[CM4 03/04] Player Instructions

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε !
Post Reply
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το πρόβλημα που υπάρχει σε όσους έχουν δουλέψει σοβαρά με τις τακτικές είναι το γεγονός οτι τα Instructions που μπορεί να δώσει ένας προπονητής στους παίκτες του είναι κατα κάποιο βαθμό περιορισμένα.Θα αναφέρω επι του θέματος ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Όταν τσεκάρω σε έναν παίκτη το Run With Ball είναι σαν να του λέω οτι θέλω να τρέχεις με την μπάλλα περισσότερο . Αυτό δεν σημένει όμως οτι κατα κανόνα θέλω να τρέχεις με την μπάλλα μόλις την πάρεις στα πόδια σου . Το καλύτερο απο όλα ήταν να μπορούσα να περάσω στον παίκτη την νοοτροπία ότι , τρέχα με την μπάλλα όταν βρείς ανοιχτούς χώρους , αλλιώς πάσαρε σε κάποιο παίκτη στήριγμα όταν είσαι κλεισμένος ή στενά μαρκαρισμένος. Επειδή όμως κάποια τέτοια επιλόγη δεν υπάρχει έχω βρεί μία αποδοτική χημεία Instructions για περιπτώσεις οπου ο πάικτης πρέπει να αντιδράει ξεχωριστά ανάλογα με τις συνθήκες.
Αρχικά αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό στα Player Instructions είναι οτι η κάθε επιλογή που τσεκάρουμε δεν σημένει ένα λογικό "ΚΑΙ".Δηλαδή αν τσεκάρω "HOLD UP BALL" και Passing "DIRECT" , δεν σημένει οτι θα κρατάς την μπάλλα ΚΑΙ θα πασάρεις γρήγορα , κάτι τέτοιο άλλωστε δεν είναι και λογικό.Καταλαβαίνουμε λοιπόν πως υπάρχει ένα διαζευτικό " Η ".Με βάση την παραπάνω λογική μπορούμε να περάσουμε την νοοτροπία στον παίκτη να αντιδρά ανάλογα με τις περιστάσεις.
Για παράδειγμα σε παίκτες με καλή τεχνική κατάρτιση που μπορούν να κρατούν μπάλλα και να ντριμπλάρουν μία καλή χημεία στα Instructions είναι "Run With Ball" και Passing Style ->Direct. Αυτό σημένει πως τρέχα με την μπάλλα σε περίπτωση που βρείς χώρο , αν κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό πάσσαρε γρήγορα.
Επίσης ένας καλός συνδιασμός για ένα αμυντικό χαφ είναι "HOLD UP BALL" , "ΤRY THROUGHT BALL" . Κράτα δηλαδή την μπάλλα (συνήθως ο παίκτης που έχει HOLD UP BALL δεν θα κάνει την μπαλλιά για γκόλ ή την λεγόμενη επιθετική μπαλλιά αλλα κρατάει την μπάλλα και παγώνει το παιχνίδι , συνήθως πασσάρει σε παίκτη της ιδιάς ευθείας με αυτόν ή πιο πίσω) , αλλα σε περίπτωσει που δείς οτι μπορεί να γίνει φάση κάνει και την κάθετη μπαλλιά ή την επιθετική μπαλλιά ή την μπαλλιά για γκόλ.
Υπάρχουν ακόμα πολλοί συνδιασμοί που μπορείτε να κάνετε αναλόγος με τους ποδοσφαιριστές που έχετε στο Roster σας , και τον τρόπο παιχνιδιού.Το ζήτημα σε αυτό το topic δεν είναι να αναφέρουμε τους συνδιασμούς , άλλωστε δεν είναι κάτι στατικό και απόλυτο , αλλά την λογική που υπάρχει στα Player Instructions που πιστεύω πως σας βοήθησα να την κατανοήσετε αρκετά.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Αν μπορέσεις να μου βρεις και τον κατάλληλο συνδυασμό να μην βγάζω 20 σέντρες σε κάθε αγώνα υποκλίνομαι...

Κανένας παίκτης μου ΔΕΝ έχει cross ball , η ομάδα έχει Focus Passing -> through the middle , αρκετοί παίκτες έχουν try through balls και πάλι οι σέντρες , σέντρες, Το δουλέυω σε σύστημα με 4 αμυντικούς ευθεία , 2 κεντρικούς (MC) , 2 εξτρεμ (ΑΜR , AML) με διαγώνιο βελάκι για προώθηση μέσα στην αντίπαλη περιοχή , και 2 SC.
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Spawn_I"]Αν μπορέσεις να μου βρεις και τον κατάλληλο συνδυασμό να μην βγάζω 20 σέντρες σε κάθε αγώνα υποκλίνομαι...

Κανένας παίκτης μου ΔΕΝ έχει cross ball , η ομάδα έχει Focus Passing -> through the middle , αρκετοί παίκτες έχουν try through balls και πάλι οι σέντρες , σέντρες, Το δουλέυω σε σύστημα με 4 αμυντικούς ευθεία , 2 κεντρικούς (MC) , 2 εξτρεμ (ΑΜR , AML) με διαγώνιο βελάκι για προώθηση μέσα στην αντίπαλη περιοχή , και 2 SC.[/quote]

Πρώτα απ'όλα Spawn , σε καμία των περιπτώσεων το 20 δεν μπορείς να το κάνεις 0.Συστήματα σαν το 4-4-2 προδιαθέτουν ένα παιχνίδι απο πλάγια με σέντρες , αυτό δεν έχει καμία σχέση βέβαια με το Focus Passing-->Throught The Midde , διότι το παιγνίδι σου μπορεί να γίνεται απο το κέντρο , αλλα δεν μπορείς να αποκλείσης το γεγονός της πάσας στα πλάγια.Απο ότι έχω καταλάβει αμυντικά παίζεις το 4-4-2 Flat και επιθετικά το 4-4-2 Box (ουσιαστικά 4-2-2-2). Αυτο που έχεις να κάνεις είναι να παρατηρήσεις τους παίκτες που βγάζουν περισσοτερες σέντρες.Για να απομονώσεις αυτούς σε Cross Ball , θα τους βάλεις Passing->Short ή Direct , θα τους βγάλεις το Run With Ball.Επίσης τα 2 MC σου θα πρέπει να πασσάρουν Short , για να αποκλείσης το γεγονός κάποιας μακρινής μπαλλιάς στα πλάγια που θα υπάρχουν λογικά σαν παραλλήπτες της μπάλλας τα 2 CF , αφού τα AMR & AML συγκλινουν προς την μεγάλη περιοχή.
Το Thought The Middle Game θα το κρατήσεις.Πρόσεξε το ένα απο τα 2 AM σου να έχουν ικανότητα δημιουργίας φάσης . Πάνω κάτω προσπαθώ να απομονώσω το παιγνίδι σου στο κέντρο με τις παραπάνω οδηγίες .
Αν ήθελες την γνώμη μου δεν συμφωνω με την τακτική που ακολουθείς για το τρόπο παιγνιδιού που ζητάς , είναι σαν να έχεις μία Ferrari και να οδηγάς με όπισθεν.Εσύ θέλεις να παίξεις με κάθετες μπαλλιες απο το κέντρο , παράτα το 4-4-2 , διάλεξε ένα σύστημα με γεμάτο κέντρο, το 4-4-2 είναι σύστημα για δυνατά άκρα εσύ την δύναμη σου και την λογική ανάπτυξης σου θέλεις να την πάς στο κέντρο.Η λογική σου δεν τεριάζει με 4-4-2 παρόλο το βελάκι προς τα μέσα στους AMR & AML.
Παρ όλα αυτά δοκίμασε τα παραπάνω , βέβαια με μια απλή ματιά δεν μπορώ να κάνω το μαύρο - άσπρο , θα προτιμούσα να μου στήλεις όλο το Instruction με τον κάθε παίκτη ξεχωριστά , γιατί όλα παίζουν ρόλο....
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

To κουφό είναι ότι αυτό το σύστημα λειτουργεί αρκετά καλά με ομάδες μικρές/μεσαίες και παίκτες μέσης δυναμικότητας. Το ίδιο σύστημα με Real , Man. Utd. δεν τραβάει. Θα κοιτάξω να στο στείλω κάποια στιγμή σαν tactic να το τεστάρεις...

Σε γενικές γραμμές προσπαθώ όταν επιτίθομαι (η άμυνα δε με ενδιαφέρει , να βάζω περισσότερα από όσα τρώω και είμαστε ΟΚ :D ) να αδειάζω την αντίπαλη άμυνα με τα forward runs των striker (ανοίγονται στα πλάγια και χωρίς βελάκια). Εκεί τους ακολουθούν οι αντίπαλοι κεντρικοί αμυντικοί , οπότε παίζοντας με τα ΑΜ σαν κρυφούς κυνηγούς ζητάω ή την κάθετη μπαλιά από το κέντρο ή την πλάγια πάσα (ή και σέντρα , αλλά συνήθως πάσα λόγω μικρής απόστασης ) από τα Sc που έχουν ανοιχτεί προς τα ΑΜ που έχουν γίνει πια SC.

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις την τρικυμία εν κρανίω που με οδηγεί ενώ μανατζερίζω... :D
User avatar
Nikkis
Trialist
Trialist
Posts: 23
Joined: Fri Apr 23, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pedia....eksartatai kai apo to teamwork kai to workrate ton paikton sas...

an exoun xamila pososta se afta den tha akolouthoun pista ta instructions
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ego pali parakalao na vgazoun ssnexeia sentres (mpenza de xanei kefalia)
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

[quote="Nikkis"]pedia....eksartatai kai apo to teamwork kai to workrate ton paikton sas...

an exoun xamila pososta se afta den tha akolouthoun pista ta instructions[/quote]

[alefas speakin']Εμένα να ακούς. Δεν υπάρχει περίπτωση ομάδα που μανατζάρω να παρακούει τις εντολές μου. Με μένα θα γίνουν παικταράδες. Αλλιώς από εμένα θα το βρουν[/alefas speakin']

Βασικά τους ψιλοατομιστάκους τους βγάζω πλάγια έτσι ώστε όταν τους πιάσει η τρέλα , να ντριμπλάρουν από πλάγια και αντί να μου αμολήσουν κανά σουτ απο τα 35 yards να σουτάρουν από μέσα και διαγώνια. Έτσι σε πιθανή απόκρουση του αντίπαλου τερματζή να έχω τρεις παικτούρ στο Rebound...
Post Reply

Return to “Τακτικές CM”