Football Manager 2020 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ CL σε τρία χρόνια με καμία ομάδα ποτέ. Όχι ότι αυτό λέει κάτι, απλά δεν μου μοιάζει και τόσο εύκολο.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

DrGonzo wrote: Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για feedback. Και διάφορες οθόνες υπάρχουν κι ο data analyst υπάρχει και υπάρχει και η δυνατότητα να δεις όλον τον αγώνα για να δεις τι και πως.
Σκέψου το εξής σενάριο: έχεις μια ομάδα η οποία κερδίζει μεν, χωρίς πολλά γκολ από τους επιθετικούς και τα εξτρέμ δε (ie παίρνει πολλά γκολ από χάφ, μπακ χάφ και AMC ανάλογα με το σύστημα). Ταυτόχρονα, στην πλειοψηφία των ματς έχει 7+ chances (ccc και hc) τα οποία στην συντριπτική τους πλειονότητα χάνονται (μιας και τα περισσότερα δημιουργούνται για επιθετικούς/εξτρέμ).
Τι κανείς; Αλλάζεις επιθετικούς γιατί είναι στραβοκάνηδες; done that, και οι μεταγραφές τα ίδια έκαναν. Αλλάζεις τακτική για να μειώσεις (!) τα chances που φτιάχνεις ώστε να έχουν περισσότερες (δύσκολες) εκτελέσεις οι χάφ;
Είναι οξύμωρο και εκνευριστικό γιαυτο και μιλάω για semi-unplayable παιχνίδι. Κερδίζω αλλά δεν νιώθω ότι ξέρω σε 2-3-4 χρόνια ότι θα παίρνω CL λόγω ανωτερότητας και όχι με ταμπούρι γιατί δεν ξέρω τι να βελτιώσω και πως.

DrGonzo wrote:Το θέμα είναι η συχνότητα αυτών που νομίζουμε ότι συμβαίνει και το λέω γιατί το έχω πάθει κι εγώ. Τι εννοώ. Αν η SI κρίνει πως το conversion rate των τετ-α-τετ είναι κοντά στον μ.ο. πολύ δύσκολα θα το αλλάξει. Ήδη βελτίωσε κατά πολύ (και δικαίως) το γύρισμα απ τους εξτρέμ προς τα μέσα αλλά όπως προφανώς διαπιστώσαμε όλοι, μειώθηκε και η συχνότητα με την οποία έβγαιναν σ αυτή τη θέση τα εξτρέμ. Επιστρέφοντας στο νομίζουμε, αν γίνει μια καταγραφή σε όλη τη χρονιά τα τετ-α-τετ που μπαίνουν και χάνονται ίσως το τελικό ποσοστό να μην είναι αυτό που θυμόμαστε απ τις φάσεις που χάνονται, να είναι κατ ουσίαν μικρότερο και πολύ κοντά στο irl μ.ο.
Δεκτό αλλά αν αυτό είναι το σωστό ποσοστό, τότε τόσα χρόνια είχε τα τετ-α-τετ insanely overpowered η SI. Και afaik δεν έχουν πει ότι τα ποσοστά είναι σωστά όπως λένε κάθε χρόνο για τραυματισμούς.
DrGonzo wrote: Όσο για το περιστατικό που αναφέρεις θυμήσου πως και με τι σουτ πήρε το Euro η Πορτογαλία. :P
Εντάξει προφανώς το έφερα σαν παράδειγμα παραλογισμού. Αν είχε γίνει σε 5-10 ματς εννοείται ότι δεν θα μίλαγα.
demakos21 wrote:Νομίζω αυτό με το CL γινόταν πάντα.Τουλάχιστον σε όσα fm έχω παίξει (πλέον δεν είναι όλα),έβρισκες τζάμπα ή σχεδόν τσάμπα wonderkids με pa world class και κάπως έτσι έφτανες ψηλά μέσα σε λίγες σεζόν.
Τώρα αν με το σημερινό ρόστερ φτάνει η ΑΕΚ (κ κάθε ομάδα με αντίστοιχο ρόστερ) σε τελικό CL,όσο τεράστιοι manager και να είμαστε (Image),υπάρχει θεματάκι στο παιχνίδι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε αυτή ήταν η πορεία που ακολούθησα αλλά έκλεψα λίγο σε σχέση με το πως παίζω συνήθως. Αρχικά επέτρεψα μεταγραφές από την πρώτη μεταγραφική κάτι που παντα κάνω disable, γιατί το σημερινό ρόστερ της ΑΕΚ δεν έχει καμία λογική και δεν μπορούσα να βρω τακτική να ταιριάζει (πήρα 2 στόπερ για να μπορέσω να τα βολέψω με 3αδα πίσω) και αφετέρου θυμόμουν 2-3 ταλέντα από το περσινό που περιέργως ακόμα ήταν φθηνά το καλοκαίρι του 20.


Anton Kousnij wrote:Τι πρωταθλήματα έχουν φορτωθεί για να πάρει σε 3 χρόνια τσουλου?

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όλα. Το πιο σημαντικό όμως σε αυτό το save ήταν της κροατιας (προφανώς και βραζιλια και Αργεντινή πήρα αλλά η κροατια βγάζει και φθηνούς και κοινοτικούς). Νομίζω δλδ στην ενδεκάδα που πήρε το CL είχα 5 Κροάτες (ο ένας ο livaja).
DrGonzo wrote:Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ CL σε τρία χρόνια με καμία ομάδα ποτέ. Όχι ότι αυτό λέει κάτι, απλά δεν μου μοιάζει και τόσο εύκολο.
Είναι η δεύτερη φορά που το κάνω. Η πρώτη ήταν το 17-18 που όμως η ΑΕΚ είχε και γαμω τα ρόστερ όποτε με 1-2 μεταγραφές (νομίζω μόνο 1 βασικού) είχα πάρει CL την δεύτερη χρόνια και φέτος στην 3η. Στο φετινό όμως έπαιξε μεγάλο ρόλο και το θέμα με τα chances γιατί οι αργοί αμυντικοί που είχα δεν ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα μιας και οι αντίπαλοι επιθετικοί έχαναν τα τετ-α-τετ τους από μπαλιές στην πλάτη της άμυνας Image
Επίσης ο Μπάρκας με πέρασε 2 γύρους στα μπεναλτι.
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1947
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

DrGonzo wrote: Thu Dec 26, 2019 8:40 pm Όταν σε αγώνα έχεις 7 τετ-α-τετ το πρόβλημα (για μένα τουλάχιστον) είναι ο αριθμός των τετ-α-τετ κι όχι η κατάληξή τους.
Είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχεις irl αγώνα με 7 τετ-α-τετ από μία ομάδα. Η διαφορά δυναμικότητας πρέπει να είναι τεράστια.
Ακριβώς εδώ ειναι το πρόβλημα. Παίζεις με την τάδε ερασιτεχνική ένα φιλικό παιχνίδι, οπου ακριβως επειδή παίζει ανοιχτά, θα έχεις πολλά τετ α τετ. Ε δε βάζεις κανένα. Και ο επιθετικός σου ειναι ο Ρονάλντο που λέει ο λόγος.
Και το θέμα δεν ειναι οτι δε τα βάζεις εσύ. Ειναι πως δε στα βάζει ούτε ο αντίπαλος. Κάνε μια δοκιμή. Πάρε 2 ομάδες (με διαφορετικό προπονητή). Βάλε τη μια την αδύναμη να παίζει φουλ επίθεση και την δυνατή (επιπέδου Λιβερπουλ πχ) να παίζει με αντεπιθέσεις. Θα βγεις τουλάχιστον 8-9 φορές τετ α τετ. Πες μου πόσα θα βάλεις.
(Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτά ειναι πράγματα που τα γράφουν και άλλοι χρήστες σε γκρουπ στο fb ή στο φορουμ της si.)
User avatar
Snk
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6539
Joined: Mon Dec 08, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Parma, Liverpool
twitter: Snk013
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Αυτο υπηρχε απο την μπετα παντως με τα τετατετ. Κι εγω εχω αρκετα σε κάθε ματς, αφου οταν βλεπω τον αλλο μονο του δεν το υπολογίζω καν σαν φάση

Τουλάχιστον έχουν παραδεχθεί ότι είναι όντως πρόβλημα και το κοιτάνε
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Καλά αυτό με την ΑΕΚ να παίρνεις τσουλού σε 3 χρόνια είναι κομματάκι ανέκδοτο.
-nani
vandoulas12
Trialist
Trialist
Posts: 66
Joined: Wed Feb 17, 2010 2:18 am
Football Manager της ομάδας: Manchester United
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Snk wrote: Fri Dec 27, 2019 12:03 pm Αυτο υπηρχε απο την μπετα παντως με τα τετατετ. Κι εγω εχω αρκετα σε κάθε ματς, αφου οταν βλεπω τον αλλο μονο του δεν το υπολογίζω καν σαν φάση

Τουλάχιστον έχουν παραδεχθεί ότι είναι όντως πρόβλημα και το κοιτάνε
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό και σου χαλάει όλο το παιχνίδι... Επίσης σπάνια παίχτες κόβουν τη μπάλα στον επιθετικό...
User avatar
Spirosmvr
Amateur
Amateur
Posts: 108
Joined: Sun Nov 01, 2015 6:51 pm
Football Manager της ομάδας: Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

υπαρχουν σοβαρα προβληματα αυτη ειναι η αληθεια και ειναι απαραδεκτο γιατι πληρωνουμε καθε χρονο κ αδρα μαλιστα
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν ναι, υπάρχει θέμα. Πολλά τετ-α-τετ χαμένα κάθομαι και τα μετράω.
Παίζοντας δε με μια τακτική που βασίζεται στο να βγαίνουν τα φορ στον κενό χώρο είναι θέμα.
Unplayble δεν είναι αλλά είναι εκνευριστικό.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το θέμα δεν είναι να το συζητάμε εμείς...αλλά ότι σπαταλάμε τις ώρες (δεν θα πω για χρήματα γτ μας τα έχει ξεπληρώσει τόσα χρόνια και ριναι το γούστο μας)μν μπορώντας να παίξουμε αυτό που θέλουμε...
User avatar
barcelonistas1899
Amateur
Amateur
Posts: 249
Joined: Fri Oct 21, 2011 7:23 pm
Football Manager της ομάδας: Athletic Bilbao
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για μενα το χειροτερο ολων ειναι οι μπαλιες στην πλατη της αμυνας ! παιζω επιθετικο στυλ , κ δεχομαι 5-6 τετ α τετ για πλακα σε καθε ματς ! σε αυτα αντε να μπει βεβαια το ενα , αλλα σαν αισθηση εεε σε προκαλει μια αηδια. λες και κολλανε οι στοπερ ! επισης στην καθετη πασα , παλι φαινεται να κολλαει ο στοπερ , δινοντας στον φορ τεραστιο πλεονεκτημα 3 μετρων , βγαινοντας παλι τετ α τετ.
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

θα τα φτιάξουν αυτά με το update; Έχει καταντήσει κουραστικό, κάθε χρόνο να περιμένουμε το update για να καταφέρουμε να παίξουμε.
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποσοστο επιτυχιας 50% στα πεναλτι και 10-20% στα τετ α τετ για μενα κανουν το παιχνιδι αν οχι unplayable τουλαχιστον εκνευριστικο.

Και το θεμα δεν ειναι οτι χανονται τα τετ α τετ αλλα προκειμενου να βγει ο αλγοριθμος του παιχνιδιου βλεπεις επιθετικους κλασης να τη μπουμπουνανε πανω στον τερματοφυλακα χωρις καμια λογικη, δε βλεπεις εστω να προσπαθουν να τη στειλουν στη γωνια ξερωγω
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26372
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Άλλο αυτό με τα πέναλτυ...Είχα Rashford με 16 penalty taking και έβαζε 6/10 χοντρικά.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
michael1
Manager
Manager
Posts: 4754
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:55 am
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Location: Κίτρινη Τούμπα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

https://prnt.sc/qhjak0

Και πολυ ειπα 50% :?
greeneye1976
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Thu Nov 12, 2015 2:04 pm
Football Manager της ομάδας: Barcelona
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μηπως προωρα ειχαμε διθυραμβους για το παιχνιδι και δεν επρεπε? νιωθω ευτυχια που ακομα δεν το αγορασα...
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”