[CM4 03/04] Training Morning-Afternoon

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Αναφορικά Thrasso , για να έχω και μία έσθηση του χρόνου μπορείς να μου πείς πόσο διαρκεια έχει περίπου το κάθε part της προπόνησης.
Νωρίς Πρωί - Αργά Πρωί - Απόγευμα. Αν γνωρίζεις και τι ώρες πάνω κάτω θα ήταν καλά...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν έχω ιδέα. Αλλά δεν έχει σημασία με τον τρόπο που λειτουργεί η προπόνηση αυτήν τη στιγμή. Γιατί σε ενδιαφέρει?
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

π.χ.
Monday Pig in the middle - ClosingDown - Agility


Αν για παράδειγμα η απογευματινή έχει διάρκεια όσο οι δύο πρωινές μαζί , γιατί να χαραμίσω τσάμπα το απόγευμα για Agility.Το παράδειγμα ήταν τυχαίο
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μη σε ενοχλει η σειρά με την οποία τα βάζεις. Δεν έχω παρατηρήσει να παίζει κάποιο ρόλο. Ρόλο παίζουν μόνο το ημερήσιο και το εβδομαδιαίο σύνολο.
User avatar
DIEGO-4
Amateur
Amateur
Posts: 243
Joined: Tue Feb 11, 2003 12:00 am
Location: ΘΥΡΑ 4α ΓΗΠΕΔΟΥ ΤΟΥΜΠΑΣ
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="ThrassosSevvas"]Μη σε ενοχλει η σειρά με την οποία τα βάζεις. Δεν έχω παρατηρήσει να παίζει κάποιο ρόλο. Ρόλο παίζουν μόνο το ημερήσιο και το εβδομαδιαίο σύνολο.[/quote]
Μπορείς να μου μιλήσεις λίγο για αυτά τα σύνολα? Είναι το λεγόμενο 14 που λέγαμε?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Είναι πιο πολύπλοκο.
Ας πούμε 5-7 μονάδες είναι αρκετά για ΤG_Tactics (Off the Ball, Positioning, Decisions, Influence), αλλά τα TG_Movement (Marking, Tackling, Off the Ball, Positioning) χρειάζονται παραπάνω μονάδες. H κάθε κατηγορία χρειάζεται διαφορετικό αριθμό μονάδων.
Αλλά και πάλι δεν είναι τόσο απλό, αφού δεν παίζει ρόλο μονάχα το πόσο προπονείς μια κατηγορία μια συγκεκριμένη μέρα, αλλά και το πόσο προπονείς τις υπόλοιπες κατηγορίες. Ας πούμε αν έχουν τα TG_tactics 5 και τα υπόλοιπα 0. αυτό είναι καλύτερο για το Decisions από το να έχει το TG_Tactics 5 και οι υπόλοιπες κατηγορίες επίσης 5.....Δηλαδή όλα είναι θέμα σωστής ισορροπίας.

Πάντως τις περισσότερες μονάδες τις χρειάζονται τα TG_Fitness, μετά τα TG_Movement, met;a to TG_Ball Control, ενώ τις λιγότερες τις χρειάζεται το TG_Shooting (από 4 και πάνω αρχίζει να δίνει κέρδος).

Τελικά όλα αυτά μπορούν μόνο να χρησιμοποιηθούν στο περίπου και στη συνέχεια η θεωρία δίνει τη θέση της στο πείραμα για να βγει ένα καλό schedule.
Post Reply

Return to “Προπόνηση CM”