Αρχεία Ενεργοποίησης Football League & Ερασιτεχνικών Κατηγοριών (Συμβατά με το winter update!)

Συζητήστε σχετικά με το νέο Football Manager 2021!
Post Reply
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75777
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Image

Πιστός στο ραντεβού του, o Γιάννης (AOX-4-) δημιούργησε για εσάς αρχεία (ναι, αρχεία, όχι αρχείο) ενεργοποίησης της ελληνικής Football League & Ερασιτεχνικών Πρωταθλημάτων (Γ’ Εθνική/Περιφερειακό Πρωτάθλημα – ΕΠΣ), τα οποία είναι συμβατά με το χειμερινό data update. Συνεχίστε να διαβάζετε γιατί σας περιμένει μια έκπληξη (ή και πολλές)!

Αρχικά, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη για την εκπληκτική του δουλειά καθώς και σε όλα τα παιδιά από την ομάδα έρευνας που προετοιμάζουν τη βάση δεδομένων ώστε αυτό το αρχείο να έχει ιδιαίτερη αξία.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον Δημήτρη (Diego1960).

Εγκαθιστώντας ένα από τα αρχεία ενεργοποίησης Football League & Ερασιτεχνικών Πρωταθλημάτων σας δίνεται η δυνατότητα να ενεργοποιήσετε στο FM2021 τη Football League, τη Γ’ Εθνική/Περιφερειακό Πρωτάθλημα, τις Α’ και Β’ (!!!) Κατηγορίες από τις Τοπικές ΕΠΣ.

Τα συγκεκριμένα αρχεία ΔΕΝ περιλαμβάνουν μεταγραφές ή προσθήκες νέων παικτών στις ομάδες. Οι περισσότερες ομάδες της Football League έχουν ήδη πλήρη ρόστερ αφού γίνεται κανονικά έρευνα από την ελληνική ομάδα έρευνας στην αρχική βάση δεδομένων του FM. Σας δίνεται η δυνατότητα ingame, πριν αρχίσει το παιχνίδι να συμπληρώσετε τα ρόστερ με random (τυχαίους) παίκτες ή να παίξετε με grey περιμένοντας να βγουν μικροί regens από τις ακαδημίες των ομάδων και να προχωρήσετε σε μεταγραφές. Η επιλογή είναι δική σας!

Αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση:

- Η μεγαλύτερη και σημαντικότερη αλλαγή είναι πως δεν πρόκειται πλέον για ένα αρχείο αλλά για 1+10, ανάλογα με το τι γουστάρει ο καθένας. Και εξηγούμαστε: Μπορείτε να κατεβάσετε το κλασικό αρχείο που έχει τα πάντα όλα μέσα, όλες τις κατηγορίες, όμως, όπως θα έχετε προσέξει, σε κάποιους υπολογιστές θα αργεί αρκετά η εξέλιξη του παιχνιδιού.
- Σε αυτό το σημείο μπαίνουν στο παιχνίδι τα υπόλοιπα αρχεία. Αν π.χ. θέλετε να ξεκινήσετε ένα save στα τοπικά με ομάδα της Κρήτης θα κατεβάσετε το αντίστοιχο αρχείο το οποίο περιλαμβάνει μόνο τις ΕΠΣ της Κρήτης (+ τις Β’ κατηγορίες!!!) και όχι τις υπόλοιπες ΕΠΣ, οπότε το παιχνίδι γίνεται αυτόματα πολύ γρήγορο!
- Προστίθενται και οι Β’ τοπικές ΕΠΣ, όπου αυτές υπάρχουν. Οι ομάδες σε αυτές τις κατηγορίες δεν ήταν εννοείται εφικτό να είναι σωστές σε όλες τις ΕΠΣ.
- Η Football League θα είναι επαγγελματική κατηγορία.
- Το Περιφερειακό Πρωτάθλημα (Γ’ Εθνική) θα είναι ημιεπαγγελματική κατηγορία.

FAQ (Συχνές Ερωτήσεις/Απαντήσεις):

Πήρα την ομάδα του χωριού μου αλλά δεν έχει τους πραγματικούς παίκτες. Γιατί;
Διαβάστε ξανά πιο πάνω.

Κατέβασα το patch αλλά δεν έχει τα σήματα και τις φανέλες των ομάδων
Δεν περιλαμβάνει γραφικά αυτό το patch. Μπορείτε να κατεβάσετε γραφικά από εδώ: http://www.fmgreece.gr/downloads/

Δεν έρχεται κανένας παίκτης στην ομάδα μου. Γιατί;
Πιθανόν αυτό να οφείλεται στην πολύ χαμηλή φήμη της ομάδας που επιλέξατε. Δοκιμάστε να φορτώσετε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη DB γίνεται για να βρίσκετε ευκολότερα παίκτες. Φορτώστε όλους τους Έλληνες παίκτες.

Μπορώ να φορτώσω στο FM Touch το αρχείο;
Όχι.

Βλέπω αρκετά λάθη στην αγαπημένη μου ομάδα, που μπορώ να τα αναφέρω;
Εδώ: viewforum.php?f=114, διαβάζοντας πρώτα τις σχετικές οδηγίες.

Δεν μπορώ να φορτώσω το αρχείο, μου βγάζει θαυμαστικό δίπλα στο όνομά του, γιατί;
Μπορείτε να φορτώσετε μόνο 1 από αυτού του είδους τα αρχεία.

Οδηγίες εγκατάστασης/ενεργοποίησης του Patch:

Μετακινήστε το αρχείο στον φάκελο που αντιστοιχεί στο λειτουργικό σας σύστημα και αποσυμπιέστε το:
Win Vista/7/10: C:\Users\<username>\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2021\editor data

*εκτός αν έχετε αλλάξει τον user data φάκελο σας, οπότε το βάζετε εκεί που έχετε ορίσει εσείς.

Το αρχείο ενεργοποιείται αυτόματα. Μπορείτε να το ελέγξετε και εσείς από ΕΝΑΡΞΗ ΝΕΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ > Καριέρα > Βάση Δεδομένων.

Δείτε αναλυτικά τα βήματα και στο παρακάτω βίντεο (υπόψη πως το συγκεκριμένο βίντεο αναφέρεται στην προηγούμενη έκδοση, αλλά η διαδικασία παραμένει η ίδια):
Κατεβάστε τα αρχεία τώρα (δεν είναι ακόμα όλα έτοιμα):

https://www.fmgreece.gr/downloads/fm202 ... ata-files/

ΚΑΛΟ ΚΑΨΙΜΟ!
User avatar
Kostas Austrian
Amateur
Amateur
Posts: 198
Joined: Tue Apr 27, 2010 4:44 pm
Football Manager της ομάδας: Olympiakos Volou
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos Volou
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδια καλησπερα και ευχαριστουμε και παλι! Εχω το εξης θεμα. Παω στον editor να αλλαξω τις ημερομηνιες που ξεκινανε τα πρωταθληματα + να προσθεσω χρηματικα επαθλα(μεχρι Football League) και κανοντας verify μου βγαζει το παρακατω error.

https://imgur.com/RNlyjxp
Nuggat
Trialist
Trialist
Posts: 9
Joined: Mon Nov 23, 2020 1:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συγχαρητήρια, καταπληκτική δουλεία, πολύ ωραία ιδέα να κάνετε και το β' τοπικό ενεργό. Ευχαριστούμε όλους τους εμπλεκόμενους!
User avatar
xpert
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 437
Joined: Mon Aug 02, 2004 4:56 pm
Football Manager της ομάδας: AJ Auxerre
Αγαπημένη Ομάδα: Liverpool FC
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Στην προηγούμενη version γράφατε πως η αναδιάρθωση ακυρωνόταν με τη χρήση του αρχείου.

Σε αυτή την έκδοση, τί ισχύει ;;

Ευχαριστώ
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75777
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Σωστά, δεν υφίσταται καμία αναδιάρθρωση με αυτά τα αρχεία.

Βέβαια irl κανένας απολύτως δεν ξέρει τι ισχύει και τι δεν ισχύει.

Θα φτάσουμε Οκτώβριο και θα είναι στα δικαστήρια όπως την κόβω τη δουλειά.
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα παιδιά.

Αρχικά να ευχαριστήσω και εγώ για το αρχείο που το περίμενα να βγει πως και πως. Έχω ξεκινήσει save με AO Βουλιαγμένης που είναι στο β' τοπικό, ωστόσο αυτό που είδα είναι ότι ενώ για όλες τις κατηγορίες υπάρχουν κανονικά αγώνες, βαθμολογία κλπ, για την τρίτη κατηγορία (football league) δεν υπάρχει τίποτα και δεν γίνονται καν αγώνες. Είναι κάτι που περιμέναμε να συμβεί;

Ευχαριστώ
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75777
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Χμμμ, μήπως κοιτάζεις Football League αντί για τους ομίλους της Football League;

ΥΓ: Ανέβηκαν updated αρχεία που διορθώνουν τα regional divisions κάποιων ομάδων ώστε να μην πηγαίνουν σε λάθος όμιλο.
pankol
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sat Nov 02, 2019 8:56 pm
Football Manager της ομάδας: Brescia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή! Παιδιά είναι καταπληκτικό αυτό που κάνετε με τις χαμηλότερες κατηγορίες! Ειλικρινά συγχαρητήρια! Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να φτιάξω κάτι για Ελλάδα σε στυλ πχ Αγγλίας με 20-24 ομάδες/κατηγορία κλπ. και είναι πολύ δύσκολο. Το βασικό που αλλάζω πάντα είναι οι περιορισμοί στο ρόστερ με 4/8 γηγενείς όπως στο CL.
Βάζοντας το updated αρχείο για να κάνω τις αλλαγές, μου βγάζει κι εμένα το σφάλμα που αναφέρει ο Kostas Austrian παραπάνω. Υπάρχει κάτι νεότερο για αυτό?
dk2991
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2152
Joined: Thu Dec 01, 2011 11:56 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Status: 21-4-2013
Location: FM-Land
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Σωστός peritri μόλις το τσέκαρα και όντως ο χωρισμός σε δύο ομίλους έχει γίνει κανονικά και έχουν γίνει αγώνες. False alarm :D
User avatar
aox-4-
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Asst Researcher ΑΟ Χανιά & ΕΠΣ Χανίων
Posts: 714
Joined: Tue Sep 23, 2014 1:37 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Chania
Location: Prague
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pankol wrote: Mon Mar 15, 2021 8:39 pm Καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή! Παιδιά είναι καταπληκτικό αυτό που κάνετε με τις χαμηλότερες κατηγορίες! Ειλικρινά συγχαρητήρια! Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να φτιάξω κάτι για Ελλάδα σε στυλ πχ Αγγλίας με 20-24 ομάδες/κατηγορία κλπ. και είναι πολύ δύσκολο. Το βασικό που αλλάζω πάντα είναι οι περιορισμοί στο ρόστερ με 4/8 γηγενείς όπως στο CL.
Βάζοντας το updated αρχείο για να κάνω τις αλλαγές, μου βγάζει κι εμένα το σφάλμα που αναφέρει ο Kostas Austrian παραπάνω. Υπάρχει κάτι νεότερο για αυτό?
Καλησπερα, δυστυχώς υπάρχει σφάλμα στα advanced rules, το οποίο δεν είναι δική μας ευθύνη.
pankol
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sat Nov 02, 2019 8:56 pm
Football Manager της ομάδας: Brescia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

aox-4- wrote: Mon Mar 15, 2021 10:55 pm
pankol wrote: Mon Mar 15, 2021 8:39 pm Καλησπέρα και Καλή Σαρακοστή! Παιδιά είναι καταπληκτικό αυτό που κάνετε με τις χαμηλότερες κατηγορίες! Ειλικρινά συγχαρητήρια! Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να φτιάξω κάτι για Ελλάδα σε στυλ πχ Αγγλίας με 20-24 ομάδες/κατηγορία κλπ. και είναι πολύ δύσκολο. Το βασικό που αλλάζω πάντα είναι οι περιορισμοί στο ρόστερ με 4/8 γηγενείς όπως στο CL.
Βάζοντας το updated αρχείο για να κάνω τις αλλαγές, μου βγάζει κι εμένα το σφάλμα που αναφέρει ο Kostas Austrian παραπάνω. Υπάρχει κάτι νεότερο για αυτό?
Καλησπερα, δυστυχώς υπάρχει σφάλμα στα advanced rules, το οποίο δεν είναι δική μας ευθύνη.
Το σφάλμα που βγάζει είναι ότι το ερασιτεχνικό και οι χαμηλότερες κατηγορίες δεν έχουν ευέλικτη μορφή κανόνων. Μόλις όμως βάζω ευέλικτη μορφή και "τρέχω" τον έλεγχο αντί του προηγούμενου βγάζει μήνυμα "Α' ΕΠΣ Αργολίδας could not find rules for division with 18 teams". Σκέφτηκα να δοκιμάσω να πειράξω κανόνες στην κανονική βάση για SL1 & SL2 και να έχω 25αρι ρόστερ με 4/8 γηγενείς έστω εκεί αλλά δεν νομίζω να δουλέψει παράλληλα. Υπάρχει περίπτωση να το δείτε στις επόμενες ημέρες?
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75777
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Μα αυτό δεν θα ήταν ρεαλιστικό.

Εμείς "κυνηγάμε" τον ρεαλισμό, όσο αυτό είναι εφικτό.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75777
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Παιδιά, επειδή κυκλοφόρησε το τελευταίο update πριν λίγο, έχετε υπόψη πως τα αρχεία είναι συμβατά με τη βάση δεδομένων 21.3.0 προς το παρόν.
pankol
Trialist
Trialist
Posts: 5
Joined: Sat Nov 02, 2019 8:56 pm
Football Manager της ομάδας: Brescia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

peritri wrote: Tue Mar 16, 2021 12:55 am Μα αυτό δεν θα ήταν ρεαλιστικό.

Εμείς "κυνηγάμε" τον ρεαλισμό, όσο αυτό είναι εφικτό.
Μαζί σου κι εγώ peritri. Δεν πάω να βάλω βραβείο 15μύρια στον πρωταθλητή, χορηγούς για 20 χρόνια & sugardaddy πρόεδρο, απλά κάνω πιο δύσκολη την πραγματικότητα μου με τον περιορισμό των γηγενών 4/8 όπως στο CL. Και στις χαμηλότερες κατηγορίες το κάνω 5/10 αν θέλω να ξεκινήσω ένα save με Θρασύβουλο Φυλής που είναι και η τοπική μου ομάδα.
Αυτό που είπα σε προηγούμενο post ότι προσπάθησα να φτιάξω βάση σε στυλ Αγγλίας Ο.Κ. δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό, μόνο ασεβής (απέναντι στο αγγλικό ποδόσφαιρο) πόθος. (:
Όπως και να έχει η δουλειά που κάνετε είναι φοβερή, μακάρι να είχα χρόνο να είμαι πιο ενεργός στην κοινότητα.
rafahlmaltezos3
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Tue Nov 24, 2020 3:34 pm
Football Manager της ομάδας: ολυμπιακος
facebook προφίλ: https://www.facebook.com/rafae
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το καινουριο update θελω παρακαλω
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση”