Περί fm community, πνεύματος συνεργασίας κλπ.

Στείλτε μας τα σχόλια σας για το fmgreece.gr και προτείνετε μας νέες ιδέες για να το βελτιώσουμε!
Post Reply
jans
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Tue Jun 28, 2005 12:49 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γεια σας. ανοίγω ένα τοπικ εδώ για να κάνω ένα ειλικρινές σχόλιο, με κάθε καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να θίξω ή να επικρίνω κανέναν, ειδικά τους διαχειριστές του fmgreece.
κατ'αρχάς, είμαι 30χρονών,παίζω όλα τα παιχνίδια μάνατζερ της si εδώ και πάνω από 10 χρόνια, και είμαι εγγεγραμμένος στο fmgreece και το παρακολουθώ σχεδόν από τη δημιουργία του, ακόμα και κάποια χρόνια που ζούσα στο εξωτερικό. όπως μπορείτε να δείτε, σπάνια γράφω εδώ, αλλά σας διαβεβαιώνω ότι παρακολουθώ ανελλιπώς και πραγματικά εκτιμώ όλη την προσπάθεια των παιδιών, που έχει βοηθήσει κ εμένα και έχει εμπλουτίσει "τη ζωή μου με το fm"(παλιότερα με το cm)
αποδέχομαι πλήρως ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να βρίσκεται εδώ και να ακολουθεί τους κανόνες αν δεν θέλει, κανείς δεν δικαιούται να απολαμβάνει όλα τα "προνόμια"(downloads,απαντήσεις κλπ) που προσφέρουν όλα τα παιδιά και ύστερα να παραπονιέται κ από πάνω, κλπ. Και πάνω απ'όλα εκτιμώ πραγματικά ότι το fmgreece συμβάλλει στη δημιουργία μιας fm community στην Ελλάδα, έχει κάνει πολλά μέλη φίλους μεταξύ τους, μας έχει βοηθήσει όλους να περνάμε καλύτερα και να ξεσπάμε, να κλαιγόμαστε, να βρίσκουμε λύσεις για όλα τα στραβά κ ανάποδα, για τα λάθη, τα bugs, τη μοίρα του να είσαι μάνατζερ.
ωστόσο, και μετά τον κουραστικό πρόλογο μπαίνω στο θέμα, με αφορμή το τελευταίο-άλυτο ακόμα- bug με τους non-EU στην ελλάδα, θέλω να καταθέσω μια σκέψη, με την ιδιότητα του "γέρου" πια μάνατζερ-μέλους, που νομίζω ότι έχουν πολλοί.

βλέπω ότι σε κάθε παράπονο,ίσως άδικο ίσως υπερβολικό, σε κάθε απορία, ίσως αδικαιολόγητη ίσως βλακώδη, υπάρχει μια τάση να κακίζουμε , να "μαλώνουμε" τους χρήστες, να υπερασπιζόμαστε την εταιρεία, να αφορίζουμε την οργή των χρηστών, να μην παραδεχόμαστε λάθη κ παραλείψεις.
ασφαλώς αυτό που ενώνει τους πάντες εδώ είναι το ίδιο το παιχνίδι, κ πιο φιλοσοφικά, η διάθεση να "παίζουμε" όσο μπορούμε περισσότερο, ακόμα στα γεράματά μας, αλλά αυτή η τάση να απορρίπτουμε τη δυσαρέσκεια, να προσποιούμαστε ότι η si τα έχει κάνει όλα καλά, ότι για όλα φταίει ότι η ελλάδα είναι μικρή αγορά, ότι υπάρχει μεγάλη πειρατεία κλπ, νομίζω ότι δεν βοηθά και απομακρύνει πολλούς φίλους του fmgreece.
αν κάνει κανείς μια βόλτα στα φορουμ της si, θα δει ότι κάθε μέρα χρήστες απ'όλον τον κόσμο τους βρίζουν κυριολεκτικά, τους επιτίθενται, τους απειλούν ότι δεν θα ξαναπάρουν το παιχνίδι, το τι λέγεται- και δεν μπανάρεται! ή επικρίνεται-, δεν λέγεται.
επίσης αξίζει να δει κανείς τι έχει γραφτεί για το υποχρεωτικό donation στο φετινό fmrte/
και όλα αυτά γιατί όλοι όσοι ασχολούνται με το μάνατζερ, αισθάνονται ότι ανήκουν σε μια "κοινότητα", όπου με κάποιον τρόπο κάτι δίνουν και απ'όπου κάτι προσδοκούν να λάβουν, τα στοιχειώδη ή και κάτι παραπάνω.
ωστόσο, εδώ σε ένα φαν φορουμ , με στόχο καθαρά να δίνει χώρο στους χρήστες, έστω και αν έχει επίσημη σχέση συνεργασίας με την si, σχεδόν απαγορεύεται, άμεσα ή έμμεσα, κάθε αναφορά σε λάθος, κάθε παράπονο, κάθε βρισιά κατά της εταιρείας, που στο κάτω-κάτω οι περισσότεροι από εμάς την πληρώνουμε και την τιμούμε εδώ και χρόνια.

επι του συγκεκριμένου, σε μένα τυχαίνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να αντιμετωπίζω πρόβλημα, για το οποίο ευθύνεται αποκλειστικά η εταιρεία, που καθιστά το παιχνίδι Non-playable. με τον χρόνο και την υπομονή που πια (δεν) έχω, δεν προβλέπω να ξαναστήσω από την αρχή το fm12. αλλά αυτό που με ενοχλεί περισσότερο και ο λόγος για τον οποίο γράφω αυτό το μακροσκελές και κουραστικό σχόλιο, είναι αυτή η στάση κάποιων στο fmgreece να γίνονται βασιλικότεροι του βασιλέως, λες και κατηγορεί κανένας αυτούς για τα λάθη του παιχνιδιού.
Και το γεγονός και μόνο ότι δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα που αφορά στα save της ελλάδας, ούτε καν έχει δοθεί μια ξεκάθαρη απάντηση για το αν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα, δείχνει κατά τη γνώμη μου ότι αυτή η στάση δεν βοηθά στην πραγματικότητα κανέναν, ότι στην πραγματικότητα όσο δεν μιλάς, δεν λύνεται τίποτα, όσο σκύβεις το κεφάλι και περιμένεις το "θεό να σε λυπηθεί", δεν αλλάζει η μοίρα σου.

λοιπόν κ πάλι συγγνώμη που σας κουράζω, αλλά δεν πρόκειται να ξαναγράψω για πολύ καιρό και ελπίζω πραγματικά αυτή η παρατήρηση να μην εκληφθεί ως προσβολή ή επίθεση, πραγματικά δεν έιναι αυτός ο στόχος μου.
γεια κ ευχαριστώ για το χώρο και τον χρόνο
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

είναι αυτή η στάση κάποιων στο fmgreece να γίνονται βασιλικότεροι του βασιλέως, λες και κατηγορεί κανένας αυτούς για τα λάθη του παιχνιδιού.
Nicknames και επιχειρήματα παρακαλώ, διαφορετικά δεν έχει νόημα να γίνει συζήτηση φιλολογικού περιεχομένου με γενικολογίες και αοριστολογίες.

Ετσι παίρνει η μπάλα πάρα πολλά παιδιά που εδώ και 10 χρόνια ξοδεύουν δεκάδες ώρες για το αγαπημένο μας παιχνίδι και δεν ακούν έστω ένα ευχαριστώ επειδή αυτή ακριβώς είναι η νοοτροπία του ελληναρά gamer.

Οπότε περιμένω να γράψεις nicknames αυτών που θεωρείς ότι έχουν γίνει βασιλικότεροι του βασιλέως καθώς και παραδείγματα διαφορετικά καταλαβαίνεις ότι μας προσβάλλεις, όλους, έτσι; και από ότι καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου, δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου.
Και το γεγονός και μόνο ότι δεν έχει βρεθεί ακόμα λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα που αφορά στα save της ελλάδας, ούτε καν έχει δοθεί μια ξεκάθαρη απάντηση για το αν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα, δείχνει κατά τη γνώμη μου ότι αυτή η στάση δεν βοηθά στην πραγματικότητα κανέναν, ότι στην πραγματικότητα όσο δεν μιλάς, δεν λύνεται τίποτα, όσο σκύβεις το κεφάλι και περιμένεις το "θεό να σε λυπηθεί", δεν αλλάζει η μοίρα σου.
Το γράφω για ακόμα μία φορα. Το bug κατά πάσα πιθανότητα θα λυθεί, το έχω μεταφέρει το πρόβλημα προσωπικά από την 1η ημέρα που εμφανίστηκε. Αν δεν καλύπτεστε από αυτή την απάντηση μπορείτε να απευθυνθείτε απευθείας στην SI όπως έκαναν τόσα πολλά παιδιά που γνωρίζω αλλά όλοι έλαβαν την ίδια απάντηση ''Εαν βγει hotfix, θα είναι διορθωμένο''.

Το fmgreece.gr που ευθύνεται ακριβώς, εάν θες πες μου για να καταλάβω. Με σαφήνεια και ακρίβεια παρακαλώ.

ΥΓ: Αν θέλει κάποιος να συμμετέχει σε αυτό το topic, μπορεί να το κάνει αλλά έαν ξαναγράψει βρισιά ή προσβάλλει κάποιον beta tester όπως έκανε σε άλλο παρόμοιο, δεν θα κάνω τα στραβά μάτια. Τέρμα η ανοχή σε μερικούς .-
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα και από εμένα.
Πιστεύω πως το μακροσκελές κείμενο του jans, δεν ευσταθεί σχεδόν (αν όχι καθόλου) στην πραγματικότητα όσων αναφορά για το fmgreece.

Ναι όντως και εγώ νιώθω σαν έλληνας gamer απαξιωμένος απο την SI που δεν διόρθωσε το bug που δημιούργησε.
Αποκλείεται ολόκληρη SI 8 μέρες πλέων να μην έχει καταφέρει να το διορθώσει, άλλωστε σε λιγότερες ώρες έχει διορθώσει και μεγαλύτερα στο παρελθών.
Πιθανών να μην έχει αρχίσει να δουλεύει πάνω στο bug ΚΑΝ (αλλά υπάρχει και περιπτώσει να το κάνει..).

Τέλος πάντων αυτά σε ότι αφορά την SI, και όσων αφορά το fmgreece το μόνο που έχω να πω είναι..
Keep walking.
jans
Trialist
Trialist
Posts: 20
Joined: Tue Jun 28, 2005 12:49 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

φίλε peritri, ήθελα μόνο να γράψω την άποψή μου κ να μην επανέλθω, αλλά επειδή, όπως φοβόμουν, νιώθω ότι θίχτηκες, ένα τελευταίο σχόλιο κ δεν θα σας ξαναενοχλήσω.
Λοιπόν:
1.Στο μεγαλύτερο μέρος του σχολίου μου γράφω εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη μου για όλη τη συνεισφορά του fmgreece όλα αυτά τα χρόνια (από το 2005 έχω το nickname jans, πιο πριν είχα το sotirs,αλλά είχα αλλάξει μαιλ κ έχασα τους κωδικούς κ ξαναγράφηκα,δεν ξέρω αν μπορείς να το δεις κάπως, αλλά αν μπορείς, θα με βρεις πριν ακόμα από το 2005). Επομένως, το ότι δεν ακούτε ένα ευχαριστώ, ελπίζω να το ξεκαθαρίζουμε εδώ, αφού όντως αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω όχι μόνο για τη βοήθεια σε διάφορα επιμέρους προβλήματα , αλλά περισσότερο για όλο το στήσιμο του fmgreece, για την ευκαιρία αυτή σε όλους τους χρήστες του παιχνιδιού, στο κάτω κάτω για την παρέα (ξέρω πολλούς που έχουν περάσει ώρες, έχουν ξενυχτήσει άπειρες φορές απλά κάνοντας βόλτα στα διάφορα τόπικ του φόρουμ, διαβάζοντας ιστορίες και πληροφορίες)

2.Κατανοώ ότι προφανώς κ εσείς ως διαχειριστές του fmgreece πρέπει να διατηρείτε ένα επίπεδο ευπρέπειας στις συζητήσεις που γίνονται μεταξύ των χρηστών, να τους συγκρατείτε και να τηρείτε κάποιους κανόνες. Επίσης , καταλαβαίνω ότι νιώθετε ότι σας αντιμετωπίζουν με αχαριστία κάποιες φορές οι ίδιοι οι χρήστες και ότι σ'αυτές τις περιπτώσεις βρίσκεστε στη δύσκολη θέση να μιλάτε οι ίδιοι για την δουλειά σας, όταν δεν αναγνωρίζεται από αυτούς στους οποίους την προσφέρετε δωρεάν. Και αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν και κάποιοι που προσπαθούν να οικειοποιηθούν τη δουλειά σας, και ότι στην "fm σκηνή" υπάρχουν κ κόντρες κ διαφωνίες, όλα αυτά κατανοητά

3.Σε κανένα σημείο δεν επέρριψα ευθύνες, αλίμονο!, σε εσάς για τα προβλήματα του παιχνιδιού (ακόμα κ στο κομμάτι που κάνεις quote λέω:λες και κατηγορεί κανένας αυτούς για τα λάθη του παιχνιδιού. ) Ούτε ζήτησα ασφαλώς εσείς να αντιπροσωπεύσετε όλους τους έλληνες παίκτες στην si, ασφαλώς όποιος έχει πρόβλημα μπορεί ο ίδιος να απευθύνεται στην εταιρεία.

4.Αλλά, αυτό που εννοούσα, και στο οποίο δυστυχώς φαίνεται ότι δεν έδωσες μεγάλη προσοχή, είναι ότι ένα τέτοιο fan site για τον χρήστη-μέλος έχει φτιαχτεί (υποθέτω), για να τον κάνει να περνά καλύτερα, να απολαμβάνει περισσότερο το παιχνίδι και όχι για να λέμε "και τι έγινε που έχει ένα προβληματάκι το παιχνίδι,μην γκρινιάζετε, ξαναξεκινήστε, δεν τρέχει τίποτα, κάνουν ό,τι καλύτερο". Και μόνο το υστερόγραφό σου, η προειδοποίση, δείχνει ότι κ εσένα σε κουράζει η "γκρίνια". Αλλά αυτό που λέω εγώ, και δεν είσαι υποχρεωμένος να το δεχτείς, είναι ότι δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ πρέπει να υπάρχει και γκρίνια, εδώ πρέπει να γίνονται τα παράπονα, εδώ πρέπει να βρίζουν όλοι οι μανατζεραίοι, εδώ πρέπει να κλαίγονται, εδώ πρέπει να εκφράζονται, εδώ πρέπει να εκφράζεται το "κοινό αίσθημα", αν θες.

υγ1:ασφαλώς keep walking!
υγ2:για nicknames κλπ, φίλε peritri, και μόνο που σβήσατε ένα μεγάλο κομμάτι της συζήτησης σε εκείνο το τόπικ, δείχνει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά,έτσι δεν είναι; καμία μπάλα δεν παίρνει κανέναν, δεν κατηγορώ κανέναν, απλά μιλάω για την ανάγκη μεγαλύτερης ανεκτικότητας και αποστασιοποίησης από την εταιρεία και απλά για πιο ελεύθερη συζήτηση
υγ3(ουφ!):αν ανατρέξεις στα λίγα μηνύματα που έχω γράψει εδώ, θα δεις ότι δεν είναι το πρόβλημά μου το bug, αυτά πάντα υπάρχουν.και επίσης θα δεις ότι εγώ ο ίδιος ποτέ δεν έχω συμμετάσχει σε καμία αντιδικία...
πάω να δω ch.l.
ευχαριστώ και πάλι
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

αγαπητέ jans, επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται να ξέρεις ότι δεν θίχτηκα με τα γραφόμενά σου, απλά κάποιες καταστάσεις τον τελευταίο καιρό με έχουν κουράσει.

Επειδή αναφέρθηκες σε κάποια posts που διαγράφηκαν στο topic του περιβόητου bug, να ξέρεις ότι τα περισσότερα εξ αυτών και off topic ήταν και προσέβαλλαν εμμέσως εμένα προσωπικά στον μέγιστο βαθμό. Αν θες σου τα γράφω με pm για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ.

Σίγουρα είναι εδώ το μέρος για γκρίνια και παράπονα όπως γράφεις αλλά όχι για βρισιές και προσβολές. Σε αυτό υπάρχει σαφέστατος διαχωρισμός :wink:

ΥΓ: ελπίζω να συνεχίζεις να γράφεις στο forum, αλλά όχι για bugs!!!
Pennywise
Backup
Backup
Posts: 760
Joined: Wed Apr 12, 2006 9:12 am
Football Manager της ομάδας: -
Αγαπημένη Ομάδα: Π.Α.Ο.Κ.
Status: -4-
Location: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για εμενα ειναι καθαρα θεμα της SI να φτιαξει το bug αλλα οχι με το γνωστο "αν δεν το κανει σε 1 ωρα δεν ξαναπαιζω!". Δεν υπαρχει λογος να γεμισει το forum απο nerd rage posts και βρισιες. Το FM2012 ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι και σε ολα τα παιχνιδια υπαρχουν bugs και προβληματα και δεν βλεπω το γιατι πρεπει να να ορμηξουμε και να τους φαμε ζωντανους λογο ενος προβληματος. Δεν ξερω για εσας αλλα στην ζωη μου δεν πανε ολα τελεια...ουτε στην δουλεια μου. Το οτι γινοντε παραπονα δεν σημενει οτι η SI δεν προσπαθει να φτιαξει το bug. Το fmgreece εχει ενα υπεροχο community και γενικοτερα ενα υπεροχο site και πιστευω οτι η γνωμη και η γενικοτερα το υφος μετραει οταν ο admin μας θα μιλισει με τιν SI για τον α η β λογο.

Σε γενικες γραμμες πρεπει να δινουμε χρονο και στιν SI και σε οτι μας βγαζει εκτος της ρεγουλας μας. Αν ολοι μας σταματουσαμε να αγοραζαμε το FM μετα απο καθε προβλημα τοτε το παιχνιδι θα ειχε χαθει. Σε ολους μας αρεσει να κλεγομαστε και να κατηγορουμε τον ευκολο στοχο (SI). Αλλα μονο με κραξημο και ποστ του στυλ "fffffff i won't buy this crap again" δεν βοηθαμε να φτιαξει το προβλημα. Δωστε χρονο ετσι ωστε το παιχνιδι που αγαπατε να γινει καλυτερο.
NYHC
User avatar
peritri
Head Researcher - Webmaster
Head Researcher - Webmaster
Posts: 75719
Joined: Mon Sep 16, 2002 11:00 pm
Location: Νέο Ψυχικό
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times
Contact:

Έχει διορθωθεί το bug. (1 εβδομάδα μετά έβγαλαν διορθωτικό patch)
Post Reply

Return to “Σχόλια για το fmgreece.gr”