[CM4 02/03] Απορίες για την προπόνηση

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Konspir,

Προτεινόμενες βελτιώσεις:

1) Την Τετάρτη βάλε overloading defensive στη θέση του set pieces attacking. Μην ανησυχείς τα set pieces και το penalty taking θα βελτιωθούν πάλι (καθώς και τα crossing & heading που βελτιώνονται μαζί τους) και επιπλέον θα έχεις λίγο καλύτερα αποτελέσματα σε marking, tackling και πιο ισορροπημένα σε agility, balance.

Αν παρατηρήσεις ότι δε βάζεις πια τόσα πολλά γκολ από φάουλ ή κόρνερ ή πέναλτυ, τότε άλλαξε το crosses σε set pieces attacking (μετά που θα κάνεις την παραπάνω αλλαγή).

2) Το finishing και το Long Shots δε βελτιώνονται πολύ με το πρόγραμμά σου (βελτιώνονται πολύ λίγο). Προσπάθησα να αλλάξω την κατάσταση βάζοντας shooting αντί για penalties την Παρασκευή. Τα attributes του shooting δεν παρουσίασαν θεαματική άνοδο, αλλά πιστεύω ότι με αυτήν την αλλαγή οι επιθετικοί σου θα γίνουν λιγότερο χασογκόληδες στα ματς. Δοκίμασέ το. Από την άλλη αυτή η αλλαγή δεν είναι απαραίτητη πχ για τους κεντρικούς αμυντικούς. Σε αυτούς άσε το Penalties που βοηθά και το heading τους.

3) Καλό είναι ένα από τα penalties και set pieces attacking να υπάρχει γενικά στο πρόγραμμά σου.

Σύνοψη:
- Την Tετάρτη άλλαξε ένα εκ των crosses ή set pieces(A) σε overl(D).
- Για τους επιθετικούς άλλαξε το penalties σε shooting.
- Μη μένει ο ίδιος παίκτης με ούτε set pieces(A), ούτε penalties.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα. Το θέμα δυστυχώς είναι από μόνο του μπερδεμένο. Ρώτα με αν έχεις απορίες.



ΥΓ. Πραγματικά ενδιαφέρουσα η μέθοδός σου. Εγώ προς το παρόν προσπαθώ να συνδέσω τις βελτιώσεις με τα νούμερα των ".tat" files. Kαι ναι μεν έχω βρει πάνω κάτω ποια χαρακτηριστικά συμπεριλαμβάνονται σε κάθε Area of Improvement (πχ το tackling και το marking είναι στο movement), αλλά οι μονάδες που πρέπει να μαζευτούν για να βελτιωθούν τα χαρακτηριστικά είναι πιο tricky. Anyway...
konspir2
Coach
Coach
Posts: 2673
Joined: Wed Nov 20, 2002 12:00 am
Location: Ανάκασα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θράσσο αποφάσισα να φτιάξω ένα πρόγραμμα για αμυντικούς και ένα για επιθετικούς....

Θα είναι βασικά ίδια μεταξύ τους (με βάση το άθροισμα των ratings που σου είπα παραπάνω), αλλά θα έχουν 3-4 μικροαλλαγές που όμως, με βάση αυτά που μου είπες κι εσύ, μπορεί να κάνουν διαφορά....

Όταν τα καταρτίσω θα τα δεις εδώ ::wink: ::wink:
« H ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν»

Μαδάρες μου Χανιώτικες, κορφές του Ψηλορείτη, και Λασιθιώτικα βουνά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΡΜΗ ΚΡΗΤΗ

25.500
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”