Στελέχωση προπονητικού team

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2020!
Post Reply
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα.Έχω ξεκινήσει save με Παναθηναϊκό στο fm20 και βρίσκομαι στην 4η χρονιά και θέλω να ενισχύσω το coaching stuff.Ωστόσο οτιδήποτε καλό βρίσκω η που δεν θέλει να έρθει στην ομάδα η ζητάει μισθό που η ομάδα δεν μπορεί να τον καλύψει με επάρκεια.Το ίδιο ισχύει και το τμήμα scouting.Με τι κριτήρια πρέπει να ψάξω για ενισχύσω το προπονητικό team και το τμήμα του scouting χωρίς να επιβαρύνεται μισθολογικά η ομάδα;Επίσης ευπρόσδεκτη είναι και οποιαδήποτε πρόταση γίνει...Είναι μια απορία που πάντοτε την είχα όχι μόνο για τον Παναθηναϊκό αλλά και για άλλες ομάδες σε άλλα μου save και αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα...
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Φόρτωσε χώρες όπως Πορτογαλία Σερβία κροατια που έχουν χαμηλότερους μισθούς. Θα βρεις πιο πολλούς έτσι


Sent from my iPhone using Tapatalk
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Έχω και τις δύο χώρες φορτωμένες αλλά και πάλι αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.Η υψηλός μισθός η ακυρούμπα ξεγυρισμένη.Θα το προσπαθήσω παρόλα αυτά να το ψάξω
georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Κακά τα ψέματα έχει πέσει το όνομα σε σχέση μετο παρελθόν για να έρχεται ο καθένας με κλειστά μάτια. . Ούτε εγώ βρίσκω εύκολα που παίζω με ΠΑΟΚ καο έχω Κ Ευρώπη. Δεν έρχονται. . Κάμει σ υποχωρήσεις σε στατιστικά γύρω στα 12-13 .


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Βάλε αναζήτηση απολαβές συμβολαίου μέχρι πχ 25 χιλιάρικα και χαμήλωσε λίγο τα στάνταρ που θέλεις πχ για γυμναστές εγώ ψάχνω ο ένας να έχει επίθεση και τακτική και ο άλλος άμυνα τεχνική και αν μπορεί και καλά ψυχικά,επίσης ρίξε μόνος σου μια ματιά στην πρώτη κατηγορία της Σερβίας έχει πολύ φτηνούς γυμναστές και μερικοί είναι και αρκετά καλοί
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Alexiswhomen wrote: Mon May 18, 2020 2:42 pm Βάλε αναζήτηση απολαβές συμβολαίου μέχρι πχ 25 χιλιάρικα και χαμήλωσε λίγο τα στάνταρ που θέλεις πχ για γυμναστές εγώ ψάχνω ο ένας να έχει επίθεση και τακτική και ο άλλος άμυνα τεχνική και αν μπορεί και καλά ψυχικά,επίσης ρίξε μόνος σου μια ματιά στην πρώτη κατηγορία της Σερβίας έχει πολύ φτηνούς γυμναστές και μερικοί είναι και αρκετά καλοί
Αυτο ειναι κατι το οποιο κανω απο το FM16 και δουλευε αυτο πολυ καλα.Το ζητημα εδω ομως ειναι η ηλικια.Θα ειναι σε καλη ηλικια η ερχεται για τα τελευταια ενσημα και γεια σας;Εδω ειναι το φλεγον θεμα
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

georgekolokotronis wrote: Mon May 18, 2020 2:15 pm Κακά τα ψέματα έχει πέσει το όνομα σε σχέση μετο παρελθόν για να έρχεται ο καθένας με κλειστά μάτια. . Ούτε εγώ βρίσκω εύκολα που παίζω με ΠΑΟΚ καο έχω Κ Ευρώπη. Δεν έρχονται. . Κάμει σ υποχωρήσεις σε στατιστικά γύρω στα 12-13 .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το οτι εχει πεσει το ονομα τα τελευταια χρονια οφειλεται στην καραφλη μουχριτσα που ακουει στο ονομα Γιαννης Αλαφουζος κακα τα ψεματα.Τωρα κανω αυτο που λες μονο που εχω ενα μικρο κολληματακι ολοι οι σκαουτερς να εχουν προτιμωμενο συστημα αυτο που παιζω(4-2-3-1 πλατυ) και ενα αξιοπρεπες tactical knowledge ωστε εκτος απο το ψαξιμο που κανω να εχω μια ακομα πηγη ανευρεσης παικτων.Το ιδιο θαρρω θα κανω και με τους γυμναστες
User avatar
xpert
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 437
Joined: Mon Aug 02, 2004 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: AJ Auxerre
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Το πρώτο καλοκαίρι είναι δύσκολα τα πράγματα... Αν όμως περιμένεις, από το Νοέμβρη και μετά, πολλοί παίκτες που δεν έχουν ομάδα, αποσύρονται και γίνονται προπονητές... Αυτοί όλοι έρχονται για ψίχουλα.

Φρόντισε να έχεις καλό scouting knowledge.
Όταν υπογράφεις έναν scout με knowledge από χώρα που δεν "γνώριζες" καλά, περίμενε να κλείσει 1 μήνα στο σύλλογο και μετά θα παρατηρήσεις να ανεβαίνει σημαντικά το knowledge της ομάδας και οι διαθέσιμοι προπονητές να αυξάνονται.

Τέλος, Γενάρη και Ιούλη που αποσύρονται μαζικά πολλοί παίκτες, είναι ιδανική περίοδος για τέτοιες προσλήψεις.

Ειδικά στην Ελλάδα, πολλοί παίκτες αφρικανοί, μικρότερων κατηγοριών αποσύρονται τον Ιούνιο του 2020. Οι περισσότεροι γίνονται καλοί προπονητές και οι αντίστοιχοι scout είναι διαμάντια γιατί πριν καταλήξουν σε μικρότερες κατηγορίες της Ελλάδας, εχουν περάσει από 10 χώρες και το knowledge που έχουν είναι πλούσιο και ιδιαίτερο.

Με αυτούς, εκτοξεύεται στα ύψη το knowledge

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

georgekolokotronis
Coach
Coach
Posts: 2652
Joined: Mon May 25, 2009 2:01 pm
Football Manager της ομάδας: paok,liverpool
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: περιμενοντας τον......
Location: SALONICA
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Σωστός φίλε μου δε το είχα σκεφτεί έτσι. Οντως. Κακώς βιάστηκα Κ ξήλωσα με το καλημέρα το τιμ


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Tsouninho
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 356
Joined: Wed Feb 19, 2014 1:47 pm
Football Manager της ομάδας: Πας Γιαννινα
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

georgekolokotronis wrote: Sun May 31, 2020 1:09 pm Σωστός φίλε μου δε το είχα σκεφτεί έτσι. Οντως. Κακώς βιάστηκα Κ ξήλωσα με το καλημέρα το τιμ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό το "πρόβλημα" έχω και εγώ στον φετινό Ολυμπιακό και γι'αυτό δεν έχω ξεκινήσει ακόμα save μαζί του, έχει πολύ σαβούρα που παίρνουν λίγα λεφτά αλλά οι αποζημιώσεις είναι υψηλές....
User avatar
xpert
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 437
Joined: Mon Aug 02, 2004 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: AJ Auxerre
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Οι αποζημιώσεις του προσωπικού γενικά είναι αστείες.... Ειδικά για το ταμείο του Ολυμπιακού

Μη λέτε ό,τι να'ναι.... Σε κάτι Αστέρες, Ξάνθη, κλπ. γυρνάς στα κόκκινα με μία απόλυση. Στον Ολυμπιακό, σου κοστίζουν όσο τα έσοδα ενός καλού φιλικού

Στάλθηκε από το LM-V405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

User avatar
dimitrispgr
Amateur
Amateur
Posts: 234
Joined: Mon Dec 20, 2004 12:09 am
Αγαπημένη Ομάδα: PANATHINAIKOS
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αγορασεις τον live in game editor και να "παρεις" οσους coach χρειαζεσαι. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι ρεαλιστικο να μην θελουν να ερθουν, ουτε και οι μισθοι που δινει η ομαδα.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

@xpert Αρκετοί πρώην παίκτες που αργότερα έγιναν προπονητές η γυμναστές πολύ σπάνια να έχουν καλά attributes.Επίσης το knowledge ανεβαίνει νομίζω παίρνοντας σκαουτερς που γνωρίζουν πολλές χώρες

@xpert Μεγάλη αδικία να αφαιρείται το ποσό της αποζημίωσης από το μπάτζετ των μεταγραφών.Μου έχει τύχει να δώσω ακόμα και 2 εκατομμύρια αποζημίωση...

@georgekolokotronis Πριν κάνεις την οποιαδήποτε αλλαγή στο προπονητικό τιμ τσέκαρε ποιο είναι το maximum που μπορεί να σου δώσει η διοίκηση για μισθούς στο προσωπικό.Μέτα κάνε όποια κίνηση θεωρείς εσύ απαραίτητη

@dimitrisspgr Nα σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα.Από τη μια είναι ναι μεν καλό γιατί γλιτώνεις τυχόν έξοδα σε μισθούς κλπ αλλά από την άλλη είναι λίγο άδικο γιατί χάνεται η μαγεία το να ψάχνεις από μόνος σου να στελεχώσεις το προσωπικό με αυτά που έχεις
User avatar
panahs
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 266
Joined: Sat Nov 06, 2004 4:14 pm
Football Manager της ομάδας: ---
Αγαπημένη Ομάδα: Αμπαλιακός
Location: Πειραιάς - Κερατσίνι
Has thanked: 0
Been thanked: 0

dimitrispgr wrote: Sun Jun 28, 2020 10:33 am Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αγορασεις τον live in game editor και να "παρεις" οσους coach χρειαζεσαι. Ετσι κι αλλιως δεν ειναι ρεαλιστικο να μην θελουν να ερθουν, ουτε και οι μισθοι που δινει η ομαδα.
παιρνεις βλακες κοουτς και τους κανεις τραμπα ή παιρνεις τους βλακες και τους κανεις αστερια με τον live editor. Καθε χρονο στη πρωτη ή δευτερη χρονια ειναι δυσκολοι οι coach μετα βρισκεις οπως ειπανε παραπανω :D
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Το κακό όμως είναι στην αρχή όταν βρίσκεις coaches που είναι στα μέτρα σου αλλά ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα για να έρθουν στην ομάδα.Αυτό έχει να κάνει καθαρά με θέμα reputation η των απαιτήσεων που έχει ο κάθε προπονητής;;;
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”