Εντυπώσεις (με ΟΣΦΠ) μέχρι και 2023

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2021!
Post Reply
User avatar
NikolasR1980
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Dec 14, 2015 9:08 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Liverpool, Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάθε χρόνο έχω την ελπίδα να κάνουν το παιχνίδι, λίγο πιο δύσκολο.
Κι όμως...

Μάλλον επειδή θέλουν (και καλά κάνουν) να φέρουν νέο κοινό, χαμηλώνουν ή και διατηρούν τον πήχη δυσκολίας.

Με ΟΣΦΠ, το 2022 τελικό ΤσουΛου με 2-3 μεταγραφές.
Εγχώρια, δεν το συζητάμε, 5άρες-8άρες, με απλή διαχείριση του ρόστερ. Οι αντίπαλοι, ο ΠΑΟΚ και λίγο η ΑΕΚ κρατούν τα προσχήματα.

Για ρόστερ ΟΣΦΠ (1η χρονιά), Καμαρά, Πέπε, Φορτούνης, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Σεμέδο, Εμβιλά, Μπρούμα απλά ιδανικοί και αναντικατάστατοι.
Από τους μικρούς, Ραντζέλοβιτς, Μάρκοβιτς, Σουρλής, Αποστολόπουλος, Τσούμιτς μεγάλη βελτίωση και rotation.

Τακτική 4-3-2-1, flexible, control possesion, express more (για αυτούς που έχουν flair 15+). Τα υπεραπλοποίησα εδώ, δεν ανήκει στο φόρουμ αυτό συζήτηση για τακτική σε βάθος.

Προπόνηση, ό,τι μου προτείνει ο assistant, με ελάχιστες μεταβολές κατά το δοκούν. Στημένα πολύ έμφαση σε κόρνερ και αράουτ (!!). Πολλά γκολ ειδικά με το 2ο...
Με αυτά και αυτούς, 1η χρονιά χωρίς μεταγραφές προημιτελικό ΤσουΛου, έχασα στα πέναλτι...

Εν ολίγοις, πολύ βελτιωμένο σε πολλούς τομείς, ειδικά για παιχνίδι από κέντρο με γρήγορες αντεπιθέσεις. Οι συζητήσεις με τα media / παίχτες δεν με απασχόλησαν ποτέ, είναι απλά διαδικαστικό για εμένα και δεν μπορώ να το κρίνω. Με τους δανεικούς κτλ σε ομάδες πολύ μεγάλη βελτίωση, ευτυχώς!

Καλό κάψιμο σε όλους μας!!

Υ.Γ. Stay safe
tsak12
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sun Dec 25, 2016 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα. Στο δικό μου save(τώρα ξεκίνησα), έχω 2 ήττες και 3 νίκες μέχρι στιγμής. Οι νίκες ήρθαν με αρκετή δυσκολία.
Στο τσου λου πέρασα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης με γκολ του Μασούρα.
Εχω κάνει καλές μεταγραφές, αλλά μέχρι στιγμής δεν τραβάει η ομάδα.
Δίνω δύο εξηγήσεις:1. Στην άρχη της χρονιάς τους έκανα σκληρή προετοιμασία
2.Εφυγε Βαλμπουενά και παίζουν για βασικοί τρεις καινούριες μεταγραφές, οπότε ίσως χάθηκε η συνοχή.
User avatar
aox-4-
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Posts: 714
Joined: Tue Sep 23, 2014 1:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Chania
Location: Prague
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις φορτώσει μεγάλη database? Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο
User avatar
NikolasR1980
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Dec 14, 2015 9:08 am
Football Manager της ομάδας: Olympiacos
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Liverpool, Milan
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα!

Τσακ, παίζει ρόλο η συνοχή, ειδικά στα τελευταία ΦΜ. Πάντα τη 1η χρονιά παίζω χωρίς μεταγραφές και ίσως να έχει βαρύτητα θετική αυτό. Ο Γάλλος είναι παιχταράς, κράτα τον μέχρι να κρεμάσει τα παπούτσια..!!

ΑΟΧ, ναι, σχεδόν όλα τα πρωταθλήματα, επιλεκτικά κάποιες 2ες κατηγορίες.

Cheers, stay safe
Movida
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 451
Joined: Sat Sep 01, 2018 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

aox-4- wrote: Thu Dec 03, 2020 4:06 pm Έχεις φορτώσει μεγάλη database? Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες.Μπορείς λίγο να το εξηγήσεις?
tolis992
Trialist
Trialist
Posts: 47
Joined: Sat May 30, 2009 11:49 am
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακος
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το παιχνίδι θεωρώ εχει επίπεδα δυσκολίας αν το ψάξεις λιγο,αν ας πουμε αρχιζεις με διπλωμα Continental Pro και πρωην ποδοσφαιριστης παγκοσμιου επιπεδου προφανως ολα βαινουν καλως.
Δοκιμασε να ξεκινησεις με κατωτερο διπλωμα και ως απλα ενας παικτης τοπικου επιπεδου και σιγουρα δεν θα ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα.
tsak12
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sun Dec 25, 2016 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

NikolasR1980 wrote: Thu Dec 03, 2020 4:17 pm Καλησπέρα!

Τσακ, παίζει ρόλο η συνοχή, ειδικά στα τελευταία ΦΜ. Πάντα τη 1η χρονιά παίζω χωρίς μεταγραφές και ίσως να έχει βαρύτητα θετική αυτό. Ο Γάλλος είναι παιχταράς, κράτα τον μέχρι να κρεμάσει τα παπούτσια..!!

ΑΟΧ, ναι, σχεδόν όλα τα πρωταθλήματα, επιλεκτικά κάποιες 2ες κατηγορίες.

Cheers, stay safe
Δεν άντεξα και το ξαναρχισα από την αρχή. :-D :-D . Ελπίζω να τα πάω καλύτερα τώρα
tsak12
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sun Dec 25, 2016 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

tolis992 wrote: Fri Dec 04, 2020 12:18 am Το παιχνίδι θεωρώ εχει επίπεδα δυσκολίας αν το ψάξεις λιγο,αν ας πουμε αρχιζεις με διπλωμα Continental Pro και πρωην ποδοσφαιριστης παγκοσμιου επιπεδου προφανως ολα βαινουν καλως.
Δοκιμασε να ξεκινησεις με κατωτερο διπλωμα και ως απλα ενας παικτης τοπικου επιπεδου και σιγουρα δεν θα ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες για το δίπλωμα αλλά το θέμα είναι ότι ξεκίνησα με το ανώτερο . Επίσης έχω ξεκινήσει με αρκετά πρωταθλήματα ( οπότε μεγάλη dadabase ). Πως παίζει ρόλο αυτό στη δυσκολία??? Ευχαριστώ
User avatar
mysterio
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3021
Joined: Mon May 09, 2005 11:31 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Newcastle
Location: Managerland
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Δευτερη χρονια για εμενα Ολυμπιακο. Πρωτη χρονια με μολις 2 ηττες και αυτες απο Παναιτωλικο...(μια τηντελευταια αγωνιστικη, και η δευτερη στα play offs). Τα derby τα περισσοτερα στο χαλαρο, ειδικα με ΠΑΟ-ΑΕΚ. Νταμπλ λοιπον, και ειμαι στο ξεκινημα της δευτερης οπου την μια εχω το παρακατω αποτελεσμα (φιλικο) και στο αμεσως επομενο επισημο, παλευω για να περασω ομαδες τυπου Αστανα και Καραμπαγκ

Image

Image
tsak12
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sun Dec 25, 2016 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα. Και εκεί που ξανά είχα αρχίσει με Ολυμπιακάρα και όλα πήγαιναν καλά, γύρω στα τέλη Νοέμβρη αρχίζει η κατρακύλα πάλι.
τρανό παράδειγμα ότι κερδίζω 2-0 τη Real και μετά από τρεις μέρες φέρνω ισοπαλία με τον τελευταίο Βόλο, με σχεδόν την ίδια ομάδα που έπαιξε με Real.
Τώρα είμαι δεύτερος μαζί με ΑΕΚ στις αρχές του Δεκέμβρη και παίζω με ΠΑΟΚ μέσα εκεί που είναι +5.
Ο Wilshere που πήρα ελεύθερο πιάνει 6,50 και εκτός του Camara και του M' Villa οι άλλοι στο κέντρο είναι μέτριοι.
Ελπίζω να κερδίσω ΠΑΟΚ και να ανέβει λίγο η ομάδα.
Παίζω συνήθως 4-2-3-1 εντός έδρας και εκτός με δύσκολες ομάδες 4-5-1.
Αυτά
User avatar
mysterio
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3021
Joined: Mon May 09, 2005 11:31 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Newcastle
Location: Managerland
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Εμενα απιστευτη σταθεροτητα η ομαδα.... Το παιχνιδι με την ΑΕΚ τελευταια αγωνιστικη play off, και με εχει στο -2. Νικη και πρωταθλημα....Αλλα κατι δεν πηγε καλα...

Image

Image
User avatar
Nickpes21
Asst Researcher Αιολικού
Asst Researcher Αιολικού
Posts: 6412
Joined: Tue May 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Αιολικος Μυτιληνης
Status: Δε γινεται Δε γινεται τη διαιτα ν'αρχισω, μπροστα στη πρωτη λιχουδια θα σπάσω θα λυγίσω
Location: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου (και 15 μέρες το χρόνο στη πατρίδα!!)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οκ χωρίς να χρησιμοποιώ Ολυμπιακό αλλά ΑΕΚ την ίδια απορία ειχα. Έχω να παίξω και 8 χρόνια. Πάω τρένο, τέλος Α γύρου μόνο μια ισοπαλία και άνετες νίκες με ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ, ΠΑΟ, Άρη. Πέρασα και από τον όμιλο του Europa ως δεύτερος στην ισοβαθμία με Villarreal Braga και Ομόνοια στον όμιλο. Δεν το θυμόμουν τόσο εύκολο παλιά και είναι σαν νέο παιχνίδι για μένα με τόσες αλλαγές στα χρόνια που δεν έπαιζα.

Με χαλάει τολμώ να πω
"Μετά από τις ανακοινώσεις των δυο μεγάλων του Ελληνικού ποδοσφαίρου για τον παραιτηθέντα πρόεδρό της ΕΠΟ κ Γκαγκάτση, η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ εκπροσωπώντας μία μεγάλη μερίδα φιλάθλων δεν μπορεί να παραμείνει αμέτοχη.

Ως εκ τούτου, συμπάσχουμε για την αποχώρηση του κ. Γκαγκάτση και τρανή απόδειξη αυτού του γεγονότος είναι ότι τα χαρτομάντιλα στην περιοχή της Μαγνησίας ...τελείωσαν!

Ο δε πρόεδρος μας κήρυξε πενθήμερη απεργία πείνας λόγω της ...απρόσμενης κατάθλιψής του".
User avatar
sheriff7
Backup
Backup
Posts: 843
Joined: Wed Dec 03, 2014 4:48 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ,ΑΡΣΕΝΑΛ,
twitter: https://twitter.com/Sheriff791
Location: ATHENS/TRIKALA
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Kυριοι γνώμη μου είναι ότι αν θέλετε παραπάνω δυσκολία να ξεκινήσετε από χαμηλά,με μηδενικά διπλώματα- εμπειρία και προσπαθώντας να κρατάτε τα πράγματα όσο πιο ρεαλιστικά γίνετε (μεταγγραφες , προσωπικό, τακτικές κ.λπ.). Αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον και δεν έχω κανένα παράπονο όσον άφορα την δυσκολία του παιχνιδιού.
-nani
tsak12
Trialist
Trialist
Posts: 21
Joined: Sun Dec 25, 2016 6:13 pm
Football Manager της ομάδας: olympiakos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα στην παρέα. Εκεί που είχα απογοητευτεί και έφερνα ισοπαλίες με ομάδες τύπου Βόλου και Απόλλωνα, ήμουν 5 βαθμούς πίσω από ΠΑΟΚ και έπαιζα εκτός μέσα εκεί, κάνω δύο μεταγραφάρες μετά από αίτημα για χρήματα από τον πρόεδρο και άλλαξε όλη η ομάδα. Τώρα είμαι πίσω από την κορυφή ένα βαθμό και μείον 2 παιχνίδια.
Στο Γιουρόπα πάμε καλά, αλλά κληρωθήκαμε με Τότεναμ.
Φτου φτου μη με ματιάσω.
1) Bjorkan Bodø/Glimt
2)Berg Bodø/Glimt
User avatar
mysterio
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3021
Joined: Mon May 09, 2005 11:31 pm
Football Manager της ομάδας: Newcastle Utd
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός - Newcastle
Location: Managerland
Has thanked: 0
Been thanked: 9 times

Τελος τριτης χρονιας. καμια ηττα στην κανονικη περίοδο, και μια στα play offs

Image

Image
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”