Football Manager 2020 info

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Υπάρχει ξεκάθαρο θέμα με το σκοράρισμα ακόμα και μετά το τελευταίο update. Δεν ξέρω αν βγάζει πολύ περισσότερες ευκαιρίες σαν CCC ή HC απ'ότι έπρεπε αλλά ότι και να είναι δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα γιατί δεν μπορείς να πάρεις feedback για το αν η τακτική σου είναι καλή ή όχι. Όταν βλέπω ότι βγάζω σε κάθε ματς 7-15 CCC και HC, δεν μπορώ να πειραματιστώ γιατί θεωρώ ότι η τακτική μου δουλεύει. Αν έβγαζε 1-5 ξέρω γω, θα πείραζα πράγματα.

Και ναι, τετ-α-τετ δεν μπαίνουν με τίποτα.
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26372
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Εγώ έχω παρατηρήσει όλα όσα λέει ο GonZaLeZ_GR και πραγματικά το παιχνίδι είναι unplayable. Ειδικά για μένα που παίζω με συστήματα direct counter attack και βασίζομαι στο να έχω γρήγορα εξτρέμ/επιθετικό ωστε να βγαίνουν στην πλάτη της άμυνας. Ε βγαίνουν και χάνω σίγουρα 3 τετ α τετ σε κάθε παιχνίδι. Με το ζόρι φέρνω νίκες.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Το παιχνίδι σίγουρα δεν είναι unplayable.
Με σύστημα direct counter attack με την Union Berlin (απ την beta) βγήκε 8η θέση
Με possession based σύστημα ο ΠΑΟΚ μπήκε CL, πήρε νταμπλ με μία ήττα κι ο Akpom έβγαλε 30 γκολ.
Με Valencia με δύο ίδια συστήματα σαν διάταξη αλλά με διαφορά στο passing game (direct/short passing) είναι πρώτη στη Liga μετά από 13 αγωνιστικές (στο CL τον πίνω είναι η αλήθεια).
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1947
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

DrGonzo wrote: Wed Dec 25, 2019 10:51 am Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Το παιχνίδι σίγουρα δεν είναι unplayable.
Με σύστημα direct counter attack με την Union Berlin (απ την beta) βγήκε 8η θέση
Με possession based σύστημα ο ΠΑΟΚ μπήκε CL, πήρε νταμπλ με μία ήττα κι ο Akpom έβγαλε 30 γκολ.
Με Valencia με δύο ίδια συστήματα σαν διάταξη αλλά με διαφορά στο passing game (direct/short passing) είναι πρώτη στη Liga μετά από 13 αγωνιστικές (στο CL τον πίνω είναι η αλήθεια).
Ο akpom από αυτά τα 30 γκολ πόσα έβαλε με τετ α τετ είναι το θέμα. Αν μας πεις ότι το ένα στα 3 μπαίνει, αποτελείς εξαιρέσει στον κανόνα.
Βλεπεις μαγικές φάσεις να χάνονται με τερματοφύλακες τύπου κοσταντζο να βγάζουν 3 και 4 φορές το τετ α τετ με αντίπαλο τον Μέσι.
Αν είναι να προσαρμόζουμε το παιχνίδι μας στα bug του παιχνιδιού κάτι πάει λάθος. Βέβαια το πρόβλημα υπάρχει στη πλειοψηφία οπότε προφανώς και θα διορθωθεί.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Επίσης από πότε το ότι κερδίζεις/πετυχαίνεις υπερβάσεις σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι οκ;
Στην 3η μου χρονιά με την ΑΕΚ πήρα CL αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι η ΜΕ έχει (χοντρά) θέματα και το θεωρώ semi-unplayable.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Προφανώς δεν έβαλε 30 γκολ με τετ-α-τετ. Δεν θυμάμαι πόσα είναι, αλλά τα 10 με τετ-α-τετ είναι νομίζω ένα καλό νούμερο.
Το παιχνίδι δεν είναι οκ επειδή κάποιος μπορεί να κάνει υπερβατικές υπερβάσεις. Το παιχνίδι είναι ok όταν έχεις 2-3 διαφορετικές τακτικές φιλοσοφίες και σου βγαίνουν αναλόγως με αυτά που θες να κάνεις και τις δυνατότητες που έχει η ομάδα σου. Κάτι το οποίο συμβαίνει, είναι εμφανές. Τώρα αν το 2022 η ΑΕΚ παίρνει CL αλλά υπάρχει θέμα επειδή ο Λιβάγια δεν βάζει τα τετ-α-τετ και γι αυτό είναι unplayble (!) τι να πω. Ούτε απολογητής της SI είμαι, ούτε τίποτα απλά λέω ότι δεν βλέπω τα προβλήματα που αναφέρονται. Ο Ακπομ, χάνει τετ-α-τετ, βάζει κάποια άλλα, στο τέλος της χρονιάς το σύνολο είναι μια χαρά.
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
leontokardos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6381
Joined: Mon May 31, 2010 3:39 pm
Location: Glasgow, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Εγώ αυτό που δε γουστάρω είναι το ότι unofficially καταλήγουμε να κάνουμε testing το παιχνίδι 6 μήνες αντί για 2 βδομάδες.

Όταν μου βγάζεις τη beta 2 βδομάδες πριν την επίσημη κυκλοφορία, μου δίνεις την εντύπωση ότι απομένουν μικρολεπτομέρειες που θέλεις να τελειοποιήσεις μέσα στις τελευταίες 2 βδομάδες μέσα από το feedback του κόσμου. Αν δε μιλάμε για μικρολεπτομέρειες και μιλάμε για βασικά χαρακτηριστικά της Match Engine που δεν είναι έτοιμα και όπως λες επίσημα χρειάζεσαι χρόνο και testing για να τα διορθώσεις, τότε βγάλε τη μαμημένη τη beta 3 μήνες πιο νωρίς ακόμη και χωρίς full database και βάλε μας να την τεστάρουμε και να σου φορτώσουμε feedback το οποίο θα έχεις χρόνο να επεξεργαστείς μέχρι την επίσημη κυκλοφορία. Αλλά μη μου βγάζεις επίσημα το παιχνίδι και σε κάθε ένα από τα ένα σωρό patch μου μαμάς το save με νέα θέματα προσπαθώντας να διορθώσεις κάποια άλλα, είτε αυτά είναι να μη μπαίνουν τετ α τετ, είτε να μη σεντράρουν τα εξτρέμ, είτε το μαμημένο το lag που έχουμε να υποφέρουμε όσοι έτυχε να έχουμε κάρτα γραφικών nvidia.

Όλα αυτά θα τα συγχωρούσα στην εταιρεία τη χρονιά που έκανε τη βήμα από το 2D στο 3D, αλλά δε μπορώ να τα συγχωρήσω τόσα χρόνια μετά. Ούτε πληρώνομαι, ούτε έχω το χρόνο να γίνομαι επί μήνες tester για την εταιρεία κάθε χρόνο. Πληρώνω για να έχω ένα παιχνίδι playable την ημέρα της επίσημης κυκλοφορίας του. Οτιδήποτε άλλο είναι ξεκάθαρο φάουλ της εταιρείας, η οποία εμένα προσωπικά με χάνει από πελάτη μιας και πλέον δε της αναγνωρίζω άλλα ελαφρυντικά.
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1947
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Ο σκοπός είναι να διορθώσει το βασικό προβλημα. Το ξέρουν, οι φαν το έχουν κάνει ανέκδοτο πλέον (προσοχή σήμερα έβαλα γκολ με τετ α τετ :-P ), οπότε λογικά θα το διορθώσουν.
User avatar
johndoe
Coach
Coach
Posts: 2892
Joined: Thu Oct 13, 2016 7:41 pm
Football Manager της ομάδας: AEK
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, Real Madrid, Man. United
Status: I was a million miles away, and there's nothing left to bring me back today...
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

DrGonzo wrote: Wed Dec 25, 2019 12:14 pmΤώρα αν το 2022 η ΑΕΚ παίρνει CL αλλά υπάρχει θέμα επειδή ο Λιβάγια δεν βάζει τα τετ-α-τετ και γι αυτό είναι unplayble (!) τι να πω.
Ο στόχος δεν είναι να πάρεις CL, ούτε ο Livaja να βάζει τετ-α-τετ. Ο στόχος είναι να μπορώ να φτιάξω μια τακτική η οποία να κάνει την ομάδα μου να παίζει όπως θέλω και να είναι αποτελεσματική. Αυτό με τους 2 μου επιθετικούς να βάζουν μαζί 25-30 γκολ ανά σεζόν ενώ στην πλειοψηφία των παιχνιδιών έχω >=10 CCC ή HC, δεν μπορώ να το κάνω. Ούτε feedback παίρνω για το ότι η τακτική μου θέλει αλλαγή, ούτε σε ποιο σημείο, ούτε που πάσχει αμυντικά. Και προφανώς είναι αστεία η κατάσταση να βγάζω π.χ. 3 τετ-α-τετ τον επιθετικό μου σε ημιτελικό CL και να μην βάζω ούτε ένα γκολ και να περνάω με μακρινό σουτ χαφ υπό πίεση με long shots 8.
Konstantinos84 wrote: Ο σκοπός είναι να διορθώσει το βασικό προβλημα. Το ξέρουν, οι φαν το έχουν κάνει ανέκδοτο πλέον (προσοχή σήμερα έβαλα γκολ με τετ α τετ :-P ), οπότε λογικά θα το διορθώσουν.
Αν κρίνω το πρόβλημα από άποψη κώδικα, δεν θα είναι απλό να διορθωθεί χωρίς να χαλάσουν κι άλλα πράγματα. Άλλωστε και άλλες φορές λόγω αυτού ενώ είχε χοντρό θέμα η MΕ, δεν διορθώθηκε μέχρι το επόμενο version.
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mα αυτό προσπαθώ να πω. Τρέχω 3 διαφορετικά save με τρεις διαφορετικού είδους τακτικές και βλέπω να γίνονται τα πράγματα που θέλω σε κάθε μία απ αυτές. Η μία περιμένει, υποφέρει κι επιτίθεται στο χώρο, η άλλη βγάζει κατοχή από χαμηλά και ανακυκλώνει τη μπάλα η τρίτη (που είναι δύο βασικά) έχει μεγάλη διαφορά στο πως κυκλοφορεί τη μπάλα και πως επιτίθεται όταν είναι direct κι όταν είναι short passing. Και οι τρεις για την ώρα αποδείχτηκαν και αποτελεσματικές.
Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για feedback. Και διάφορες οθόνες υπάρχουν κι ο data analyst υπάρχει και υπάρχει και η δυνατότητα να δεις όλον τον αγώνα για να δεις τι και πως.
Το θέμα είναι η συχνότητα αυτών που νομίζουμε ότι συμβαίνει και το λέω γιατί το έχω πάθει κι εγώ. Τι εννοώ. Αν η SI κρίνει πως το conversion rate των τετ-α-τετ είναι κοντά στον μ.ο. πολύ δύσκολα θα το αλλάξει. Ήδη βελτίωσε κατά πολύ (και δικαίως) το γύρισμα απ τους εξτρέμ προς τα μέσα αλλά όπως προφανώς διαπιστώσαμε όλοι, μειώθηκε και η συχνότητα με την οποία έβγαιναν σ αυτή τη θέση τα εξτρέμ. Επιστρέφοντας στο νομίζουμε, αν γίνει μια καταγραφή σε όλη τη χρονιά τα τετ-α-τετ που μπαίνουν και χάνονται ίσως το τελικό ποσοστό να μην είναι αυτό που θυμόμαστε απ τις φάσεις που χάνονται, να είναι κατ ουσίαν μικρότερο και πολύ κοντά στο irl μ.ο. Όσο για το περιστατικό που αναφέρεις θυμήσου πως και με τι σουτ πήρε το Euro η Πορτογαλία. :P
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
PavelNedved
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 260
Joined: Thu Jul 05, 2018 6:58 pm
Football Manager της ομάδας: ajax
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: #finoalafine#
Location: Ν.Μηχανιωνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μα το θέμα.ειναι ότι στήνεις ότι στήνεις μπορεί να είναι επιτυχημένο αλλά γκολ δεν.μπαινει με τίποτα...λες φτάνει οι επιθετικοί αλλάζεις τίποτα...γκολ.δεν τρως η ομάδα ωραία αναπυσεται αλλά γκολ οχι..οπότε δεν πετυχαίνεις τίποτα και δεν μπορείς ν διορθώσεις και τίποτα...
User avatar
Konstantinos84
Indispensible
Indispensible
Posts: 1947
Joined: Fri Mar 07, 2014 11:40 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

DrGonzo wrote: Thu Dec 26, 2019 10:11 am . Επιστρέφοντας στο νομίζουμε, αν γίνει μια καταγραφή σε όλη τη χρονιά τα τετ-α-τετ που μπαίνουν και χάνονται ίσως το τελικό ποσοστό να μην είναι αυτό που θυμόμαστε απ τις φάσεις που χάνονται, να είναι κατ ουσίαν μικρότερο και πολύ κοντά στο irl μ.ο. Όσο για το περιστατικό που αναφέρεις θυμήσου πως και με τι σουτ πήρε το Euro η Πορτογαλία. :P
Όταν σε έναν αγώνα, χάνεις 6 με 7 τετ α τετ, το θεωρείς τυχαίο. Αν ο Μέσι, χάσει 7 τετ α τετ, εναντίον της μαχητικής ερασιτεχνικής τάδε ομάδας, επίσης θα το θεωρήσεις τυχαίο. Αν ο Μέσι, σου βάζει γκολ με κάθε απίθανο τρόπο, εκτός απο τετ α τετ, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
Το τελικο ποσοστό δεν μπορεί να ειναι κοντά στη πραγματικότητα.
Άλλωστε ως πρόβλημα έχει καταγραφεί εδω και καιρό από τη πλειονότητα των χρηστών. Δεν ειναι κάτι που ανακαλύψαμε εμείς.Μένει μόνο να καταφέρουν να το διορθώσουν :-)
(πριν αντιληφθώ οτι ηταν προβλημα της μηχανής του παιχνιδιού, είχα διώξει τουλάχιστον τρεις επιθετικους μου, επειδή τους έβγαζαν μόνους τους και τα έχαναν. Μετά ειδα οτι τα χάνει ο Ρονάλντο, ο Μέσι κτλ, οπότε κατάλαβα :P :P )
User avatar
DrGonzo
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 28004
Joined: Sat Nov 24, 2007 1:09 pm
Football Manager της ομάδας: Aberdden FC
Status: Seemed deep in thought
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Όταν σε αγώνα έχεις 7 τετ-α-τετ το πρόβλημα (για μένα τουλάχιστον) είναι ο αριθμός των τετ-α-τετ κι όχι η κατάληξή τους.
Είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχεις irl αγώνα με 7 τετ-α-τετ από μία ομάδα. Η διαφορά δυναμικότητας πρέπει να είναι τεράστια.
PavelNedved wrote: Thu Dec 26, 2019 2:19 pm μα το θέμα.ειναι ότι στήνεις ότι στήνεις μπορεί να είναι επιτυχημένο αλλά γκολ δεν.μπαινει με τίποτα...λες φτάνει οι επιθετικοί αλλάζεις τίποτα...γκολ.δεν τρως η ομάδα ωραία αναπυσεται αλλά γκολ οχι..οπότε δεν πετυχαίνεις τίποτα και δεν μπορείς ν διορθώσεις και τίποτα...
Μα ρε συ, πως δεν πετυχαίνεις τίποτα; Παραπάνω πήρε σε τρία χρόνια CL με την ΑΕΚ!
'Το Κράτος στην Ελλάδα παραδοσιακά κινητοποιείται πάντα και μόνο σε βάρος του Ολυμπιακού''
Καρπετόπουλος Αντώνης 23-12-2019

And I m up while the dawn is breaking, even though my heart is aching.
I should be drinking a toast to absent friends instead of these comedians.


How you expect to run with the wolves come night
when you spend all day sparring with the puppies?
User avatar
demakos21
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5332
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:26 pm
Football Manager της ομάδας: AΕΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ/Juventus/Liverpool/OM
Status: Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο.
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νομίζω αυτό με το CL γινόταν πάντα.Τουλάχιστον σε όσα fm έχω παίξει (πλέον δεν είναι όλα),έβρισκες τζάμπα ή σχεδόν τσάμπα wonderkids με pa world class και κάπως έτσι έφτανες ψηλά μέσα σε λίγες σεζόν.
Τώρα αν με το σημερινό ρόστερ φτάνει η ΑΕΚ (κ κάθε ομάδα με αντίστοιχο ρόστερ) σε τελικό CL,όσο τεράστιοι manager και να είμαστε (),υπάρχει θεματάκι στο παιχνίδι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Anton Kousnij
Football Legend
Football Legend
Posts: 12695
Joined: Sat Nov 03, 2007 6:29 pm
Football Manager της ομάδας: γιατι προλαβαίνω?
Αγαπημένη Ομάδα: spartak limassol
facebook προφίλ: antonis.bourlis
Status: είναι τα 4 στοιχειά και πανω απ'όλα η φωτιά
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Τι πρωταθλήματα έχουν φορτωθεί για να πάρει σε 3 χρόνια τσουλου?

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνε μαντέμι πρώτα
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”