3 - 5 - 2

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
Beboulinos
Trialist
Trialist
Posts: 4
Joined: Wed Apr 12, 2006 8:38 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγαπητοί Συνάδελφοι σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! :D

Είμαι καινούργιος στ site και θέλω την γνώμη σας για το Σύστημα 3-5-2 δεδομένου ότι παίζω Πρώτη χρονια με τον Εργοτέλη (μόλις ανέβηκε κατηγορία) και δείχνει θετικά σημάδια (7ος). Παίζω κατ' εξοχή Counter Attack) με Tempo Quick - Wide Much και tick Blaymaker - Target Man.
Καμία ιδιαίτερη οδηγία στους παίχτες. Είναι στιγμές που πράγματι "πατάς" τις άλλες ομάδες εκτός αν αυτές παίζουν 4-4-2 :yea: . Επίσης όλες οι μεγάλες ομάδες με κερδίζουν άνετα 3-0. Υπάρχει κάτι που θα βοηθούσε;
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

στην Ελλάδα, αρκετές ομάδες παίζουν με 4-4-2. Νομίζω ότι δεν έχει μεγάλη τύχη αυτό το σύστημα εκτός κι αν τα άκρα σου είναι πολύ δυνατά και οι παίχτες του κέντρου έχουν μεγάλα πλεμόνια..

Έχω φτιάξει ένα 5-3-2 με wing backs στον Άρη, το οποίο παίζει σχετικά καλά στη κόντρα. Πιο δημιουργικός όμως γίνεται αν παίξει με 4-5-1 και εξτρέμ. Πάντως εξαρτάται και τι ρόστερ έχεις..
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
User avatar
Greco
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 6528
Joined: Fri Nov 15, 2002 12:00 am
Location: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 0

1) Απλά να ξέρεις όταν παίζεις 3-5-2 και ο αντίπαλος 4-4-2 με down flanks μπορεί να κατεβαίνει με 3 παίχτες στην πλευρά την ώρα που εσύ θα έχεις το πολύ 2 οπότε θα έχει συχνά αριθμιτικό πλεονέκτημα λίγο έξω από την περιοχή σου.

2) Μου κάνει εντύπωση το tempo quick. Συνήθως το 3-5-2 είναι τσου-κου, τσου-κου. Θες να εκμεταλευτείς τους 5 παίχτες στο κέντρο και να ανταλλάξεις πολλές και κοντινές πάσες (passing short). Σίγουρα έναντι ειδικά του 4-4-2 σου δίνει πλεονέκτημα στην κατοχή μπάλας.

3) το width το πειράζεις ανάλογα με την διάταξη του αντιπάλου. Εάν οι παίχτες σου (και ιδίως οι αμυντικοί) έχουν π.χ. φοβερό makring, jumping, tackling τότε θα έπαιζε με width narrow. Θα έβαζα δηλαδή τον αντίπαλο να κάνει σέντρες με τα back μου να ελέγχουν την περιοχή. Θα του έδινα χώρο να με πλαγιοκοπήσει ξέροντας ότι η προσπάθειες του θα είναι άκαρπές και θα τον χτύπαγα με counter.


Tι προτείνω εγώ προσωπικά:

1) Focus passing through the middle.

Εφόσον αυτός θέλει να σου κάνει ντου από τα άκρα να ξέρεις ότι αφήνει λίγο εκτεθημένο το κέντρο της άμυνας. Ειδικά άμα παίζει ζώνη με off-side. Oπότε εάν έχεις ψηλό επιθετικό target man με supply στο κεφάλι για να σπάει μπάλα και τουλάχιστον 2 παίχτες με forward runs.

2) Passing short

Για τους λόγους που εξήγησα

3) width.

Εξαρτάται από τα άκρα και από την δυναμικότητα του αντίπαλου. Εάν θες να του δώσεις χώρο και να αλλάξεις πολλές μικρές μπαλιές για αντεπίθεση τότε narrow. Εάν θες και μπορείς να έχεις κατοχή τότε θες να τον ανοίξεις και να έχεις wide την διάταξη σου. Ο ένας παραπάνω παίχτης στο κέντρο θα τον τρέξει.

4) Closing down. Εάν ο αντίπαλος είναι πολύ καλύτερος τότε σίγουρα βοηθά να έχεις mentality defensive και closing down OFTEN. Θα τον έχεις στην περιοχή σου αλλά δεν θα βρει και πολύ χώρο. Θα επιδωθεί σε πολλά μακρινά σουτ. Εάν έχεις mentality attacking τότε καλό είναι να έχεις μέτριο clossing down γιατί μπορεί να σε ανοίξει (2 - 3 παίχτες σου θα πέσουν σε ένα ψηλά στην περιοχή του οπότε του δίνεις φοβερό χόρο) και να σου κάνει μεγάλες κηδείες.

5) Counter Attack - Tight Marking ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα. Συνήθως αρχήζω με αυτά off μέχρι να βάλω γκολ εάν ξέρω ότι ο αντίπαλος είναι του χεριού μου. Εάν το βάλω τότε παίζω κρυφτό...

6) Τarget man ανάλογα με τους παίχτες μου και τους αντίπαλους

α) έχει αμυντικό κοντό και γρήγορο: ρίχνω στην πλευρά του ψηλό με καλό jumping

β) έχει αμυντικό ψηλό και γρήγορο αλλά με κακό anticipation - positioning (σε σχέση με το off-the-ball του δικού μου) τότε παίζω με target man γρήγορο και run onto ball

γ) έχω γρήγορο, agile, technique μέσο και παίζω με αντεπιθέσεις. Τον βάζω target man to feet supply με εντολή run with ball και άντε πιάστον μετά...

7) tempo slow. Συνήθως εάν οι παίχτες μου δεν είναι τεχνήτες. Με το quick κάνουν αρκετά λάθη και χάνουν την μπάλα. Δεν χρειάζεται να τρέχω όταν ξέρω ότι μπορώ να έχω την κατοχή.

8) Passing short όταν θέλω να τον ανοίξω έχω mentality attacking και την κατοχή. Passing long όταν με πιέζει στην περιοχή μου έχω mentality defensive και έχει την άμυνα του ψηλά...


------------------------------------------------------------------------------------

Φιλοσοφία:

Μπαίνω στον αγώνα με κάποια λογική σύμφωνα με το scouting που έχω κάνει στον αντίπαλο. Βλέπω extended highlights. Έχω το σενάριο βάζω πρώτος γκολ, τρώω γκολ ή παίρνω την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ανάλογα με την εξέλιξη παίζω με τα παραπάνω. Άλλοτε πετυχαίνει και άλλοτε όχι...
Ο Γκεκας ειναι ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και πινακιδα, ευκαιρια και γκολ
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”