Καμια καλη τακτικη για Εθνικη Ελλαδος?

Συζητήστε για τις ανίκητες τακτικές που δημιούργησατε!
Post Reply
User avatar
danis
Rotation
Rotation
Posts: 1081
Joined: Thu Apr 17, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Αχιλλεας Φαρσαλων
Location: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Παιζει κανενας Εθνικη κ βρηκε καλη τακτικη?
Συνεχεια τρωω τα μουτρα μου οτι κ να δοκιμασω....
DjBasile
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3161
Joined: Tue Jun 03, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κάτι σε 3-5-2 counter φτιάξε... Γερά πίσω και ό,τι κάνουν μπροστά τα κριάρια μας που είναι και σχετικά γρήγορα και μπορούν να εκμεταλλευτούν τη κόντρα.
"What a magnificent goal by Cherno Samba!!! So late in the game!!! Samba is sending a title message to all Premier League contenders"
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Σωστός ο DjBasile.Μιας και δεν υπάρχουν καλά αριστερά και δεξιά χαφ/εξτρέμ στην Ελλάδα,χώσε 3 DC,βάλε WBL/WBR Λαγό/Σεϊταρίδη.Βάλε τον Κατσουράνη στο κέντρο και δίπλα Καραγκούνη-Γιαννακόπουλο με βελάκια προς AML-AMR και 2 ST.Σου προτείνω ο ένας να είναι ο Αμανατίδης,τον άλλον διάλεξέ τον εσύ όπως τον θες (γρήγορο,ψηλό,περιφερειακό,βαρύ κορμί κλπ.)
Image
Image

Μη μου τους κύκλους τάραττε

Αρχιμήδης
chronisT
Trialist
Trialist
Posts: 3
Joined: Fri Apr 28, 2006 11:54 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έχω πολύ καλά αποτελέσματα κ γενικά πολύ καλή παρουσία με 4-4-2 Counter...
Έχω τροποποιήσει το default 4-4-2 Counter που χρησιμοποιεί 2 WG που κάνουν overlapping.
Εγώ έχω μόνο το Left WG με μεγάλο βέλος Full Attacking, free role. Tο δεξί χωρίς βέλος καθόλου κ normal..... Στα team instructions παίζω με counter, direct ball (σχεδόν long ball), wide, push up η άμυνα, offside trap, down the left flank only k use target man. Target man (free role) τον αριστερό winger.

GK : Sifakis (Kyriakidis)
DR : Torosidis, DL : Darlas
DC : Papadopoulos, Moras (Kyrgiakos, Makos)
MC : Katsouranis. Stoltidis (Basinas, Tziolis) ή Karagounis (για πιό Att)
L/WG : Lagos (Leontiou)
R/MR : Seitaridis (Kazakis)
SC : Amanatidis, Samaras (Mantzios, Papadopoulos)
User avatar
JackoS
Backup
Backup
Posts: 982
Joined: Wed May 24, 2006 10:50 pm
Football Manager της ομάδας: Girona Futbol Club
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Status: PAOK τρελαίνομε!
Has thanked: 0
Been thanked: 0

4-5-1 με 3 προοθημενους Δεξια Αριστερα Κεντρο, με αυτο το συστημα εχω παει 2 συνεχομενα Τσαμιον Λιγκ με την Τσελση 8)
User avatar
mitsosvd
Director Of Football
Director Of Football
Posts: 5888
Joined: Sun Jun 04, 2006 11:26 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Location: Αθηνα
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Βαλε 4 πισω,λαγο,σειταριδη,david triadafillidi,Κυργιακο
3 στο κεντρο,2 Mc με βελακι πισω(κατσουρανη,μπασινα,και ενα mc με βελακι μπροστα(θεωδοριδη)
και 3 μπροστα,Fc me belaki aml τον παπαδοπουλο,Fc με βελακι amr τον αμανατιδη,και χαριστεα στο κεντρο ταργκετ μαν
Και βαλε και τον φωτακη καπου στο κεντρο αλλαγη
User avatar
profitis
Trialist
Trialist
Posts: 44
Joined: Thu Jan 29, 2004 12:00 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="DjBasile"]Κάτι σε 3-5-2 counter φτιάξε... Γερά πίσω και ό,τι κάνουν μπροστά τα κριάρια μας που είναι και σχετικά γρήγορα και μπορούν να εκμεταλλευτούν τη κόντρα.[/quote]


Δεν τραβάνε τόσο πολύ τα συστήματα με με έναν σε κάθε πτέρυγα.Μπάζει πάρα πολύ εκτός και αν κάνεις πολύ προσεκτικό στήσιμο(2 dmc ωστε να μένει πίσω τουλάχιστον ο ένας να καλύπτει και να μπαλώνει)


Γιατί δεν δοκιμάζεις την τακτική του Ρεχαγκελ :shock: σε παιχνίδια που η Ελλάδα και έκανε αρκετές ευκαιρίες και κέρδισε(το εναρκτήριο παιχνίδι του Euro...)


4-2-2-2.Oι δύο αμυντικοί σου χαφ να είναι ακριβώς μπροστά απο την άμυνα και οι δύο χαφ μπροστά δεξια και αριστερά(στις θέσεις των MC).Bέβαια χρειάζεται και βοήθεια απο τους ακραίους αμυντικούς(ο Γιούρκας πετάει απο τα δεξιά).

Closing down always για τους επιθετικούς και τους δύο ακραίους μέσους και rarely για τους υπόλοιπους....και βέβαια tempo slow αλλα όχι και full αργό.
Post Reply

Return to “Τακτικές FM2006”