[CM4 03/04] Kariera stin evropi.sav

Πείτε για τα πρωταθλήματα, τα κύπελλα, τις "κόντρες" στην Ευρώπη που ζείτε στον κόσμο του CM...Γράψτε ΙΣΤΟΡΙΑ!
Post Reply
User avatar
Triker
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Dec 23, 2003 12:00 am
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδή είμαι από τους τύπους που βαριέται να παίζει μέχρι το 2009 με την ίδια ομάδα, σκέφτηκα να αρχίσω ένα game προπονητικής καριέρας. Δεν θα είμαι ο καλός και πιστός προπονητής. Θα πηγαίνω όπου με ζητάνε, αρκεί να είναι μεγαλύτερη ομάδα απο αυτή που βρίσκομαι. Έβαλα λοιπόν medium db, επέλεξα αγγλικό, γαλλικό, ισπανικό, ολλανδικό, ιταλικό, ελληνικό και γερμανικό πρωτάθλημα (μόνο α' κατηγορία για να μη σέρνετε το μηχανάκι) και αποφάσισα να ξεκινήσω από το πιο αμφίρροπο (κατα την άποψή μου) πρωτάθλημα, το γαλλικό. Πήρα την Auxerre, μια ομάδα με καλό σύνολο από πιτσιρικάδες. Όπως ήταν αναμενόμενο ένας από τους Mexes, Kapo, Cisse θα έφευγε. Τελικά μοσχοπούλησα τον Cisse στην Depor για €14.000.000 (7 μπροστά και 7 με 24 δόσεις). Ανανέωσα το συμβόλαιο του Mexes (δεν υπάρχουν πολλά τέτοια centre-back) ενώ θα μπορούσα να εξαργυρώσω και τον Kapo για €15.000.000 αλλά φυσικά δεν το έκανα για να μη διαλύσουμε. Στην πορεία πούλησα τον Tainio αφού αγόρασα τον Kallstrom και τα φράγκα που έμειναν τα έριξα για έναν άλλο πιτσιρικά, τον Αργεντίνο striker Carignano της Colon.
Μετά τις πρώτες 12 αγωνιστικές η ομάδα οδηγεί το πρωτάθλημα, έχωντας σπείρει τον τρόμο σε διάφορες αντικειμενικά καλύτερες ομάδες (5αρα στη Monaco, 2-3 τη Nantes, 2-0 την ParisSG) ενώ μετράμε μόλις μια ήττα στην 3η αγωνιστική εκτός έδρας από τη Lyon (αυτός ο Govou φταίει για όλα). Η μόνη αποτυχία ως τώρα ήταν ο πρόωρος αποκλεισμός από το Leagu cup από την Toulouse στα πεναλτυ (1-1 μετά την παράταση). Σημειώνω πως έπαιζα με αρκετούς αναπληρωματικούς για λόγους ξεκούρασης των βασικών.
Χρησιμοποιώ σύστημα 4-4-2 με παιχνίδι στις πτέρυγες (Kalou, Akale κανουν φοβερή δουλειά) συνήθως normal mentality (εκτός των wingers και του forward που έχουν μόνιμα attacking, και των 2 centre-back που είναι πάντα ultra-defensive με man2man στον αντίπαλο SC) και attacking runs από τους wingers και τον striker. H βασική ομάδα είναι:
GK Cool
DR Radet
DL Jaures
DC Boumsong
DC Mexes
MR Kalou
ML Akale
DMC Mathis
AMC Kallstrom
FC Kapo
SC Carignano ή Benjani

Screenshots πολύ σύντομα!
Έβαλες run with ball στο Munitis?!?
User avatar
Triker
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Dec 23, 2003 12:00 am
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

04.01.2004

Η Auxerre είναι πρωταθλήτρια χειμώνα! Η συνέχεια προβλέπεται να είναι δραματική, αφου η ParisSG ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής (-1 βαθμό). Και οι 2 ομάδες είναι αήττητες πάνω από 15 παιχνίδια.
Υπάρχει εξέλιξη και στα μεταγραφικά, όπου ο Kapo αρνήθηκε να ανανεώσει το συμβόλαιό του και υπέγραψε στη Milan. Ο αντικαταστάτης όμως έχει κιολας αφιχθεί και ακούει στο όνομα Alexander Farnerud. Να 'ναι καλά ο scouter που τον ανακάλυψε. Ο πρωτοεμφανιζόμενος κος Farnerud σκόραρε 2 γκολ σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής στο κύπελλο.

Ας πάρω φέτος το πρωτάθλημα και... μη τον είδατε το Γιακουμή! Τον περιμένουν τα μεγάλα σαλόνια!

To be continued...
Έβαλες run with ball στο Munitis?!?
aekakias
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 267
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Location: Ελλαδα,Τριπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πολυ ενδιαφερον ιστορια!!με τα λεφτα απο τη μεταγραφη του σισε θα μπορουσυς να παρεις και τον cavenaghi h τον tevez αν εχεις ακουστα.ποιος ειναι ο πρωτος σκορερ σου???
sometimes when i look deep in your eyes , i swear i can see your soul
User avatar
Triker
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Dec 23, 2003 12:00 am
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

O Kapo με 17 goals μέχρι τώρα. Τους ξέρω αυτούς αλλά αγοράζω παίκτες από scout reports μονο :)
Έβαλες run with ball στο Munitis?!?
aekakias
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 267
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Location: Ελλαδα,Τριπολη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το να αγοραζεις παικτες μονο απο scout report ειναι πολυ ρεαλιστικο και τιμιο.Και πιστευω πως μονο τοτε αξιζεις ενα πρωταθλημα δικαια.

Περιμενουμε συνεχεια!!
sometimes when i look deep in your eyes , i swear i can see your soul
User avatar
Triker
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Dec 23, 2003 12:00 am
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Η ομάδα είναι φορμαρισμένη. Κερδίζουμε τη Lyon με 5-3(!), τη Monaco 3-0 όπως και τη Renne. Αν όμως καβαλίσεις το καλάμι σκοντάφτεις πιο εύκολα. Έτσι, ένα παιχνίδι πριν το derby με την Paris, υποδεχόμαστε τη Nantes. Στο ημίχρονο προηγούμασταν 1-0. «Ξέρω ένα φοβερό μπιστρό στο Saint-Germain, θα φάμε καλά!», είπα στο βοηθό μου, τον Alain Fiard. Στο 48’ χάναμε 1-2, που ήταν και το τελικό σκορ.
Η Paris μας πέρασε και τώρα βρίσκεται 1η, ένα βαθμό μπροστά.
Ευτυχώς στο Παρίσι δε “φάγαμε” καλά. Στο 8’ λεπτό, ο Mathis έκλεψε τη μπάλα από τον Boskovic κι έβγαλε μια διεκδικούμενη μπαλιά στον Kapo. O Kapo πέρασε ανάμεσα από δυο αμυντικούς, τον keeper και... 0-1! Super ξεκίνημα. Το παιχνίδι άναψε και δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Νεύρα, πολλά φάουλ και διακοπές. Το 2ο ημίχρονο άρχισε πιο δυνατά, με την Paris να έχει τον πρώτο λόγο και να ισοφαρίζει με τον σύνηθη ύποπτο Pauleta μόλις στο 8’ της επανάληψης... “τι διαβολική σύμπτωση φίλε Alain, το bistro λέγεται 8”. Τελικό αποτέλεσμα 1-1.
Η έκβαση του πρωταθλήματος ήταν συγκλονιστική. Την επόμενη αγωνιστική η Paris δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας την Guingamp (1-1) ενώ εμείς με μια μέτρια εμφάνιση κερδίσαμε την Lens 2-0 και ισοβαθμούμε στην κορυφή. Μετά από 2 συνεχόμενες νίκες ήρθαν... 2 συνεχόμενες ήττες. κι όμως δεν έχει χαθεί τίποτα για την Auxerre. H Paris έκανε 2 ισοπαλίες στις αντίστοιχες αγωνιστικές και βρίσκεται ακόμα εντός βολής.
Στο μεταξύ στο UEFA αποκλειστήκαμε στους 16 από τη Valencia. 1-1 & 1-0. Ίσως δεν έπρεπε να δώσω τόσο βάση στην Ευρώπη. Φαίνεται πως θα το πληρώσω στο πρωτάθλημα.
Οι νίκες όμως είναι αλεπάλληλες μέχρι που 3 αγωνιστικές πριν το τέλος η Bastia κόβει βαθμό από την Paris και είμαστε και πάλι ισόβαθμοι. Το κριτήριο ισοβαθμίας όμως δεν είναι τα μεταξύ μας παιχνίδια αλλά (νομίζω) η διαφορά των γκολ! Εκεί η Paris υπερτερεί για λίγο. Οι παίκτες μου, πολύ ταλαντούχοι αλλά όχι πολύ ψημένοι, δεν άντεξαν την πίεση. Στο επόμενο παιχνίδι μας σκόρπισε η Sochaux με 4-0. Παρόλο που η Paris έχασε το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, κατέκτησε το πρωτάθλημα που δεν είχε χαρεί για 10 χρόνια.
1. ParisSG 82β 76υ-26κ +50
2. Auxerre 82β 78υ-32κ +46
4. Strasbourg 69β 62υ-42κ +20

Ο τελικός του French cup με την Montpelier έμοιαζε σαν μια περίληψη του πρωταθλήματος. Φτάσαμε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιαμε. 0-0 στον κανονικό χρόνο, 0-0 στην παράταση και... 7-6 στα πέναλτυ υπέρ της Montpelier μετά από 11 ζευγάρια πέναλτυ.

Τελικά μπορούν να έρθουν τα πάνω κάτω μ’ ένα γκολ... Να πάρεις double ή να μη πάρεις τίποτα. Μόνο η μπάλα ξέρει τι θα γίνει. Όπως και να ‘χει όμως η ομάδα έχει μια δυναμική που μπορεί να την σπρώξει πολύ μπροστά.

Φυσικά, χωρίς έναν τίτλο και χωρίς κάποιο σπουδαίο επίτευγμα στο UEFA δεν μπορώ να περιμένω πως θα καταφέρω να πάρω μεταγραφή σε πιο μεγάλο πρωτάθλημα. Έκανα αίτηση στις παρακάτω ομάδες ανεπυτυχώς: Newcastle, Middlesbrough, Manchester utd (lol), Murcia & Bologna

"Σύντομα κοντά σας με νέα για τη σεζόν 04-05"
Έβαλες run with ball στο Munitis?!?
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Murcia ανέβηκε Primera? Περίεργο μου φαίνεται που δεν σε πήραν
User avatar
Triker
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Dec 23, 2003 12:00 am
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δε ξέρω τι γίνεται αλλά έχω χαλαστεί απίστευτα! Όχι μόνο η Murcia, αλλά τόσο στη σεζόν 04-05 όσο και στην 05-06 με έχουν απορρίψει Como και Rostock. Δεν αναφέρω μεγαλύτερες ομάδες, που όπως και να 'χει θα ψάχνουν για manager με καλύτερο reputation από Good. Τι να πω. Θα δειτε κατορθώματα και θα μου πείτε αν είναι λογικό... Μήπως φταίει πως είμαι Έλληνας (manager's nationality) ή πολύ μικρός (manager's age 29 ετών)? Ή μήπως δεν έχω international reputation?

Μόλις έχω χρόνο και όρεξη θα γράψω για τη σεζόν 04-05 :8:
Έβαλες run with ball στο Munitis?!?
User avatar
Chameleon75
Rotation
Rotation
Posts: 1122
Joined: Wed Sep 17, 2003 11:00 pm
Location: Serres/Italy
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Το nationality παιζει τρομερο ρολο στο αν θα σε παρουν σε αλλης εθνικοτητας ομαδα.Εγω να καταλαβεις αυτη τη στιγμη εχω reputation V.Good εδω και 2 χρονιες,με σωρεια τιτλων στο Ελληνικο πρωταθλημα και με μια πορεια ως τα Ημιτελικα Champions League,και ομως στο ισπανικο πρωταθλημα που εχω βαλει να υπαρχει παραλληλα,ουτε να με φτυσουνε!! Ποια Μουρθια,και ποια Αλμπαθετε μου λες τωρα...
Φρικη!
Του χρονου,πονταρε την πορεια στο Champions League-φτασε τουλαχιστον στους 8-,και θα βελτιωθει η κατασταση...
I'm on a roll,
I'm on a roll this time
I feel my luck could change.
User avatar
Nickpes21
Asst Researcher Αιολικού
Asst Researcher Αιολικού
Posts: 6412
Joined: Tue May 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ, Αιολικος Μυτιληνης
Status: Δε γινεται Δε γινεται τη διαιτα ν'αρχισω, μπροστα στη πρωτη λιχουδια θα σπάσω θα λυγίσω
Location: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου (και 15 μέρες το χρόνο στη πατρίδα!!)
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Οπως ειπε και ο Chameleon75 η Εθνικοτητα παιζει πολυ μεγαλο ρολο.Σαν Ελληνας θα πρεπει να εχεις πολυ υψηλο reputation για να σου κανουν προταση. ::wink:
"Μετά από τις ανακοινώσεις των δυο μεγάλων του Ελληνικού ποδοσφαίρου για τον παραιτηθέντα πρόεδρό της ΕΠΟ κ Γκαγκάτση, η ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ εκπροσωπώντας μία μεγάλη μερίδα φιλάθλων δεν μπορεί να παραμείνει αμέτοχη.

Ως εκ τούτου, συμπάσχουμε για την αποχώρηση του κ. Γκαγκάτση και τρανή απόδειξη αυτού του γεγονότος είναι ότι τα χαρτομάντιλα στην περιοχή της Μαγνησίας ...τελείωσαν!

Ο δε πρόεδρος μας κήρυξε πενθήμερη απεργία πείνας λόγω της ...απρόσμενης κατάθλιψής του".
User avatar
Triker
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Tue Dec 23, 2003 12:00 am
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Χεχε... πρέπει να πατήσω την Liverpool για να μπω στην 8άδα του Champions League...
Έβαλες run with ball στο Munitis?!?
greek_manager
Webmaster
Webmaster
Posts: 11864
Joined: Fri Dec 06, 2002 12:00 am
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός
facebook προφίλ: thkouk
twitter: thkouk
Location: Τρίκαλα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

Δεν είναι και τόσο δύσκολο αυτό!
User avatar
dionysis
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

den exei simasia to nationality. Emena me ton Olympiako me 2 double stis dyo prwtes xronies me pire i chelsea (me ti deyteri protasi ypekypsa...) Kai me ithelan kai alles omades, ethnikes Argentinis, Portogalias, Tourkias, Nigirias kai syllogoi.
User avatar
Sponis
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 25743
Joined: Thu Oct 03, 2002 11:00 pm
Football Manager της ομάδας: Δόξα Δράμας
Αγαπημένη Ομάδα: Manchester United / Π.Α.Ο.
twitter: Sponis
Status: I'm coming... Keep running... Tormenting You!
Location: Under Your Wings and Into Your Arms
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0
Contact:

έρχεται ιστοριούλα που σαν Έλληνας προπονητής ανέλαβα τις τύχες της Εθνικής Αγγλίας :D 8O
User avatar
RedArmy
Banned
Banned
Posts: 12177
Joined: Fri Jun 27, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, BARCA
Location: Κηφισιά
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Elpizw na tous ekapses... :D
No, mean is when I made Jess Mancini ride her bike home after I ass fucked her
Post Reply

Return to “Ιστορίες CM”