Κανένα σύστημα που υπερνικά το 4-4-2;

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
moukis
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Mon Feb 13, 2006 2:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Paizw sto agrotiko tis agglias me tin hereford i opoia exei stoxo tin anodo. Exw ktisei mia poly kali omada me ta dedomena tou conference omws den mporw na nikisw me eukolia kai xanw syxna apo poly mikres omades. Oles oi omades paizoun 4-4-2 kai dokimasa para polla sistimata omws kanena den to nika. Gia na nikisw prp na eimai poly tixeros an kataferw na kanw 2-3 faseis. Sas parakalw an gnwrizete kapoio sistima pou to nika peite to
User avatar
Makednos
Amateur
Amateur
Posts: 222
Joined: Fri Nov 05, 2004 12:11 am
Football Manager της ομάδας: Notts County
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Θεσσαλονίκη/Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pprospathise na pekseis 442 me DM kai 3 MC ta opoia velakia tha diagonia aristera(AML) panw(AMC) kai diagonia deksia(AMR). kai oi plagioi back na ftanoun mexri to kentro (MR k ML). se mena epoiase me ton PAOK kai o ypologisteis mperddeutike gia liges agonistikes , alla san to 442 katharoaimo den exei
Proud member of "ΠΑΟΚ spammers worship Boloni 2011/2012" topic - Σελιδοcampeones 2011/2012
Ειναι τρελος ειναι τρελλος ο Πρ... ΛΑΟΣ
User avatar
vandervaggos
The God Of Football
The God Of Football
Posts: 25179
Joined: Fri Dec 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: Unemployed
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: ▒▓█▀Π▄▀▄Α▀▄▀Ο▄▀Κ▄▀█▓▒
Location: Στο Γιού Κέι που λεν' κι στο χωριό μ'
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

To αντίδοτο του 4-4-2...

Εγγυημένο πράμα 8)
moukis
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Mon Feb 13, 2006 2:09 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sas euxaristw paidia. An gnwrizete kapoio allo sas parakalw peite to gt exei katantisei spastiko na xaneis apo tis mikres omadoules kai na paizeis kala me tis megales
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το αντίδοτο που σου έδωσε ο φίλτατος Βαγγέλης είναι όταν έχεις μικρή ομάδα και ο αντίπαλος κλάσεις ανώτερη.


ΝΕΟ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΓΙΑ ΤΟ 4-4-2

[οff-topic]
Αφού αρνήθηκα κατηγορηματικά στον εαυτό μου να αγοράσω το FM2006 ήρθε ένας φίλος στα γενέθλια μου και μου το έκανε δώρο. Είναι τελικά συνειφασμένη η μοίρα μου με αυτό το παιχνίδι. Μπορώ να πω, ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά παίζοντας με το 3 patch[/quote]

Mιλάμε για ομάδες που έχουν την ίδια δυναμηκότητα ή ακόμα και μικρότερη.


Το 4-4-2 είναι ένα σύστημα που αντίπαλο επιτίθεται από τα πλάγια κυριώς βγάζοντας σέντρες. Αποδέκτες είναι συνήθως οι κεντρικοί επιθετικοί. Είναι ένα σύστημα που εάν ανοιχτείς μπορεί να σε βομβαρδήσει ιδιαίτερα στις αντεπιθέσεις.

ΦΑΡΜΑΚΟ Ο GRECO κλέβει ταυτότητες προπονητών :P

Eίναι το γνωστό 3-5-2 του παλιού Παναθηναϊκού.

Team Instructions

Mentality Attacking
Tempo Slow
Creativity Little (προς Medium)
Passing Short
Width Medium προς Wide
Marking Zonal
Defensive Line Deep
Focus Passing Through The Middle


Αυτά είναι τα standard. Βλέποντας πως πάει το παιχνίδι παίζω αρκετά με το counter attack και το target man. Συνήθως αρχήζω το ματς χωρίς counter attack. Παγώνω το παιχνίδι και παίρνω καθαρά το κέντρο με τις μικρές και σίγουρες πάσες. Θέλω να ζυγήσω το ματς να δω εάν οι παίχτες μου μπορούν να ανταποκριθούν. Εκεί συνήθως παίζω με target man. Θέλω να δω κατά πόσο οι παίχτες μου μπορούν να σπάσουν την ζώνη και το off-side του αντιπάλου.

Ανάλογα με την εξέλιξη παίζω με το counter attack και τους target man. Eάν βλέπω ότι έχω φλύαρη υπεροχή και δεν βάζω γκολ ή δεν κάνω φάσεις, δίνω χώρο στον αντίπαλο και παίζω counter attack. Χρησιμοποιώ έναν παίχτη να βγάζει through μπαλιές και φυσικά πάντα through the middle (ο αντίπαλος ανοίγεται να σε χτυπήσει από τα πλάγια και στο κέντρο υπάρχουν χώροι). Πολλές φορές βγάζω το target man.

Άλλες φορές έχοντας φλίαρη υπεροχή αλλάζω τα target man. Bάζω ένα χαφ ή ένα εξτρέμ για να μπερδέψω τον αντίπαλο. Φυσικά του βάζω και forward runs. Έχω σπάσει αρκετές φορές την ζώνη. Εάν δε δεν σπάει η ζώνη η απάντηση είναι μια και μοναδική. Αρκετά ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ χαφ. Γυρήζω ακόμα και επιθετικό (target man supply to head) για να σπάσει την μπάλα με το κεφάλι στην πλάτη της άμυνας.

Γενικά ανάλογα με το πως πάει το ματς δουλεύω. Με τις παραπάνω οδηγίες έχω δεχτεί σε 5 ματς ένα γκολ ενώ βάζω τουλάχιστον 2. Παίζω με την Νapoli. Με βοηθάει το γεγονός ότι οι επιθετικοί μου έχουν πολύ καλό jumping και heading.


Πολλές φορές παίζω με 2 αμυντικά χαφ, άλλες φορές με 1. Κοιτάω πολύ το pace, το work rate και το stamina. Εάν το αμυντικό χαφ είναι τρεχαντήρι αλλά είναι γίδι του δίνω εντολές να κάνει απλά πραγματάκια. Creativity LITTLE PASSING SUPER SHORT, TEMPO SLOW κτλ


Πρέπει να έχει το μυαλό σου συνέχεια στην τακτική. Enjoy

Παίζοντας το match σε Left Screen Split View Mode κοιτάω πάντα συχνά πυκνά την αντίπαλη formation καθώς και τα player rating και των δυο ομάδων. Πάντα τα highlights extended.
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
User avatar
ertai1987
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Sat Jun 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

αντε ρε γκρεκο και εχει ψιλοπεθανει η Τακτικη στο σάιτ :yea: :yea: :yea:
User avatar
ertai1987
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Sat Jun 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ερωτηση: στα πλαγια χαφ βαζεις barrows? και τι εντολες?
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στα πλάγια χαφ εξαρτάται τις εντολές θα δώσω από τους αντιπάλους. Εάν τα μπακ του αντιπάλου, και τα χαφ είναι πολύ γρήγορα και γενικά είναι το δυνατό του σημείο τότε συνήθως τους λέω closing down often, βγάζω το forward runs, και γενικά τους κρατάω πίσω και παίζουν όπως όλη η ομάδα.

Με αυτό που παίζω συνήθως είναι το passing. Εάν δω ότι τα μπακ του αντιπάλου είναι αργά, ή ότι είναι κακοί στο jumping τότε τους τραβάω ένα passing Long. Σε συνδιασμό με τους target men εκμεταλεύομαι τις αδυναμίες του αντιπάλου. Πολλές φορές έαν παίζει με 4 πίσως και το μπακ είναι ΧΩΝΙ τότε μπορεί να τον βάλω και target man με πάσα στον κενό χώρο και passing through the side...
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
coach_M
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3369
Joined: Wed Jan 04, 2006 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man United
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γενικα εχω την εντυπωση πως το 06 ευνοει πολυ τα συστηματα με 4 πισω και ζωνη. Τα συστηματα με 3 πισω υστερουν σημαντικα ωομιζω σε αυτη την εκδοση.
Εγω θεωρω το 4-4-2 πολυ βαρετο συστημα και παντα προσπαθουσα να παιζω με 3 πισω και περισοτερους παιχτες στο κεντο.

Μια αλλη εκδοση του Συστηματος του Γκρεκο ειναι το 3-4-3. Τα ML kai MR γινονται AML kai AMR (σε επιθετικη μορφη εχοθνε και βεαλακια προσ τα μπρος) αντιστοιχα ενω ο MC γινετε AMC. Το τεμπο ειναι ψηλα η αμυντικη γραμμη λιγο πισω. Στις ομαδικες οδηγιες υπαρχει η αντεπιθεση και η οδηγια για πασες απο τα πλαγια.

Στο κεντρο δεσποζει ο DMC. Αυτος πρεπει να ειναι σκυλι γιατι κραταει ολο το κεντρο ουσιαστικα μονος. Πιεζει μεχρι λιγο πανω απο την σεντρα κανει δυνατα τακλιν, μικρες και καθετες πασεσ για να βαζει την ομαδα μπροστα. Τα DMRL τα φτιαχνεις αναλογα με το ποσο καλοι ειναι οι αντιπαλοι ακραιοι και το ποσο επιθετικα θες να παιξεις.

Στην επιθεση εχεις εναν Ταρκετ μαν που συνηθως θες να ναι γρηγορος. και δυο περιφεριακους δεξια και αριστερα με καλη τεχνικη και καποια ταχυτητα. Αυτους μπορεισ να τους δοκινασεις και AMC με βελακια δεξια και αριστερα. Το AMC το αφηνεις free role με καθετες πασες προς το επιθετικο και μακρινα σουτ.

Στην αμυνα Δεν χρειαζονται σουπερ αμυντικοι και αυτο ειναι το πλεονεκτιμα εναντι του 4-4-2 αλλα 2 παιχτεσ με καλο μαρκινγκ και ενας με καλο positioning. οι 2 μαρκαρουν τους αντιπαλους φορ και ο ενας παιζει ελευθερος. Αν αυτος ειναι σουπερ παιχτης (πχ κομπανι) μπορεις να τον δοκιμασει κανεισ λιμπερο με βελακι ποστα και free role, καθετες πασες και συχνες προοθησεις. Μονο βεβαια αμα ειναι πολυ καλος αλλιως το 4ρακι το εχει στη κολοτσεπη.

Γενικα ειναι μια επιλογη για ομαδες με γρηγορους παιχτες μπροστα και μετριες λυσεις πισω.
"Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989"
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="coach_M"]Στην αμυνα Δεν χρειαζονται σουπερ αμυντικοι και αυτο ειναι το πλεονεκτιμα εναντι του 4-4-2 αλλα 2 παιχτεσ με καλο μαρκινγκ και ενας με καλο positioning. οι 2 μαρκαρουν τους αντιπαλους φορ και ο ενας παιζει ελευθερος. Αν αυτος ειναι σουπερ παιχτης (πχ κομπανι) μπορεις να τον δοκιμασει κανεισ λιμπερο με βελακι ποστα και free role, καθετες πασες και συχνες προοθησεις. Μονο βεβαια αμα ειναι πολυ καλος αλλιως το 4ρακι το εχει στη κολοτσεπη. [/quote]

Εάν μου παίξεις με 3-4-3 εναντίων 4-4-2 με τους αμυντικούς όπως τους περιέγραψες και focus passing down both flanks πίστεψε με θα πάθεις αυτό που έπαθε και ο coach που το τόλμησε. 5 στο ημίχρονο έφαγε...

Το 3-4-3 είναι ψωμοτύρι για το 4-4-2...
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
coach_M
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3369
Joined: Wed Jan 04, 2006 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man United
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Και σκεψυ οτι το εβαλα στην συντιριτικη μορφη του!!! Καμια φορα οταν εχω πολυ καλες ομαδες το παιζω στεγνα με 3 φορ Μπροστα. Η αληθεια ειναι οτι στο 06 δεν τα παω και πολυ καλα με αυτο το συστημα.

Με παναθηναικο στην ευρωπη παντως εχω κανει παπαδες με αυτο το συστημα.
να σου πω και του παιχτες μηπως γινει ποιο κατανοητο.

μπροστα τριαδα ειχα στην αρχη εντουαρντο αριστερα, μοκοενα δεξια και Παπ κορυφη. και οι τρεις σφαιρες. αμυντικο χαφ Μπισκαν ( 7.9 μεσο ορο η κατι τετοιο) επιτηετικο μεσο ισμαιλοφ (ασσιστ συνεφο) . 3 πισω λατκα(μαρκινγκ 19) και βυντρα (μαρκινγ 15) και ελευθερο τον μορρις. Και 2 στοπερ παιζαν 9 αρια αβερτα και ο μορρις 7αρακια σταθερα. Αριστερο μπακ χαφ σεριτς και δεξι ενα βραζιλιανο παιχταρα και οι δυο μονιμως πανω απο 8. Οταν ηθελα να παιξω αμυντικα τους εβγαζαν τα βελακια και τα πολλα forward runs και μαρμαραν πισω μια χαρα.

Τα ακρα δεν ειναι και τοσο ακαλυπτα οσο φαινετε. Οι πλαγιοι επιθετικοι πιεζουν τα μπακ του αντιπαλου, οποτε αυτα δεν κατεβενουν ανετα (και οταν κατεβουν θα τιμωριθουν στη κοντρα).

Αν μερικες φορες στα ακρα εκτειθεσε με αυτο το συστημα, στον αξονα δεν παιζεσε. Με δυο μαν του μαν και 2 παιχτες ελευθερους (εναν μποστα και ενα πισω, το λιμπερο και το αμ. χαφ) ο αξονας θωρακιζετε.

Ολο το συστημα βαζισετε στο οτι 3 τρεις μποστα ειναι γρηγοροι και καλοι παιχτες και στο οτι το αμ χαφ ειανι σκυλι. Αμα δεν εχεις αυτα τα 2 πας οντως για πολλα.
"Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989"
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Θα σου πω ένα πράγμα. Έτσι και ο αντίπαλος σου πάρει την κυκλοφορία της μπάλας υπάρχει περίπτωση να μην φτάσει η μπάλα στους επιθετικούς με αξιώσεις ποτέ... Ειδικά εάν σε πλαγιοκοπήσει και κρατήσει την μπάλα.

Είναι μεγάλο ρίσκο και πρέπει να έχεις ανώτερη ομάδα ή οι επιθετικοί σου να έχουν closing down rearly και να παίζεις με αντεπιθέσεις. Αλλά υπάρχει μια μεγάλη περίπτωση να πέφτουν στην παγίδα του off-side. 3 επιθετικοί στην περιοχή δύσκολα θα μπορέσουν να συνενοηθούν 8)
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
coach_M
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3369
Joined: Wed Jan 04, 2006 4:02 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Man United
Location: London
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ναι αυτο ειναι αληθεια. Ειδικα στο ΦΜ. Γιαυτο και δεν βαζω πια 3 μπροστα αλλα εναν μονο και 2 πιο πισω.

Ολη η ιδεα του συστηματος αυτο ειναι οτι θα κλεψω την μπαλα και θα φυγω στην κοντρα. Και η κοντρα γινετε με τους 3 μπροστινους. Οι υπολοιποι δουλευουν γι αυτους. Η αληθεια ειναι οτι με 4-4-2 ο αντιπαλος φτανει σχετικα ευκολα στην περιοχη σου. Αλλα αυτο οχι μονο δεν σε χαλαει ολα το επιδιωκεις κιολας μεχρι ενα σημειο. Γιαυτο εχεις και το defensive line ligaki deep. Για να βγεις στην κοντρα.
Τα σεναρια ειναι 3 για να παρεις την μπαλα.
α)Κατεβαινουν απο τα ακρα με το μπακ και το χαφ τους και γινετε σεντρα. εκει πονταρεις στα σεντερ μπακ να καθαρισουν. Στην περιπτωση αυτη η αντεπιθεση δεν ειναι πολυ πιθανη.
β)Κατεβαινουν απο τα ακρα και τους κλεβεις την μπαλα καπου εξω απο την περιοχη και πλαγια. εκει 80% κανεις ευκαιρια γιατι περιμενει ο δικο σου επιθετικος μεσος 'στη γραμμη' και εκει γινετε μπαλια απο τον μπακ κατευθειαν μπροστα. επειδη εχει κατεβει ο μπακ του η αμυνα ειναι σχετικα εκτεθημενη και εσυ εχεις 3 και τον επιθετικο μεσο 4 να βγαινουν μπροστα.
γ)Κατεβαινουν απο το αξωνα και χανουν την μπαλα καπου στο κατω απο το κεντρο. Εκει με AMC me kalo passing kai FC grhgoro εχεις καλη ευκειρια για κοντρα. Αν δεν εχεις καλο Αμυντικο χαφ ομως δεν εχεις ελπιδα να παρεις την μπαλα και αυτοι κανουν παρτυ στο κεντρο.
"Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989"
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

CRECO(μαρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι το παιχνιδι.....αν θες ριξε μια ματια στο θεμα<Ποιο συστημα παιζετε και γιατι>αναλυσα καπως το συστημα που χρησιμοποιοω και τη δικια μου οπτικη) συμφωνω οτι το 3-4-3 εμπεριεχει κινδυνους....οταν παιζω με Τσελσι η Ιντερ και θελω να ανοιξω αμυνες και ιδιως μετριων ομαδων τις κατηγοριας το χρησιμοποιω(οχι απο την αρχη βεβαια)...οι 3 DC παιζουν στην ιδια ευθεια με ανοιχτο <width> και ετσι καλυπτουν και για τεσσερις(δεν παιζουν μαν του μαν βεβαια)...πονταρω παντα στα ολοκληρωμενα αμυντικα χαφ,που χρησιμοποιω,αλλα δεν τους βαζω να τρελενονται μπροστα..προσπαθω να σηκωνω και ψηλα την αμυνα να κραταω και τις γραμμες κοντα...και αρχιζω το σφυροκοπιμα... :D ....βεβαια αν ο αντιπαλος χρησιμοποιησει ακομα το 4-4-2 με επιθετικες αιχμες και καταφερει να κρατησεις μπαλα και δεν καταφερω να τον κλεισω..θα βγαζει επιθεσεις(το ειπε και οCRECO)................εχω παρατηρησει ενα συστημα που χρησιμοποιουν οι αντιπαλοι στην Αγγλια κυριως(αν οχι απο την αρχη του ματς,αλλα για να κλειστουν στο β ημιχρ.) και μου αχριστευουν το 4-4-2...3DC-WDMR,WDML-2DM-MC-AMC-FC.....το εχει προσεξει κανεις???????
στο τηλεφ. εκμπομπης>
καλησπερα>
Φρανκ,φρανκ,φρανκ..
Παρουσιαστρια>
καλα εισαι..?

μπαουυυυυυυυυυυυ....

τι ωρα ειναι?

Φρανκ,φρανκ,φρανκ..

$%$#@!^@&#&*%$*
..φρανκ...
απλα πραγματα,ΦΡΑΝΚ!
athens7772000
Amateur
Amateur
Posts: 104
Joined: Fri Feb 11, 2005 4:36 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="vandervaggos"]To αντίδοτο του 4-4-2...

Εγγυημένο πράμα 8)[/quote]

Τι λές τώρα! χωρίς να το έχω δεί μέχρι σήμερα είναι ακριβώς το ίδιο σύστημα που παίζω με όλα τα θηρία της αγγλίας όταν κληρωθώ να τα παίξω κύππελο με ομάδα 3ης κατηγορίας και κάτω! Το έχω σώσει με το χαρακτηριστικό όνομα shutdown.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”