[CM4 02/03] Ποιές κατηγορίες προπόνησης χαρακτηρίζονται ώς &

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Θα ήθελα να μου πείτε, ποίες απο τις κατηγορίες προπόνησεις θεωρούνται
πιό βαριές απο τις άλλες.Αν θέλετε ποστάρετε και τις ελαφριές.

Υ.Γ. Παίζει ρόλο το facilities status για τους τραυματισμούς της ομάδας?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ζόρικες είναι καταρχάς οι προπονήσεις που είναι πολύ απαιτητικές σε fitness. Αυτές είναι οι εξής:

Cross Country
Sprints
-----------------------
5_a_side_large
training match
weight training
closing down

Δευτερευόντως, ζόρικες είναι οι προπονήσεις οι οποίες προσπαθούν να μάθουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα στους παίκτες:

Overloading (A) + (D)
Set Pieces (D)
--------------------------
5_a_side_small



Τέλος, οι ελαφριές προπονήσεις είναι αυτές που δεν είναι πολύ απαιτητικές από fitness....

Tactical training
---------------------------
Crosses
---------------------------
Set Pieces (A)


.... ή αυτές που είναι σχετικά απλές στις συνέπειές τους (δεν προσβλέπουν σε μεγάλες γενικές βελτιώσεις)

Shadow play
Agility
Shooting
Heading
Technique
Penalties

Και τέλος υπάρχει και το Pig in the middle, το οποίο θεωρητικά είναι χαλαρωτικό (αν πιστέψουμε την περιγραφή που δίνει η SI) αλλά κουράζει τους παίκτες σωματικά (στα ίδια επίπεδα με το closing down).

Όσο για τους τραυματισμούς και τα facilities: αυτό είναι πολύ περίπλοκο θέμα αφού τα injuries και η σχέση τους με το υπόλοιπο παιχνίδι αλλάζουν από EP σε ΕΡ. Θεωρητικά θα έλεγα ότι μάλλον θα υπάρχει σχέση, αλλά πρακτικά κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να το τεστάρω κι έτσι δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά.
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Οι τραυματισμοί που μπορεί να έχει ένας παίκτης σε μία χρονιά επιρεάζουν αρνητικά το injury pron. του , ή δεν έχει σημασία . Για παράδειγμα μπορεί ένας παίκτης που μου τραυματίστικε π.χ. 5 φορές όλη τη σεζον , του χρόνου να είναι πιο εύκολος στους τραυματισκμούς;Με λίγα λόγια μπορεί να καταστραφή;
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

To injury proneness των παικτών είναι δυνατόν να αλλάξει, αλλά αυτό δε συμβαίνει και πολύ συχνά.

Αυτό που μπορεί σίγουρα να επηρεάσει έναν παίκτη είναι αν αποκτήσει κάποιο συγκεκριμένο χρόνιο πρόβλημα (ο ίδιος τραυματισμός ξανά και ξανά). Για αυτό υπάρχει και η επιλογή "send player to rehabilitation", αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για να ξέρω αν είναι effective.

Δεν ξέρω αν πολλοί διαφορετικοί τραυματισμοί μπορεί να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Οπότε η γενική απάντηση είναι "Ναι".

Επιπλέον μάλλον υπάρχουν και καταστροφικοί τραματισμοί "μια και έξω", αφού έχω ακούσει ότι κάποιοι έχουν παίκτες που αποφασίζουν να εγκαταλείψουν την αγωνιστική δράση μετά από κάποιον σοβαρό τραυματισμό.
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Thrasso με βάση το EP4 και την μελέτη που έχεις κάνει, μέχρι πόσους τραυματισμούς σε μια χρονιά , μπορούμε να μιλάμε για φυσιολογικά πλαίσια?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αυτό είναι πολύ δύσκολο να ελεγχθεί γιατί εξαρτάται από πολλές παραμέτρους όπως natural fitness των παικτών, injury proneness, αγωνιστικό πρόγραμμα, προπόνηση κλπ.

Θα έλεγα ότι ο μόνος που μπορεί να αποφασίσει αν οι τραυματισμοί στην ομάδα σου κυμαίνονται σε ικανοποιητικά χαμηλό επίπεδο είσαι εσύ ο ίδιος.

Αν από την άλλη θες να αποφασίσεις αν οι τραυματισμοί κυμαίνονται σε ρεαλιστικά επίπεδα ή όχι, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συγκρίνεις τους τραυματισμούς που έχεις με αυτούς που συμβαίνουν σε μια ομάδα in real life. Σημείωσε όμως ότι για τη συχνότητα των τραυματισμών στο παιχνίδι η SI έχει λάβει κυρίως υπόψη τους τραυματισμούς στο Αγγλικό πρωτάθλημα, που συμβαίνει να είναι αρκετά περισσότεροι από αυτούς στο ελληνικό.

Από εκεί και πέρα είναι δυνατόν και με το ΕΡ4 να πέσει η ομάδα σου σε successive injuries period, δηλαδή για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να υπάρχουν υπερβολικά πολλοί τραυματισμοί σε μια ομάδα (bad luck). Αυτό δεν είναι bug, συμβαίνει και IRL και η SI το θεωρεί ρεαλιστικό (κι εγώ το ίδιο).
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Με τί στύλ προπόνησης μπορώ να μειώσω τους τραυματισμούς μου; Πάντα μιλάω για μέσα στη σεζόν.Που να δώσω βάση πιο πολύ, στο Fitness ή στα Technique Skills;
Σου έχω πρήξει τα απίδια ::lol: .... το ξέρω , αλλα θέλω συμβουλές.
Α και το άλλο. Στο Train On Match Day δεν έχω βάλει check , και μου έβγαλε τραυματισμό παίκτη πρίν απο το match με ημερομηνία του Match Day (ο παίκτης είναι βασικός). Είναι bug?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το fitness θα πρέπει να είναι ούτε πολύ υψηλό ούτε πολύ χαμηλό. Μπορείς να δοκιμάσεις αρχικά να έχεις ένα βαρύ ένα μέτριο κι ένα ελαφρύ (ή άλλο ένα μέτριο) πρόγραμμα την ημέρα. Αλλά από εκεί και πέρα trial και error.

Μη σε απασχολεί το ότι ρωτάς, για αυτό είμαστε εδώ, ό,τι ξέρουμε θα το απαντήσουμε. ::wink:

Ναι, το τελευταίο που λες είναι bug. Διορθώθηκε (από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω) στο EP4.
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές =D>
Το trial και error δεν κατάλαβα :-k
Όσο για το Bug μου το βγάζει με εγκατεστημένο το EP4. Άρα μάλλον δεν το διορθώσαν. Πιστεύω πως δεν υπάρχει η περίπτωση προγραμμαριστικού λάθους να μην είναι τσεκαρισμένο το Train on Match Day και αυτή να κάνουν προπόνηση.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τrial and error: αρχίζεις με ένα πρόγραμμα προπόνησης και παρατηρείς τη συχνότητα τραυματισμών στην ομάδα σου. Μετά το αλλάζεις προς το λίγο πιο ελαφρύ και προσπαθείς να δεις αν οι τρυματισμοί γενικά μειώθηκαν κλπ.

Το bug ήταν πως όταν ο υπολογιστής αποφάσιζε για έναν παίκτη αν θα τραυματιστεί, δε γινόταν έλεγχος πρώτα να δουν αν ο παίκτης προπονείται (αν θυμάμαι καλά).

Αυτό το κοιτάξανε σίγουρα για το ΕΡ4, τώρα αν διορθώθηκε τελείως δε γνωρίζω. Μου κάνει εντύπωση που έχεις ακόμα αυτό το bug, δεν έχω ακούσει κάποιον άλλο να λέει πως το έχει με ΕΡ4. Ίσως σου διορθωθεί μόνο αν αρχίσεις νέο παιχνίδι με ΕΡ4.
User avatar
Bazelos1978
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 429
Joined: Mon Jun 09, 2003 11:00 pm
Location: Mia fora ki ena kairo Kiffisia... Tora Orlando, FL
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ThrassosSevvas"]
Για αυτό υπάρχει και η επιλογή "send player to rehabilitation", αν και δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για να ξέρω αν είναι effective.[/quote]

Sto CM4 den to exo(eixa prepei na leo afou exo na paikso mia ebdomada ::lol: ) dokimasei... Pantos sto CM 01/02 douleue(h toulaxiston nomizo oti mou douleue)...
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”