FMGreece Real Names Fix 2020

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Image

Μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο από τον σύνδεσμο που ακολουθεί.

http://www.fmgreece.gr/downloads/fm2020-files/various/

Όσοι παίζετε ήδη το Football Manager 2020 θα έχετε παρατηρήσει πως και φέτος αρκετά ονόματα ομάδων, διοργανώσεων αλλά και σταδίων διαφέρουν από τα πραγματικά, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τη Juventus που αναφέρεται ως “Zebra Turin”. Αυτό δεν έγινε από απροσεξία των researchers αλλά λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Το fmgreece.gr ανανέωσε και φέτος το αρχείο Real Names Fix που διορθώνει αυτά τα “λάθη” ακόμα και σε saves που έχετε ήδη ξεκινήσει.

Τι δεν κάνει το αρχείο Real Names;

Ας ξεκινήσουμε λίγο ανάποδα από τα συνηθισμένα. Ας δούμε ποια προβλήματα δεν λύνει το αρχείο Real Names αλλά και πως να τα λύσετε.

– Ενεργοποίηση εθνικών Γερμανίας και Ιαπωνίας
Αν δείτε τα ρόστερ των εθνικών Γερμανίας και Ιαπωνίας θα προσέξετε πως αποτελούνται από ψεύτικους παίκτες και όχι πραγματικούς. Για να το διορθώσετε αυτό και να κληθούν οι κανονικοί παίκτες θα πρέπει να πάτε στον υπολογιστή σας στην τοποθεσία: C:\Program Files\(x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\database\db\<αριθμός db>*\lnc\all και να σβήσετε ΜΟΝΟ τα εξής αρχεία: fake.lnc, nleague.lnc. Στην επόμενη κλήση των εθνικών ομάδων θα δείτε τα κανονικά ρόστερ Γερμανίας και Ιαπωνίας. Δυστυχώς θα πρέπει να επαναλαμβάνετε τη διαδικασία κάθε φορά που υπάρχει update που ανανεώνει τη database.

– Διόρθωση βραζιλιάνικων ομάδων
Από το FM 2016 και μετά είναι λάθος τα ονόματα και χρώματα των βραζιλιάνικων ομάδων και δεν μπορούν να διορθωθούν με το αρχείο Real Names. Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι πριν ξεκινήσετε νέο παιχνίδι να πάτε εδώ: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\dbc\permanent και να σβήσετε τα αρχεία: brazil_kits και Licensing2. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επαναλάβετε τη διαδικασία αν γίνει κάποιο update που ανανεώνει τη database και θέλετε να ξεκινήσετε νέο παιχνίδι.

– Διόρθωση ονόματος Juventus
Αντίστοιχα με τα βραζιλιάνικα ονόματα, για να εμφανιστεί σωστά το όνομα της Juventus στο FM 2020 θα πρέπει πριν ξεκινήσετε νέο παιχνίδι να πάτε εδώ: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\dbc\και να σβήσετε τα αρχεία: zebra award.dbc, zebra turin fake staff.dbc και zebra turin new.dbc. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επαναλάβετε τη διαδικασία αν γίνει κάποιο update που ανανεώνει τη database και θέλετε να ξεκινήσετε νέο παιχνίδι.

Τι κάνει τελικά το αρχείο;

Το αρχείο διορθώνει ονόματα που εμφανίζονται λάθος από:

– Ομάδες: Διορθώνονται τόσο τα σύντομα ονόματα των ομάδων όσο και τα πλήρη. Διορθώνονται ονόματα ομάδων από Αυστρία, Βέλγιο, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ισπανία, Σουηδία.
– Διοργανώσεις: Διορθώνονται ονόματα διεθνών διοργανώσεων (πχ. Champions League) αλλά και διοργανώσεων διαφόρων χωρών.
– Στάδια: Διορθώνονται ονόματα σταδίων (λίγα προς το παρόν) που φέρουν ονόματα χορηγών και δεν μπορούν να περαστούν επίσημα στο Football Manager.
Που εγκαθιστώ το αρχείο;

Αφού κατεβάσετε το αρχείο από το fmgreece.gr θα το τοποθετήσετε εδώ: C:\Program Files\(x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>\lnc\all*. Είναι πολύ σημαντικό πως οι αλλαγές μπορούν να εφαρμοστούν και σε save που έχετε ήδη ξεκινήσει. Απλά αφού βάλετε το αρχείο κλείστε το FM αν το έχετε ανοικτό και ξανανοίξτε το.

*Μπορεί να έχετε εγκαταστήσει το FM 2020 (ή οποιοδήποτε άλλο FM) σε κάποιον άλλο φάκελο και όχι στον Program Files

Γιατί να μην κατεβάσω κάποιο άλλο από τα αρχεία που κυκλοφορούν;

Γενικά κυκλοφορούν πολλά αρχεία, και μερικά από αυτά εδώ και χρόνια, αλλά συνήθως δεν είναι πολύ προσεγμένα και “διορθώνουν” τα λάθος ονόματα με άλλα λάθος. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφασίσαμε στο fmgreece.gr να δημιουργήσουμε το αρχείο Real Names. Αν δείτε κάποιο λάθος όνομα που μας έχει ξεφύγει ή κάποιο λάθος που έχουμε κάνει εμείς μπορείτε να το αναφέρετε σε αυτό το topic.
User avatar
spiros91
Indispensible
Indispensible
Posts: 1958
Joined: Sat Oct 20, 2007 5:31 pm
Football Manager της ομάδας: Palermo
Αγαπημένη Ομάδα: Chelsea, AEK
facebook προφίλ: spiros.argiriou.1
Location: Rafina
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Κάνω ριπόστ, ένα ποστ μου από το topic του FM2020 μιας και ξεκίνησε αυτό:

Όπως σκάλιζα κάτι αρχεία για πραγματικά ονόματα, είδα οτι σε αυτό του sortioutsi υπάρχουν πολλές αλλαγές σε ονόματα γηπέδων ενώ στο δικό σας μόνο αυτό το Έτιχαντ. Και αν μερικά ειναι και ψιλοαδιάφορα, πρόσεξα οτι το Vitality (Bournemouth) δεν έχει πραγματικό όνομα.

Edit: Έκανα τα βήματα και έχω κανονικά την Γιούβε, αλλά σαν γήπεδο έχει ακόμα το ζεβρογήπεδο (και το προπονητικό επίσης).
painterone
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Tue Aug 11, 2009 1:43 pm
Football Manager της ομάδας: panathinaikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα,

Έχω κάνει κανονικά την διαδικασία όπως την περιγράφετε αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι ( η Γερμανία και η Ιαπωνία είναι με ψεύτικους παίχτες, η Juventus ονομάζεται ακόμα Zebre κτλ). Τι μπορώ να κάνω;
Demetre
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Tue Oct 23, 2012 4:21 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα, όταν το κλικάρω για να το κατεβάσω μου ανοίγει κατ' ευθείαν ο editor με τα περιεχόμενα του αρχείου και δεν μου εμφανίζει το παράθυρο για την αποθήκευση του αρχείου. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Demetre
Trialist
Trialist
Posts: 40
Joined: Tue Oct 23, 2012 4:21 pm
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Demetre wrote: Sun May 10, 2020 3:55 pm Καλησπέρα, όταν το κλικάρω για να το κατεβάσω μου ανοίγει κατ' ευθείαν ο editor με τα περιεχόμενα του αρχείου και δεν μου εμφανίζει το παράθυρο για την αποθήκευση του αρχείου. Τι μπορεί να συμβαίνει;
Οκ άλλαξα browser και το κατέβασα
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δυστηχως καθε φορα που ξεκιναω καινουργιο δεν εχει την κανονικη ονομασια της Γιουβεντους.Απο οτι ειδα δημιουργει κανουργια αρχεια με το zebra.Μπορω να κανω κατι αλλο?Αναφερομαι στην εκδοση game pass απο το Microsoft Store,oχι απο το Steam.Aκυρο ,μολις βρηκα λυση (απο sortitoutsi) ,πρεπει να κατεβασω αλλο αρχειο που ειναι ειδικα για game-pass microsoft store.
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά εγώ μετά την αναβάθμιση στην έκδοση 2040 έχω πρόβλημα με την Juventus την εμφανίζει ως Zebre. Έχω κάνει αυτά που λέτε και μέχρι την έκδοση 2030 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και μου εμφάνιζε σωστά την Juventus. Στην έκδοση 2040 διέγραψα πάλι αυτά τα αρχεία που λέτε από τους φακέλους αλλα την Juventus μου την εμφανίζει πάντα ως Zebre. Έχω κάνει κάτι λάθος, πρέπει να διαγράψω και κάτι άλλο ή με την έκδοση 2040 είναι πλέον έτσι τα πράγματα; Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Αντίστοιχα με τα βραζιλιάνικα ονόματα, για να εμφανιστεί σωστά το όνομα της Juventus στο FM 2020 θα πρέπει πριν ξεκινήσετε νέο παιχνίδι να πάτε εδώ: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\lnc\temporary και να σβήσετε το αρχείο zebre.lnc. Πρέπει να επαναλαμβάνετε τη διαδικασία κάθε φορά που γίνεται update της database αλλά δεν χρειάζεται να ξεκινήσετε νέο παιχνίδι για να περαστεί η αλλαγή. Για περισσότερη αληθοφάνεια στη Juventus καλό είναι να πάτε και στο: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\dbc\ και να σβήσετε τα αρχεία: zebra award.dbc, zebra turin fake staff.dbc και zebra turin new.dbc. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επαναλάβετε τη διαδικασία αν γίνει κάποιο update που ανανεώνει τη database και θέλετε να ξεκινήσετε νέο παιχνίδι.




Τσέκαρε το bold.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
getaid
Amateur
Amateur
Posts: 140
Joined: Wed Oct 08, 2014 7:35 am
Football Manager της ομάδας: ΑΡΗΣ
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ και Barcelona
Location: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote: Mon Jul 06, 2020 11:35 am Αντίστοιχα με τα βραζιλιάνικα ονόματα, για να εμφανιστεί σωστά το όνομα της Juventus στο FM 2020 θα πρέπει πριν ξεκινήσετε νέο παιχνίδι να πάτε εδώ: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\lnc\temporary και να σβήσετε το αρχείο zebre.lnc. Πρέπει να επαναλαμβάνετε τη διαδικασία κάθε φορά που γίνεται update της database αλλά δεν χρειάζεται να ξεκινήσετε νέο παιχνίδι για να περαστεί η αλλαγή. Για περισσότερη αληθοφάνεια στη Juventus καλό είναι να πάτε και στο: C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\dbc\ και να σβήσετε τα αρχεία: zebra award.dbc, zebra turin fake staff.dbc και zebra turin new.dbc. Και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επαναλάβετε τη διαδικασία αν γίνει κάποιο update που ανανεώνει τη database και θέλετε να ξεκινήσετε νέο παιχνίδι.




Τσέκαρε το bold.
Είσαι μεγάλος τσάκαλος ρε Tsakalaki, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου!
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Δεν είμαι μεγάλος, είμαι ΠΑΟΚ και Ρεάλ Μαδρίτης. Ταιριάζουμε βλέπω :-P :-P :-P :-P :-P
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
scorpions
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3706
Joined: Wed Nov 03, 2004 2:28 pm
Football Manager της ομάδας: On Holidays
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος - Inter -R.Madrid
Location: Κρητη
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Football Manager 2020\data\database\db\<αριθμός db>*\lnc\temporary

οταν λετε <αριθμός db>*, πρεπει να παμε σε ΟΛΟΥΣ τους φακελους και να σβησουμε τα συγκεκιμενα αρχεια?
δλδ στην περιπτωση μου εμφανιζονται 5 φακελοι με αριθμιτικη ονομασια. 2000, 2001, 2010, 2030 και 2040.
πρεπει να μπω σε ολους αυτους τους φακελους ξεχωριστα και να διαγραψω τα συγκεκριμενα αρχεια απο ολους?

επισεις δεν παιζω απο στιμ, αλλα το εχω κατεβασει απο επικ γκειμς
User avatar
mojotzotzo
Moderator
Moderator
Posts: 14488
Joined: Sun Dec 23, 2007 3:45 pm
Αγαπημένη Ομάδα: GB Packers
Status: WIP
Location: thessaloniki
Has thanked: 19 times
Been thanked: 4 times

Στον αριθμό της db με την οποία θα παίζεις. Λογικά αρκεί το πιο μεγάλο νούμερο εφόσον παίζεις με το χειμερινό update. Αλλά δεν χάνεις κάτι αν το κάνεις και σε όλα.

Το store της επικ δεν ξέρω πως λειτουργεί. Αν το παιχνίδι κάνει εγκατάσταση πάλι μεσω steam τότε θα είναι αυτή η διαδρομή αλλιώς θα έχει κάπου έναν φάκελο epic και λογικά μέσα εκεί θα είναι το παιχνίδι κτλ.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”