Προς ThrassosSevvas και λοιπούς ενδιαφερόμενους

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του CM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
Poetic_Justice
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Feb 05, 2005 7:15 pm
Location: Xaidari
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημέρα και από μένα.
Μερικές ερωτήσεις για τον Θράσσο αλλά και άλλους που γνωρίζουν περισσότερα από μένα.
α)Πως μπορώ να κάνω εικονική προπόνηση για 1-2 season και να βλέπω μετα τα attributes των παικτών και να βλέπω την αποτελέσματικότητα ή μη του προπονητικού προγράμματος που έχω φτιάξει?
β)υπάρχει τρόπος να γνωρίζω πότε έχω περάσει σε overtraining και άρα κάνω κακό στους παίκτες μου?
υπάρχει δηλάδη κάποιο νούμερο όσον αφορά στα points των Training groups (TG) που δεν πρέπει να το περνάμε εβδομαδιαίως η ημερησίως?
Ένα παραδειγμα.αν θελω να ανεβάσω το finishing κάποιον επιθετικών μέχρι πόσα points πρέπει να έχω στο πχ TG_Shooting για να αποδίδει τα μέγιστα η προπόνηση.
Η μήπως τελικά αυτό φαίνεται μόνο με trial and error μέθοδο.
Και ένα τελευταίο
όταν ανεβαίνει μία μονάδα στο ability ενός παίκτη αντιστιχεί σε αύξηση μίας μονάδας ένος attribute ή μήπως σε αύξηση περισσοτερων μονάδων σε ένα attribute ή και σε περισσότερα.Υπαρχει δηλαδή κάποια μαθηματική σχέση αυτών των δύο?
Αυτά προς το πάρον.Ήθελα να ρωτήσω και άλλα αλλά δεν μου έρχονται τώρα,όποτε μάλλον θα με ξαναδείτε σύντομα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]α)Πως μπορώ να κάνω εικονική προπόνηση για 1-2 season και να βλέπω μετα τα attributes των παικτών και να βλέπω την αποτελέσματικότητα ή μη του προπονητικού προγράμματος που έχω φτιάξει?[/quote]

Σημειώνεις τα attributes των παικτών, βάζεις την προπόνηση που θες, βάζεις προπονητές-physios κλπ, λες στον Assistant να μην πουλήσει κανέναν, πηγαίνεις σε Holiday Mode ....και περιμένεις.


[quote]β)υπάρχει τρόπος να γνωρίζω πότε έχω περάσει σε overtraining και άρα κάνω κακό στους παίκτες μου?
υπάρχει δηλάδη κάποιο νούμερο όσον αφορά στα points των Training groups (TG) που δεν πρέπει να το περνάμε εβδομαδιαίως η ημερησίως?[/quote]

Δυστυχώς αυτό είναι διαφορετικό για κάθε παίκτη, για κάθε ομάδα κλπ.
Αs a rule of thumb, φρόντιζε να μην ξεπερνά η Overall μπάρα τη γραμμή (συνήθως την αφήνω αρκετά χαμηλότερα) και από εκεί και πέρα είναι trial and error.

[quote]Ένα παραδειγμα.αν θελω να ανεβάσω το finishing κάποιον επιθετικών μέχρι πόσα points πρέπει να έχω στο πχ TG_Shooting για να αποδίδει τα μέγιστα η προπόνηση.
Η μήπως τελικά αυτό φαίνεται μόνο με trial and error μέθοδο.[/quote]

Trial and error είναι, αλλά υπάρχουν εμπειρικοί κανόνες. Το θέμα είναι ότι το κάθε TG θέλει διαφορετική ποσότητα δουλειάς, αλλά επίσης αν βαρύνεις πολύ κάποιο, αυτό καμιά φορά λειτουργεί εις βάρος των άλλων. Πάντως για το Shooting επιθετικών στο περίπου θα χρειαστείς 1 ή 2 Shoοting (7 μονάδες το καθένα), ένα Overloading Attacking (4 μονάδες) και ίσως λίγες μονάδες ακόμα από εδώ κι από εκεί (ειδικά αν έχει βάλει 1 Shooting).
Αν τους έχεις σε γενικό πρόγραμμα (που συμμετέχουν και αμυντικοί κλπ), τότε βάζεις 1 Shooting και αυξάνεις το "από εδώ κι από εκεί".

[quote]Και ένα τελευταίο
όταν ανεβαίνει μία μονάδα στο ability ενός παίκτη αντιστιχεί σε αύξηση μίας μονάδας ένος attribute ή μήπως σε αύξηση περισσοτερων μονάδων σε ένα attribute ή και σε περισσότερα.Υπαρχει δηλαδή κάποια μαθηματική σχέση αυτών των δύο?[/quote]

Μέχρι και το CM0304, 16 μονάδες MONIMHΣ αύξησης σε attributes αντιστοιχούσαν σε 10 μονάδες Ability, αλλά δε μετρούσε η αύξηση σε όλα τα attributes (κάποια attributes μετρούσαν, κάποια όχι).
Στο FM2005 έχει γίνει το πράγμα πιο περίπλοκο, αφού μετρούν σχεδόν όλα τα attributes, αλλά με weighted τρόπο (= η ΜΟΝΙΜΗ βελτίωση ΔΥΟ μονάδων σε ένα attribute αντιστοιχεί σε αύξηση Wi*ΔΥΟ του Ability, όπου το Wi εξαρτάται από το ποιό είναι το attribute και σε ποιά θέση αγωνίζεται ο παίκτης).

Όταν λέω ΜΟΝΙΜΗ αύξηση, εννοώ ότι οι βελτιώσεις των attributes χωρίζονται σε μόνιμες (που θα παραμείνουν, αυτές ανεβάζουν το Ability) και temporary (που θα εξαφανιστούν σε λίγες εβδομάδες, αυτές δεν ανεβάζουν το Ability, αλλά δείχνουν αν ο παίκτης είναι σε φόρμα κλπ).

Ωραίες ερωτήσεις. 8)
Poetic_Justice
Trialist
Trialist
Posts: 2
Joined: Sat Feb 05, 2005 7:15 pm
Location: Xaidari
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ωραίες απαντήσεις :-D
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου,πολύ χρήσιμα αυτά που μου είπες και ειδικά αυτό με τις μονάδες στα ability kai attributes δεν νομίζω ότι θα το έβρισκα πουθενά αλλού.
Η βοήθεια σου είναι μεγάλη προς όλους μας και να ξέρεις ότι περιμένουμε πως και πως να βγάλεις το προπονητικό πρόγραμμα για το FM2005.
Μια απορία που μόλις μου ρθε.
2 παικτάκια μου τα χω στην U21 (Freddy adu και Καλπάκης) SC και οι δύο τους έχω στο Attacking (Προπόνηση) που είχες φτιάξει για το CM, με λίγες δικές μου αλλαγές (έχω βάλει λίγο περισσότερο shooting αν θυμάμαι καλά).
Ανοίγω με το FMScout 2 save που έχουν γύρω στους 8 μήνες διαφορά και βλέπω τα εξής.
Ο Καλπάκης απο 97 CA (196PA) έχει πάει 124 CA και ο Adu απο 120 CA (181 PA) έχει πάει 121 CA!!
Σίγουρα δεν περίμενα ο Αdu έχει την ίδια αύξηση σε μονάδες με τον Καλπάκη γιατί βρισκόταν αρκετά πιο κοντά στο PA του, αλλά 1 μόνο μονάδα μου φαινεται περίεργο.
Είναι το πιο πιθανό να οφείλεται σε overtrainig??
Απ την άλλη αν έχω κάνει τόσο βαρύ το Attacking τότε όλοι οι επιθετικοί θα έπρεπε να έχουν μηδαμινές αυξήσεις, αντίθετα όμως η πλειοψηφία έχει ανέβει αρκετές μονάδες έκτος από τον Adu και τον Alejandro Sanchez.
Any Ideas??
Αυτά τα όλιγα, πάω να κάνω μερικά holiday modes 8)
και τα ξαναλέμε
Ευχαριστώ και πάλι για όλα.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]ειδικά αυτό με τις μονάδες στα ability kai attributes δεν νομίζω ότι θα το έβρισκα πουθενά αλλού.
[/quote]
Well, εδώ έχουμε την Ομάδα Έρευνας, έχουμε (ερασιτέχνες) testers της SI κλπ-κλπ... 8)
Δεν μπορούμε να μοιραζόμαστε όλα αυτά που μαθαίνουμε (για λόγους ευνόητους), αλλά όποτε μπορούμε...

[quote]Η βοήθεια σου είναι μεγάλη προς όλους μας και να ξέρεις ότι περιμένουμε πως και πως να βγάλεις το προπονητικό πρόγραμμα για το FM2005.
[/quote]
Yπομονή... είναι πολλή δουλειά και ψάχνω ελεύθερο χρόνο.

Για Καλπάκη και Αντού:
Δυστυχώς αυτό που ρωτάς είναι αρκετά δύσκολο να απαντηθεί ικανοποιητικά. Ας δοκιμάσουμε όμως...

- Καταρχάς κάθε παίκτης ευνοείται στο maximum από διαφορετική ποσότητα προπόνησης. Επομένως καταλαβαίνεις ότι μια προπόνηση που είναι "just right" για κάποιον, για κάποιον άλλον μπορεί να μην είναι αρκετή ή κι αντιθέτως μπορεί να είναι too much. Το θέμα με ένα γενικό schedule είναι να πιάσεις την πλειοψηφία.

- Ο κάθε παίκτης έχει τις περιόδους του, που είναι σχετικά random. Δηλαδή μπορεί να τον δεις μια χρονιά να μην αναπτύσσεται καθόλου και την επόμενη με τις ίδιες συνθήκες να αναπτυχθεί αρκετά. Αυτό δυστυχώς καταπολεμείται μόνο με δείγμα από πολλά πειράματα.

- Πέρα από την προπόνηση, υπάρχουν και πολλοί άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν την ανάπτυξη του παίκτη. Παιχνίδια στην πρώτη ομάδα (όχι υπερβολικά πολλά πάντως), happiness (τον θες ευτυχισμένο για να αναπτυχθεί στο max), motivation (που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα προσωπικά του χαρακτηριστικά, αλλά και από το club στο οποίο βρίσκεται, reputation και τέτοια), ηλικία, facilities, injuries etc-etc.

Ελπίζω να πήρες μια ιδέα. Για τον Αντού πάρε μια άποψη από τους coaches και κοίτα τους τραυματισμούς που είχε κατά τη διάρκεια εκείνης της σεζόν.
Αν δεν τον έβαζες στην πρώτη ομάδα καθόλου, ήρθε μάλλον η ώρα να το κάνεις αυτό.
Αν τον έβαζες λίγο, ήρθε η ώρα να τον βάζεις περισσότερο. Αν τον έβαζες αρκετά, κοίτα το happiness του. Αν κι αυτό είναι καλό, τότε μπορείς να περιμένεις να δεις τι γίνεται και φέτος ή να του φτιάξεις κάποιο προσωπικό πρόγραμμα, ελπίζοντας να ανακάμψει (ελαφρύτερο ή βαρύτερο), αλλά αυτό είναι τελείως trial and error.
Το μόνο που θα δουλέψει σίγουρα (όχι απαραίτητα αρκετά, πάντως) είναι να βελτιώσεις τα facilities.
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2005”