[CM4 02/03] Training me EP5

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχεις λάθος. Αυτό είναι το reputation. Το influence εκτός από mental χαρακτηριστικό ότι είναι ηγετική φυσιογνωμία είναι και το πως η απόδοση του επηρεάζει την ομάδα. Αν δηλαδή ο παίχτης αυτός μπει π.χ σαν αλλαγή και είναι καλός θα έχει αντίκτυπο στην ομάδα.

Σε μια προπόνηση είναι κάτι που το αναπτύσσει ένας παίχτης. Διάβασε και το manual που έχει ακριβή ορισμό του attribute.
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
User avatar
gerokost
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 396
Joined: Wed Apr 09, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Location: Everywhere !
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Understood.Thanks για το quick reply και την εξήγηση στο πως λειτουργεί αυτό το χαρακτηριστικό στους παίχτες. =D>
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

gerokost,

To influence είναι όπως το περιέγραψε ο Greco. Έχεις δίκιο ότι είναι καλή ιδέα να βάζεις κάποιον με μεγάλο influence αρχηγό, αρκεί να είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία (μη βάλεις κανέναν εικοσάρη) και να είναι αρκετά χρόνια στην ομάδα.

Αν θες να δεις ποιά training sessions βελτιώνουν το influence, πήγαινε στους CM οδηγούς να βρεις το άρθρο μου για την προπόνηση ή στο CM Discussion (το αγγλόφωνο φόρουμ).
User avatar
gkara
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Thu Jul 31, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thrasso ,
mporoyme na kanoyme kati me thn proponhsh wste h meiwsh toy positioning na einai oso to dynaton mikroterh ?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ίσως, αλλά δεν ξέρω πώς. Δοκιμάζοντας διάφορα προγράμματα στους αμυντικούς παρατήρησα ότι με κάποια από αυτά το Positioning έπεφτε πιο αργά. Δυστυχώς δε μιλάμε για τεράστιες διαφορές, μιλάμε για καθυστέρηση μερικών μηνών παραπάνω. Και τα προγράμματα αυτά ήταν συνήθως πολύ μέτρια προγράμματα που δεν αξίζει να τα χρησιμοποιήσει κανείς.

Το θέμα είναι ότι τελικά δε μπορώ να βρω κάποιο pattern για το ποιά προγράμματα ρίχνουν το Positioning πιο λίγο.
User avatar
gkara
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Thu Jul 31, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thrasso ,
oi scouts moy vrikane ena paixth DLC 30 xronon (eimai ioynios 2005) poy eixe positioning 18 - mipos dhladh i ptwsh toy positioning den einai << telesidikh >> ?

kai kati akoma , ayto poy eipes oti tha bgaleis to programma proponhshs thn Trith , poia Trith ennooyses ? (de se piezoyme vevaia :mrgreen: )
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μπορεί να μην το έχουν όλοι οι αμυντικοί το πρόβλημα, το έχουν όμως οι περισσότεροι. Ας πούμε στον Παναθηναϊκό το έχουν οι Φύσσας, Γκούμας, Σάριτς, ακόμα κι ο Μπασινάς που είναι DM C. Τα 2 πρώτα χρόνια όμως τέτοιο πρόβλημα ΔΕΝ αντιμετωπίζουν οι Σεϊταρίδης και Κυργιάκος (δεν ξέρω τι γίνεται αργότερα με αυτούς).
Στα SI fora έχουν γίνει πειράματα και έχει βρεθεί ότι μετά από 16 χρονιές το Positioning είναι στατιστικά πολύ πεσμένο σε σχέση με ό,τι ήταν την πρώτη χρονιά.

Το άρθρο θα βγει...όταν είναι έτοιμο. Το θέμα είναι ότι νομίζω ότι βρήκα ένα επιπλέον bug στην προπόνηση και περιμένω input από την SI. Μάλλον πάντως θα βγει τη Δευτέρα ούτως ή άλλως.
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο με τη συγκεκριμένη συζήτηση αλλά είπα να μην ανοίξω νέο topic! μόλις πάρω την απάντηση μπορείτε να σβήσετε τα posts μου εδώ. ::wink:

λοιπόν. άρχισα νέα χρονιά με το ep4 με τον Παναθηναϊκό. όλα καλά.. έκανα δικό μου σύστημα προπόνησης(χωρίς να ξέρω φυσικά) και έβλεπα αλλαγές στην απόδοση των παικτών προς το καλύτερο. όμως μετά τα Χριστούγεννα 3-4 παίκτες(Μπασινάς, Boateng, Olisadebe και κάποιες φορές ο Henriksen) είναι συνέχεια "Tired after his last match" & "Feeling Jaded".. φταίει η προπόνηση? την έκανα save και αν κάποιος είναι πρόθυμος να κοιτάξει τι λάθος υπάρχει, μπορώ να του τη στείλω. μη νομίζετε ότι είναι κανονική προπόνηση..επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω από αυτά..κατά λάθος την έφτιαξα! ::roll: μια pic έχω και είναι 182Kb!
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μάλλον φταίει το ότι δεν τους ξεκουράζεις συχνά. Στα πολύ εύκολα παιχνίδια μην τους βάζεις να παίζουν για να παίρνουν ανάσες.
Επίσης δώσε διακοπές στους παίκτες σου το επόμενο καλοκαίρι, περίπου 5 εβδομάδες.

ΥΓ. gkara, η αγγλική έκδοση του άρθρου είναι ήδη στο CM Discussion (το αγγλόφωνο φόρουμ), σε λίγες μέρες θα δείτε και την ελληνική.
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]Μάλλον φταίει το ότι δεν τους ξεκουράζεις συχνά.[/quote]

Τι εννοείς συχνά? Κάθε πότε και τι να κάνω δηλαδή? ::roll:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ThrassosSevvas"]Στα πολύ εύκολα παιχνίδια μην τους βάζεις να παίζουν, για να παίρνουν ανάσες.
Επίσης δώσε διακοπές στους παίκτες σου το επόμενο καλοκαίρι, περίπου 5 εβδομάδες.
[/quote]
User avatar
giannis-G13
Backup
Backup
Posts: 836
Joined: Thu Apr 10, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Ανόρθωση Αμμοχώστου
Location: Ζωγράφου - Αθήνα / Πάφος - Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ά! εντάξει..τώρα σε εννόησα! ::idea:

ευχαριστώ! :8:
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 1911 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908
User avatar
gkara
Trialist
Trialist
Posts: 77
Joined: Thu Jul 31, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thrasso , den ton exo diavasei akoma ton odhgo , alla ek prwths opsews fainetai organwmenos kai eykolodiavastos . Eyxaristoyme.
User avatar
OFI4EVER
Backup
Backup
Posts: 995
Joined: Mon Aug 04, 2003 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: ΟΦΗ
Αγαπημένη Ομάδα: ΟΦΗ
facebook προφίλ: Van der Fragk
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ego xero oti me to EP 2 mporousa na kano allages sto training kai sugkekrimena sto General eno me to EP 5 oxi
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

OFI4EVER, κανονικά θα έπρεπε να σου δημιουργεί ένα General modified_1 schedule όταν προσπαθείς να αλλάξεις το General training.

Αν αυτό δε λειτουργεί, προσπάθησε την παρακάτω ακολουθία:
1) Πήγαινε στο training overview screen
2) Πάτα "Schedules"
3) Πάτα "New"
4) Εμφανίζεται ένα παράθυρο για να δώσεις το όνομα του schedule. Δώσε το όνομα.
5) Σε βγάζει στο general training schedule. Κάνε τις αλλαγές/προσθήκες που θες.
6) Πάτα "Confirm"
7) Σε βγάζει στο Squad Screen. Πάτα "Training".
8) Τώρα θα πρέπει στα δεξιά να βλέπεις το νέο σου schedule με την ονομασία που του έδωσες.

Αν το παραπάνω δε λειτουργήσει και έχεις το παιχνίδι original, τότε ξαναπές μου.
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”