Η ομάδα μου κερδίζει εντός αλλά όχι εκτός έδρας!

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
pawel
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Nov 28, 2005 9:30 pm
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

γεια χαρα σε ολους

Μετα από πολλες δοκιμές συστηματων (όλες αποτυχημενες) κατέληξα στο εξής

-----------GK------------
----DC-----DC-----DC---
-----------DMC----------
-------MC------MC-------
AMR----------------AML---
-------FC------FC----------


Το εχω δοκιμασει με Shef Utd και Grenoble και ενω η ομάδα πάει εξαιρετικα
εκτος εδρας (1-2 ηττες 3-4 ισοπαλιες ολη τη χρονια) δεν μπορω να κερδισω εντος αφου παντα κατι γινεται και ισοφαριζομαι

καμια ιδεα για το τι μπορει να φταει ή κάποιο σύστημα που να κερδίζει εντός?
Ευχαριστώ
User avatar
Akyla
Twitch Streamer
Twitch Streamer
Posts: 11087
Joined: Sun Jan 23, 2005 1:48 am
Football Manager της ομάδας: Chester FC
Αγαπημένη Ομάδα: Leeds
Status: Weekends are overrated
Location: Νέο Ηράκλειο
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αν στα τελευταία λεπτά παίζεται το παιχνίδι στο γκολ προσπαθησε να παίξεις λίγο πιο αμυντικά γιατί ο αντίπαλος θα αρχίσει να ανεβαίνει επικύνδινα
Δεν μπορω να σκεφτώ αν φταίει τίποτα άλλο.... :-k
Kastroman
National Manager
National Manager
Posts: 9295
Joined: Thu Jul 03, 2003 11:00 pm
Status: Come at the king, you best not miss.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα σε παιχνίδι με τη Bradford City.
Το συμπέρασμα που κατέληξα είναι ότι στα εκτός κερδίζω επειδή έχω γρήγορους επιθετικούς (pace >15) και παίζω με αντεπιθέσεις (counter attack, closing down -> αριστερά, defensive line -> αριστερά, tackling -> hard)

Στα εντός δεν μπορώ να κερδίσω γιατί δεν έχω καλό κέντρο για να "κάνω παιχνίδι" (σαν την εθνική Ελλάδος ένα πράμα :tongue:).

Οπότε πιθανές λύσεις είναι:
- width και tempo προς τα δεξιά για να "ανοίξεις" τον αντίπαλη άμυνα
- focus passing -> down both flanks, για τον ίδιο λόγο. Ειδικά από τη στιγμή που παίζεις με AMR και AML ταιριάζει γάντι.
- όταν κερδίζεις μετά το 60 κάτσε πίσω και παίξε αντεπιθέσεις (αυτά που λέω παραπάνω+γύρνα πιο πίσω τους 2 ακραίους)
- πάρε καλύτερους MC και AMC :D
Μια μέρα θα σηκωθώ, θα τον χτυπήσω φιλικα στην πλάτη, και θα τον ρωτήσω:
"Κυρ Αντρέα, με όλο το θάρρος. Γαμείς καθόλου;"
~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~.~
- Πονάω!
- Δεν πονάς. Φοβάσαι.
syd barret
Rotation
Rotation
Posts: 1135
Joined: Thu Nov 03, 2005 10:26 pm
Location: KALLITHEA
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σε όσα παιχνίδια κερδίζω στο γκολ, στο 90% των περιπτώσεων ο ''αντίπαλος'' στα τελευταία 10 λεπτά παίζει 3-3-4, 4-2-4 κα. Λογικό δεν είναι να την πατήσεις ρε φίλε :wink: ?
Tsak: Ο άνθρωπος που μιλάει στον Τοτό και δεν βρίσκει τίποτα το περίεργο...

Tsakalaki

Παρ Μαρ 23, 2007 6:50 pm

Τοτέ, έλα να γραφτείς στον σύνδεσμο της Τότεναμ που έχουμε ανοίξει, να πάμε να δούμε το τελικό του ΟΥΕΦΑ στη Γλασκώβη......
niwem
Amateur
Amateur
Posts: 137
Joined: Mon Dec 12, 2005 2:13 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

koitaske kiriws se derby, kai edika eurwpi am apaizeis me elliniki omada,kai proieigitheis tote paikse emintika me antepitheseis, kai pases direct,etsi wste kathe fora pou se kleinoun, na vgazeis tous epithetikous stin kontra....

ama kratisei to kentro sou, tote oxi mono den tha fas goal alla tha valeis kiallo stin kontra.ama exoume mikres omades, den mporeis na kaneis tipota allo,p.x. na paikseis monoterma tin barcelona stin edra tis?
niw
pawel
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Nov 28, 2005 9:30 pm
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πράγματι η ομάδα μου με το σύστημα αυτό παίζει με αντεπιθέσεις και προφανώς αυτό φταίει για τις άσχημες εντός έδρας εμφανίσεις. Ξεκινόντας ένα νέο παιχνίδι με Atalanta δοκίμασα ένα νέο σύστημα (λίγο άσχημο εμφανισιακά) για τα εντός έδρας παιχνίδια:

------------GK---------------
-----DC----DC-----DC-------
WBR--------------------WBL-
-----------MC------------------
-----AMC------AMC-----------
------FC---------FC-----------

οι οδηγίες (ομαδικές και για κάθε παίχτη) είναι λίγο πολύ οι ίδιες και φαίνεται να πηγαίνει πολύ καλά :D . Μετα το τέλος του πρώτου γύρου είμαι πρώτος και έχω τους περισσότερους βαθμούς εντός και εκτός. Αυτό που είδα ότι βοήθησε πολύ είναι ότι είχα μεγαλύτερη κατοχή, γέμισα την αντίπαλη περιοχή με τους 2 FC και τους 2 AMC αλλά και το γεγονός ότι ένας εκ των δύο επιθετικών ήταν καλός στο ψηλό παιχνίδι
tsaloupis
Assistant Researcher
Assistant Researcher
Posts: 125
Joined: Thu Oct 28, 2004 6:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Egw pantws tis plistes fores otan nikaw me ena goal diafora k exw ena a3iologo epi8etiko ston pagko to girizw se 3-4-3 k nikaw me pio megales diastasis... Alla egw milaw gia Barca
Scout [color=yellow:i1ttlrqq][b:i1ttlrqq]ΑΕ Λεμεσού [/b:i1ttlrqq] [/color:i1ttlrqq][/size:i1ttlrqq]
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν έχουμε και λέμε... το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό... έχεις ένα σύστημα έχει πλεονέκτημα στην πίεση ψηλά, αλλά πρώτων κουράζει παίκτες αβέρτα και δεύτερον όταν προηγείσαι με 1 και 2 γκόλ αυτό το σύστημα το αλλάζεις αμέσως. Δεν έχει νόημα να παίζεις με 3 στην άμυνα και 2 στο κέντρο όταν ο αντίπαλος σου έχει φάει ήδη 2 γκολ, γιατι 90% θα βγεί μπροστά. Μετά θα έχεις 6 παίκτες να πιέζουν 4 αμυντικούς που τραβάνε μια μακρινή μπάλλιά και αφήνουν 6 μπροστά στην εστία σου να παίζουν με 4 αμυντικούς, κανέναν στα πλάγια. Αν ό άλλος κατέβει να σε παίξει με μακρινές μπαλιές στα πλάγια και αντεπιθέσεις το σύστημα δεν δουλεύει απο την αρχή. Το 2ο σύστημα με 2 amc και 2 st έχει τουλάχιστον έναν παίκτη που χάνεται στην πολυκοσμία. Αν παίζεις με 2 amc έχεις 1 st 1 dmc και 2 wing back και 3 πίσω ή παιζεις 4 5 1 με 4 πλάγιους, βάλε και amr aml αν θέλεις αλλά οι 5 πίσω είναι απαραίτητοι.
Ελπίζω να βοήθησα. Μήν ψάχνεις σύστημα να παίζεις 90 λεπτά κάθε αγώνα το ίδιο, με δυνατους και αδύναμους το ίδιο. Αν υπήρχε αυτοί που παίζουν 7 χρόνια μάνατζερ δεν θα ακούμπαγαν το παιχνίδι.
pawel
Trialist
Trialist
Posts: 42
Joined: Mon Nov 28, 2005 9:30 pm
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

κατ΄αρχας να τονίσω ότι πάντα παίζω με 3άδα στην άμυνα.Παίζω 6 χρόνια manager και ξέρω πως συμπεριφέρεται η ομάδα με 3 αμυντικούς (έχει υπέρ και κατά). Ύστερα από πολλή δοκιμή βρήκα ότι το 2ο σύστημα που δείχνω πιο πάνω είναι τελικά καλό και εντός και εκτός. Παρ'όλα αυτά διαφωνώ με τις αλλαγές συστήματος που λες πιο πάνω κατά την διάρκεια του αγώνα ή επειδή υπάρχει δύσκολο παιχνίδι. Θεωρώ πως είναι καλύτερο να έχεις ένα δουλεμένο και δοκιμασμένο σύστημα πάντα και αν είναι απαραίτητο να κάνεις κάποιες μικροαλλαγές πάνω σε αυτό (π.χ να βάλεις βελάκια ή να αλλάξεις το mentality της ομάδος) ή να βάλεις ένα πιο επιθετικογενή παίχτη (π.χ αντί wbl να βάλεις ένα γρήγορο aml που πίστεψε με πιάνει!!!)
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου. Το 2ο σύστημα είναι το ίδιο με αυτό που παίζω και εγώ συνήθως, απλά το παίζω με τους amc mc και τον mc dmc. Μετά από πειράματα ανακάλυψα ότι 2 amc και 2 st είναι πολλοί για να αφήσεις το σύστμα μόνο του. Άν είσαι ήδη στο επίπεδο που κάνεις αλλαγές συστήματος την ώρα του αγώνα με επιτυχία, το 2ο σύστημα είναι μία χαρά. Το πρώτο έιναι αδύναμο στην άμυνα χωρίς βέλη προς τα πίσώ σς amr/l και ίσως να μην ήμουν σαφής στο ποίο σχόλιο ήταν για ποιό σύστημα και τα είπα όλα μαζί. Εχω καταλήξει ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις ένα σύστημα "κορμό" και 4-5 παραλλαγές του πχ :532 αρχη παιχνιδιου, 532 μπροστά με ένα,532 εχω φάει γκόλ νωρίς 532 εχω φάει γκόλ αργά, 532 μπροστά με 2 η περισσότερα και θέλω και άλλα,532 ειναι 0-0 και θέλω την νίκη στα τελευταία 10' και είμαι διατεθειμένος να ρισκάρω την ήττα, 532 έιστε καλύτερη ομάδα αλλά μπάλα εγώ δέν σας αφήνω να παίξετε, 532 εχω φάει δεύτερο και θέλω να το γυρίσω!!!
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμφωνώ με την λογική του athens. Σύστημα κορμός και από εκεί και πέρα σενάρια κατά την εξέλιξη του αγώνα. Θα κάνω λεπτομερέστατες αναλύσεις σε λίγο καιρό :P


ΠΟΤΕ ΜΑ, ΠΟΤΕ ΜΕ 3 DC -> down both flanks, εάν ο αντίπαλος παίζει π.χ. 4-4-2 ή 4-5-1...
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”