4-2-3-1 με Οργανωτή, Box To Box και Μεσοεπιθετικό

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ίσως η πλέον πολυφορεμένη τακτική στο Football Manager, σε μια έκδοση που θεωρείται από τις πλέον αποτελεσματικές εφόσον έχεις τους ποδοσφαιριστές που μπορούν να αντεπεξέλθουν στους ρόλους, τα καθήκοντά αλλά και τις ατομικές οδηγίες της κάθε θέσης.
  • Το εσωτερικό τρίγωνο της μεσαίας γραμμής έχει οργανωτή, box to box και μεσοεπιθετικό, με τρία διαφορετικά καθήκοντά, άμυνας, υποστήριξης και επίθεσης αντίστοιχα.

    Ο τερματοφύλακας ψάχνει τη βαθιά μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.
Ρόλοι / Καθήκοντα / Οδηγίες ανά θέση

Image
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εχω το ιδιο συστημα αλλα με καποιες παραλαγες.
Ο επιθερτικος μου ειναι με οδηγεια περιορισμενος επιθετικος.
Τα μπακ ειναι με οδηγεια Μπακ Χαφ.
Εχω παρατηρησει οτι περισσοτερα γκολ βαζει η τριαδα πισω απο τον φορ παρα ο επιθετικος.
Εχεις καμια αποψη για ποιο λογο γινεται αυτο;
Και τι "δυναμικη" δινει η οδηγεια ολοκληρομενου μπακ χαφ σε αυτο το συστημα σε σχεση με το Μπακ Χαφ;
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να ρωτήσω κάτι? Με αυτούς τους ρόλους στο κέντρο δεν υπάρχει θέμα στην άμυνα? Δεν θα έπρεπε ο ένας να είναι κόφτης πχ? Επίσης με narrow wide ναι μεν διατηρούμε συνοχή αλλά τι γίνεται με τις προωθήσεις των εξτρεμ ή των μπακ?
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

- Μικρές οι διαφορές ανάμεσα σε μπακ χαφ και ολοκληρωμένο μπακ χαφ, ειδικά από τη στιγμή που και στις δυο πλευρές, οι τέσσερις παίκτες έχουν υποστηρικτικό ρόλο
- Η τριάδα πίσω από τον φορ βάζει γκολ από τη στιγμή που η πρώτη πάσα είναι γι' αυτούς και ο επιθετικός τους βοηθάει και «θυσιάζεται» καθώς κινείται στον χώρο για να πάρει τη μπάλα πολλές φορές νωρίτερα από τη στιγμή του τελειώματος της φάσης
- Το θέμα με τους ρόλους στο κέντρο έχει να κάνει και με το πόσο ψηλά παίζει η ομάδα διότι θεωρητικά πάντα βγαίνουν στον χώρο μπροστά από τη μεγάλη περιοχή οι δυο κεντρικοί αμυντικοί και κινδυνεύουν μόνο αν φάνε μπαλιά στη πλάτη.
- Όπως πας εσύ να παίξεις στην πλάτη τους, έτσι αποδέχεται οτι μπορεί να σου κάνουν εκείνοι το ίδιο...
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
eukarpioths
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2001
Joined: Sat Apr 11, 2009 1:17 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Συμφωνω με τον Τσακ. Πιστευω οτι αυτη η τακτικη "δουλευει" καλυτερα σε ομαδες που ειναι "φαβορι".
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ισχύει αυτό ότι πρέπει να έχεις δυνατή ομάδα με καλούς παίκτες (όχι απαραίτητα Ρεαλ ή Μπαρτσα πχ αλλά ομάδες από την έκτη θέση και πάνω από τα μεγάλα πρωταθλήματα). Θεωρώ πάντως ότι το γεγονός πως και οι τέσσερις πλάγιοι έχουν υποστηριχτικο ρόλο βοηθάει πολύ στο να αμύνεται καλύτερα η ομάδα. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι αν γενικά του να παίζεις με τεχνητό οφσάιντ στο manager βοηθά γιατί τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει και σημαντικές διαφορές σε ότι έχει να κάνει με τις λεγόμενες μπαλιές τρύπες.
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Για Superleague τι ρόλοι προβλέπονται στην τακτική;
gaffer
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun Apr 12, 2020 11:28 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Να πω την γνώμη μου, αν η ομάδα είναι "φαβορί" (υψηλό reputation κλπ), δεν είναι απαραίτητο να έχεις κόφτη ή αμυντικό μέσο. Με οργανωτή και Box-to-Box γίνεται μια χαρά η δουλειά.
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26326
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Eγώ άρχισα ένα με Dortmund πάντως και παίζω με Box to Box αλλά με οδηγία να σουτάρει γιατί ο Can έχει 15 long shots, BWM (Defend) και μπροστά AMC support το Brand/Gotze για να παίζει με attack o AML inside forward Reus. Από την τακτική του Τσακ ακολούθησα τις κοντές πάσες γιατί στο δικό μου έπαιζα με more direct και ήταν τραγέλαφος η ομάδα. Ακολούθησα και το tight marking που δεν το είχα σκεφτεί παρόλο που έπαιζα gegen,

Mε τις καρούτες που έχω DC πάντως τρώω αρκετά γκολ αλλά είναι ρεαλιστικό εφόσον παίζουν ψηλά, και στην πραγματικότητα αν έχω καταλάβει το ίδιο έκανε η BVB.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Ας μη ξεχνάμε την βασική αρχή κάθε τακτικής. Οι λεπτομέρειες θα πρέπει παντα να καθορίζονται και από τα χαρακτηριστικά των ποδοσφαιριστών.

Υπάρχουν αρκετές τακτικές που κατέβασα και τις «πείραξα» για να αξιοποιήσω υψηλές αξιολογήσεις ποδοσφαιριστών που είχα. Όταν έκαναν μεταγραφές, έψαξα να φέρω παίκτες που να κουμπώνουν στα θέλω της τακτικής.
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
User avatar
diego1960
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 26326
Joined: Wed Mar 07, 2007 8:55 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Πολύ σωστά! απλά βολεύει αυτό που λες, να είναι καλή η βάση ωστε να κοιτάξεις τις λεπτομέρειες. Αλήθεια, πως και δεν έχει η τακτική το gets stuck in, ή τελος παντως πως είναι στα ελληνικά, βίαια τάκλιν? Δε θα ταίριαζε? αν και όντως ειδικά από τα ακραία μπακ όταν το δοκίμασα έκαναν αρκετά πέναλτυ κάθε τόσο.
Spoiler: show
Lord_Marks wrote:Τείνεις να εξελιχθείς σε λατρεία με τους επιθετικούς προσδιορισμούς σου αποπάνε :D -doublekiss
sirkostas777 wrote:Ρε θα με υποχρεώσετε στο τέλος να σας μιλάω όπως ο diego1960 :D :-D
DjBasile wrote:πραγματικά είναι απόλαυση ο diego, όταν χάνει ο ολυμπιακός!! Μακάρι να συνεχιστεί αυτό και στο 2010 :P
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
chriskon
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 482
Joined: Thu Jan 09, 2020 4:13 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Man Utd,Juventus
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μόλις τσέκαρα την τακτική και την δοκίμασα στον Παναθηναϊκό και υπάρχει το εξής πρόβλημα.Στο Ελληνικό πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος ακραίους μέσους που να μπορούν να παίξουν σαν εξτρέμ...
User avatar
Alefantos.79
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 295
Joined: Thu Aug 21, 2014 9:07 am
Football Manager της ομάδας: OLYMPIAKOS
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ & ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε όρεξη να απαντήσετε τα εξής : πρώτον οι δημιουργικοί αμυντικοί δεν δημιουργούν πρόβλημα στην ανάπτυξη αφού δεν κάνουν κοντινές πάσες? Δεύτερον στο save μου με τη Milan η τετράδα μπροστά θα είναι neres δεξιά leao αριστερά chalhanoglou πίσω από τον belloti. Θεωρείτε ότι αυτοί οι παίκτες μπορούν να ανταπεξελθουν? Αυτή τη στιγμή είμαι στην έκτη θέση και πραγματικά η ομάδα δυσκολεύεται όχι μόνο να σκοράρει αλλά και στη δημιουργία?
Post Reply

Return to “Τακτικές & Προπονήσεις”