[CM4 02/03] ALX

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
nikolius
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri May 30, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιδιά τι γνώμη έχετε για το ALX Calculator?
Thrasso τι πιστευεις είναι καλύτερο για μικρή ομάδα ενιαίο πρόγραμμα προπονησης ή αλλο για επιθετικους, αλλο για αμυντικους κλπ?
Έχω πάρει τα Γιάννενα και τα έχω βρεί μπαστούνια :oops:
Που μπορείς να δείς τι εγκαταστάσεις έχει η ομάδα?
Οταν φτιάχνεις πρόγραμμα το φτιάχνεις για κάθε μέρα(και Κυριακή)?και απλά τους βαζεις rest after match ή έχουν κενό και άλλη μέρα?

Ευχαριστώ
Νίκος
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν,

Για τον Calculator δεν έχω άποψη, δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν το χρειάζομαι κλπ. Χρησιμοποιώ δικά μου προγράμματα. Τι θες να κάνεις με αυτόν;

Τα training facilities της ομάδας τα βλέπεις αν πας στο "financies/information" (όταν κοιτάς την ομάδα σου υπάρχει ένα τέτοιο button ψηλά στην οθόνη). Εκεί είναι στο Overview.

Όσο για τα προπονητικά προγράμματα, προς το παρόν προτιμώ να τα χωρίζω ανάλογα με τη θέση, αφού έχω παρατηρήσει ότι η προπόνηση επηρεάζει τον τρόπο που παίζει ο παίκτης μες στο γήπεδο. Παρόλα αυτά όλα τα προγράμματα που έχω είναι παρόμοια με μόνο μικρές αλλαγές αναλόγως τη θέση. Πχ δε χρειάζεται ένας κοντός και "ξυλοκόπος" αριστερός μπακ να χάνει το χρόνο του με set pieces attacking.

Εγώ αφήνω τις Κυριακές και τις Δευτέρες κενές για να ξεκουράζονται. Τις ημέρες του ματς ούτως ή άλλως οι παίκτες δεν προπονούνται. Επιπλέον, αν επιλέξεις "no training on day after the match" (Πας training --> πάνω αριστερά στο View --> Options), τότε οι παίκτες που αγωνίζονται στο ματς για πάνω από 45 λεπτά δεν προπονούνται την επομένη.
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε Thrassos στο σύγχρονο ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο όλη η ομάδα επιτίθεται και αμύνεται μαζί. Ειδικά στις στημένες φάσεις πρέπει να προπονείτε όλη η ομάδα. Γνώμη μου έτσι; Τώρα δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί η προπόνηση.
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κοίτα, έναν επιθετικό που τον αφήνω μπροστά στις αμυντικές στημένες φάσεις δε χρειάζεται να τον υπερπροπονώ στα set pieces defensive. Για τέτοια παραδείγματα μιλάω.

Όπως είπα παραπάνω, τα προγράμματα που έχω για κάθε θέση είναι πάνω κάτω τα ίδια. Δε βλέπω όμως γιατί ο Γκούμας χρειάζεται να προπονείται στο shooting κλπ. Χάσιμο χρόνου...
nikolius
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri May 30, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ρε παιδιά είναι κάτι πολύ απλό που δεν καταλαβαίνω:
Αν ας πούμε έχεις αφήσει κενές την Κυριακή και τη Δευτέρα και παίζεις αγώνα
1. την Τετάρτη τότε οι παίκτες κάθονται 3 μέρες:Κυριακή,Δευτέρα,Πέμπτη(rest after match)+1 μέρα που χάνουν λόγω μάτς
2.τη Δευτέρα τότε οι παίκτες κάθονται 2 μέρες +1 μέρα που χάνουν λόγω ματς
Γι'αυτό αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να μην έχεις rest στο schedule ώστε να χάνονται δύο μέρες προπόνησης(1ματς+1 rest after match)και αν έχεις δύο αγώνες την εβδομάδα κανεις αναγκαστικά δύο ρεπό(2 μέρες rest after match)

Κάτι αλλο τώρα αν ας πούμε εχεις έναν παίκτη με strengh 3 μπορεί να ανέβει?αν ναι πόσο?και πως?

Όσο αναφορά αυτό που λεει o Trassos συμφωνώ αλλά το βλεπω λίγο δύσκολο όταν ας πούμε έχεις τα Γιάννενα και παίζεις με τον Ολυμπιακό να έχεις την πολυτέλεια να αφήσεις κάποιους επιθετικούς εκτος φάσης όταν χτυπάει κόρνερ ή φάουλ ο Ολυμπιακός οπότε όλοι λίγο πολύ πρέπει να αμύνονται(έτσι νομίζω τουλάχιστον)
apoel_pao
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1455
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

logika to strength aneveni me weight training :-k . ti ine ti ALX
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

to alx einai ena programataki se Excel gia na ipologizeis ti auksanete stin proponisi.
apoel_pao
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1455
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

3eri kapios pou mporo na to vro?
Mike the Cypriot
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 5098
Joined: Thu Sep 19, 2002 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Νέα Σαλαμίνα
Location: Larnaca, Cyprus
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

iparxei se ola ta site tou cm (fan sites) kane search gia "ALX's_CM4_Training_calculator_v0.93.xls"
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="apoel_pirates"]logika to strength aneveni me weight training :-k . ti ine ti ALX[/quote]

ΑΠΟΕΛ_pirates, θα πρότεινα να κοιτάξεις το thread "Ποια attributes επηρεάζει το κάθε session". Όντως το weight training βελτιώνει το strength, το οποίο όμως βελτιώνεται κι από άλλες προπονήσεις.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nikolius, όι παρατηρήσεις σου είναι σωστές. Αν όμως κάνεις κάτι τέτοιο (γεμίσεις όλες τις μέρες), τότε θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με την εξέλιξη των αναπληρωματικών σου.

Οι αναπληρωματικοί ή όποιος παίξει για λιγότερο από 45 λεπτά δεν παίρνει την επόμενη μέρα off.
nikolius
Trialist
Trialist
Posts: 14
Joined: Fri May 30, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thrasso,
έχεις απόλυτο δίκιο.Το δοκίμασα χθές και όσο είχα συνέχεια ματς η εξέλιξη των παικτών ήταν πολύ καλή(δεν έκανα και πολλές αλλαγές)αλλα μόλις υπήρξε μια διακοπή (15 μέρες για Εθνικές) τότε άρχισε το πρόβλημα==>συνεχείς τραυματισμοί που συνέχισαν και όταν το πρωτάθλημα μπήκε σε φυσιολογική πορεία(είχα περίπου τους 17 από τους 32 παίκτες τραυματισμένους).Μέχρι τότε με τα Γιάννενα (2η σεζόν) είχα 4 στις 4 νίκες(Παοκ Η, Ξανθη Α,Πανιώνιος Η, Ιωνικός Α).
-Τι πιστεύεις ότι κάνει αυτή η δυνατότητα να στείλεις τους παίκτες(τους τραυματισμένους) για φυσικοθεραπεία?
- Αν κάποιος παίκτης ειναι unhappy because cant settle in the area τι μπορείς να κάνεις?
-Τι λες αν κάνω πρόγραμμα για αναπληρωματικούς σαν αυτό που έχω για την κύρια ομάδα με δύο μέρες ρεπο?
apoel_pao
First Team Regular
First Team Regular
Posts: 1455
Joined: Tue Apr 29, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

otan mpis sto folder tou cm4, eki me ta training schedules, kai kanis de3i click open as notepad, sou vgazi ti epireazi to ka8e section
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="apoel_pirates"]otan mpis sto folder tou cm4, eki me ta training schedules, kai kanis de3i click open as notepad, sou vgazi ti epireazi to ka8e section[/quote]

Πιστεύω πως αυτά που έχω γράψει στο προαναφερόμενο thread είναι πολύ πιο διαφωτιστικά.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="nikolius"]
-Τι πιστεύεις ότι κάνει αυτή η δυνατότητα να στείλεις τους παίκτες(τους τραυματισμένους) για φυσικοθεραπεία?
- Αν κάποιος παίκτης ειναι unhappy because cant settle in the area τι μπορείς να κάνεις?
-Τι λες αν κάνω πρόγραμμα για αναπληρωματικούς σαν αυτό που έχω για την κύρια ομάδα με δύο μέρες ρεπο?[/quote]

1) Δεν το έχω δοκιμάσει το rehabilitation οπότε δεν ξέρω. Θα το δοκίμαζα αν κάποιος έχει τον ίδιο τραυματισμό να επαναλαμβάνεται συχνά (οπότε μάλλον σημαίνει ότι έχει χρόνιο πρόβλημα).

2) Αυτό δεν έχει και πολλά να κάνει με την προπόνηση. Πάντως αν είναι ξένος, τότε θα έφερνα στην ομάδα άλλον έναν από τη χώρα του.

3) Μπορείς να το δοκιμάσεις. Και οι δικοί μου αναπληρωματικοί έχουν 2 μέρες ξεκούραση.
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”