από 10 ωρές αγώνα! 1-2 τελικό σκορ.

ImageImage

Παρολά αυτά, δεν καταφέραμε να βγούμε από την ζώνη του υποβιβασμού και είμαστε ακόμα στο -3, ενώ έχουμε καλύτερο GD. Τραυματίστηκε ο παιδοφάγος μου όμως ο (Κι)Amos, ο οποίος είναι δανεικός από την Tottenham, για 2 μήνες σχεδόν. Μεγάλο πλήγμα αλλά θα τα καταφέρουμε.

Image

Στον επόμενο αγώνα υποδεχόμαστε την Chesterfield, η οποία είναι 8η. Οι μπουκς με δίνουν φαβορί με 2,25, αφού η φόρμα της Chesterfield είναι άθλια, με 3 ήττες και 2 ισοπαλίες. Εύχομαι να μην ξεσπάσουν πάνω μου…
Καλώς τα παιδία! 3-0 με πρωταγωνιστή του αγώνα τον Kennedy με 3 γκολ! Η Chesterfield δεν κατέβηκε καν στο γήπεδο!

ImageImage

Βέβαια το σκορ δεν ήρθε αναίμακτα, αφού τραυματίστηκε ο βασικός μου τερματατζής για 2 μήνες.

Image


*Τοκ-τοκ*
-Παρακαλώ;
-Με ζητήσατε κύριε Λετζεντίδη;
-Ναι Joe, κάτσε. Λοιπόν, τα νεά είναι πολύ σοβαρά.
-Το ξέρω, οι γιατροί είπαν ότι θα κάτσω για 2 μήνες έξω και θα πρέπει να φοράω και κολλάρο.
-Ακουσέ με πολύ προσεκτικά Joe. Ο τραυματισμός σου είναι πολύ σοβαρός, αλλά δεν πρέπει να σε πάρει από κάτω. Αν σε βάλει κάτω έχεις ήδη χάσει. Θέλω να συγκεντρωθείς στην ανάρρωση σου και να επιστρέψεις όταν θα είσαι 100% καλά.
-Μέχρι να γυρίσω μπορεί να κυνηγάμε και τα play-off!
-Χαχαχαχαχα! Έχεις χιούμορ όμως…



Τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια μου στο πάγκο της Stevenage ολοκληρώθηκαν με απόλυτη επιτυχία! Καλά νταξ το πρώτο μπορούσε να πάει καλύτερα. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα καταπίνει τους αντιπάλους, έχει την κατοχή, έχει τις φάσεις και τις μετουσιώνει και σε γκολ. Μέχρι στιγμής καταφέραμε να βγούμε από το relegation zone και τώρα αντιμετωπίζουμε την πρώτη Lincoln εκτός έδρας. Γενικά όμως μου αρέσει πολύ και το ξεκίνημα και ο τρόπος που παίζει η ομάδα, άσχετα αν δεν με πολυγουστάρουν οι παίκτες.

Image

Παρακάτω είναι το πρόγραμμα και η βαθμολογία μέχρι στιγμής:

Image
Image
User avatar
georgezerv76
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 453
Joined: Tue Feb 15, 2011 1:15 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ακομα δε σε διωξανε?
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

georgezerv76 wrote:ακομα δε σε διωξανε?
Δεν με έδιωξαν αφού μόλις ανέλαβα την ομάδα. Τα περισσότερα στην εμπιστοσύνη είναι στο 50% εκτός από τις τακτικές, οι οποίες είναι λιγότερο για κάποιο λόγο.
User avatar
george99gr
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Sun Sep 13, 2015 3:31 pm
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΥΠΕΡΟΧΑ

Στην επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουμε την Lincoln εκτός. Ιμποσιμπλ τσαλεντζ λεει το παιχνίδι, αφού η Lincoln είναι 1η, 10 βαθμους μπροστά από τον δεύτερο, και βασίζεται στην κατοχή της μπάλας.

ImageImage

2-4 λοιπόν, πάλι με γκολ από σέντρα. Δεν μπορώ να πω όμως, το παλέψαμε.

Crawley εκτός έδρας μετά. Ενώ παίξαμε καλύτερα, προηγήθήκαμε και 2 φορές, όμως στο 82’ ο Moussa Sanoh δεν ξηγήθηκε σωστά ναουμ και μείναμε στο 2-2. Παρότι έφαγα γκολ στο 82’, η ομάδα συνέχιζε να χάνει τρελές ευκαιρίες (τετατετ και έτσι). Μπορεί να χρειάζομαι Striker.

ImageImage

Η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί να παίζω με ομάδες τόσο "καλύτερες" από εμένα. Θα μπορούσα να παίξω και με καμια στα μέτρα μου που και που. Όλες είναι από το πάνω μισό της βαθμολογίας.

Και σαν να μην έφταναν όλα τα άλλα, ξανάπεσα και στην ζώνη του υποβιβασμού και κάνουν και πρόταση για τον Kennedy. Δεν ζητάω πολλά, μόνο 750 χιλιάρικα και δανεισμό μέχρι το τέλος της σεζόν.

Image

Και εκέι λοιπόν που καθόμουν αραχτός στο γραφείο μου, μου φέρνει ο βοηθός την εφημερίδα.



BBC Sports
Βγήκαν τα βραβεία του μήνα για την Skybet League 2. Player of the Month στέφθηκε ο Kennedy της Stevenage με 8,08 απόδοση και 6 γκολ σε 5 αγώνες. Επίσης, ο Kennedy πήρε και το βραβείο του νεαρού παίκτη του μήνα! Εξαιρετική φόρμα για τον νεαρό! Τέλος, ο Kennedy σημείωσε και το δεύτερο καλύτερο γκολ του μήνα.



Μπραβό αγόρι μου! Ώπα τι λέει εδώ; ΜΟΝΟ ΤΡΙΤΟΣ;; Η ΟΜΑΔΑ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ 3ΟΣ ΜΕ 200 ΠΟΝΤΟΥΣ;;;



Ο επόμενος αγώνας μας βρίσκει εναντίον της Cheltenham στο σπίτι μας. Ο αγώνας κύλησε αρκετά ομαλά γι’ αυτούς, αφού έχασα 0-2 πάλι από σέντρες. Ένα γκολ μπορούσαμε να το πετάξουμε άνετα, και με βάση την εικόνα του αγώνα ήταν πολύ πιο δίκαιο το Χ.

ImageImage

Ένα είναι σίγουρο, μου χρειάζεται ένας βαρβάτος αμύντικος που να έχει και κεφαλία και σώμα. Δεν είναι πράγματα αυτά! Ότι γκολ τρώω να είναι από σέντρες! Και το ηλεκτρονικό λέει ότι έχω από τα καλύτερα ρεκόρ στις κερδισμένες κεφαλιές!

Εντώμεταξυ, το scouting μου είναι απλά κακό. Κατάφερα να το αναδιοργανώσω κάπως, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω μεταγραφικούς στόχους για την ομάδα.

Η ομάδα έχει χάσει την ορμή της και δεν ξέρω τι φτέει. Δεν μπορούμε να βάλουμε γκολ, ενώ κάνουμε αρκετές φάσεις. Μπορεί να φταίει ότι παίζουμε με ομάδες ανώτερης δυναμικότητας.

Στα του πρωταθλήματος, υποδεχόμαστε την Swindon, η οποία είναι 2η στο πρωτάθλημα και σε εξαιρετίκη φόρμα. Δύσκολη αναμέτρηση λένε.
Αμ δε. Πάρτε 3 να χετε. Αυτή μάλιστα. Τώρα παίξαμε και μπαλάρα, η Swindon δεν απείλησε και όλοι –πλην Kennedy- έπιασαν τρομερή απόδοση.

ImageImage

Και έτσι στο άκυρο, μου έρχεται μήνυμα ότι μειώθηκε η χωρητικότητα του γηπέδου κατά 600 θέσεις. «Επέκταση»

Image

Βγήκαμε ξανά από την ζώνη του υποβιβασμού!

Morecambe εκτός, είμαστε το φαβορί, απόδοση 2,5, τι μπορεί να πάει στραβά;
1-0. Να τι μπορεί να πάει στραβά. Τι το άνοιξα το στόμα μου; Πάλι γκολ από σέντρα. Πάλι. -wall Και αυτή τη φορά δεν παίξαμε και τίποτα.

ImageImage



Μπαίνω στα αποδυτήρια ήρεμος.
-Καλησπέρα παιδία.
-Καλησπέρα κοουτς.
-Τι νέα παιδιά;
-Ε, εδ..
-ΤΙ ΠΗΓΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΤΕ ΡΕ; ΧΑΣΑΤΕ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ; ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ; ΡΕ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ; ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ ΤΕΛΕΙΩΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΧΕΙ Η MORECAMBE ΑΠΟ ΕΣΑΣ; ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ;
-Έχεις δικ..
-ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΡΕ Κ*ΛΟΠΑΙΔΙΑ! ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΑΤΣ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ΝΙΚΗ! ΑΚΟΥΤΕ; ΝΙ-ΚΗ!



Εννοείται ότι με άκουσαν. 0-2 μες στο σπίτι μας η Carlisle.
Image
Τρομερά άδικο αποτέλεσμα, αφού παίξαμε καλύτερα συνολικά, ενώ είχαμε και πάρα πολλά νεύρα. Πρέπει να ανάψω λαμπάδα στην Port Vale για την αμπαλοσύνη της.

ImageImage



Φάκελος Kennedy
Αχ αυτό το παιδί… Την μια να τα σαρώνει όλα, την άλλη να μην κάνει ούτε για την Conference. Δηλαδή τι να πεις; Τον Δεκέμβρη είναι σαν να μπήκε μέσα του ο Μαραντόνα και τον Γενάρη σαν να μπήκε μέσα του ο Μασούντ. Αν είναι δυναμόν. Ανανέωσε και για 3 χρόνια, 350 χιλιαδες συνολικές απολαβές και με την υπόσχεση ότι η ομάδα θα ανέβει το 19/20. Κάτσε να δούμε αν θα είμαι εκεί μέχρι τότε…



Εκεί είναι που το πήρα απόφαση. Θα κατέβω με διαφορετική 11δα εναντίον της Chesterfield. Την είχα πελατίασει στο δεύτερο ματς με 3-0 και με δίνει φαβορί με 2,5 απόδοση στην εδρα της
Πήγαμε, είδαμε, τον ήπιαμε, αποχωρήσαμε. 3-1 και καλώς τα παιδία.

ImageImage

Νταξ, αυτήν την ήττα την χρεώνομαι μόνος μου. Με τις αλλαγές μου δεν κατεβήκαμε ποτέ στο ματς. Το μόνο θετικό είναι ότι σκοράραμε μετά από τόσα ματς.

Ανακεφαλαιωτικά. Ο Ιανουάριος πήγε σκ@τα. Την ήττα στο τελευταίο ματς την χρεώνομαι εγώ. Στα υπόλοιπα δεν ξέρω τι παίχτηκε, αλλά χάσαμε εύκολα ματς. Στην αρχη η ομάδα εβγαζε και μια πχιοτητα επιθετικά. Τώρα τίποτα.
Έκλεισε και η μεταγραφική περίοδος, όπου δεν έκανα καμία μεταγραφική κίνηση, κυρίως λόγω έλλειψης στόχων. Από άμυντικούς τελικά είμαστε πολύ καλά, αφού οι κανονικές θέσεις των 2 βασικών μέσων μου είναι CB. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζομαι ενίσχυση στο κέντρο όπωσδηποτε, ενώ δεν θα με χαλούσε και κανένας γκολτζης. Στο 10 θέλω ενισχυση, αφού εκεί παίζει μόνο ο Kennedy. Τέλος θέλω και ένα αριστερό μπακ.

Αυτή είναι η εικόνα του πρωταθληματος μέχρι τώρα:

Image

Και αυτό είναι το πρόγραμμα:

Image
Post Reply

Return to “Ιστορίες”