Τακτική για conference north

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε !
Post Reply
User avatar
managergod
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Apr 22, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω την cambridge city και δεν μπορώ να βρω μια τακτική για να παίρνω αποτελέσματα. Help!!!!!!!
User avatar
titos
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5242
Joined: Thu Mar 04, 2004 12:00 am
facebook προφίλ: christoforos30uk
Location: Hanwell, London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τώρα για conference είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα. Εκεί γίνεται το έλα να δείς. Δεν μπορεί να υπάρξει μια σταθερή τακτική. :wink: Το λέω απο πείρα...
:protest: ...Φέρτε τον Ντελ Μπόσκε πίσω στην Ρεάλ Μαδρίτης... :protest:
Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Από θέμα συστήματος πιο συνηθισμένο είναι το 4-4-2 που παίζουν σχεδόν όλες οι ομάδες.
3-5-2 παίζουν ελάχιστες ομάδες, γιατί δεν υπάρχουν παίχτες που να παίζουν D/DM. Εκτός αυτού τα εξτρέμ (AM R L) συνήθως είναι από τους καλύτερους παίχτες.
Αν δεν έχεις παίχτες D/DM παίξε το 4-4-2 ή το 4-1-3-2 με ένα DMC.

Στα team instructions μείωσε πολύ το creative freedom. Αν δώσεις σε παίχτες τέτοιου επιπέδου πολύ creative freedom θα προσπαθούν να κάνουν πράγματα που δεν μπορούν :D
Το wide μην το βάζεις πολύ δεξιά, ακόμα και όταν πιέζεις, γιατί θα μένουν πολύ κενοί χώροι, κάτι που στοιχίζει περισσότερο σε μικρές ομάδες.
Το ίδιο ισχύει και για το closing down. Καλύτερα άστο στο own half.
Το tempo βάλτο slow, γενικά εγώ το κάνω αυτό σε όλα τα παιχνίδια.
Στο passing εγώ βάζω short με τη λογική "αυτοί δεν μπορούν να αλλάξουνε μια μπαλία στα 5 μέτρα". Πρέπει να ομολογήσω πάντως ότι πολλά γκολ τα έχω βάλει με μακρινές μπαλιές από την αμυνά (βλέπε παρακάτω στο 'kick 'n run' :D )
Μη βάζεις hard tackling (εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις) γιατί έτσι που δεν ξέρουν οι παίχτες να κάνουν τάκλιν θα φορτωθείς με κάρτες. Έτσι κι αλλιώς θα χεις παρατηρήσει ότι οι κάρτες στις μικρές κατηγορίες είναι περισσότερες από το κανονικό.
Καλή τακτική για τα εκτός έδρας είναι να γυρίζεις προς τα αριστερά το mentality και το defensive line, λίγο προς τα δεξιά το passing (στο mixed όμως) και να τσεκάρεις
το counter attack. Έτσι θα παίξεις το πατροπαράδοτο αγγλικό 'kick 'n run'. Ειδικά αν έχεις ένα γρήγορο επιθετικό θα είναι επιτυχημένη αυτή η τακτική.

Στα player instructions γενικά βάζε τα όλα προς τα αριστερά.
Through ball καλύτερα να μη βάζεις, ακόμα κι αν έχεις παίχτες με καλό passing και creativity. Το πιθανότερο είναι οι επιθετικοί σου να έχουν βγει οφσάιντ μέχρι να πάρουν την πάσα - το παθαίνω συνέχεια.
Long shots και run with ball βάλε σε 1-2 παίχτες αν έχουν καλά στατιστικά (long shots, dribbling - agility - balance). "Καλά" εννοώ από 9 και πάνω!
Cross ball βάλε στα πλάγια χαφ, ακόμα και αν δεν έχουν καλό crossing (αν είναι μέτριοι βάλτους mixed cross ball).
Αν κάποιος αμυντικός έχει καλό crossing βάλτον να παίζει μακρινές μπαλιές προς τους επιθετικούς. Βάλτου direct passing, cross ball και cross from deep.

Α, και μερικές συμβουλές για παίχτες:
- καλό είναι να έχεις τουλάχιστον ένα με καλό dribbling (12-13 και πάνω). Αν παίζει στα άκρα ακόμα καλύτερα, θα τρελάνει τους αντίπαλους αμυντικούς στα forward runs.
- έχω διαπιστώσει ότι καλύτερα είναι να έχεις επιθετικούς γρήγορους (acceleration, pace, stamina) παρά δυνατούς (strength, jumping). Οι γρήγοροι παίχτες γενικά είναι μεγάλο προτέρημα σ'αυτές τις κατηγορίες. Οι ψηλοί επιθετικοί δεν ευννοούνται γιατί απλά δεν υπάρχει κανείς να βγάλει μια σέντρα της προκοπής.
- βρες κάποιον που να έχει καλά free kicks. Με τους τερματοφύλακες αυτούς ότι πάει μέσα γράφει. Εγώ είχα ένα τύπο με free kicks 12 και είχε βάλει 6-7 απευθείας την πρώτη χρονιά.
- ΒΡΕΣ ΚΑΛΟ ΤΕΡΜΑ! :D
- γενικά, μην πολυκοιτάς τα technical attributes. Δε λέω να έχει 2 και 3 παντού, αλλά γενικά σε αυτές τις κατηγορίες πιο σημαντικά είναι τα physical και τα mental που έχουν να κάνουν με το κατά πόσο ο παίχτης "τα δίνει όλα", δλδ τα agression(ειδικά αυτό), bravery, determination, work rate και decisions για δημιουργικούς παίχτες. Σε μένα 2ος σε avg rating και πιο σταθερός παίχτης ήταν ένας ξυλοκόπος DMC που δεν είχε πάνω από 6 σε κανένα technical, είχε όμως πολύ ψηλό agression και bravery.

Σημείωση: τα παραπάνω τα κανα εγώ παίζοντας στην Conference South. Δε σημαίνει ότι είναι ντε και καλά σωστά ! ;) :D
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
User avatar
managergod
Trialist
Trialist
Posts: 28
Joined: Thu Apr 22, 2004 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πρώτον: Σόρυ για το λάθος, η cambridge city ειναι conference south, όχι north.
Δεύτερον ποιός ειναι αυτός ο ξυλοκόπος?
iceburn
Football Legend
Football Legend
Posts: 12423
Joined: Tue Jan 27, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Για να σε βοηθήσω όδο μπορέσω , μπορείς να μου πεις περιληπτικά την εντεκάδα σου?

Βσκ ποιο είναι το αστέρι της ομάδας ... Που έχεις πιο πολλούς παίκτες (Δλδ αν έχεις κανα 5-6 dm π.χ. πες μου γιατι μπορεί να βοηθήσει)

Και επίσης εν γένει η ομάδα έχει γρήγορους η αργούς παιχτες?
pap
Amateur
Amateur
Posts: 119
Joined: Fri Aug 13, 2004 2:31 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Επειδη το εχω ψαξει στην conference north μονο με Lancaster μπορεσα να ανεβω και μαλιστα ευκολα.Ψιλοκαλη ειναι και η Hayes αν θυμαμαι καλα
myle
Hot Prospect
Hot Prospect
Posts: 505
Joined: Sun Apr 24, 2005 9:25 pm
Location: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Μήπως ξέρει κάποιος ποιά ομάδα είναι η πιο δύσκολη. Όχι τίποτα άλλο αλλά τα μεσημέρια του επερχόμενου καλοκαιριού τι να κάνω. Δεν κάνει να πηγαίνουμε για μπάνιο τις μεσημβρινές ώρες :-)
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2005”