Οικονομικά - Χορηγίες & Χρέη

Bοηθήστε, διορθώστε και πείτε τη γνώμη σας πάνω στο Research σχετικά με τον ΟΦΗ!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

OFI Crete wrote:250000 € ο ΟΠΑΠ, προφανώς για την φανέλα.
300.000 ευρώ τελικά, αλλά δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα.

http://www.athleticradio.gr/index.php/a ... ew/1/26385
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ένας τομέας στον οποίο η καλή δουλειά που γίνεται έχει αποδώσει ήδη καρπούς, είναι αυτό με τις διαφημίσεις του γηπέδου, ενώ παράλληλα αναφέρεται και στη χορηγία του ΟΠΑΠ: «Όπως θα έχετε παρατηρήσει το γήπεδό μας το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει γεμίσει με διαφημιστικές πινακίδες. Σε αυτό τον τομέα έχουμε πάει πάρα πολύ καλά και είμαστε τρεις φορές πάνω σε σχέση με τα έσοδα που πήραμε πέρσι σε αυτό τον τομέα. Είχαμε πάρει γύρω στις 90 χιλιάδες ευρώ και φέτος είμαστε κοντά να φτάσουμε τις 300 χιλιάδες. Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβουν και οι επιχειρηματίες του νησιού ότι ένα ποσό 2-3 χιλιάδων ευρώ θα βοηθήσει οικονομικά την ομάδα. Τα λεφτά αυτά μαζί με τα αμπονέ και με τα εισιτήρια που αγοράζει ο κόσμος σε κάθε αγώνα έχουν κρατήσει ζωντανή την ομάδα.

Δεν μπορεί να μας παίζει 2-3 μήνες τώρα η τηλεόραση και να μην έχουμε πάρει μια δραχμή από τα τηλεοπτικά. Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα το ποσό που θα πάρουμε από τον Ο.Π.ΑΠ, ενώ δεν έχουμε πάρει ούτε τις 100.000 ευρώ που γράφτηκε σαν πρώτη ομάδα στα εισιτήρια στο περσινό πρωτάθλημα. Δεν γνωρίζω πόσα χρήματα έχουμε πάρει από τον Ο.Π.Α.Π φέτος αλλά πρέπει να έχουμε πάρει από λίγα έως ελάχιστα και αυτά με προσωπικές ενέργειες του προέδρου.».
http://www.sporfm.gr/index.php?news=3663

Δεν ποστάραμε ότι θα πάρουμε 100.000 έπαθλο από τον ΟΠΑΠ για την πρώτη θέση στα εισιτήρια.
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Στη συνέχεια ο κ Μιχαλόπουλος πήρε και πάλι τον λόγο και είπε: "Tα έσοδο ήταν περίπου 2,2 εκ. ευρώ ενώ οι οφειλές περίπου 5 εκ ευρώ. Πρέπει να πούμε πως η χρήση της εταιρίας δεν είναι ικανοποιητική. Θα γίνει αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου 1,7 εκ ευρώ. Η αύξηση αυτή θα εφαρμοστεί τον Δεκεμβρίου του 2011. Κάνουμε έκκληση στον κόσμο να βοηθήσει στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου. Καλώ τον κ. Μαχλά να τοποθετηθεί πάνω στο θέμα".

Για την υπόθεση Βατσινά: "Βγήκε από όλους εμάς δώστε τα λεφτά να πάει στο....Η οικογένεια Βατσινά ήταν να πάρει περισσότερα και θα πάρει 749.000 ευρώ. Σήμερα είναι να δώσουμε την πρώτη δοση που είνα 100.000 ευρώ. Μάλιστα με πήρανε σήμερα από την τράπεζα πως αν δεν τα πληρώουμε θα σφραγιστεί η επιταγή".

Στην συνέχεια οι φίλοι του ΟΦΗ συνέχισαν τις ερωτήσεις με τον Νίκο Μαχλά να απαντά: "Αυτή τη στιγμή δεν έχουν πωληθεί ούτε 2000 διαρκείας. Άκουσα την τοποθέτηση του Μιχάλη. Μάλιστα και ο κ. Λεβεντάκης μου είπε το ίδιο. Τα παιδιά στο μάρκετινγκ τρέχανε κάθε μέρα και μαζέψαμε κάποια χρήματα. Γιατί να μην πάρουμε ένα δάνειο της τάξης 2 εκ ευρώ και σε πέντε χρόνια να το απωπληρώσουμε με 300χιλ. ευρώ.

Για το άνοιγμα των 7,5 εκ. ευρώ ο Βασίλης Ξημέρης είπε: "Το άνοιγμα είναι περίπου 7,5 εκ. ευρώ. Τα 2,2 είναι από την τωρινή διοίκηση και τα υπόλοιπα από την προηγούμενη, ενώ υπάρχουν και 700.000 ευρώ οφειλές που εκκρεμούν. Τα έσοδα μέχρι το τέλος της σεζόν αναμένεται να είναι 1 εκ, ευρώ".

http://www.mikriliga.com/portal/arthro.php?id=3379
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

http://www.gentikoule.gr/ar8rografia/10 ... 12-ek-euro

Σε μια “χρυσή” συμφωνία με τον ΟΠΑΠ έφτασε ο ΟΦΗ μέσω και του Γιάννη Κουράκη του οποίου η παρουσία υπήρξε καταλυτική προκειμένου να επέλθει η συμφωνία ύψους 1,2 εκ. ευρώ για τα επόμενα τρία χρόνια ενώ εξασφαλίστηκαν και οι 170.000 ευρώ που οφείλονταν στον σύλλογο.
Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Συμβιβαστική λύση σʼ ένα πολύ σοβαρό ζήτημα που απειλούσε το μέλλον του ΟΦΗ, στη δικαστική αντιπαράθεση που υπήρχε μεταξύ της κρητικής ΠΑΕ και των αδερφών Βατσινά βρέθηκε στη συνάντηση που ξεκίνησε το απόγευμα και ολοκληρώθηκε το βράδυ της Πέμπτης (22/09) ανάμεσα στον νυν πρόεδρο Νίκο Μαχλά και στον πρώην Φανούρη Βατσινά.

Η συνάντηση που διεξήχθη στα γραφεία του πρώην μεγαλομετόχου της ΠΑΕ στο Γάζι και κράτησε αρκετές ώρες κύλησε σε καλό κλίμα (συντέλεσαν όλοι σε κάτι τέτοιο) και σʼ αυτήν αποφασίστηκε οι δύο πλευρές ν αποσυρθούν από τα δικαστήρια, κάτι που θα γίνει την Παρασκευή το πρωί (23/09) και παράλληλα να υπογράψουν τη Δευτέρα (26/09) νέο συμφωνητικό μεταξύ τους το οποίο θα προβλέπει όλους τους όρους καθώς και το πότε θα πάρουν τα χρήματά τους οι αδερφοί Βατσινά.

Οι 200.000 από τις 749.000 ευρώ πάντως που έχουν να λαμβάνειν οι αδερφοί Βατσινά για τη μεταβίβαση του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών συμφωνήθηκε να τους καταβληθούν μέσα στο 2011 που ήδη διανύουμε και στο 2012. Έτσι, οι αδερφοί Βατσινά θʼ αποσύρουν το αίτημα κατάσχεσης των χρημάτων των τηλεοπτικών δικαιωμάτων και η ΠΑΕ ΟΦΗ την αίτηση ανακοπής κατά της συγκεκριμένης κίνησης.

http://www.onsports.gr/Podosfairo/Super ... me-Batsina

Αν γνωρίζει κανείς σε πόσο καιρό συνολικά...
vagelis4
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 467
Joined: Sun Oct 28, 2007 4:33 pm
Football Manager της ομάδας: OFI, Boavista, Avellino
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

πάλι μεχρι το 2014

θα παρει 200.000 μεχρι τον Απρίλιο ανα δυο μήνες και τα υπόλοιπα μεχρι το 2014 σε δόσεις που θα λαμβανει κάθε χρόνο μεσω των τηλεοπτικών
User avatar
OFI Crete
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Asst Researcher Εργοτέλη & ΟΦΗ
Posts: 6941
Joined: Mon Dec 02, 2002 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Massese (FM11)
Αγαπημένη Ομάδα: Roma Roma bella
Location: Candia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0
Contact:

Δε βλέπω να έχει γραφτεί κάπου, τα διαρκείας είναι 2600 περίπου.
Scout Ο.Φ.Η.

Μία ζωή θα είμαι κει
σ΄όποια κι αν παίζεις εθνική
κι αν έπαιζες στον ουρανό
θα πέθαινα για να σε δω
ΟΦΑΡΑ πόσο σ' αγαπώ.
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Χρέη ΟΦΗ
??? Εφορία - ΙΚΑ 2.200.000 €
1/4/2012 - 30/6/2014 Βατσινάς 707.000 €
1/4/2012 - 30/6/2013 Βλόνταρτσικ 120.000 €
1/4/2012 - ??? Σταυρακάκης 62.000 €
1/4/2012 - ??? Μάουρερ 90.000 €
1/4/2012 - ??? Κασμερίδης 65.000 €
1/4/2012 - 30/6/2014 Ρόβας 140.000 €
1/4/2012 - ??? Χατζηνικολάου 65.000 €
1/1/2012 - ??? Μπερτέν 40.000 €
1/1/2012 - ??? Ρούσεφ 100.000 €
Ψωμάς ???
Αγρίτης ???
Σίμιτς ???
Πέσιτς ???
Γκέρμπερ ???
Π. Κωνσταντινίδης ???
Νατσούρας ???
Οργκανίστα ???
Μπαρκαουάν ???
Κατσικογιάννης ???
Μπαρτζώκας ???
Καρακατσάνης ???
Εντόι ???
Κιάσσος ???
Σφακιανάκης ???
Κορωνάκης:

Εχουμε 35 προσφυγές να διαχειριστούμε. Το αρχικό ποσό ήταν 600 χιλ. ευρώ και έχουν γίνει 1,6.
Όποιος γνωρίζει ημερομηνίες/ποσά ας γράψει!
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Από σήμερα και μέχρι το τέλος της περιόδου ο ΟΦΗ θα πάρει περίπου 1 εκ. ευρώ, αλλά δυστυχώς δεν θα μπει ούτε σεντς στο ταμείο της ΠΑΕ. Καταρχήν να διευκρινιστεί ότι τα χρήματα που πήραν οι Βατσινάς και Αγρίτης δεν προερχόταν από τα τηλεοπτικά αλλά από την τελευταία δόση της χορηγίας του ΟΠΑΠ. Όλες οι ομάδες πήραν από 150 χιλιάρικα, εκτός από τον ΟΦΗ που πήρε, αν πήρε κάτι… ψιλά. Και πάμε στην τηλεοπτική δόση του Απριλίου η οποία είναι λίγο πιο “φουσκωμένη” από τις υπόλοιπες καθώς στο… ταμείο θα μπει το υπόλοιπο της εμπορικής αξίας και ένα μικρό ποσοστό για τους βαθμούς. Ήτοι περίπου 150-180 χιλιάδες ευρώ και από τα οποία πάλι ο ΟΦΗ θα πάρει… ψίχουλα καθώς τα 150 χιλιάρικα θα πάνε στις υπόλοιπες ομάδες για τον “δανεισμό” που είχαν κάνει στους “ασπρόμαυρους” τον Φεβρουάριο (10.000 η κάθε ομάδα). Και φτάνουμε στην δόση του Μαΐου που είναι η μεγαλύτερη καθώς θα γίνει η αποπληρωμή των βαθμών, με τον ΟΦΗ και με τους 33 βαθμούς που έχει τώρα, να προσδοκά έσοδα της τάξεως των 600.000 χιλιάδων ευρώ περίπου (στην περίπτωση που ο κάθε βαθμός “πληρώνει” 16-17 χιλιάρικα όπως αναμένεται). Όμως και αυτά τα λεφτά δεν θα μπουν στο ταμείο της ΠΑΕ.
Γιατί πολύ απλά το 50% περίπου των χρημάτων θα πάνε στην αποπληρωμή του δανείου που πήρε πρόσφατα ο ΟΦΗ για να “τρέξει” την αδειοδότηση (300.000 + 10.000 οι τόκοι), ενώ τα υπόλοιπα, σχεδόν όλα έχουν ήδη εκχωρηθεί σε διάφορους παίκτες (Αγρίτης, Κιάσσος, Ρόβας κ.α.).
Έτσι τα μόνα χρήματα που μπορεί να πάρει ο ΟΦΗ μέχρι το τέλος της χρονιάς είναι οι δύο δόσεις του ΟΠΑΠ για την φανέλα που είναι 150 και 100 χιλιάρικα μικτά (κάνοντας την αποφορολόγηση είναι συνολικά 211 χιλιάρικα) αλλά και αυτά θα πάνε αλλού πριν καν εισρεύσουν στο ταμείο της ΠΑΕ.
Με λίγα λόγια δηλαδή ο ΟΦΗ από σήμερα μέχρι και το τέλος του πρωταθλήματος, υπό φυσιολογικές συνθήκες, θα έπρεπε να πάρει πάνω από ένα εκατομμύριο ευρώ (!!!), αλλά οι παλιές αμαρτίες και κάποιες λανθασμένες επιλογές της διοικούσας επιτροπής, (που μπήκε για να βρει λεφτά και όχι για να “αγοράσει” λεφτά) δεν θα φέρουν σχεδόν ούτε ένα ευρώ.

http://www.athleticradio.gr/paraskinio/ ... 0-000-euro
koeman
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Asst Researcher Απόλλων Καλαμαριάς
Posts: 13270
Joined: Sat Apr 19, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Apollon Kalamarias
Αγαπημένη Ομάδα: Sengkurong FC
Location: Bandar Seri Begawan (Brunei Darussalam)
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μεγάλο «τσεκούρι» θα πέσει, μετά βεβαιότητας, στα συμβόλαια της νέας σεζόν στις τάξεις του ΟΦΗ, με γνώμονα την αυστηρή λιτότητα που θα υπάρξει στους Κρητικούς. Το πλάνο είναι το μπάτζετ της νέας περιόδου να μην ξεπερνά το 1,5 εκατ. ευρώ και όπως γίνεται ευνόητο, σε όσους εκ των 14 παικτών, των οποίων λήγουν τα συμβόλαια και θελήσουν να παραμείνουν, θα γίνει γενναία μείωση.
http://www.sentragoal.com.cy/article.as ... =129031560
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Σύμφωνα με απόφαση της διοίκησης του ΟΦΗ, με το πρόγραμμα που κατέθεσε και στον διευθυντή αδειοδότησης της ΕΠΟ, το 75% των εσόδων της νέας αγωνιστικής περιόδου θα διατεθεί σε οφειλές. Για τη νέα αγωνιστική περίοδο το μπάτζετ της ομάδας θα είναι στο 25% των πραγματικών εσόδων που θα έχει.

http://www.athleticradio.gr/ofi/183951- ... les-omades
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Περάστηκαν.
boukoumtsa
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5996
Joined: Wed Apr 30, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: sokker ρουλζ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: boukoumtsa
Status: born without a face
Location: Γεντί Κουλέ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μέσα μου είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω πάλι πίσω
Είμαι μόνος
και θέλω να γυρίσω να δω

Με βροχή να σβήσω
όσα λίγο λίγο καταστρέφει ο χρόνος
Τώρα, μόνος μου
τρελαίνομαι τα πάντα ζητώ
Locked

Return to “ΟΦΗ”