Βαθμός δυσκολίας

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2021!
Post Reply
orestisbag
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Aug 21, 2018 9:33 pm
Football Manager της ομάδας: Παναιτωλικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα σε όλους. Παίζω manager εδώ και πάρα πολλά χρόνια, τα τελευταία 6-7 παίζω μονο με Παναιτωλικό (μόνο το FM20 δεν άγγιξα).

Το παιγνίδι μου φαίνεται υπερβολικά εύκολο μέχρι τώρα, είμαι ο μόνος; Έχω 5/5 μέχρι τώρα στην πρώτη χρονιά, με μόνη μεταγγραφή τον Μιχάι από τον ΠΑΟΚ. Τον Παναθηναικό τον νίκησα 4-1 εκτός.

Θα ήθελα τις δικές σας εντυπώσεις γιατί αρχίζω και χενερώνω. Χεκίνησα το save με Continental Pro και World Class Player, έχω την εντύπωση όμως πως και σε παλιότερες εκδώσεις το ίδιο έκανα και το παιγνίδι μου φαινόταν πολύ πιο δύσκολο από φέτος.
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Έχεις την μεγαλύτερη δυνατή αξιολόγηση ως προπονητής;
Έχεις τακτική που ταιριάζει στην ομάδα σου;
Οι παίκτες παίζουν στον καλύτερο δυνατό ρόλο;
Έχεις σταθερό σύστημα και δημιούργησες ήδη «κορμό» στην 11άδα
Εκανες καλό ξεκίνημα και η ομάδα έχει ψυχολογία;

Γιατί να μην ξεκινήσεις με νίκες;
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
orestisbag
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Tue Aug 21, 2018 9:33 pm
Football Manager της ομάδας: Παναιτωλικός
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tsakalaki wrote: Thu Dec 10, 2020 10:40 am Έχεις την μεγαλύτερη δυνατή αξιολόγηση ως προπονητής;
Έχεις τακτική που ταιριάζει στην ομάδα σου;
Οι παίκτες παίζουν στον καλύτερο δυνατό ρόλο;
Έχεις σταθερό σύστημα και δημιούργησες ήδη «κορμό» στην 11άδα
Εκανες καλό ξεκίνημα και η ομάδα έχει ψυχολογία;

Γιατί να μην ξεκινήσεις με νίκες;
Ευχαριστώ φίλε Tsakalaki για την απάντηση σου.
Κατά την άποψη σου πόσο αλλάζει τον βαθμό δυσκολίας το δίπλωμα προπονητικής και η προηγούμενη ποδοσφαιρική εμπειρία (ή όποιος άλλος ξέρει);
User avatar
Tsakalaki
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Asst Researcher ΠΑΟΚ - Story Teller
Posts: 48757
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Tottenham
Αγαπημένη Ομάδα: Dynamo Podilatou
facebook προφίλ: antonis.tsakaleas
twitter: Tsak_attaq
Status: I've never been clever, 'cause need it never
Location: Θεσσαλονίκη (Βόλος)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Θα προσπαθήσω να το βάλω σε ρεαλιστική βάση, τηρουμένων των αναλογιών.

Θα φέρω παράδειγμα τον Παναθηναϊκό της σεζόν 2020/21 που από τον 42χρονο Ντάνι Πογιάτος πήγε στον 67χρονο Λάσλο Μπόλονι, με ποδοσφαιρική διαδρομή που περιλαμβάνει ένα κύπελλο πρωταθλητριών και προπονητική εμπειρία που περιλαμβάνει δε ξέρω κι' εγώ πόσες ομάδες....
--------------------------------------------------------

Εσαεί Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ PC | -2002

26.08.10 | All my FM Stories | Πώς το Football Manager έγινε κομμάτι της ζωής μου
Spoiler: show
RedArmy: «Το κακο με τον Τσακ, είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάνει πλάκα ή τα λέει σοβαρά :D»
ArK ass: «Aμαν ρε Τσακ...εκει που εμφανιζεται η ελπιδα, ερχεσαι εσυ και την εξαφανιζεις»
nirearas: «Γιατί, τσακ γεννιέσαι... Δεν γίνεσαι...»

My Twitch channel
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή το αναφέρετε αυτό αρκετά...και είμαι και εγώ πολύ παλιός στο παιχνίδι(20ετια)...νομίζω ότι δεν ισχύει(φυσικά εσείς ξέρετε καλύτερα το παιχνίδι και λόγω ιδιότητας)...το λέω αυτό γιατί μπορεί ναι μεν να σου δίνει κάποια πλεονεκτήματα στην προπόνηση ή στην ματιά των παικτών...αλλά θεωρώ ότι αυτά αντισταθμίζονται αν έχεις ένα δυνατό προπονητικό team...προσωπικά έχω ξεκινήσει και με τα πάντα και με τίποτα....δεν είδα κάποια αλλαγή στην δυσκολία...επίσης...ειδικά αν πας σε μεγάλη ομάδα(όχι τίποτα τρομερό) τα διπλώματα τα παίρνεις πάρα πολύ γρήγορα...δηλαδή αν παίζει ρόλο αυτό, κρατάει το πολύ 2-3 χρονιές η δυσκολία...it's a game...οπότε ας το απολαύσουμε όπως νομίζει ο καθένας...όσοι παίζουμε χρόνια θα θυμόμαστε εκδόσεις που με 2-3 παίκτες έπαιρνες τα πάντα για πλάκα(dyonatas...nikiforenko...tsigalko...adu...κτλ κτλ...τι θυμήθηκα!!!) αλλά και εκδόσεις 15-17(αν θυμάμαι καλά) που έφτυνες αίμα...μάλλον το fm είναι και εδώ ρεαλιστικό...σαν την ζωή...κάνει κύκλους...
vasilispepo
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 300
Joined: Thu Nov 19, 2015 11:37 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Α! Και μια παρατήρηση μιας και πιάσαμε το φετινό fm...οι ελληνικές ομάδες αφήνουν πολύ εύκολα παίκτες(πολύ καλούς) ελεύθερους ή να λήξει το συμβόλαιο τους...εμένα με βολεύει γιατί στο save-ιστορία που έχω με την Νίκη Βόλου πολύ γρήγορα φτιάχνω πολύ καλή ομάδα...αλλά νομίζω είναι ένα από τα φάουλ του φετινού fm...
User avatar
kobos550
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5915
Joined: Sat Jan 28, 2012 9:38 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Location: Αθήνα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Στην αρχή διαλέγεις τόσο τα διπλώματα που έχεις όσο και την προηγούμενη εμπειρία σου. Σίγουρα σε μια μεγάλη ομάδα (πχ ΟΣΦΠ, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, ΠΑΟ) αν δεν έχεις διπλώματα θα τα πάρεις γρήγορα γιατί οκ δε θα γινόταν να μην τα έχεις και να προπονείς μια τέτοια ομάδα.
Αλλά η εμπειρία σίγουρα επηρεάζει. Είναι διαφορετικό να ήσουν international player πχ ο Zidane και διαφορετικό να ήσουν ένας semi-pro παίχτης.

Σίγουρα το προπονητικό team επηρεάζει και καλύπτει τις αδυναμίες σου, αλλά από τα παλιότερα ΦΜ έχω δει πως όντως επηρεάζονται οι παίχτες από το experience σου, καθώς και ο βαθμός που σε ακούνε, ακολουθούν τις τακτικές σου κτλ.
User avatar
Nickpes21
Asst Researcher Αιολικού
Asst Researcher Αιολικού
Posts: 6412
Joined: Tue May 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Αιολικος Μυτιληνης
Status: Δε γινεται Δε γινεται τη διαιτα ν'αρχισω, μπροστα στη πρωτη λιχουδια θα σπάσω θα λυγίσω
Location: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου (και 15 μέρες το χρόνο στη πατρίδα!!)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να επανέλθω στο ερώτημα του τίτλου, Εχω παίξει πλέον μιάμιση χρόνια με την ΑΕΚ.

Πρώτη χρονιά πήρα εύκολα το πρωτάθλημα, αποκλειστικα ημιτελικό κυπέλλου από ΟΣΦΠ και στους 8 του Europa από Vilareal.

Δεύτερη χρονιά είμαι δεύτερος αλλά αήττητος στο πρωτάθλημα 3 πόντους πίσω από ΟΣΦΠ και θα βγω δεύτερος η τρίτος σε όμιλο CL (έφτασα εύκολα ως εκεί) με PSG, RB Leipzig και Ajax.

Προφανώς καλύτερα από το φυσιολογικό αλλά έχω την αίσθηση πως παίζει το ρόλο του και πόσα πρωταθλήματα έχω φορτωμένα ειδικά για τους Ευρωπαϊκούς αγώνες. Δηλαδή θεωρώ μου φαινεται πιο εύκολο γι αυτό το λόγο +ότι ίσως κάποιοι παίκτες της ΑΕΚ είναι λίγο πιο δυνατοί από την πραγματικότητα - και κάποιοι άλλοι πιο αδύναμοι.

Στην Ελλάδα ο ΟΣΦΠ είναι λίγο καλύτερος όταν δεν γκελαρει και πιο εύκολα θα με νικήσει από ότι εγώ εκείνον.

Οχι κάτι φοβερό δηλαδή σαν διαφοροποίηση από την πραγματικότητα.
"Μετά από τις ανακοινώσεις των δυο μεγάλων του Ελληνικού ποδοσφαίρου για τον παραιτηθέντα πρόεδρό της ΕΠΟ κ Γκαγκάτση, η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ εκπροσωπώντας μία μεγάλη μερίδα φιλάθλων δεν μπορεί να παραμείνει αμέτοχη.

Ως εκ τούτου, συμπάσχουμε για την αποχώρηση του κ. Γκαγκάτση και τρανή απόδειξη αυτού του γεγονότος είναι ότι τα χαρτομάντιλα στην περιοχή της Μαγνησίας ...τελείωσαν!

Ο δε πρόεδρος μας κήρυξε πενθήμερη απεργία πείνας λόγω της ...απρόσμενης κατάθλιψής του".
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”