Χρησιμοποιείτε το FMScout στο παιχνίδι σας;

Συζητήστε σχετικά με το 1ο σε σειρά παιχνίδι της SI και Sega!
Post Reply

Χρησιμοποιείτε το FMScout στο παιχνίδι σας;

Nαι, βλέπω τα CA -PA των παιχτών που αγοράζω
77
43%
Όχι, γιατί το θεωρώ cheat.
47
26%
Όχι, γιατί δεν γνώριζα την ύπαρξή του
17
9%
Όχι, γιατί δεν βλέπω τον λόγο να το κάνω :P
38
21%
 
Total votes: 179
uptight
Indispensible
Indispensible
Posts: 1777
Joined: Mon Jun 28, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Εργοτέλης/MTK/Egypt/Watford
Αγαπημένη Ομάδα: Notts County/ Α. Νικοπολίδης
Location: Πειραιάς
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ευχαριστώ πάντως για τις info... 8)
I'd tell all my friends but they'd never believe me
They'd think that I'd finally lost it completely
I'd show them the stars and the meaning of life
They'd shut me away
But I'd be alright
Alright
I'm just uptight
Uptight
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="dforlan9"][quote="uptight"]:shock: τι ακριβώς σημαίνει -8; 8)

[/quote]
-10 = 170-200
-9 = 150-180
-8 = 130-160
-7 = 110-140
-6 = 90-120
-5 = 70-100
-4 = 50-80
-3 = 30-60
-2 = 10-40
-1 = 0-20

Τώρα που τα καλοβλέπω κιόλας, ίσως θα ήταν καλύτερα να μπουν περισσότερες κατηγορίες, ίσως μέχρι και -20. Π.χ ενα 130-150 ή ενα 120-145, ή ακόμα και ένα 140-170 είναι ότι πρέπει για Ελλάδα..[/quote]



Εγω καλα τα βλεπω γιατι
α) δινουν περιθωριο λαθους στους scouts (δηλ σε καποιους απο εμας)
και
β) η database εχει μεγαλυτερα περιθωρια για να παραγει καθε παιχνιδι διαφορετικο απο ενα προηγουμενο
(καποιος παιχτης πχΜεσινα με -8 μπορει να τον εχεις σε ενα παιχνιδι με ΡΑ158
και στο επομενο που 8α αρχισεις να βγει με 131)
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
Panaxa
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 6205
Joined: Thu Dec 11, 2003 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Μια ζωή μόνο Παναχαϊκή
Location: Κοκκινόμαυρος πλανήτης
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ποτέ δεν το χρησιμοποιώ ούτε θα το χρησιμοποιήσω. Η μαγεία του FM(από τις πιο βασικές) είναι στο να ψάχνεις και να βρίσκεις μόνος σου τους παίκτες κατα τη γνώμη μου 8)
Όπου και αν πας και όσο κατρακυλάς για μένα είσαι θεά στον κόσμο άλλη καμιά και μοναδικιά...
http://www.axaioi3.gr

"1972-73
Για την εποχή που όταν καμία άλλη ομάδα, πλην αυτών της Αθήνας και Θεσσαλονίκης, δεν τολμούσε να σκεφτεί πως χρειάζεται διαβατήριο, η Παναχαϊκή ύψωσε ανάστημα.
Το απίστευτο είχε συμβεί. Μια ομάδα από την επαρχία, η οποία μόλις 24 μήνες πριν νικούσε δύσκολα 3-2 στο Κορωπί και ανέβαινε στη μεγάλη κατηγορία, θα έβγαινε στα ευρωπαϊκά «σαλόνια»!"
User avatar
haig
Trialist
Trialist
Posts: 83
Joined: Thu May 06, 2004 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panserraikos
Has thanked: 0
Been thanked: 0

to fmscout einai ena e3eraitiko programmataki gia na deis to paixnidi apo allh optikh gwnia. egw to xrhsimopoio giati vasika 8elw to paixnidi poio grhgoro. protimo na proxorw xronies anti na trailenome me tous scoouter edw kai ekei. allwste kai me to fmscout na vreis kapoion paixth kai ayto exei thn mageia tou.
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εγω αν και ψηφισα ναι στο poll συνιστω μετρημενη χρησιμοποιηση του scout. Γιατι η αληθεια δηλ η σωστη απαντηση δεν βρισκεται στο απλο ναι ή απλο οχι.
Εκτος και οτι ειναι θεμα γουστου αν θα τον χρησιμοποιησεις.
Και οπως ειχα πει..

[quote="gespi79"]Kalo einai na ton xrisimopoieis mono otan exeis poli asxima oikonomika H' se piezei poli o xronos na vreis kapoion amesa.

PROSOXI: to sigegrimrno programma einai e8istiko akoma kai gia empeirous paixtes. Kane xrisi oxi kataxrisi[/quote]
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
gespi79
Indispensible
Indispensible
Posts: 1618
Joined: Tue Mar 09, 2004 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Pirkavlos FC
Location: Κορυδαλλος. κελι 32 (διπλα απτο 33) :D
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Και να αναφερω οτι την πρωτη φορα που τον χρησιμοποιησα, εφτασα την 2η χρονια να εχω τοσους πολλους παιχτες (απο ταλεντα μεχρι worldclass αλλα και καποιους οχι τοσο καλους αλλα αγαπημενους) που αποφασισα οτι επρεπε να κανω mutual termination σε παιχτες που ειχα παρει πριν 6 μηνες με ενα χρονο!!
Ασε οτι ειχα γεμισει unhappy :(
Σπαγγετι και ρυζακι, σκορπισαν παντου
καθε σπιτι μια γωνια, του καπαμαρου :P
KOSTAS PAOK
Amateur
Amateur
Posts: 107
Joined: Sun May 01, 2005 8:52 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DEN TO SYZHTAME. OTI KALYTERO! VERIARA A' :( :( :D
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

KOSTAS PAOK καλώς ήλθες στο σαιτ μας και καλή διαμονή.
Μόνο θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με κεφαλαία και να διαβάζεις τους κανόνες :wink: http://www.fmgreece.com/forumrules.php
michoulis
Trialist
Trialist
Posts: 38
Joined: Thu Nov 18, 2004 10:10 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:twisted: nai re paidia symfono oti einai san cheat alla einai tragikh h katastash na dineis olo to budget,kai malista se omades pou den exoun fraga opos h aekara,gia na pareis 2-3 paiktes kai na mhn mporei na prosarmostei kanenas sthn ellada!prepei kati na ginei me afto to thema.toulaxiston na simvainei se toso megalo vathmo!
gpanagak
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2070
Joined: Fri Apr 30, 2004 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Παναθηναϊκός
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
Location: Αμπελόκηποι
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Πάντως έχε στο μυαλό σου ότι σε άλλα παιχνίδια το να μην τελειώνουν τα πυρομαχικά είναι cheat. Υποθέτω ότι είναι απλά θέμα του τι θέλει ο καθένας από το παιχνίδι, εγώ θέλω να το παίζω manager με τους κολλητούς μου και να παλεύω 3-4 χρόνια για να φτιάξω μια ομάδα.
User avatar
dforlan9
Graphics' Expert
Graphics' Expert
Posts: 15602
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Ολυμπιακός
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός / Arsenal
facebook προφίλ: dforlan9
twitter: dforlan9
Location: Piraeus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

[quote="michoulis"]:twisted: nai re paidia symfono oti einai san cheat alla einai tragikh h katastash na dineis olo to budget,kai malista se omades pou den exoun fraga opos h aekara,gia na pareis 2-3 paiktes kai na mhn mporei na prosarmostei kanenas sthn ellada!prepei kati na ginei me afto to thema.toulaxiston na simvainei se toso megalo vathmo![/quote]
Αυτό κατά πολούς είναι η μαγεία του παιχνιδιού.. :wink:
User avatar
Matador
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Sun Sep 28, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν το χρησιμοποιώ. Όπως δεν χρησιμοποιώ και κανένα άλλο προγραμματάκι cheat-αρίσματος γιατί απλά προτιμώ να απολαμβάνω τη μαγεία του παιχνιδιού. Να ψάχνω μόνος μου σε ομάδες της Νότιας Αμερικής για τον νέο Ronaldinho ή Maradona ή Franchescoli και να παίρνω το ρίσκο αν θα μου βγει η καινούργια ακριβή μεταγραφή μου το 2014...

Πιστεύω πως το FM χάνει το ρεαλισμό του αν χρησιμοποιούμε προγραμματάκια και κώδικες στα παιχνίδια μας...
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

το χρησιμοποιείς ή όχι,είναι το ίδιο γιατί γρήγορα μαθαίνεις ποιοι παίχτες αξίζουν και ποιοι όχι από τα site στο internet :wink:
μια βόλτα στο forum μας να κάνεις και έχεις δει τους πιο κορυφαίους παίχτες...
έτσι λοιπόν,με το που αρχίζεις καινούριο παιχνίδι ξέρεις ποιοι είναι οι καλοί,ποιοι τα ταλέντα,και έτσι προχωράς σε συγκεκριμένη γραμμή...
ο καθένας μας εδώ ξέρει απ έξω τουλάχιστον 50 παίχτες φτηνούς,ταλέντα και παιχταράδες...άρα λοιπόν μη κοροιδευόμαστε...

θα πρότεινα λοιπόν να αλλάξουμε το topic σε:
χρησιμοποιείτε το fmscout μετά το 2015,όταν ο guarin και η παρέα του παραιτούντε?
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

[quote]ο καθένας μας εδώ ξέρει απ έξω τουλάχιστον 50 παίχτες φτηνούς,ταλέντα και παιχταράδες...άρα λοιπόν μη κοροιδευόμαστε... [/quote]

Είτε το πιστεύεις είτε όχι εγώ δε ξέρω ούτε καν 10 τέτοιους παίκτες. ( οκ, δε μιλώ για την ελληνική db :D )

Και για να καταλάβεις το πώς παίζουν κάποιοι άλλοι, έτυχε να ψάχνω αμυντικό χαφ και να ''πέσω'' πάνω στον Γκουαρίν αλλά δεν τον προσέγγισα καθώς βλέποντας το άρθρο του Βάγγου και το forum τον θεωρώ cheat :wink:
User avatar
Judassab
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Thu Jan 22, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To xrhsimopoiw giati mou testarei ta saved games!!!

Oso kai an fenetai para3eno, to FM opws kai to CM palia me ta terastia fragmented saved games einai PARA POLU EPIRREPES SE FILE CORRUPTION!

Egw thn exw pathsei se ka8e, ma ka8e GAME pou eixa 3ekinhsei prin brw auto to kolpaki akoma kai an ekana rolling save!

Edw kamia fora akoma kai sta games pou fortwnoun kanonika sto fmscout den mporei na ta fortwsei sto FM....To sunistw anepifulakta gia thn xrhsh auth kai mono!
Post Reply

Return to “Γενική συζήτηση για το Football Manager 2005”